Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 

pierdut Certificat de Inmatriculare. Cum fac dovada ITP?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007
Buna seara,

Am pierdut Certificatul de Inmatriculare. Conform legislatiei in vigoare, trebuie sa completez si depun urmatoarele documente:
a) cererea solicitantului;
B) Declaratia solicitantului din care sa rezulte furtul/pierderea documentului;
c) cartea de identitate a vehiculului (original și copie);
d) dovada plății contravalorii certificatului de înmatriculare – 37 lei (vezi și secțiunea Taxe și tarife);
e) actul de identitate al solicitantului, în original și în copie.

Avand in vedere ca nu pot face dovada ITP-ului, cum se procedeaza in acest caz? Dupa ce mi se elibereaza noul Certificat de Inmatriculare trebuie sa merg sa fac ITP-ul sau primesc vreo dovada din baza de date din care sa reiasa valabilitatea ITP-ului deja facut?

Multumesc,

#2
BricoMix

BricoMix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 29.09.2014

 kimi_ro, on 20 octombrie 2014 - 22:03, said:

Buna seara,

Am pierdut Certificatul de Inmatriculare. Conform legislatiei in vigoare, trebuie sa completez si depun urmatoarele documente:
a) cererea solicitantului;
Posted Image Declaratia solicitantului din care sa rezulte furtul/pierderea documentului;
c) cartea de identitate a vehiculului (original şi copie);
d) dovada plăţii contravalorii certificatului de înmatriculare – 37 lei (vezi şi secţiunea Taxe şi tarife);
e) actul de identitate al solicitantului, în original şi în copie.

Avand in vedere ca nu pot face dovada ITP-ului, cum se procedeaza in acest caz? Dupa ce mi se elibereaza noul Certificat de Inmatriculare trebuie sa merg sa fac ITP-ul sau primesc vreo dovada din baza de date din care sa reiasa valabilitatea ITP-ului deja facut?

Multumesc,

Sigur il primesti, exact ca la vanzare-cumparare. Si in acel caz se transfera valabilitatea ITP-ului.

#3
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,699
  • Înscris: 17.01.2008

 kimi_ro, on 20 octombrie 2014 - 22:03, said:

Buna seara,

Am pierdut Certificatul de Inmatriculare. Conform legislatiei in vigoare, trebuie sa completez si depun urmatoarele documente:
a) cererea solicitantului;
Posted Image Declaratia solicitantului din care sa rezulte furtul/pierderea documentului;
c) cartea de identitate a vehiculului (original şi copie);
d) dovada plăţii contravalorii certificatului de înmatriculare – 37 lei (vezi şi secţiunea Taxe şi tarife);
e) actul de identitate al solicitantului, în original şi în copie.

Avand in vedere ca nu pot face dovada ITP-ului, cum se procedeaza in acest caz? Dupa ce mi se elibereaza noul Certificat de Inmatriculare trebuie sa merg sa fac ITP-ul sau primesc vreo dovada din baza de date din care sa reiasa valabilitatea ITP-ului deja facut?

Multumesc,

Te gasesc in baza lor de date ca ai ITP-ul facut si ti-l trec in noul talon

#4
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Exista baza de date.
http://prog.rarom.ro/rarpol/

Edited by alexx1402, 20 October 2014 - 22:41.


#5
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007
Multumesc,

Toate cele bune!

#6
woe

woe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 16.11.2005
Documentele mai sus mentionate se pot depune si in alt judet decat cel emitent al certificatului? Taxa se plateste la CEC?

#7
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
Vezi ca odata cu itp ai primit si un certificat tehnic in format A4 care esti obligat sa il ai in masina

#8
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008
Vreau să cumpăr o mașină, data de expirare a ITP-ului este 2020 și este trecut în certificatul de înmatriculare, proprietarul a pierdut certificatul de inspecție periodica. La înmatricularea mașini îmi trebuie și acest certificat, dacă datele ITP-ului sunt trecute în certificatul de înmatriculare. Mulțumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate