Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dimensionare țevi incalzire

Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"

Alternativa la Oppo Find X5 in ac...
 Perioada de proba fara contract

Idee articol stiintific Cisco/ret...

Setare/reglare AC pentru confort ...

Este teapa All inclusiv? Turcia, ...
 Adio Doi Cocosi

Touchpad nefunctional Acer Aspire...

Homemade Fly Trap - Capcana pentr...

Balcon inchis cu sticla pe cornie...
 Cumparare ATV second Hand

Au inebunit cu pretul la cirese&#...

[CUM] Gaurire borcan sticla

Semnal tot mai slab / reziliere
 

Achizitie Pc gaming- copil 11 ani

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
254 răspunsuri în acest subiect

#19
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 49.649
  • Înscris: 24.09.2006
Spune mai intai ce intentii ai cu monitorul.
Il pastrezi, il schimbi pe viitor? Includem in acelasi buget si un monitor de 21" Full HD sau suplimentezi bugetul sau vrei un monitor mai mare?

Editat de gumball3000, 18 august 2014 - 16:57.


#20
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.585
  • Înscris: 11.06.2010
http://www.emag.ro/s...2/pd/D3CTZBBBM/

#21
amaliutz

amaliutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 84
  • Înscris: 15.04.2005
Ok schimb si monitorul ca si el ma cam intreaba :)
Deci monitorul va fi separat de bugetul acesta..
Si mi-a spus sa nu aibe sistemul sub 8 GB :)

Mersi mult tuturor!

#22
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postjegmihai, on 18 august 2014 - 16:53, said:

Ce hard disk are in momentul de fata?


#23
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 49.649
  • Înscris: 24.09.2006
Ok, iti fac acum wishlist in 3000 lei pt. gaming pe monitor Full HD (nu includ si monitorul).

#24
amaliutz

amaliutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 84
  • Înscris: 15.04.2005

View PostHandicarpati, on 18 august 2014 - 17:00, said:


Mersi , e mai buna configurataia aceasta decat celelalte puse de mine?
Poti sa-mi spui si de ce, daca vrei?
Multumesc!

#25
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.517
  • Înscris: 15.02.2011
E mult mai buna si e printre cele mai ok preasamblate, dar tot e loc de mai bine:
http://www.mediadot.ro/wishlist/47980/

R9 280X e net superioara 270`ului si mult mai indicata pentru joace pe Full HD.
Per total, cu ce-i mai sus, se joaca absolut orice cu detalii spre maxim in 1080p, fara discutie.

Ca monitor, minim asta:
http://www.mediadot....-dvi-hdcp-negru

Desi ar fi indicat un IPS de 23" pe la vreo 600 lei, sa simti trecearea cum trebuie.

#26
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.585
  • Înscris: 11.06.2010

View Postamaliutz, on 18 august 2014 - 17:03, said:


Mersi , e mai buna configurataia aceasta decat celelalte puse de mine?
Poti sa-mi spui si de ce, daca vrei?
Multumesc!

Are placa video pentru jocuri mai buna. Daca vrei neaparat preasamblat si de la emag ...

#27
amaliutz

amaliutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 84
  • Înscris: 15.04.2005
Hdd are 450 Giga

poza atasata..

View PostHandicarpati, on 18 august 2014 - 17:14, said:

Are placa video pentru jocuri mai buna. Daca vrei neaparat preasamblat si de la emag ...
Super!
Am inteles!

View Postgeorgik12, on 18 august 2014 - 17:09, said:

E mult mai buna si e printre cele mai ok preasamblate, dar tot e loc de mai bine:
http://www.mediadot.ro/wishlist/47980/

R9 280X e net superioara 270`ului si mult mai indicata pentru joace pe Full HD.
Per total, cu ce-i mai sus, se joaca absolut orice cu detalii spre maxim in 1080p, fara discutie.

Ca monitor, minim asta:
http://www.mediadot....-dvi-hdcp-negru

Desi ar fi indicat un IPS de 23" pe la vreo 600 lei, sa simti trecearea cum trebuie.
Asa, suna bine, la pc garage fac ei configuratia asta?
Recomanda-mi si altii te rog..
Si da-mi si monitorul de 600 ..:)

View PostHandicarpati, on 18 august 2014 - 17:14, said:

Are placa video pentru jocuri mai buna. Daca vrei neaparat preasamblat si de la emag ...
Mersi mult!

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  hdd.jpg   172,6K   26 download-uri


#28
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.517
  • Înscris: 15.02.2011
Magazinul e la alegere, dar tine cont si de preturi, nu doar ca ai auzit tu de ei.
Garajul de regula e mai scump, iar asamblarea la ei te costa 49 lei. La asta mai adaugi 29 lei si pentru un Update de BIOS, ca ai nevoie de el ca placa de baza sa-ti duca procesorul ala. Ambele servicii la Mediadot sunt gratuite.

Alternativa ar fi eMag cu asamblarea la 20 lei si un i5 4440 la 700 lei.
Buba e ca platesti in plus la restul pieselor si per total ajungi mai scump sau in aceeasi bani, dar cu componente mai slab calitative.

Alta alternativa ar fi evoMag, dar iar preturile probabil sunt mai mari.

#29
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.536
  • Înscris: 03.09.2013
Trebuie neaparat un HDD nou?

#30
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.517
  • Înscris: 15.02.2011
Mihai, ar fi de preferat mereu un HDD nou.
Cele vechi, cu ceva ani in spate sunt pline de bad-uri si sectoare afectate, iar performanta va fi si mai slaba. Si asa HDD`ul e cea mai lenta componenta dintr-un sistem de genul, macar sa fie nou si sa mearga ok, daca nu`s bani de SSD.

Alternativa ar fi sa ia un SSD acum si HDD`ul vechi sa-l bage pe stocare, daca-i Sata.

#31
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.536
  • Înscris: 03.09.2013
Corect, dar din moment ce e un HDD de 500 Gb, nu pare sa aiba mai mult de 2 ani. Daca nu are mai mult de 2 ani, eu zic ca e o varianta buna de luat in calcul.

Ca fapt divers, eu primeam deseori framedrop pe jocurile online din cauza HDD-ului. Bine, are 8-9 ani.

Cum am zis mai sus, daca are 2 ani e ok!

#32
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 49.649
  • Înscris: 24.09.2006
Eu as merge pe asa ceva:
Fișier atașat  2992.png   35,57K   43 download-uri

View Postgeorgik12, on 18 august 2014 - 17:23, said:

Alternativa ar fi eMag cu asamblarea la 20 lei si un i5 4440 la 700 lei.
Buba e ca platesti in plus la restul pieselor si per total ajungi mai scump sau in aceeasi bani, dar cu componente mai slab calitative.
Tocmai i-am pus un wishlist cu componente cel putin la fel de calitative cu cele pe care le-ai pus la mediadot.
Tu i-ai pus CPU cu putin mai bun, dar fara diferente majore in gaming, eu i-am pus sursa, carcasa si placa de baza mai bune.
Este aproape insignifianta diferenta intre cele doua sisteme.
La eMag plateste 20 lei pe asamblare, la Mediadot e posibil sa plateasca minim 26 lei pt transport (daca nu este din Bucuresti).
La eMag are transport gratuit tur-retur in cazul in care va fi nevoie sa apeleze vreodata la garantie, 30 zile drept de retur, fata de 14 zile la mediadot, cat este termenul legal.

Editat de gumball3000, 18 august 2014 - 17:44.


#33
amaliutz

amaliutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 84
  • Înscris: 15.04.2005

View Postgumball3000, on 18 august 2014 - 17:40, said:

Eu as merge pe asa ceva:
Attachment 2992.png


Tocmai i-am pus un wishlist cu componente cel putin la fel de calitative cu cele pe care le-ai pus la mediadot.
Tu i-ai pus CPU cu putin mai bun, dar fara diferente majore in gaming, eu i-am pus sursa, carcasa si placa de baza mai bune.
Este aproape insignifianta diferenta intre cele doua sisteme.
La eMag plateste 20 lei pe asamblare, la Mediadot e posibil sa plateasca minim 26 lei pt transport (daca nu este din Bucuresti).
La eMag are transport gratuit tur-retur in cazul in care va fi nevoie sa apeleze vreodata la garantie, 30 zile drept de retur, fata de 14 zile la mediadot, cat este termenul legal.

Sunt din Bucuresti :)
Iar asamblarea, chestii .in plus le pot suporta..nu e 3000 batut in cuie, in jur de..

Astept varianta finala :) dintre cele puse de voi..ce ati alege?:
Multumessccc

#34
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.517
  • Înscris: 15.02.2011
Gumball, eram sigur ca ajungem aici.

Atlas`urile la nivel de FSP? Esti sigur de asta? Sau e Super Flower si gata, e geniala?
Atlas-urile sunt low-entry`uri grave de tot. Aia de 530W are condensatori CS sau Yang-Chun (Delux / Premiere iti spune ceva?), chinezarii de 2 lei. Pe langa astea, mai pui si doar 1000 uF, valoare ce o gasesti pe surse de 350-400W, nu pe 530W.

LE: AIa de 580W are pe primar CapXon (sau crapxon cum le mai zice lumea), la 470uF. Ce fain suna, cand Atlas`ul de 530W are HEC la 500uF.
Mediocritati ambele, dar macar HEC`ul ofera ceva mai multa "putere". Pe secundar, n-am nicio idee ce are, mult prea ingramadit totul si ascuns sub cabluri:
http://www.tech-revi...901012be955.jpg

Acestea fiind zise, Atlas nu sunt peste FSP.
Si decat sa arunc 240 lei pe tampenia aia, prefer Sirtec-ul de 600W, cu Teapo la 3300uF, ce matura pe jos cu Atlas`ul in absolut orice.
http://lab501.ro/car...-test-practic/3

Cougar-ul nu`i cu absolut nimic mai sus fata de Tesseract, doar la pret, au acceasi tabla de cutie de pateu amandoua. 40 lei in plus pentru alt aspect, ca nu`i mai solida. Nu ma crezi, citeste comentariile.

Placa de baza mai buna? Nici macar n-ai USB 3.0 intern, iar de calitatea constructiei e irelvant sa vorbesti la placi de baza de 200 lei, ca toate-s o apa si-un pamant.

Asa ca nu incepe iar cu eMag-ul si transporul moca, cand tu platesti din start 40 lei in plus la carcasa, 50 lei in plus la placa video, 50 lei in plus pe o sursa mai proasta.
Deja avem 140 lei in plus si nu ai castigat absolut nimic, ai fost doar pe minus.

Si bomba: unde`s jocurile cadou la R9 280X`ul ala pe eMag?
Eu nu le vad, iar daca nu le vezi, probabil nu le primesti.

Editat de georgik12, 18 august 2014 - 18:21.


#35
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.536
  • Înscris: 03.09.2013
Legat de jocuri, ele sunt oferite de nVidia si nu de magazinul care vinde placa. :D

#36
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.517
  • Înscris: 15.02.2011
AMD, nu nVidia.
Teoretic da, sunt oferite de AMD, dar daca magazinul nu le are listate ca bonus, risti sa nu le primesti.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate