Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

CANCER LA SAN

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
635 răspunsuri în acest subiect

#523
doridor

doridor

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 15.07.2009
Buna,

nu stiu daca mai este cineva pe aici, ma aflu intr-o situatie confuza, neasteptata , pentru care vreau sa ma ajutati!

Dupa 8 luni de asteptare dosar Herceptin, aflu astazi ca in sfarsit este aprobat DAR ca trebuie de aici sa ma ocup singura ca medicamentul sa ajunga in una din farmaciile de la Cj. Adica imi trebuie "o pila MARE" undeva la un depozit.

Dati-mi o idee, un sfat, astfel incat sa rezolv cumva aceasta neasteptata si noua problema :confuzzled:!

#524
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.712
  • Înscris: 05.03.2005
in calitate de bagator in seama as dori sa rog ambele parti (charme vs. restul) ceva:

@restul

intelegeti va rog ca charme e medic specializat in oncologie. statistic vorbind dpdv medical, desigur, fara tratamentul standard pentru aceasta afectiune, supravietuirea e ocazionala si ne conduce la punctul 2

@charme

si tu ar trebui, totusi, sa cunosti ca exista consemnate cazuri in care desi tratamentul curativ chirurgical si medicamentos nu a functionat conform asteptarilor, tratamentul naturist a salvat cateva vieti,

sigur, nu suficient de multe cat sa conteze dpdv medical dar, mai toate site-urile de profil si chiar unii medici, nu exclud complet aceasta abordare naturista (dieta contra-carcinogena) + diverse preparate ce pot ajuta organismul...

cu alte cuvinte exista o superioritate deloc constructiva de ambele parti

1, cei care nu aveti deloc cunostinte medicale intelegeti, va rog, ca e frustrant sa-i spui unui medic cu ani buni de studiu in domeniu ca a invatat degeaba si ca natura vindeca tot

exact in acelasi mod in care

2, charme, e destul de frustrant sa-i spui unui bolnav sau rudelor unui bolnav care incearca SI altceva, bai voi sunteti prosti si eu sunt erudita..mai ales daca tratamentul nu a dat rezultatele scontate...

un pic de moderatie ar fi binevenita ambelor parti mai ales in lupta cu o asemenea afectiune

#525
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.432
  • Înscris: 14.09.2008

 spare-me, on 14th May 2010, 23:40, said:

2, charme, e destul de frustrant sa-i spui unui bolnav sau rudelor unui bolnav care incearca SI altceva, bai voi sunteti prosti si eu sunt erudita..mai ales daca tratamentul nu a dat rezultatele scontate...


dragule, unde-am spus eu treaba asta? cumva in postul ala in care imi spunea cineva ca eu si colegii mei otravim oameni? ups, nu, nici macar acolo. am spus doar ca eu cred (nu-s sigura, esti liber sa ma contrazici in continuare) ca medicii stiu mai multe decat invatatii din formula as. o fi asa, n-o fi asa... dar cancerul de gradul 5 tot nu exista. iar "eu as recomanda tratamente naturiste" nu-l contine pe "SI"-ul ala tipat de tine, si cu toata moderatia si cu toti bagatorii in seama care o propovaduiesc pe-aci, in timp ce in alte arii taie si spanzura, n-o sa sustin vreodata doar tratamentul alternativ. pentru ca oricum s-ar vedea de la tine, eu una inca n-am dovezile ca tratamentul naturist a salvat vreo viata sau a vindecat ceva. indata ce vor aparea studiile clinice sunt dispusa sa-mi schimb parerea. pana atunci insa stiu doar ce zice statistica - si statistica nu foloseste prea des nici 100%, nici 0%.

cititorii insa sunt liberi sa ia in considerare opiniile mele nemoderate, ale bagatorilor in seama, sau ale devoratorilor de formula as.



pies: nu oncologie. domeniul oncologic, daca preferi.

#526
alexisa

alexisa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 134
  • Înscris: 07.03.2010
matusa mea a avut cancer la san si cand am fost la ea, la spitalul de Oncologie din Timisoara, l-am cautat pe medicul care o trata, ca sa ma interesez de starea de sanatate a matusii mele si l-am gasit pe medic in biblioteca, studiind.
de ce credeti ca statea in biblioteca si studia?
pentru ca, cancerul nu se trateaza cu ierburi.

#527
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.712
  • Înscris: 05.03.2005
cancerul nu se trateaza cu ierburi.
insa anumite "ierburi" ajuta sub diverse forme. google e suficient de cuprinzator, nu ma plateste nimeni sa-ti expun aici ce alimente si ce "ierburi" actioneaza, si in ce directie.

insa faptul ca un medic curant de oncologie era in biblioteca e cam dubios, nu crezi ?

#528
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.432
  • Înscris: 14.09.2008

 spare-me, on 17th May 2010, 13:54, said:

la tine, charme, nu e problema de calitatea informatiilor ci de modul in care le transmiti.

nu ma intereseaza sa "moderez" aceasta arie. pentru mine a modera nu implica doar a suspenda useri, cum faceai tu. ci si o discutie pasnica si cu bun simt.


uita-te la cate posturi avea "mianna" si cati useri inca o pomenesc, si pe urma repeta afirmatia. multumesc  :kisstogether:

discutia pasnica la mine se bazeaza pe argumente, nu pe insinuari. unele care, daca se poate, sa-ti sustina afirmatia din fraza cu acel SI scris cu caps din postul cu care a inceput discutia. poti te rog cita vreun post in care i-am facut tampiti pe cei care sustin SI metode alternative e langa tratamentul clasic, nu NUMAI metode alternative? din nou, multumesc  :kisstogether:

#529
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.603
  • Înscris: 25.10.2006
oook, revenim la subiect.

#530
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.432
  • Înscris: 14.09.2008
datorita unei conversatii private am realizat ca nu s-a abordat un aspect in discutiiile astea. consider ca ar trebui scris aici pentru a nu-l descoperi si altii "the hard way":

o pacienta careia i-au fost indepartati prin operatie ganglionii dintr-o axila (sau uneori, dar mai rar, chiar cu ganglionii la locul lor, dar cu radioterapie in zona respectiva) trebuie ca in viitor sa avertizeze orice cadru medical despre aceasta interventie, deoarece la bratul respectiv nu se fac injectii, recoltari, nu se strange tensiometrul etc. de asemenea sa fie foarte atenta la eventualele leziuni, inclusiv la manichiura, intepaturi, zgarieturi; sa nu foloseasca apa prea fierbinte la spalat; sa nu poarte haine cu maneci prinse cu un elastic prea stramt. iar la orice semn de inrosire si/sau umflare a membrului respectiv, insotite sau nu de durere, sa se prezinte la medic.

explicatia: in urma indepartarii/afectarii ganglionilor, circulatia limfei este mult perturbata in zona, si va ramane asa deoarece caile alternative care se formeaza in timp nu vor ajunge niciodata la dimensiunile celor initiale, iar riscul de limfedem e prezent chiar la o perioada indelungata dupa tratament.

#531
maria1975

maria1975

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 23.03.2010
asa stiam si eu, dar la Cluj asistentele iti fac observatie daca recoltezi sange din mana pe care se fac perfuziile

#532
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.432
  • Înscris: 14.09.2008

 maria1975, on 20th May 2010, 10:14, said:

asa stiam si eu, dar la Cluj asistentele iti fac observatie daca recoltezi sange din mana pe care se fac perfuziile

nu acceptati, cu toate observatiile.

intr-adevar, in alte conditii se prefera evitarea bratului perfuzat. insa in cazul asta nu merita asumat riscul unui limfedem. daca acele asistente n-au auzit de el, trimiteti-le sa citeasca.

Editat de charme, 20 mai 2010 - 10:27.


#533
snooker

snooker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 17.04.2007
Buna

In timpul tratamentului chemo mi-a cazut parul, sprancenele si genele.
La 2 luni dupa terminare au inceput sa-mi creasca.
Acum, la 6 luni dupa tratament au inceput sa-mi cada genele din nou.
E normal? E vreo problema?

#534
seckler

seckler

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 02.06.2010
Buna ,mama mea are 57 de ani,pe 19mai a suferit o masectomie partiala a sanului stang ,abia azi (dupa 40 de zile )a primit rezultatul histopatologic facut la Tg Mures:
CARCINOM MAMAR DUCTAL INVAZIV DE TIP CLASIC NOS,GRAD 2 DE MALIGNITATE HISTOLOGICA(SISTEM DE GRADARE ELSTON SI ELLIS) FORMARE DE DUCTE 3 PUNCTE,PLEOMARFISM NUCLEAR 3 PUNCTE NUMARUL DE MITOZE 1 PUNCT,FARA COMPONENTA DE CARCINOM INTRADUCTAL CARE SA PRODUCA METASTAZE IN 13/17 LIMFONODULI INTERMAMARI PRELEVATI- COD M 8500/3 pT1N3 MASTOPATIE FIBROCHISTICA FUNCTIONALA ADENOZA SCLEROZANTA
Celulele tumorale sunt Pozitive la E- codrina si negative la NSE, cromogronina si simptofizina;fara ecroza pe sectiunile examinate

Va rog din suflet daca se poate sa-mi traduceti putin acest rezultat,am dreptate sa cred ca daca este grad2 ,situatia nu e atat de grava?faptul ca am asteptat mai mult de o luna rezultatul credeti ca a inrautatit starea,daca este invaziv,inseamna ca se extinde?Mama e pregatita sa inceapa orice fel de tratament i s-ar atribui la Cluj insa doctorul la care a fost azi i-a cerut si rezulatul receptorilor hormonali si scor HER2 pt .care se pare ca diagnosticul facut la Mures trebuie reanalizat deci inca min21 de zile de asteptare.Suntem foarte confuzi si nu intelegem de ce nu se poate incepe nici un fel de tratament,suntem speriati sa nu fie prea tarziu,va multumesc mult ,Cristina

#535
maria1975

maria1975

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 23.03.2010
din aceasta cauza am fost sfatuita de medicul din piatra neamt si de dr. Angelica Chiorean sa imi fac aceste interpretari la o clinica privata din Cluj si nu in sistemul de stat (am fost avertizata ca as fi avut de asteptat minimum trei saptamani pana as fi primit rezultatul); asa a durat 5 zile lucratoare, iar de la data diagnosticarii-29 iulie si pana am facut prima perfuzie de chimo -13 august au fost mai putin de 3 sapatamani.

#536
dorinusa

dorinusa

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 07.06.2010
MACRO:Piesa de5/5/5cm
MICRO:Calcinom lobular in situ dezvoltat in contextul unei mastopatii fibrochistice cu fibroza,adenoza,ectazii ductale,metaplazie apocrina.Sunt prezente imagini de extensie pagetoida la nivelul ductelor.Pe sectiunile examinate nu s-au observat semne de invazie stromala.
IHC:Coloratia pentru actina evidentiaza prezenta celulelor mioepiteliate.
Focal marginea chirugicala de rezectie este in contact cu calcinomul intralobular.
Tumora(compoenta in situ):E=90%,int.+++;P=95%,int.+++.
Martori interni(glanda netumorala):E si P=pozitivi

cod Topografic ICDO C50.9
cod Morfologic ICDO 8520/2 pT pN pM

Am fost operata(sector) acum aproximativ o luna ,dupa operatie a aparut o infectie pe care am tratat-o prin spitalizare.A sosit rezultatul si am inteles ca cel mai bine ar fii sa fac mastectomie si apoi tratament cu tamoxifen.
Sunt inca in fazele de negare,furie,teama si mahnire,dar in aceasta saptamana trebuie sa iau hotararea

#537
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.432
  • Înscris: 14.09.2008
rezultatul pe care l-ai postat este incomplet (lipsesc cifrele de la T, N si M,adica tocmai cele care arata stadiul).

nu vad vreun semn de intrebare, asa ca nu inteleg exact ce anume astepti de la noi. iti urez multa sanatate si sa treci cat mai usor peste tratament.

#538
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.603
  • Înscris: 25.10.2006

 charme, on 7th June 2010, 14:58, said:

rezultatul pe care l-ai postat este incomplet (lipsesc cifrele de la T, N si M,adica tocmai cele care arata stadiul).

nu vad vreun semn de intrebare, asa ca nu inteleg exact ce anume astepti de la noi. iti urez multa sanatate si sa treci cat mai usor peste tratament.
http://forum.softped...howtopic=676228
deschisese topic separat, dupa care l-a gasit si pe asta, si o fi uitat sa mai intrebe.
sarumana de ajutor, ca nu ti-am spus de mult.

#539
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.432
  • Înscris: 14.09.2008
ok, am vazut si celalalt topic - care probabil va fi sters curand. dupa cum ziceam, tocmai pentru ca lipsesc acele detalii, nu imi dau seama cat a fost de extins. oricum, avand in vedere ca rezectia nu s-a facut cu margini de siguranta (marginea de rezectie fiind in contact cu carcinomul), da, se impune a doua interventie chirurgicala.

 adadoi, on 7th June 2010, 15:01, said:

sarumana de ajutor, ca nu ti-am spus de mult.


off topic: cu placere, da' nu-mi spune prea des, ca data trecuta s-a suprapus peste-un suspend  :P

#540
maria1975

maria1975

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 23.03.2010
am aflat ca radioterapia trebuie inceputa in termen de 6 luni de la operatie, altfel nu are nici un efect. Este adevarat? Intreb deoarece mai am de facut inca 2 cicluri cu CMF si deja a aparut neutropenia, iar in ritmul asta depasesc cu aproximativ o luna cele 6 luni de la data operatiei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate