Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Termoizolatie de 10 sau de 12 .. Eps 80 sau 100 .. normal sau grafitat

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#73
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
conform siteului mentionat in pagina 1 a topicului ar trebui sa fie ok daca umiditatea din casa nu depaseste cam 55%.
fa si tu simularea in cazul tau, da la tabul cu humidity si vezi ca scrie acolo ce si cum.

practic la 24kg/mc nu exista transfer de vapori si daca punctul de roua e in zona dintre zid si neopor atunci poate sa apara mucegai.
daca face mucegai pe interior e simplu daca nu ai rigips: scazi umiditatea din casa si dai cu solutii pe perete
daca ai rigips e rau ca poate sa apara mucegai in spatele rigipsului si tu sa nu vezi.

nu umple cu beton lasa-l cu aer.

#74
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Toata lumea spune ca polistirenul nu lasa perecti sa respire adica sa absoarba umiditatate , dar
daca betonul este turnat de la bun inceput cu polistirenul eu sunt de parere ca formeaza o lipire
etansa cu acesta fara goluri de aer .
Deci aerul nu ajunge in situatia rigips +aer+vata+perete ca sa faca condens , ci ramane  tencuiala+polistiren+beton+polistiren+tencuiuala
si polistirenul izolaeaza etans de la exterior catre interior pentru ca nu are permeabilitate la vapori!!

#75
yulica19

yulica19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.02.2007
Ai cumparat pana la urma de la cei din Iasi(fabrica)?

#76
mariusxcom

mariusxcom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 06.06.2006
Pana la urma am pus poliestilen de la fabrica din iasi de 12 cm EPS 80.
Am cantarit cam tot ce e pe piata si tot ce am gasit pentru EPS 80 avea tot pe acolo sau chiar sub.
Cred ca in ~ 10 % din casa a fost izolata cu 14 cm .. ca au fost zone in care a trebuit sa pun o completare de poliestilen de 1 sau 2 cm.
Iar intre casa si poliestilen in mare parte este cam 1 cm. spatiu (pe unde nu este adeziv.)

Ce mi-a intrat mult a fost adeziv.  S-a consumat dublu fata de cum am calculat si dublu si ceva fata de cum scria pe sac :D.
Inca nu m-am mutat, casa nu e incalzita si voi vedea la iarna cu toate usile si geamurile inchise cum sta situatia cu casa.
Sper sa stea la peste 0 grade cand afara sunt cu minus :D vedem :D

#77
mariusxcom

mariusxcom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 06.06.2006
Dupa 3 ani de stat in casa si contorul de gaz montat in august am consumat in jur de 2500 m3 de gaz.
Nu folosesc aragaz pe gaz.
Vara am panouri solare pt apa calda si primavara si toamna incalzesc cam 1 luna casa cu apa din panourile solare.
Am incalzire in pardoseala cu automatizare si termometre pe fiecaere camera in parte si centrala cu motan mkdens 25 cu condensatie.

Temperatura iarna este setata intre 18-20 de grade.
Mai am un semineu in living pe care iarna il folosesc si fac un foc in medie o data la 2-3 zile.
Supravata incalzita este de ~180 m2

Persoane care stau in casa 2 adulti si doi copii care au acum 3 si 6 ani.

Singurul regret pe care il am e ca nu am putut sa pun 20 cm izolatie pe pod. Intre grinzi au incaput doar 10.
Si de aceea am pus inca 10 cm fix pe lemnul de pe pod.

Dar in partile de mansarda sunt doar 10 cm .. i acolo se simte diferenta cum se raceste mai repede camera.

#78
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007

 mariusxcom, on 10 iulie 2012 - 07:00, said:

Daca imi poate da cineva o formula in legatura cu grosime , si pierderea de caldura sa imi fac o idee cat de cat reala.
P=Lbd*S*dT/gr
adica Pierderea de caldura P (in Wati) este egala cu: Lambda (coeficientul ala de ordinul 0.036-0.040) * Suprafata (metri patrati) * Diferenta de temperatura (grade celsius) / Grosime (metri).

oh, acu am observat ca intrebarea era din 2012

#79
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 29.11.2007
Q

Peste tot in lume, fluxul de caldura / pierderea de caldura in flux este Q.
Qt este cantitatea totala, raportata la mp sau ce se mai vrea.

Q = mcDT
Mai departe, depinzand de tipul materialului (cu intertie termica, sau nu) si de straturile ce intra in componeneta peretelui, se calculeaza m:
http://www.scritub.c...TRU-CL72669.php

#80
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007
Io sunt mai primitiv si mi-am luat libertatea s-o notez cu P deoarece se masoara in Wati. :)

#81
Suciuvlad24

Suciuvlad24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 20.10.2018
Buna tuturor. In primavara incep si eu impreuna cu fratele meu izolarea duplexului. Am gasit momentan polistiren expandat grafitat de 10 cm cu eps 80 la 65 lei ( baxu de 2.5mp) avem in total pe exterior 250mp aproximativ.
Zilele acestea am vazut polistiren expandat de 10 tot grafitat , dar cu eps 100 la 69 lei baxu de 2.5mp. Suntem cam indecisi si as dori sa aflu cateva sfaturi , de ce ar fi mai ok cel de 100 fata de cel de 80 sau invers de la persoane care au avut de a face cu aceste tipuri de polistiren.  Multumesc.

Edit : sau sa incercam sa mai punem 2000 lei si sa trecem la polistirenu grafitat de 12 cm cu eps 80 ? Ar fi mult mai ok ?

Edited by Suciuvlad24, 03 February 2019 - 12:46.


#82
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Nu te mai duce la mana 2 a mergi direct la fabrici Austroterm,Arcon etc ar fi bine 15.

Edited by tataiepure, 03 February 2019 - 18:35.


#83
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006

View PostSuciuvlad24, on 03 februarie 2019 - 12:24, said:

Zilele acestea am vazut polistiren expandat de 10 tot grafitat , dar cu eps 100 la 69 lei baxu de 2.5mp.

Ce polistiren era ? Cumva Swisspor LAMBDA Roof 100 EPS ?

#84
SorinM84

SorinM84

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.04.2019

 mariusxcom, on 30 iunie 2016 - 16:01, said:

Dupa 3 ani de stat in casa si contorul de gaz montat in august am consumat in jur de 2500 m3 de gaz.
Nu folosesc aragaz pe gaz.
Vara am panouri solare pt apa calda si primavara si toamna incalzesc cam 1 luna casa cu apa din panourile solare.
Am incalzire in pardoseala cu automatizare si termometre pe fiecaere camera in parte si centrala cu motan mkdens 25 cu condensatie.

Temperatura iarna este setata intre 18-20 de grade.
Mai am un semineu in living pe care iarna il folosesc si fac un foc in medie o data la 2-3 zile.
Supravata incalzita este de ~180 m2

Persoane care stau in casa 2 adulti si doi copii care au acum 3 si 6 ani.

Singurul regret pe care il am e ca nu am putut sa pun 20 cm izolatie pe pod. Intre grinzi au incaput doar 10.
Si de aceea am pus inca 10 cm fix pe lemnul de pe pod.

Dar in partile de mansarda sunt doar 10 cm .. i acolo se simte diferenta cum se raceste mai repede camera.

Salutare,
Mi-au fost foarte utile informatiile din acest topic. Multumesc

Intrebare, acum in 2020, dupa 4 ani de la ultimul update, ne poti ceva schimbari?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate