Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Sporturi de iarna

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
55 răspunsuri în acest subiect

#37
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.066
  • Înscris: 30.06.2005
Am fost astazi la schi...
Poiana Brasov:
Zapada buna... dar nu stiu cat mai tine, incepuse sa se cam strice... Teoretic era aglormerat dar din cauza instalarii telegondolei noi au disparut cozile infernale... Am facut doar vreo 4 ture dar a fost super misto :)
Ceva detalii despre telegondola noua: Timpul de urcare a scazut de la 11 minute la 7 minute, are aproape aceiasi viteza ca si telecabina mare... numarul de persoane/ora a crescut de vreo 5 ori [este acelasi numar de gondole doar ca a crescut capacitatea lor de la 2 la 8 :w00t: persoane, si a si crescut viteza], timpul de asteptare a fost astazi maxim 10 minute fata de 1-2 ore cum era in anii trecuti... Gondolele sunt aprox. calduroase si cu mult mai comode.... Totusi in zilele cu vant nu recomand urcarea cu gondola celor mai putin "aventurosi" pentru ca godola are o suprafata mare si greutate mica, si se misca in vant ca o pana :D

Recomand cu caldura statiunea de schi "Poiana Brasov" [parca fac reclama]


P.S.: maine merg iarasi, revin cu modificari in privinta zapezii si a aglomeratiei in caz ca se schimba ceva... Daca da la T.V. ca a picat gondola probabil sunt mort si nu o sa mai dau detalii :) peace :)

#38
gollum

gollum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.233
  • Înscris: 02.06.2004
Cred ca usor usor neam lins pe bot de zapada dupa ce zic astia  :cursing:

A

#39
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.025
  • Înscris: 03.12.2005
atunci iti recomand sportul meu de iarna favorit: vin fiert si dormit pana la pranz :)

#40
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.073
  • Înscris: 24.11.2004

View Postrashid, on Dec 21 2005, 16:45, said:

@El-Vis: te asteptam cu mai multe detalii [preturi, starea partiilor, nivelul de dificultate si lungimea lor... etc.]

Salut,

Sa explic cum sta treaba cu Super Ski Cavnic (am fost acolo de Craciun, adica in weekend-ul trecut):

Partia a fost construita in vara si de aceea nu exista inca restaurant sau hotel, dar proprietarul partiei va construi pe iarna viitoare. In prezent exista acolo 3 teleskiuri pe o lungime totala de 3KM. Momentan nu functioneaza partia, dar in 3-4 zile termina instalatia electrica si ii da drumul. Eu in acest weekend m-am plimbat pe partie si este absolut "bestiala". Este foarte lata si zapada are o adancime de ~1 metru.
Drumul pana acolo se face asa: din Baia Mare te duci spre Sighetul Marmatiei, adica directia inainte. La un moment dat exista un banner imens, cat tot drumul care va atentioneaza sa o luati la dreapta (tot pe drumul de Sighet). Oricum, indiferent daca ninge drumul este curatat si nu este zapada pe el.
Chiar langa aceasta partie despre care va povesteam, mai este inca una, care are 2 teleskiuri paralele, deci imposibil sa va plictisiti.
Zona este absolut superba, iar temperaturile sunt "rezonabile".
Pentru detalii, va rugam vizitati aceasta pagina: www.SuperSkiCavnic.ro

#41
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.450
  • Înscris: 30.11.2004

View Postrashid, on Dec 26 2005, 21:21, said:

Am fost astazi la schi...
Poiana Brasov:
Zapada buna... dar nu stiu cat mai tine, incepuse sa se cam strice... Teoretic era aglormerat dar din cauza instalarii telegondolei noi au disparut cozile infernale... Am facut doar vreo 4 ture dar a fost super misto :)
Ceva detalii despre telegondola noua: Timpul de urcare a scazut de la 11 minute la 7 minute, are aproape aceiasi viteza ca si telecabina mare... numarul de persoane/ora a crescut de vreo 5 ori [este acelasi numar de gondole doar ca a crescut capacitatea lor de la 2 la 8 :w00t: persoane, si a si crescut viteza], timpul de asteptare a fost astazi maxim 10 minute fata de 1-2 ore cum era in anii trecuti... Gondolele sunt aprox. calduroase si cu mult mai comode.... Totusi in zilele cu vant nu recomand urcarea cu gondola celor mai putin "aventurosi" pentru ca godola are o suprafata mare si greutate mica, si se misca in vant ca o pana :D

Recomand cu caldura statiunea de schi "Poiana Brasov" [parca fac reclama]
P.S.: maine merg iarasi, revin cu modificari in privinta zapezii si a aglomeratiei in caz ca se schimba ceva... Daca da la T.V. ca a picat gondola probabil sunt mort si nu o sa mai dau detalii :) peace :)
Fost si eu cu placa in Poiana , facut 4 coborari asa ca de inceput de sezon (trebuia sa mai si conduc pana la Buc) Telegondola din poiana e cel mai bun lucru facut de 15 ani incoace in statiunile de la noi, practic n-am asteptat nici macar un minut la coada, a fost SUPER  :coolspeak:
Si stomacul meu a avut obiectii la urcarea cu noile gondole care se cam clatinau, dar pana la urma s-a obisnuit :D
So, daca nu vreti sa stati la coada la instalatile de cablu, mergeti in poiana (cat mai tine zapada ca am inteles ca incepe sa se incalzeasca )

#42
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.066
  • Înscris: 30.06.2005

View Postrenderman, on Dec 27 2005, 12:24, said:

Si stomacul meu a avut obiectii la urcarea cu noile gondole care se cam clatinau, dar pana la urma s-a obisnuit :D
Am fost si astazi... 6 ture din Postavaru` [m-am trezit tarziu... :( ]
Adevarul e ca atunci cand bate vantul ... nu par foarte...hmmm... sigure gondolele :D

Oricum atmosfera este super si merita...
Cat despre SuperSki Cavnic... nu cred ca voi ajunge vreodata pe acolo... adica nu stiu daca se merita pentru partie de 3 km :(

#43
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.073
  • Înscris: 24.11.2004

View Postrashid, on Dec 27 2005, 21:01, said:

Am fost si astazi... 6 ture din Postavaru` [m-am trezit tarziu... :( ]
Adevarul e ca atunci cand bate vantul ... nu par foarte...hmmm... sigure gondolele :D

Oricum atmosfera este super si merita...
Cat despre SuperSki Cavnic... nu cred ca voi ajunge vreodata pe acolo... adica nu stiu daca se merita pentru partie de 3 km :(

Pai in cazul in care esti prin zona de Sud a tarii, cum ar fi Bucuresti, mi se pare logic sa nu traversezi toata tara pentru o partie, ca stai fain in Poiana Brasov sau Predeal. Dar dacastai mai in nord, cred ca aceasta partie poate fi usor comparata cu Borsa. Mai ales la anul cand vor exista in acea zona un total de 6 partii cu un total de peste 7-8 KM in lungime, mi s-ar parea fain sa vizitezi zona. Plus ca peisajul este de nedescris in aceasta zona Maramureseana.
Anyway, totul depinde de posibilitatile materiale, timp si dorinta.  :coolspeak:

#44
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.066
  • Înscris: 30.06.2005

View PostEl-Vis, on Dec 28 2005, 12:19, said:

Pai in cazul in care esti prin zona de Sud a tarii, cum ar fi Bucuresti, mi se pare logic sa nu traversezi toata tara pentru o partie, ca stai fain in Poiana Brasov sau Predeal. Dar dacastai mai in nord, cred ca aceasta partie poate fi usor comparata cu Borsa. Mai ales la anul cand vor exista in acea zona un total de 6 partii cu un total de peste 7-8 KM in lungime, mi s-ar parea fain sa vizitezi zona. Plus ca peisajul este de nedescris in aceasta zona Maramureseana.
Anyway, totul depinde de posibilitatile materiale, timp si dorinta.  :coolspeak:
Daca o spui asa... am sa pun chestia asta pe lista lucrurilor care trebuie facute macar o data in viata.. sa merg sa vad partia aia :)


In Poiana Brasov nu s-a schiat azi decat pe partia "Bradul" din cauza vantului puternic care a impiedicat urcarea instalatiilor pe cablu.... Din cate am inteles aceiasi poveste si in Predeal :(

#45
giagia

giagia

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 29.12.2005
Salutare tuturor !

M-am apucat azi sa caut informatii despre starea partiilor, si am dat de voi. Din pacate nu prea am gasit informatiile care le cautam, se pare ca totusi skiresorts.ro ramane cam singura sursa cat de cat buna de informare. Pana acum nu mi s-a prea intamplat sa citesc acolo vreo informatie care nu era adevarata, dar, intr-adevar, as fi mult mai multumita daca ar posta informatii mai complete despre partii si mai actuale...uneori nu le actualizeaza cateva zile. Daca stie careva din voi vreun alt site de genu' , dar mai complet si cu informatii mai multe, va rog sa mi-l spuneti si mie  :rolleyes:  
Acum sa va dau si eu cateva informatii,  poate ii vor fi de folos cuiva vreodata. Anul acesta, de Craciun am apucat 4 zile de snowboardat pe partia de la Arieseni. A fost ok, pentru ca este(era pana luni) zapada foarte multa, si lume putina . Partia nu este foarte lunga, aprox 800 m , o cunosc bine pt ca acolo am invatat sa ma dau, dar in ultimii ani nu o mai prea vizitez pt ca este foarte scumpa si foarte aglomerata. Doar de Craciun este intotdeauna putina lume si poti sa te dai cat vrei (banuiesc ca lumea e mai ocupata cu infulecatul si bautura decat cu sportul  :P ) . Pretul unei urcari este 50000 ROL ...cam mult pt 800 m cu teleskiul... incepand din ianuarie este si f f aglomerata in weekenduri , pt ca aduna oameni din Bihor,Alba ,chiar si Cluj, si multi vin chiar din Ungaria.
Momentan nu sunt sigura daca mai este zapada, dar am auzit zvonuri ca ar fi, se pare ca nu a plouat  si este frig.
Eu locuiesc in Cluj-Napoca si in mod normal prefer partia de la Borsa . Inca nu am ajuns iarna asta acolo, dar dupa ce merg si daca sunteti interesati, voi scrie cateva informatii si despre partiile de acolo.
Sper ca nu v-am plictisit prea tare  B)  si ca v-au fost de folos informatiile date :) .

#46
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.073
  • Înscris: 24.11.2004
Intr-adevar, Borsa este best of the best din Transilvania, urmata de renumita Cavnic :D.
Dar daca sunteti dispusi sa stati cu ora la coada la telescaun, atunci Borsa este recomandata. Dar Cavnicul ofera din start un drum mai scurt si mai deszapezit, maxim 2 minute de coada si o oferta mai larga.
Dar acuma, recomandarea mea este urmatoarea: iarna viitoare va aduce inca 3 partii, un hotel si un restaurant, parcare si o nivelare excelenta. Dar daca sunteti in zona, merita sa va faceti o parere, daca nu v-ati facut deja.
Am sa va tin informati.

#47
Irys

Irys

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 331
  • Înscris: 26.12.2005
ah ah ce pofta mi-ati facut !!! Vreau si eu sa merg de pe 2 ianuarie asa , tot la Poiana ma gandeam. Rashid mai da-mi si mie detalii despre cat mai este urcarea cu telecabina /gondola. Apropo, cat de dificile sunt partile lor dificile? Eu n-am schiat decat in Azuga si Predeal (stiu, la 6 ani de ski pe care-i am la activ e o limitare :down: ) asa ca nu prea am comparatie decat cu Subtelefericul din Predeal. Presupun ca daca i-am facut fata aluia ma descurc si aici nu?  :eheyebrow:
Hai ca deabia astept sa merg!! Nu stiu ce ma fac daca nu e zapada... :frust:

#48
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.066
  • Înscris: 30.06.2005

View PostIrys, on Dec 30 2005, 01:22, said:

ah ah ce pofta mi-ati facut !!! Vreau si eu sa merg de pe 2 ianuarie asa , tot la Poiana ma gandeam. Rashid mai da-mi si mie detalii despre cat mai este urcarea cu telecabina /gondola. Apropo, cat de dificile sunt partile lor dificile? Eu n-am schiat decat in Azuga si Predeal (stiu, la 6 ani de ski pe care-i am la activ e o limitare  ) asa ca nu prea am comparatie decat cu Subtelefericul din Predeal. Presupun ca daca i-am facut fata aluia ma descurc si aici nu?  
Hai ca deabia astept sa merg!! Nu stiu ce ma fac daca nu e zapada...
rashid.... .nu Rashid :)
Pret: cartela de 120 puncte - 1.500.000 [deocamdata stiu doar pretul asteia de 120 pte. dar am sa revin :)]
Urcare pana in Postavarul: 6 pte. [acelasi tarif la toate instalatiile care merg pana sus...]
Urcari cu teleschi-ul: 2 pte. [acelasi tarif la toate teleschi-urile...]
Daca facem un calcul vedem ca cu 1.500.000 putem face 20 urcari, deci 75.000/urcarea , cam asta e pretul la toate cartelele... Pretul pe urcare creste totusi cu cat cumperi o cartele cu mai putine puncte, deci daca iei doar de o urcare platesti cam 90.000...
Partiile:
Drumul Rosu, dar care are si cateva portiuni mai grele pentru incepatori, mai ales cand e gheata...
Sub Teleferic, care este destul de grea, dar pentru cei mai experimentati nu reprezinta o problema...
Sulinar, care este grea, mai ales cand e gheata... dar la fel aia mai experimentati se descurca...
Lupului, prima parte este... medie :) iar a doua portiune este foarte grea, cea mai grea din Romania din cate stiu eu...
Mai sunt si alte mici "partii" care nu sunt foarte importante deci n-am sa le "explic" acum ... :)
Parte nasoala e ca partiile nu sunt ingrijite cum ar trebui, si se formaza damburi de zapada si gheata, care incurca tot timpul si pe cei mai experimentati dintre noi :)
Nu cred ca e o idee prea buna sa vii pe 2 Ianuarie, nu stiu daca o sa fie zapada :(
Am vrut sa merg si azi si ieri la schi, dar din pacate se topeste zapada, si oricum batea vantul tare si nu urcau instalatiile pe cablu...


Edit: era sa uit....:
Partia Bradul, partie pentru incepatori, merita incercata doar cand nu se poate urca sus in Postavarul si seara pe nocturna cand e singura partie luminata si pe care functioneaza teleschi-ul pana pe la ora 20-21...

Editat de rashid, 30 decembrie 2005 - 03:32.


#49
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.073
  • Înscris: 24.11.2004
Partiile Super Ski Cavnic sunt deschise si primesc turisti. Drumurile sunt OK, la fel si partiile. :D

#50
Lulu_ms

Lulu_ms

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 16.07.2006
noah ... nu mai vine zapada asta mult asteptata ? :)

#51
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.384
  • Înscris: 25.06.2006
Care stie in Bucuresti magazine in care se gasesc casti de protectie pentru SKI . Sunt din Timisoara si nu prea stiu Bucurestiul asa ca daca se poate sa se scrie si strada pe care se gasesc respectivele magazine. Multumesc

#52
yo7pitu

yo7pitu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 16
  • Înscris: 01.09.2006

View Postdlh, on Nov 10 2006, 18:32, said:

Care stie in Bucuresti magazine in care se gasesc casti de protectie pentru SKI . Sunt din Timisoara si nu prea stiu Bucurestiul asa ca daca se poate sa se scrie si strada pe care se gasesc respectivele magazine. Multumesc
Salut!
ai putea incerca si la himalaya, http://www.himalaya.ro/ - adresa exacta o gasesti pe site, iar ca locatie: in spatele magazinului Cocor, zona Piata Unirii.
sau:
Surmont - str. poiana narciselor nr 16 - vis a vis de sala Palatului, in gangul de langa magazinul lui Mihai Stanescu, ala cu cani si tricouri imprimate ;)
si
Boraders din Brezoianu nr 11 ( langa Mc Donalds-ul colt cu Kogalniceanu)

#53
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.535
  • Înscris: 06.04.2007
A incercat cineva partia de ski fond de la Azuga,cea de langa partia Cazacu? Am vrut iarna trecuta sa dau ''o tura'' insa se antrena lotul national.

#54
adyreptila

adyreptila

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 04.12.2007
vand schiuri atomic, fischer, dinastar, rossignol cu legaturi cu tot, 180cm, 70 euro/buc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate