Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Sporturi de iarna

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005
Se apropie iarna, si sunt sigur ca sunt si multi oameni care sunt pasionati de sporturile acestui sezon, m-am gandit sa avem si noi, un thread in care sa ne schimbam idei despre cele mai bune locuri pentru schiat/snowboarding/patinaj/etc.
Poate sa postam poze cu noi "in actiune".

Incep eu:
Poiana Brasov este, din cate stiu eu, cel mai bun loc pentru sporturile de iarna avand multe partii si instalatii pe cablu, exista si un patinoar, care este mic dar este foarte bine intretinut. "Serviciul" Salvamont este de exceptie oamenii acestia fiind cu totii niste persoane dedicate care iubesc sporturile de iarna. Insa Poiana Brasov are doua mari dezavantaje:
1: Preturile, care sunt foarte mari mai ales pentru instalatiile pe cablu. Pentru mine nu ar fi o mare problema pentru ca eu fac rost de cartele si schiez pana ma plictisesc.
2: O problema care ma afecteaza foarte mult: aglomeratia, pe timpul sarbatorilor mai ales, se fac niste cozi incredibile, 2 ore asteptare pentru a urca cu telecabina dupa care urmeaza o coborare de sub 10 minute pentru cei mai experimentati... Problema asta s-ar putea rezolva anul acesta deoarece s-a construit o noua telegondola cu o capacitate mult mai mare oameni/ora, dar ... asta mai vedem cand incepe sezonul...



Astept sfaturi cu privire la alte statiuni de schi mai ieftine/mai putin aglomerate, de asemenea locuri neamenajate pe care ati schiat/v-ati dat cu placa/etc. si v-au lasat o amintire placuta.


P.S.: Eu sunt schior, schiez de vreo 13-14 ani (am 20 de ani), am avut tentative si cu "placa" dar cred ca mai bine ma las :) , in schimb "manuiesc" foarte bine blade-urile (schiurile acelea mici pentru acrobatii). Cat despre patinaj, nu am incercat niciodata pe gheata iar pe asfalt (role) nu am mai fost de mult timp...


Pun si o poza ca sa va "instig" si pe voi.... :) (nu va uitat la data pozei, nu era reglat aparatul...)

P.P.S.: De abia astept sa vina zapada sa pot sa ma "desfasor"

Edited by rashid, 17 November 2005 - 16:44.


#2
katsuchyo

katsuchyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 22.04.2005
he he he... numai asta visez de vre-o 10 luni incoace  :drac:

in ro nu am fost decat la Predeal, la Clabucet. nu stiu in Poiana cum e, dar aici e chiar dragut...  partia este si luminata si au parca si tunuri de zapada.. preturile sunt chiar acceptabile :) Eu am stat la o pensiune, anul asta, prin ianuarie, si noaptea era de 400.000. Conditii ok, doar ca nu aveam masa asigurata, am preferat sa mancam la restaurantele de la partie.

Dezavantaj ar fi ca.. nu este chiar asa de mare.. E adevarat ca eu nu o pot compara decat cu ce este in afara, dar.. oricum.. e cam micuta.. cred ca faci cam.. 5 minute pana jos.

Astept sa fie aprobat proiectul cu partia de la Slanic Moldova .. Cand va fi gata, se preconizeaza ca va fi cea mai misto partie din ro  :smoke:

Edited by katsuchyo, 19 November 2005 - 09:39.


#3
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
ah, abia ashtept... februarie...

#4
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004

View Postarty, on Nov 19 2005, 09:48, said:

ah, abia ashtept... februarie...
Man,  nu esti  un pic cam departe?:P

#5
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005

View Postkatsuchyo, on Nov 19 2005, 09:38, said:

he he he... numai asta visez de vre-o 10 luni incoace  :drac:

in ro nu am fost decat la Predeal, la Clabucet. nu stiu in Poiana cum e, dar aici e chiar dragut...  partia este si luminata si au parca si tunuri de zapada.. preturile sunt chiar acceptabile :) Eu am stat la o pensiune, anul asta, prin ianuarie, si noaptea era de 400.000. Conditii ok, doar ca nu aveam masa asigurata, am preferat sa mancam la restaurantele de la partie.

Dezavantaj ar fi ca.. nu este chiar asa de mare.. E adevarat ca eu nu o pot compara decat cu ce este in afara, dar.. oricum.. e cam micuta.. cred ca faci cam.. 5 minute pana jos.

Astept sa fie aprobat proiectul cu partia de la Slanic Moldova .. Cand va fi gata, se preconizeaza ca va fi cea mai misto partie din ro  :smoke:

Partia din Slanic Moldova ?! Hmmmm ..poti sa ne dai mai multe detalii (desi ma indoiesc ca ar ajungea cea mai buna partie din ro.... pentru ca in primul rand le trebuie persoanal experimentat pentru intretinerea partiilor...)

View PostGoofy, on Nov 19 2005, 11:00, said:

Man,  nu esti  un pic cam departe?:P
Cine stie prin ce tara e... :)

#6
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
Cine stie prin ce tara e... :)
[/quote]
Din cate stiu eu, e aproape, la o aruncatura de bat, peste ocean. Probabil ca vine in februarie pe aci sa ne faca niste poze, sau sa aduca aparate foto :D

#7
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005
Update din Brasov: Aici ninge si se depune zapada ...daca o mai tine asa cateva zile s-ar putea sa schiem cat de curand :) Desi telegondola nu e terminata iar vremea s-ar putea sa "obstructioneze" demersul lucrarilor... :(


View PostGoofy, on Nov 19 2005, 15:39, said:

Cine stie prin ce tara e... :)

Din cate stiu eu, e aproape, la o aruncatura de bat, peste ocean. Probabil ca vine in februarie pe aci sa ne faca niste poze, sau sa aduca aparate foto :D
Pana acum ai rata de 100% off-topic  :coolspeak: ... Zi-ne si tu ceva de sanius ca sa te revansezi :D

#8
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004

View Postrashid, on Nov 19 2005, 15:44, said:

Update din Brasov: Aici ninge si se depune zapada ...daca o mai tine asa cateva zile s-ar putea sa schiem cat de curand :) Desi telegondola nu e terminata iar vremea s-ar putea sa "obstructioneze" demersul lucrarilor... :(
Pana acum ai rata de 100% off-topic  :coolspeak: ... Zi-ne si tu ceva de sanius ca sa te revansezi :D
Nu prea le am cu saniusul, astept sa se depuna zapada pe partia de la Predeal sa fac vreo cateva coborari si sa se deschida Floreasca in Bucuresti. Pana atunci. ma multumesc cu cateva vizite la patinoarul Flamaropol.

#9
katsuchyo

katsuchyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 22.04.2005

View Postrashid, on Nov 19 2005, 14:12, said:

Partia din Slanic Moldova ?! Hmmmm ..poti sa ne dai mai multe detalii (desi ma indoiesc ca ar ajungea cea mai buna partie din ro.... pentru ca in primul rand le trebuie persoanal experimentat pentru intretinerea partiilor...)

Unchiul meu coordoneaza proiectul. Iar pentru personal, nu mi-as face probleme... :) banii pot cumpara pe oricine  :drac:

Detalii... nu prea stiu nici eu multe, tata si cu unchiul stiu, dar nu le place sa vorbeasca despre asta. Spun ca mai intai sa se accepte finantarea. Stiu doar ca va fi foarte moderna, amenajata super si scumpa. Se lucreaza de mult la ea si inca mai au..

#10
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
stie cineva in azuga/sinaia cum sta treaba, merge de placa ?
Nu mai am rabdare  :bouncey:

#11
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005

View Postsepguy, on Nov 21 2005, 19:08, said:

stie cineva in azuga/sinaia cum sta treaba, merge de placa ?
Nu mai am rabdare  :bouncey:
Eu unul maine dimineata la prima ora o sa schiez pe partiile din Poiana Brasov, deci sunt sanse foarte mari sa se schieze si in Azuga si in Sinaia.
Cum spuneam maine merg la schi, o sa va spun cum a fost zapada, si o sa pun si cateva poze. (la noapte nu cred ca dorm :( nu pot sa dorm cand ma gandesc ca o sa schiez in sfarsit :) )

#12
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005
Astazi am fost la ski, Poiana Brasov. (prima tura iarna asta)
Starea zapezii : Proasta spre foarte proasta... Zapada este destul de mare insa nu a fost batatorita. cu ratrackul, este afanata iar sub ea se ascund pietre si radacini, mi-am cam stricat skiurile, dar nu-i problema si asa trebuia sa le duc la "reparat" si la ceruit...

Instalatii pe cablu: Functiona doar cabina mica. Cabina mare si toate teleskiurile sunt inchise. (dar saptamana aceasta s-ar putea sa dea drumu teleskiului de pe partia Bradul<< care de altfel este singura partie pe care zapada este buna)

Atmosfera: Nu era prea multa lume dar nu am fost nici singur, foarte multi oameni cu placa (80% din cei aflati pe partii erau cu snowboardul).

Din pacate am o veste foarte proasta, deschiderea oficiala a sezonului de ski in Poiana Brasov este doar pe 15 Decembrie, deoarece inca se lucreaza la noua telegondola. Dar probabil instalatiile vor merge mai devreme si poate daca vor fii turisti se vor amenaja si partiile cum trebuie, desi multe sunt afectate de circulatia camioanelor care aprovizioneaza cu materiale de constructii site-urile pilonilor si al statiei de sus a telegondolei in constructie.


Concluzie: Daca sunteti un impatimit si aveti vreo pereche de skiuri sau o placa mai veche pe care puteti s-o "forjati" pe piatra si pe "flora" merita sa mergeti inca de pe acum. Singura problema este sa va asigurati ca evitati partiile : "Drumul Rosu" si "Sub Teleferic" pentru ca acestea sunt cele mai "proaste" momentan, va recomand un "Sulinar" si alte partii neamenajate (a se citi "improvizate")


EDIT: Poze am facut cateva dar au iesit prost si nu merita vazute, cand mi-era lumea mai draga am ramas fara baterii la camera :(

Edited by rashid, 22 November 2005 - 18:03.


#13
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004

View Postrashid, on Nov 22 2005, 18:02, said:

Astazi am fost la ski, Poiana Brasov. (prima tura iarna asta)
Starea zapezii : Proasta spre foarte proasta... Zapada este destul de mare insa nu a fost batatorita. cu ratrackul, este afanata iar sub ea se ascund pietre si radacini, mi-am cam stricat skiurile, dar nu-i problema si asa trebuia sa le duc la "reparat" si la ceruit...

Instalatii pe cablu: Functiona doar cabina mica. Cabina mare si toate teleskiurile sunt inchise. (dar saptamana aceasta s-ar putea sa dea drumu teleskiului de pe partia Bradul<< care de altfel este singura partie pe care zapada este buna)

Atmosfera: Nu era prea multa lume dar nu am fost nici singur, foarte multi oameni cu placa (80% din cei aflati pe partii erau cu snowboardul).

Din pacate am o veste foarte proasta, deschiderea oficiala a sezonului de ski in Poiana Brasov este doar pe 15 Decembrie, deoarece inca se lucreaza la noua telegondola. Dar probabil instalatiile vor merge mai devreme si poate daca vor fii turisti se vor amenaja si partiile cum trebuie, desi multe sunt afectate de circulatia camioanelor care aprovizioneaza cu materiale de constructii site-urile pilonilor si al statiei de sus a telegondolei in constructie.
Concluzie: Daca sunteti un impatimit si aveti vreo pereche de skiuri sau o placa mai veche pe care puteti s-o "forjati" pe piatra si pe "flora" merita sa mergeti inca de pe acum. Singura problema este sa va asigurati ca evitati partiile : "Drumul Rosu" si "Sub Teleferic" pentru ca acestea sunt cele mai "proaste" momentan, va recomand un "Sulinar" si alte partii neamenajate (a se citi "improvizate")
EDIT: Poze am facut cateva dar au iesit prost si nu merita vazute, cand mi-era lumea mai draga am ramas fara baterii la camera :(
Sau pana se rezolva in Poiana, incercati Predeal, Cota, Busteni sau Sorica, cred ca a nins si pe acolo. Pana pe 7 sper sa fie zapada de ski pe undeva :D

#14
gollum

gollum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 02.06.2004
Salut,

Ceva vesti??

A

#15
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005

View Postgollum, on Nov 28 2005, 08:46, said:

Salut,

Ceva vesti??

A
Vesti ? Vesti am eu, din Poiana Brasov, dar din pacate numai vesti proaste... :(
In Brasov si in Poiana Brasov este foarte cald si zapada se topeste :(
Nu putem decat sa speram ca o sa ninga din nou cat de curand.

#16
scufitza_rosie

scufitza_rosie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 23.06.2005

View Postgollum, on Nov 28 2005, 08:46, said:

Salut,

Ceva vesti??

A
duminica la sinaia , zi superba, pe valea cu dor zapada-acceptabila,pe carp-super

#17
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005

View Postscufitza_rosie, on Nov 29 2005, 17:05, said:

duminica la sinaia , zi superba, pe valea cu dor zapada-acceptabila,pe carp-super
Preturile cum sunt acolo ?

#18
ischia

ischia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.08.2005
... hei cum e vremea la brasov? ceva sanse sa schiem pe 21 dec? ... venim intr-o echipa de vreo 10 pers pt o saptamana in poiana brasov....sper insa sa nu venim degeaba; abia astept sa schiez. ... pls da-mi vesti bune....si poate ne vedem pe partie...ciao

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate