Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Linux Manjaro - topic general

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
706 răspunsuri în acest subiect

#649
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.286
  • Înscris: 25.01.2007
pune Arch si vei avea ultimul driver de la nvidia, asa am patit cu laptopul de nu mai scapam de 390 si dupa 2 luni de chin cu un an in urma am renuntat la manjaro

#650
norris_sedric

norris_sedric

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 225
  • Înscris: 07.05.2020

View Postspooky51, on 05 ianuarie 2021 - 22:56, said:

Si mai ales fuck you internet, pentru ca toti imbecilii au acces la el si nu mai gasesti solutii pentru nimic, doar pareri ca pe facebook.


#651
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 32.574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postspooky51, on 05 ianuarie 2021 - 22:56, said:

Ok, nu am nimic impotriva driverelor 390 sau nouveau, insa ma uit la filme pe Stremio si Popcorn-Time si se misca in poze.
Sigur aplicatiile astea stiu sa foloseasca hardware decoding? Desi nu ar conta prea mult, orice procesor din ultimii 10 ani ar trebui sa faca fata atat timp cat nu te uiti la filme 4k.

Problema mare e si cu Nvidia, la placa mea nici nu vor sa se intaleze drivere mai noi pe W10!!! Donwloadate de pe siteul lor, ar trebui sa fie compatibile 100%, dar nu vor sa se instaleze si pace, cica nu am card Nvidia in sistem.

#652
norris_sedric

norris_sedric

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 225
  • Înscris: 07.05.2020

View Postlucifer76, on 06 ianuarie 2021 - 07:13, said:

Sigur aplicatiile astea stiu sa foloseasca hardware decoding?

Foarte sigur!
Fișier atașat  ksnip_20210106-072026.png   111,33K   18 download-uri
La Popcorntime e default. Nu apare în setări.

View Postlucifer76, on 06 ianuarie 2021 - 07:13, said:

Problema mare e si cu Nvidia, la placa mea nici nu vor sa se intaleze drivere mai noi pe W10!!! Donwloadate de pe siteul lor, ar trebui sa fie compatibile 100%, dar nu vor sa se instaleze si pace, cica nu am card Nvidia in sistem.

Ce placă video ai?

#653
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 32.574
  • Înscris: 13.06.2007
Eu ma uit cu SMPlayer, stie sa deschida linkuri iutub, chestie utila pentru  ca panaramele de browser nu stiu decodare hardware in linux.

Intel din procesor si 820M. Dar nu prea folosesc placa nvidia, nu am la ce. Ma chinuisem mai demult cu WOT prin wine, dar se vedea aiurea, cu erori.

#654
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.286
  • Înscris: 25.01.2007

View Postlucifer76, on 06 ianuarie 2021 - 07:13, said:

orice procesor din ultimii 10 ani ar trebui sa faca fata atat timp cat nu te uiti la filme 4k.

pot rula fluent youtube 4k insa desktop-ul e doar fhd, nu stiu daca conteaza driverele la asa ceva

Fișiere atașate



#655
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.286
  • Înscris: 25.01.2007
aici 4k 60p ceva mai greu iar 8k nu duce adica e sacadat destul de tare video in 8k si gpu nu prea incarca

Fișiere atașate


Editat de c_anicai, 06 ianuarie 2021 - 10:17.


#656
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.815
  • Înscris: 29.09.2006
Am reinstalat sistemul si nu m-am mai atins de driverele shitvidia, am lasat driverele open.
Am ramas pe Manjaro Cinnamon, cred ca Cinnamon a fost motivul princial pentru care am avut o preferinta pentru Mint.
Linux Mint Cinnamon pare mai old-school, culori mai pale, pana si website-ul lor e asa. Totul pare orientat strict spre functionalitate, ceea ce nu e un lucru rau.
Manjaro Cinnamon mi se pare la fel de bun pe partea de functionalitate insa estetic arata clar mai bine.
Linux Mint ma anunta uneori ca nu are accelerare video hardware si cu driverele open, deci momentan raman in tabara Manjaro.

#657
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.286
  • Înscris: 25.01.2007
Sunt mai lenes si nu reinstalez nimic, am 2 pc-uri si doua laptopuri instalate de prin martie-april cu Arch, pe toate e ok in afara de unul pe care tin mortis sa am cateva softuri de server mai vechi si pe ala nu pot da update ca iar mi se strica pagina de net.

#658
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.815
  • Înscris: 29.09.2006
La mine e simplu, arandr, mplayer si stremio sunt singurele softuri pe care le instalez Posted Image . In rest doar scot power managementul si las pe ecran doar iconitele de home si trash, plus poate schimb wallpaperul :D . Treaba de 15 minute. Ah, si generez doua scripturi cu arandr pentru mutarea imaginii de pe DVI pe HDMI :D .

Editat de spooky51, 06 ianuarie 2021 - 15:28.


#659
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.286
  • Înscris: 25.01.2007
Nici eu nu instalez multe pe pc-ul care-l utilizez, doar GIMP,pinta,rawtherapee,chromium,filezilla,kdenlive,mediainfo,shotcut,libreoffice. Prefer un sistem curat fara bloatware, totul se incadreaza in 777 pachete. Vei vedea ca e aproape imposibil asta daca incerci vreodata.

Fișiere atașate



#660
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.815
  • Înscris: 29.09.2006
Pana la urma am reusit sa instalez driverul nvidia. Am descarcat linux510-nvidia, am dezinstalat driverul free si am reinstalat mhwd-db cu pacman -S mhwd-db. Dupa aceea am folosit mhwd cu auto install iar driverul s-a instalat, apare acolo ca video-nvidia. Stremio functioneaza foarte bine si am instalat si Tux Racer, cu el verific cum merge placa video :D .

#661
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 32.574
  • Înscris: 13.06.2007
Am o promlema cu QT4. https://forum.manjar...build-qt4/49611

Se pare ca nu merge actualizat si e enervant pentru ca apare ca am actualizari de facut. Problema e ca a chestii care depind de qt4:

Fișier atașat  Screenshot_20210130_062717.jpg   142,5K   16 download-uri

Este ca imi fac sistemul praf daca il dezintalez? kdebase si kdelibs ma ingrijoreaza.

Editat de lucifer76, 30 ianuarie 2021 - 06:29.


#662
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
Ai un Manjaro vechi ca vad dor pachete ce tin de KDE in screenshot. Poti da jos KDE si sa pui KDE5 care foloseste QT5 in loc de 4. Asta daca nu ai ceva anume care vrea QT4 si care nu tine de KDE. Sau marchezi QT4 ala sa fie ignorat la update-uri. Dar o sa iti traga in jos multe update-uri ca daca au scos QT4 din repozitoare nu se mai compileaza  nimic cu suport pentru el.

#663
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 32.574
  • Înscris: 13.06.2007
Pai saracul rezista de vreo 3 ani, mai bineca windozul Posted Image. Credeam ca e rolling release.

Fișier atașat  Screenshot_20210130_133514.jpg   84,37K   15 download-uri

Quote

lucifer@lucifer-laptop:~$ pacman -Ss qt5-base
extra/qt5-base 5.15.2-2 (qt qt5) [installed]
A cross-platform application and UI framework

Eu zic ca am 5.

#664
norris_sedric

norris_sedric

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 225
  • Înscris: 07.05.2020
Ai qt5, dar qt4 e rămas acolo din cauza aplicațiilor alea din AUR (kdesudo si ce mai ai pe acolo) cu care nici nu mai știu la ce îți folosesc ca nu mai sunt actualizate de 2-3 ani și nici nu vor mai fi atât timp cât s-a trecut la 5.
Poți sa le dezinstalezi manual înainte, dar oricum or să dispară la upgrade.
Uite aici un script OK pt. upgrade care și curăță sistemul de pachetele orfane.
https://github.com/p.../manjaro-update
Eu l-am folosit fără probleme. Se poate folosi ca atare sau se instalează (ai în josul paginii instrucțiunile)

#665
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 32.574
  • Înscris: 13.06.2007
M-a luat cu emotii :). Kdesudo a mers scos, nu avea dependinte, dar kdebase si kdelibs erau mai aiurea. Dar daca scriptul a zis ca e ok sa le scot, le-am scos. Am scapat de qt4.

Quote

sudo pacman -Rsn $(pacman -Qdtq)

Asta foloseam pana acum pentru scos pachete orfane.

#666
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
Am incercat sa compilez qt4 dar in VM cu 2 core-uri plus 3 GiB RAM pe un HDD vai de el mor cu qt4 de gat la compilare. SI nu mai pot face nimic pe laptop cat sta ala sa clantane acolo. Odata a murit da' nu mi-am batut capul sa vad care e buba. A doua oara mi-am bagat picioarele cand s-a blocat jucaria si nu am avut ce face asa ca i-am futut un reset de la buton. :(

Anyway: pacman -QI $pachet sau yay -Qi $pachet sa vazi ce dependinte are si vezi si tu daca nu e ceva important atunci poti da jos pachetele alea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate