Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...
 Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...

Mouse wireless multimode (2x BT +...
 Durere incheietura piciorului

Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors

Transport aragaz Germania - Ro
 Ssd m2 NVMe nu este recunoscut de...

De ce apare lag la telefoanele Mo...

Proiect monitorizare - comunicare...

La inmatriculare se mai cer placu...
 

anonim pe Yahoo si G-mail

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011
Salutare, vin cu o intrebare de nepriceput.

Vreau sa fac o adresa anonima de mail pe Yahoo sau Google si ma lovesc de cererea unui nr. de tel. valid, nr. pe care sa imi dea un SMS cu un cod ca sa activez eu contul. Eu nu vreau sa dau nr. ala de telefon, exista vreo varianta de activare a contului fara nr. de telefon?

Exista un mail (nu conteaza cum il cheama, conteaza sa pot face grup/sesiune/adunare) care merge fara numarul de tel?

Multumesc.

P.S. Cum iau eu o lista de adrese de mail de pe intranet, astfel incat de pe un e-mail anonim sa pot trimite catre lista un mesaj?

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,454
  • Înscris: 10.08.2005
Spam-ul este interzis prin lege.

#3
Sempiternal

Sempiternal

    // Mastermind \\

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,646
  • Înscris: 05.05.2013

View PostMarianG, on 29 august 2014 - 19:39, said:

Spam-ul este interzis prin lege.
Intranet.

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,454
  • Înscris: 10.08.2005
daca este intra - de ce trebuie sa fie anonim?

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,390
  • Înscris: 01.12.2001

View PostMarianG, on 29 august 2014 - 19:39, said:

Spam-ul este interzis prin lege.
Te rog scrie nr actului si anul aparitiei legii respective in RO.

#6
Sempiternal

Sempiternal

    // Mastermind \\

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,646
  • Înscris: 05.05.2013

View PostMarianG, on 29 august 2014 - 19:55, said:

daca este intra - de ce trebuie sa fie anonim?
Poate ca vrea sa demascheze ceva la serviciu ori <Insert some kind of scenario here>.

#7
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010

View PostNewFolder, on 29 august 2014 - 19:21, said:

Salutare, vin cu o intrebare de nepriceput.

Vreau sa fac o adresa anonima de mail pe Yahoo sau Google si ma lovesc de cererea unui nr. de tel. valid, nr. pe care sa imi dea un SMS cu un cod ca sa activez eu contul. Eu nu vreau sa dau nr. ala de telefon, exista vreo varianta de activare a contului fara nr. de telefon?

Exista un mail (nu conteaza cum il cheama, conteaza sa pot face grup/sesiune/adunare) care merge fara numarul de tel?

Multumesc.

P.S. Cum iau eu o lista de adrese de mail de pe intranet, astfel incat de pe un e-mail anonim sa pot trimite catre lista un mesaj?


poti valida contul cu un alt cont deja valid

#8
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,454
  • Înscris: 10.08.2005

View Postdorin_2k, on 29 august 2014 - 19:55, said:

Te rog scrie nr actului si anul aparitiei legii respective in RO.

uite aici

Quote

Art. 48. - Fapta de a introduce, modifica sau șterge, fără drept, date informatice ori de a restricționa, fără drept, accesul la aceste date, rezultând date necorespunzătoare adevărului, în scopul de a fi utilizate în vederea producerii unei consecințe juridice, constituie infracțiune și se pedepsește cu închisoare de la 2 la 7 ani.

View PostSempiternal, on 29 august 2014 - 19:57, said:

Poate ca vrea sa demascheze ceva la serviciu ori <Insert some kind of scenario here>.

Pentru asta exista administratori de retea, iar ei se pot adresa pe aria de networking.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,390
  • Înscris: 01.12.2001
Art 48 se refera la mesaje nesolicitate? (spam)

#10
WindyZ

WindyZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 15.08.2013

View Postdorin_2k, on 29 august 2014 - 19:55, said:

Te rog scrie nr actului si anul aparitiei legii respective in RO.


Pfoai.. O sa ma duc la inchisoare X_X ! Pacat..

#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nici spamerii nu mai sint ce erau ...

Auzi, sa faci cont la yahoo sau gmail pentru spam ... o sa ti-l blocheze aia instant, trimiteau mai multe mailuri spamerii acu' 15+ ani pe dial-up cu un program multi-thread ca lumea ...

#12
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011
Ideea e urmatoarea:

- la job toata lumea e nemultumita de oaresce conditii nasoale insa nimeni (la modul individual) nu poate sa spuna in gura mare nimic ca e taxat/scos din schema

- daca am avea un grup pe Yahoo de ex. si daca am putea folosi acel grup cu identitati anonime de mail poate ca s-ar coagula cateva idei care ar putea schimba lucrurile.

Nu e vorba de nici un spam, e vorba de un angajator porc. De aceea as vrea sa vad daca pot face (perfect anonim, nu confirmare cu adresa de mail sau telefon) un grup de discutii pe Yahoo sau GMail sau orice altceva. Un grup inchis.

Daca asta e posibil (cu grupul inchis), cum fac sa anunt tuturor celor interesati ca grupul exista? Ca adresele sunt doar pe intranet.

Aici, cu intranetul sunt 2 posibilitati:

Listez adresele si ma apuc sa le bag manual sau le salvez si le export dar asta o vede adminul de retea. Am si o alta varianta?

Ca metoda de anonimizare in cadrul grupului m-am gandit la un proxi gen SafeIP, mie mi se pare ok. Orice alta varianta poate fi luata in discutie.

Rezumand:

1 - as vrea un grup pe Yahoo sau alta varianta oricare ar fi , deschis de pe o adresa cat mai anonima cu putinta

2 - as vrea sa pot comunica celor 200 de adrese intranet ca exista un grup de discutii despre ce macina pe fiecare

3 - as vrea sa stiu daca securizarea participantilor la grup cu SafeIP e ok.

Multumesc.

#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Angajatorul e NSA?

Tot spam e ce vrei tu sa faci, ma refer la anuntul initial care promoveaza lista.

Oricum te chinui degeaba. Angajatorul ala nu sta sa urmareasca pe ce liste de discutii sau forumuri vorbesc angajatii. Si nu are cum sa afle ce telefon mobil e in spatele unei adrese, etc - asta daca nu intra colegii de pe calculatoarele de la servici, lucru inevitabil in final, indiferent ce sistem alegi.

Oricum nu o sa faca nimeni inginerii complicate cum vrei tu, daca vrei sa ai vag succes trebuie sa foloseasca lumea adresa pe care o foloseste curent, nu o sa intre nimeni pe nu stiu ce sistem complicat sa vada daca cineva a mai injurat pe vreun sef.

#14
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011
Eu ma gandeam ca e simplu: un grup pe yahoo, fiecare participant are o adresa anonima, vorbim acolo ce ne doare si cand aflam ce ne doare mai tare (durerea care ne doare pe toti) avem ceva de discutat cu sefii. Dupa ce toti palmasii am convenit ce doare mai tare.

Dar o adresa noua pe Yahoo.mail presupune un nr. de tel. sau validare cu un cont existent. Asadar ciuciu anonim.

Exista vreo varianta de grup de discutii in afara mail.Yahoo? cu conturi anonime?

#15
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Eu am tot dat skip, sa trec peste acest pas si pana acum nu am avut probleme...

#16
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Ar trebuis a mearga cu skip.
Daca nu, cumpara o cartela cu numar, activezi contul si pe urma o bagi la pastrare. Te costa 25 lei.

#17
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011
ok, incerc din nou varianta unui cont nou de Yahoo, fara numar telefon. Dau cu skip si anunt daca merge.

Varianta cu o cartela pre-pay nu merge ca suntem multi si fiecare ar trebui sa isi cumpere un pre-pay.

Ideea e ca ne trebuie "Coltul plangaciosului", un grup unde plangaciosii se plang de ce-i roade, plangerile se aduna sub o singura adresa de mail (un grup...) si din partea grupului pleaca catre conducere (pe mail).

Toata lumea interesata in chestiune are acces la grup, cu user (anonimizat) si parola, grupul e inchis.

Aia nu pot eu sa fac pe Yahoo Groups, anonimizarea oamenilor din grup.  Oamenii ar intra de acasa, oricum la Job e restrictionat, suntem doar in intranet.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate