Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Termoizolatie de 10 sau de 12 .. Eps 80 sau 100 .. normal sau grafitat

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#1
mariusxcom

mariusxcom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 06.06.2006
Salut ,

Urmeaza sa imi izolez casa si inca nu sunt sigur ce as putea sa aleg.
Am cam de ales intre :
- Polestilen normal de 12Cm eps 80 0.0377 W/mk - 156 lei m3 - 18.72 lei m2
- Polestilen normal de 10Cm eps 100 0.03462 W/mk - 204 lei m3 - 20.4 lei m2
- Polestilen dalmatia (cu grafit 50%) de 10cm eps 80 0.033 W/mk 212 lei m3 - 21.2 lei m2

Preturile sunt undeva pe acolo la 250 m2 nu e asa mare diferenta (~ 600 ron).
Decizia e destul de grea.
M-am uitat si la polestilen grafitat 10 c, eps 80 costa aproximativ 2.4 lei m2 si deja parca as depasi bugetul.

Eu as merge ori pe eps 80 normal de 12 cm ori pe dalmatia (grafitat 50%) de 10.
Ideea e ca nu am gasit nicaieri un raport cum se comporta asta grafitat la -10 sau -20 grade comparativ cu cel normal .. la fel si la +20 sau +30 de grade.

La 10 grade se pare ca grafitatul este superior dar la celelalte temperaturi ?

Daca judec corect pierderea de caldura este de 0.033 w/mk asta inseamna ca la 10 cm pierderea de caldura este de 100/10 * 0.033 adica 0.33 la o placa de 10 cm grosime dalmatia.
La poliestilen normal de 12 ar fi 100/12*0.0377 si rezulta = 0.314 la o placa e12 cm grosime.

Adica poliestilen-ul de 12 eps 80 ar fi mai bun decat cel de 10 grafitat tot eps 80. Dar s-ar putea sa ma insel si sigur pierderea de caldura poate nu e direct proportionala cu grosimea stratului de izolatie.  
Daca imi poate da cineva o formula in legatura cu grosime , si pierderea de caldura sa imi fac o idee cat de cat reala.

#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Daca te ajuta la alegere doar prin prisma votarii ( ca tot e in trend - la noi mai mult se voteaza decat se munceste ) eu zic sa mergi pe cel de 12 cm.

Dupa cum ai zis, pierderea de caldura nu este direct proportionala cu grosimea stratului de izolatie. Iar acei 2 cm in plus conteaza.

#3
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postmariusxcom, on 10th July 2012, 08:00, said:

Salut ,

Urmeaza sa imi izolez casa si inca nu sunt sigur ce as putea sa aleg.
Am cam de ales intre :
1. - Polistiren normal de 12Cm eps 80 0.0377 W/mk - 156 lei m3 - 18.72 lei m2
2. - Polistiren normal de 10Cm eps 100 0.03462 W/mk - 204 lei m3 - 20.4 lei m2
3. - Polistiren dalmatia (cu grafit 50%) de 10cm eps 80 0.033 W/mk 212 lei m3 - 21.2 lei m2

Preturile sunt undeva pe acolo la 250 m2 nu e asa mare diferenta (~ 600 ron).
Decizia e destul de grea.
Decizia este foarte usoara:
Dupa pret si grosime as alege varianta 1.
Dupa alte criterii care nu influenteaza decat in foarte mica masura rezultatele finale alegi ce vrei, oricare este bun daca dispui de sumele necesare achizitiei.

#4
novigelu

novigelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 20.11.2010

View Postpoadol, on 10th July 2012, 09:34, said:

Decizia este foarte usoara:
Dupa pret si grosime as alege varianta 1.
Dupa alte criterii care nu influenteaza decat in foarte mica masura rezultatele finale alegi ce vrei, oricare este bun daca dispui de sumele necesare achizitiei.


Eu am luat de la Baumit -Baumit ProTherm - EPS 80  - Plãci termoizolante grafitat de faþadã - Plus, lamda =0.04W/mk, grosime 10cm, densitate 20kgf/cm2, la pret 64 ron/bax (1bax=2.5m2). Sunt multumit,si am luat tot termosistemul + vopsea decorativa siliconica de la Baumit Pro. Acum montez!!

#5
aledar1199

aledar1199

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 17.04.2006
http://www.u-wert.ne...e...kvJ&lang=en

Arunca o privire aici si fa o simulare. Bafta

#6
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Din experienta mea iti spun ca grafitatul face mare diferenta vara. Cel putin 2-3 grade in minus in casa cu grafitat. Cred ca si iarna face ceva diferenta, nu-mi dau inca seama prea bine.  :peacefingers:

#7
mariusxcom

mariusxcom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 06.06.2006
Multumesc mult aledar1199.

Link-ul tau m-a ajutat foarte mult si mi-am facut o idee. Sper sa nu fi gresit la parametri dar in mare parte parametri sunt aceeasi in ambele cazuri deci erroare e la fel :D

View Postaledar1199, on 10th July 2012, 11:30, said:

http://www.u-wert.ne...e...kvJ&lang=en

Arunca o privire aici si fa o simulare. Bafta

Sa vedeti exact ce am facut :
Am pus doar eps-ul de 80 de 120 mm in comparatie cu eps-ul de grafit de 100 mm.
Ignorati numele la polestilen ca ala nu l-am putut modifica :D

Teoretic voi avea aceeasi temperatura la perete in ambele cazuri.
Dar totusi avantajele celui normal de 12 cm :
- la temperatura de - 16 grade voi avea punctul de roua in poliestilen pe cand la cel de 10 il voi avea in zidarie. Dupa -16 ambele sunt in zidarie iar peste -15 ambele sunt in poliestilen. (avantajul nu e mare .. e de cativa mm )
- Avantajul mai mare este temperatura caramizii la exterior care e cu 0.5 grade mai clada in cazul celui de 120 mm. E un avantaj destul de bun .. zic eu .  De fapt cred ca aici e toata smecheria.

Nu vad nici un dezavantaj din grafice si numere la cel grafitat. Ce e drept in calcul nu sunt luate avantajul/dezavantajul particolelor de grafit.
Totusi teoretic aceste avantaje se manifesta printr-un landa mai mic.  Ar mai ramane doar reflectia ultravioletelor care sa fim seriosi .. iarna nu fac rau :D deci ...

Din evaluarea mea .. eu zic ca mai bine bagi 20% un zid mai gros decat 20% mai mult landa... deoarece cu cat e mai gros poliestilenul in conparatie cu landa vei avea un punct de roua mai departe de caramida si o caramida cu 7-10% mai calda.
SI bineinteles un pret mai mic.

Voi ce ziceti?

Attached Files



#8
aledar1199

aledar1199

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 17.04.2006
Placerea a fost de partea mea.

Nu conteaza daca polistirenul este grafitat sau nu, daca pui polistiren sau vata minerala. Totul se reduce la grosimea suprafetei izolante si la coeficientul de transfer termic (LAMBDA)
Sfatul meu este sa incerci sa te izolezi cat mai bine. Fa un calcul si incerca sa pui 15 - 20 cm (sunt sigur ca daca sapi un pic gasesti polistiren la un pret mai bun). Manopera este aceeasi, te va costa doar materialul mai mult. Insa economia de energie din viitor (pretul la nergie o sa creasca an de an) justiifica investitia actuala.

#9
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
bun siteul, prima data cand vad unde este explicit zona de condens.

#10
mariusxcom

mariusxcom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 06.06.2006
Acum o intrebare mai intrebatoare :D

Voi ce ziceti .. merita sa cumpar poliestilen mai de firma sau mai de firma mai necunoscuta.
Intreb ca am de ales intre poliestilen "mai de firma" cum ar fi:
Austrotherm AF80 de 10 cm ... dar asta are 3.1 kg pe bax .. cea ce vine 12.4 kg pe m2 .. cam prost ...
Baumit care inca nu l-am cantarit
zentyss care inca nu l-am cantarit

Am gasit in iasi o fabrica care face poliestilen de 2 ani de zile. Am fost la ea si mi-a dat un pret bun de 156 lei cu tva pe m2 si avantajul ca ii zic la ce dimensiune sa mi-l taie.
Marca se cheama topterm si am cautat si au certificat de fabricatie pentru eps 80f si am fazut si certificatul de conformitate facut acum 2-3 luni in urma cand am fost la fabrica.

Intrebarea mea e ce pot sa risc daca as cumpara de la cei din iasi (avantajul ar fi pretul direct de la fabrica si nu mai dau comisioane la altii).
Oricum daca nu cumpar de la ei si iau ceva mai scump tot atat platesc. Adica as lua mai gros daca as lua mai ieftin.
De greutate am sa il cantaresc dar mi s-a spus ca are intre in jur de 4 kg pe bax +/- 10 %.

Voi ce ziceti ?

#11
fotografix

fotografix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 03.04.2009
Toata lumea cauta polistiren cat mai compact.
Eu zic ca e gresit.
Parerea mea - o sa fiu in aceeasi situatie ca si tine peste 2 luni - e sa iei cel mai gros polistiren si cel mai putin compact.

Chestia de care ma feresc cel mai mult este sa fac sa nu mai respire casa. Ori polistirenul asta face. Cu cat e mai dens - eps 80, 100, etc, cu atat izoleaza mai bine vaporii. Asta inseamna mucegai intre polistiren si perete. Pana acum, consider ca polistiren de 12-15cm pus pe mamaligi si cat mai  putin dens - eps 50 daca se poate, elimina atat puntile termice cat si retinerea vaporilor. In plus, mamaligile creeaza un strat de aer intre polistiren si caramida, strat care izoleaza si mai bine.

Poate-s nebun, as pune vata, dar nu am banii aia> as ca, asa o sa fac eu. Mai am cca 2 luni ca sa mai strang pareri pro si contra. Sau poate castig la Loto, desi nu joc...

#12
mariusxcom

mariusxcom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 06.06.2006
La mine nu se pune problema in a  alege eps 50 sau oricare in loc de eps 80 F.
Din cate am inteles e destul de clar ca pentru fatada este eps 80 F ... mai sunt la uni care folosesc si eps 70.
Ai dreptate circula putin mai bine apa prin el dar la fel cum circula la fel poate sa si inghete. in el.  

Dar problema e alta ... diferenta mare intre eps 80F si eps 70  e densitatea si rezistenta la incovoiere care e la jumatate.
Si asa calitatea poliestilenului in romania e cam de 2 bani .. din cauza faptului ca e la limita cu cel +/- 10% dat de producator si de fapt numai  - 10% e.
Asa ca de fapt eps 80 e un eps 70 ceva mai bun si tot asa.

Problema mea e urmatoarea : Sa aleg 80F de firma dar mai subtire sau 80F mai gros de "noname" cu acte ?

#13
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
baumit nu face polistiren. este facut in regim OEM si ei isi pun doar ambalajul, pana acum 6-7 ani nu gaseai polistiren baumit era doar
polistiren Austrotherm (care face parte din acelasi grupul cu baumit), dar pentru ca nu erau foarte competitiv la pret (Austrothermul era foarte scump) au inventat prostia asta cu polistiren baumit.

#14
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Apa nu circula prin polistiren , polistirenul pluteste pe apa  :lol:
Si pereti nu respira pt ca  nu am vazut plamani in betoane si caramizi :roflmaofast:
Trebuie facuta ventilatie cand este super izolata constructia cu polistiren, pt ca in cazul acesta
pereti nu pot sa mai suga umiditatea din aer .

#15
fotografix

fotografix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 03.04.2009
Peretii nu sug umiditatea din aer. E vorba de vaporii care difuzeaza prin pereti catre exterior; Dupa cate stii, apa trece prin tencuiala si caramida, spre exterior; Nu brusc si in cantitati mari, bineinteles; Discutia era despre vaporii ajunsi prin perete sub polistiren; Daca ramane acolo, apa conduce la deteriorarea polistirenului, tencuielii samd. De aceea ziceam de mamaligi, care tin polistirenul la o oarece distanta de perete. Despre acea ventilatie vorbeam;

Da, e aiurea , despre EPS 50 nu poate fi vorba; Dar 70 e oK, alege cea mai groasa varianta si cea mai ieftina; Multi uita CE izoleaza - In nici un caz polistirenul ca si material, ci AERUL inglobat in el; Eu zic ca varianta mai groasa si mai ieftina e mai buna.

Oricum discutam la extrem, orice ai alege, tine cont de ventilatia din spatele polistirenului.

Bafta!

PS: desi poate parea ciudat, apa trece prin polistire; Comparatia nu sta in picioare, multe lucruri plutesc si totusi nu sunt impermeabile 100%

Edited by fotografix, 13 July 2012 - 11:19.


#16
mariusxcom

mariusxcom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 06.06.2006

View Posttataiepure, on 13th July 2012, 10:07, said:

Apa nu circula prin polistiren , polistirenul pluteste pe apa  :lol:
Si pereti nu respira pt ca  nu am vazut plamani in betoane si caramizi :roflmaofast:
Trebuie facuta ventilatie cand este super izolata constructia cu polistiren, pt ca in cazul acesta
pereti nu pot sa mai suga umiditatea din aer .

Daca taceai filozof ramaneai.

In nici un caz aerul din polestilen nu izoleaza.
Da aer-ul izoleaza dar in anumite conditi ca de exemplu cand nu are vapori de apa etc dar aceste conditi nu sunt indeplinite in termoizolare.

#17
fotografix

fotografix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 03.04.2009

View Postmariusxcom, on 13th July 2012, 13:08, said:

Daca taceai filozof ramaneai.

In nici un caz aerul din polestilen nu izoleaza.
Da aer-ul izoleaza dar in anumite conditi ca de exemplu cand nu are vapori de apa etc dar aceste conditi nu sunt indeplinite in termoizolare.


E clar. Si tu ai luat bac-ul.

Cauta unde vrei tu, ca n-am timp de tine; Principiul e acelasi, ca si la caramida cu goluri, ca la pufoaica de iarna.

… operatia in cursul careia granulele de polistiren, sub actiunea unui agent de expandare si in conditii de temperatura, (cca. 100 grade celsius) isi maresc volumul de cca 50 ori (pana la 3-6 mm). Oare ele cresc?: La naiba… Sau poate ala e aer?...

De ce dracu se chinuie cu expandarea si extrudarea lui, cand ar fi putut sa-l faca folie, si asta era. De ce nu iti faci tu casa si o imbraci in rigle de polimer? Ca doar izoleaza mai bine.

Lasa atacurile la persoana si gandeste.
Ti s-a cerut un sfat intr-o problema, nu analiza sfaturilor altor uzeri.

Si, asa, ca si cultura generala - cat cantareste 1mc de aer, 1 mc de polistiren de care vrei tu si 1 mc de apa?

#18
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Interesanta paralela cu caramida ce are goluri de aer , la fel se poate face si oparalela cu profilul PVC
care este cotat fiind cel mai bun cu cat mai multe camere  pe tocul geamului ...
Dar sa revenim la hainele de iarna  uite un platon nu trebuie sa fie foarte expandat ca materialul sa tina
de cald el este dens si facut din lana(are ceva greutate ) pe cand o pufoaica trebuie sa compenseze prin expandare ca sa ajunga
la protectia termica a paltonului.

Ce-i drept practicand sporturi de iarna nu folosesc paltonul pe partie ci o haina sport din material inteligent
ce functioneaza diferit la temperaturi (permeabilitate la vapori si apa)  sau are fermoare ce ajuta la ventilatie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate