Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Achizitie Pc gaming- copil 11 ani

- - - - -
  • Please log in to reply
254 replies to this topic

#37
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Pe asta n-o stiam. In cazul in care nu pe primesti ai putea reclama magazinul respectiv.

Si da, AMD, nu nVidia. :D

#38
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Da, placa de baza acum m-am uitat, nu ma gandeam ca nu are header intern USB 3.0, multumesc pt. observatie, am modificat acum cu una mai ieftina. (Am spus ca era mai buna cea pe care am pus-o anterior pt. ca trebuie sa recunoastem, per total Asus fac lucruri ceva mai bune.)

Carcasa pe care am pus-o e ceva mai mare decat Deepcool Tesseract
480 x 430 x 195 mm
465 x 434 x 193 mm
Pe lateral are geam, are filtru de praf si pe panoul frontal, unde permite instalarea a doua ventilatoare, fata de tesarac unde se poate monta unul singur.
De design nu doresc sa vorbesc, sunt lucruri subiective, personal prefer Cougarul (ar fi fost si ciudat sa prefer tessarac-ul Posted Image )
Tessarac are led-uri de, citez: "lumineaza tot tavanul" (a se vedea review-urile), Despre Cougar nu am gasit informatii.
Cougar e frima din Germania, Deepcool e firma din China. Ramane sa ma documentez si unde sunt fabricate Cougar-urile.

Sursa pe care am pus-o eu anterior era modulara, nu o sa stea cu toate cablurile de care nu are nevoie in carcasa.
Are ventilator de 140 mm, se presupune ca este mai silentioasa.

M-am mai gandit totusi si i-am pus chiar o Golden Green cu consum mai scazut decat Fortron 80+ Bronze, ca inca se incadreaza in buget (nu ca m-as fi speriat prea tare de afirmatiile tale, puteam la fel de bine sa las si cealalta sursa, dar astia 10 lei in plus si-i scoate la factura de curent.)
Asa arata recomandarea mea finala:
Attached File  3000.png   31.42K   24 downloads

Ca sa rezumam pt. initiator, eu i-am pus sursa mai buna, tu i-ai pus un CPU cu putin mai bun, dar pt. care nu o sa observe vreo diferenta in jocuri.
De carcasa nu mai spun nimic, am mentionat deja mai sus, ramane la latitudinea initiatorului daca vrea sa puna egal intre ele sau il ajuta cu ceva micile detalii pe care i le-am evidentiat mai sus.
Te astept cu alte completari daca mai ai.

Edited by gumball3000, 18 August 2014 - 18:53.


#39
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Mosule, mai ai de invatat.

~5kg si tabla de 0.6mm inseama acelasi lucru si pentru germani, si pentru chinezi.
Stii poanta cu 1kg de fier si 1kg de fan, nu? Posted Image
Ce mi-ai dat tu sunt marimele exterioare, de cand conteaza astea? Si Z11`le meu are ditamai botul in fata, dar e doar plasticul de pe arici.
310mm pentru GPU si 165mm pentru CPU inseamna cam acelasi spatiu interior, din nou, si pentru germani, si pentru chinezi.

Tesseract-ul are ventilatoare in tavan, care cantaresc mult mai mult decat alea frontale.
Practic, pe Archon nu ai pe evacuare decat ventilatorul spate, pe cand pe Tesseract ai spate + tavan. Lateralele sunt pentru intake.
Si iti garantez ca suna mult mai fain 1 ventilator care sa bage aer rece si 2 care sa scoata decat invers.

Atlas-ul nu`i peste FPS, daca tu inca te mai uiti doar la putere si nu stii sa analizezi electronica din interior, nu ma chinui sa-ti explic.
Ti-am spus mai sus, FSP va fi peste Atlas la calitate / fiabilitate. SF-ul sta mai bine doar la putere, daca o fi reala.
Si oricum o dai, in zona ai de pret ai GG`ul de 500W sau Sirtec`ul de 600W, net superioare.

Asus sunt peste Gigabyte per total, dar repet, la bugetele astea e fix pix ce alegi, ca tot un VRM de balta ai.
Ce am zis mai sus a fost strict de componentele alea mai "calitative", care de fapt nu`i asa.

Ce am zis nu a fost pentru a te speria, dar ai scos niste afirmatii care nu-si aveau locul si alea trebuiau corectate.
Cred ca repet pentru a mia oara: Super Flower are destule petarde in oferta, una-s Golden Green-urile laudate, alta sunt Atlas-urile si alea no-name. Vrei ceva decent, iei Amazon, nimic sub in opinia mea, cand ai atatea alternative. Nu are eMag-ul in oferta? Pune ce are, dar ofera alternativele, sa stie omul ca poate lua ceva mai ok.

Ideal, sistemul ar arata asa:
i5 4440`ul de la eMag, ca-i pretul ok, iar restul de la Mediadot, din nou, preturile sunt mult mai ok.
Desigur, asta implica ca montarea sa fie realizata de el.

Edited by georgik12, 18 August 2014 - 18:59.


#40
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Referitor la jocurile acelea cadou, eMag sunt si ei inscrisi in acea promotie: http://sites.amd.com...dedforever.aspx
Insa pe site nu au nimic mentionat, daca acele jocuri conteaza atat de mult ar putea la fel de bine sa-i intrebe, nu-i exclus nici sa apara maine cand se schimba promotiile pe eMag.

#41
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Daca le ofera, sa le posteze, ca asa-i e normal. :)
Poate le au, poate nu, eu nu stiu. Ii am prin semnatura doar ca sa fie, recomand de la ei doar cand merita ceva.

#42
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Mai uita-te si la HDD, sursa, carcasa Cougar, RAM (sa nu aud ceva ca e resigilat, eMag testeaza si sitemele in aia 20 lei), iti mai raman ceva lei in buzunar la eMag.
Pe mediadot au alt pret si multi au ramas in continuare cu impresia ca ar fi cel mai ieftin magazin (si nu as vrea sa readuc in discutie service-ul Kelion, altfel as fi scris "ieftin"- intre ghilimele).

#43
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
5 lei in minus la HDD si 16 la RAM, care-i desigilat (desi nu vad motivul pentru care o memorie e desigilata, in afara refuzului vreo unui client).
In fine, sa zicem ca-i ok. Pui Fortron-ul de 500W si ai scot 70 lei. Poftim economie.

Hai ca deja am ajuns la prea mult offtopic si nu mai are rost.
Cumpara de unde vrea si aia a fost, chiar nu vreau sa incep acum sa caut cel mai mic pret pentru tot, n-am timpul si nici cheful necesar.

#44
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Pai daca vrei s-o luam asa, ar putea sa puna si de pe emag direct sursa asta, bang, 100 lei economie.

Si are si 3 ani garantie la ea fata de Fortron-ul acela care are doar 2.

Edited by gumball3000, 18 August 2014 - 20:07.


#45
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Da` sa puna o Delux, ca si aia are 3 ani garantie. =)))
Probabil "bang"`ul ala e de la artificii, cine stie ce chinezarie de electronica si condensatori de 2 lei are prin ea sursa aia.

Gata, o las balta, vorbesc degeaba cand tu habar n-ai ce recomanzi. Nu stau sa te invat acum cum alegi o sursa, pe ce principii si cum determini calitatea ei, vad ca la tine conteaza 2 lucruri: puterea in W si garantia, excelente, n-am ce zice.

Seara faina.

Edited by georgik12, 18 August 2014 - 20:12.


#46
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Te speli cu ea pe cap de electronica, ti-am scris si in topicul celalalt, nu face programare la NASA, se joaca pe PC-ul ala.
Sa nu o dam in comparatii dubioase, ca nu scoate 100W ca deluxe-ul acela.

Parca erai pro numar ani de garantie, acum ce faci o dai la intors?

#47
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Atunci de ce nu alegi Delux, daca te pisi pe ea electronica? =))
Pacat, pareai ca stii vreo boaba despre recomandari, dar ai dat grav cu bata-n balta, cel putin pe surse.

Cum ziceam, mai ai de invatat.
Eu o las balta, nu-mi bat gura degeaba cu infumurati ca tine care nu pot intelege lucruri elementare, dar continua sa recomande lucruri, poate poate le iese de-o piftea.

Pana una alta, ia si invata, ca te faci de ras si iti bati joc de banii oamenilor pe aici:
http://www.jonnyguru...read.php?t=1036

De ce ne legam de condensatori?
http://www.jonnyguru...Story&ndar_id=8
Pentru ca astia iti filtreaza voltajele si iti tin tensiunile stabile. Daca sunt "chinese" de 2 lei, ghici din ce cauza se restarteaza sistemul.

PS: Ce ti-am dat e doar asa, la nivel de baza, sa nu te obosesti prea mult.
Daca nu reusesti sa intelegi ce-i acolo, nu mai citi, ca oricum o vei face degeaba.

Succes.

PS: Nu incerca sa mi-o intorci cu ce am zis pe nu stiu unde.
Sunt pro ani de garantie, dar atunci cand vorbim de 2 sau mai multe surse de incredere, nu no-name-uri infecte. Si da, GameDaemon e no-name, eu nu-i gasesc nici macar un site oficial, mai mult de atat nu are rost sa zic.

Edited by georgik12, 18 August 2014 - 20:26.


#48
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006

View Postjegmihai, on 18 august 2014 - 16:36, said:

Ce parere aveti? Posted Image
Total 2869.
Cu tot respectul, dar un copil la 11 ani va juca Last Light, de-i trebuie R9 280?

LE:

Quote

PS: Nu'i subestima pe astia mici. Posted Image)
Nu-i subestimez, dar ma uit la ceea ce se intampla in ziua de azi. Copiii au alte preocupatii, alte comportamente. Si totusi, chiar Minecraft? Eu nu stiu ce a ajuns jocul asta de-i incanta asa tare pe unii.

View Postgeorgik12, on 18 august 2014 - 20:51, said:

Ati fi surprinsi de cat consuma Minecraft. :)
Il rupe fratemiu in doua de cand a aparut, iar sistemul din dotare, un i5 2400 cu GTX 560 Ti e urcat destul de usor in frecvente, avand in vedere calitatea jocului.
Cred ca o  sa-l descarc si eu, dar mi-e teama ca-i o panarama de joc. Chiar nu-mi dau seama cum consuma asa mult.

Edited by 10nut, 18 August 2014 - 20:58.


#49
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Pai daca tot are buget mare, am zis sa-i pun si o placa video puternica. :)


PS: Nu'i subestima pe astia mici. :))

#50
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Ati fi surprinsi de cat consuma Minecraft. :)
Il rupe fratemiu in doua de cand a aparut, iar sistemul din dotare, un i5 2400 cu GTX 560 Ti e urcat destul de usor in frecvente, avand in vedere calitatea jocului.

#51
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Post10nut, on 18 august 2014 - 20:28, said:

Nu-i subestimez, dar ma uit la ceea ce se intampla in ziua de azi. Copiii au alte preocupatii, alte comportamente.
Asta observ si eu.  La 11 ani sa ai calculator cu i5 , 8 gb RAm, si o R9 280 e putin cam prea repede zic eu. Posted Image
Bine, depinde din ce perspectiva privesti. Cati ani ai? Posted Image



PS: La mine in clasa, cam toti colegii mei joaca Minecraft. Nu stiu ce vad la jocul ala, mi se pare o pierdere de timp.

Edited by jegmihai, 18 August 2014 - 21:13.


#52
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
E un Lego in varianta de PC.
Personal, raman la batranele cuburi ce mi-au terminat unghiile si dintii, incercand sa le imbin / desfac in tot ce-mi trecea prin cap.

#53
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006

View Postjegmihai, on 18 august 2014 - 21:10, said:

Cati ani ai? Posted Image

Daca te uitai la profilul meu, vedeai varsta. 27 de anisori am Mihai.

Stiti ce ma supara la voi? Nici un SSD in configuratie sau n-am vazut eu bine?

View Postjegmihai, on 18 august 2014 - 21:36, said:

Aha. Multi inainte!
SSD-ul nu a fost pus in favoarea unei placi video mai performante.
Multumesc, la fel si tie ;) .

O sa incerc sa fac vreo configuratie si eu, care sa includa SSD ... daca-mi iese.
Preturile la componentele din tara noastra ma omoara.

Edited by 10nut, 18 August 2014 - 21:39.


#54
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postgeorgik12, on 18 august 2014 - 21:16, said:

E un Lego in varianta de PC.
Personal, raman la batranele cuburi ce mi-au terminat unghiile si dintii, incercand sa le imbin / desfac in tot ce-mi trecea prin cap.
Mai nou se poarta gaming-ul. :))

View Post10nut, on 18 august 2014 - 21:33, said:

Daca te uitai la profilul meu, vedeai varsta. 27 de anisori am Mihai.

Stiti ce ma supara la voi? Nici un SSD in configuratie sau n-am vazut eu bine?

Aha. Multi inainte!

SSD-ul nu a fost pus in favoarea unei placi video mai performante.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate