Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Cum sa ocolesti o agentie imobiliara

- - - - -
  • Please log in to reply
363 replies to this topic

#37
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,093
  • Înscris: 07.07.2006
Pai verificam in piata. Orice vinzator, de la tigari la case, de la masini la credite, de la seminte la asigurari, e platit in procente. De unde rezulta ca asta e modalitatea la care s-au asezat lucrurile, asta e normalitatea, numitorul comun la care a ajuns piata muncii, piata intermedierilor si ce piete or mai fi implicate aici. Rezulta ca pur si simplu nu merge plata unui comision fix indiferent citi bani tranzactionezi.

#38
vladamoh

vladamoh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 15.01.2008
Faptul ca este ceva "asezat in piata" deja nu inseamna ca este si bine. Oricum, aproape totul poate fi schimbat la un moment dat (cel putin relativ la plata comisionului).  Eu am spus doar cum mi s-ar parea mie mai corect. Oricum, si la agentii imobiliare (cel putin la alea mici) se merge pe principiul "Vrem 3% comision din tranzactie... Va dau 1000 de euro... Ok, perfect". :D
Ideea mea este ca, in prezent, asa cum functioneaza lucrurile, agentul este interesat sa se efectueze tranzactia la pret cat mai mare. El nu este foarte motivat sa negocieze cat mai mult pentru cumparator (care da banii). El negociaza mai mult pentru vanzator. Multi agenti, cand simt ca un cumparator este dispus sa dea 50.000 de euro el incearca sa faca tranzactia la 50.000. Nu are niciun interes sa incerce sa efectueze tranzactia la 45.000.
Daca se tine neaparat de plata comisionului in procente se poate face ceva de genul urmator : domnule cumparator, media in piata pentru ce cautati este 50.000. Ce suma maxima sunteti dispus sa dati? 45.000 euro. Bun, eu percep 2% comision la tranzactie, dar daca va obtin apartament de 40.000 vreau 3%, daca va gasesc unul de 50.000 vreau 1%.
La fel, pentru vanzator, media este 50.000 pentru care vrea agentul 2%. Daca va obtin 45.000 agentul primeste doar 1%, pentru 55.000 primeste 3%.
In momentul acesta agentul cumparatorului se intalneste cu agentul vanzatorului si se negociaza un pret care sa convina ambelor parti (respectiv cumparator si vanzator, nu pentru agenti).

Vi se pare mai fezabil asa? In momentul acela agentul va fi direct interesat de banii cumparatorului.

Nota : cifrele sunt alese aleator, sunt convins ca se pot face calcule mai bune. De fapt nici macar nu am stat sa vad daca se potrivesc sau nu. Ideea este ca agentii sa fie interesati sa negocieze in favoarea celor care ii platesc si sa primeasca mai mult pentru lucruri obtinute in plus.

Edited by vladamoh, 14 January 2011 - 11:45.


#39
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,093
  • Înscris: 07.07.2006
Sau se poate cere un tarif fix pentru intocmire acte, programare la notar, scos diverse adeverinte, consultanta si un comision procentual de la vinzator. De la cumparator tot un tarif fix pentru vizionare, sau ceva de genul asta, desi normal ar fi ca intreg comisionul procentual sa fie platit de vinzator, pentru ca el incaseaza banii. In SUA de pilda, de regula se platesc niste procente de catre vinzator, atit catre agentul sau, cit si catre agentul cumparatorului.

#40
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,782
  • Înscris: 25.11.2009
Cum poate afla o agentie gradul de rudenie intre mine si cel care a vizionat apartamentul ? Stiu ca au om la cartea funciara care le da numele.

#41
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,727
  • Înscris: 13.10.2003

 Remicade, on 19th January 2011, 20:05, said:

Cum poate afla o agentie gradul de rudenie intre mine si cel care a vizionat apartamentul ? Stiu ca au om la cartea funciara care le da numele.

e important cine semneaza contractul de previzionare.
daca nu apari tu sau (sa zicem) nevasta pe contractul respectiv (esti tare daca nu exista un astfel de contract  ;) ),  si cumperi avand intelegerea si cooperarea vanzatorului, te doare la basca de agentul imo.

Edited by radumiki, 19 January 2011 - 23:44.


#42
danny

danny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 27.03.2002

 vladamoh, on 14th January 2011, 11:44, said:

Multi agenti, cand simt ca un cumparator este dispus sa dea 50.000 de euro el incearca sa faca tranzactia la 50.000. Nu are niciun interes sa incerce sa efectueze tranzactia la 45.000.
Daca se tine neaparat de plata comisionului in procente se poate face ceva de genul urmator : domnule cumparator, media in piata pentru ce cautati este 50.000. Ce suma maxima sunteti dispus sa dati? 45.000 euro. Bun, eu percep 2% comision la tranzactie, dar daca va obtin apartament de 40.000 vreau 3%, daca va gasesc unul de 50.000 vreau 1%.
Eu aveam o metoda mai simpla. Daca pretul era 50.000 euro, ii spuneam agentului "ok, ofer 48.000 cu tot cu comision". Dupa aia nu ma mai interesa daca reusea sa il scoata la 40.000 sau la 47.900, daca vrea sa cstige bani ar trebui sa imi ofere si ceva in schimbul acelor bani (negocierea pretului).

#43
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Mare atenție cu cine intermediați!

Quote

Gruparea mafiotă a câștigat peste 500.000 de euro de pe urma persoanelor înșelate care au rămas fără locuințe sau bani. Polițiștii de la Brigada de Combatere a Crimei Organizate au efectuat 16 descinderi simultane pentru a-i prinde pe suspecți. Astăzi vor fi propuși pentru arestare.

Naivitatea unor gălățeni de rând, nevoia acestora de a avea un acoperiș deasupra capului și sumele mari de bani puse în joc a făcut ca mafia imobiliară gălățeană să devină din ce în ce mai activă și prosperă în ultimii ani.

Urmăriți pas cu pas

Polițiștii din cadrul Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate au stabilit că gruparea mafiotă își desfășura activitatea la noi în oraș de aproximativ patru ani. În ultimii doi, membri acesteia au fost monitorizați continuu pentru strângerea de probe, iar miercuri seară, în urma a 16 descinderi simultane, la nouă locuințe și șapte sedii de societăți comerciale, au fost reținute 18 persoane.
sursa

#44
damage13

damage13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 10.10.2007
acest topic este absolut jenant .


daca e asa hai sa nu mai platim nici  agentiile de turism ca sigur gasim si noi nr de telefon ale hotelurilor pe internet  ...

Doamne ce tara avem, ce oameni  :death:

#45
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Ba deloc jenant.

Este libertate, ne exprimam opiniile si experientele in mod politicos si constructiv.

#46
damage13

damage13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 10.10.2007
Nu este nimic constructiv si politicos in a incerca sa ocolesti o firma de orice natura ar fii.

Este politicos si constructiv sa nu  dai curs unei colaborari cu o firma daca nu esti dispus sa platesti pentru serviciile pe care acesta ti le ofera.

#47
Sylverix

Sylverix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 17.03.2009

 damage13, on 29th January 2011, 16:26, said:

Nu este nimic constructiv si politicos in a incerca sa ocolesti o firma de orice natura ar fii.

Este politicos si constructiv sa nu  dai curs unei colaborari cu o firma daca nu esti dispus sa platesti pentru serviciile pe care acesta ti le ofera.
Limbaj de lemn, de la agentie :thumbup:

#48
just_me_2007

just_me_2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 29.06.2007
Sa va zic si eu din experienta mea cu agentiile imobiliare, cele din Iasi ca sa fiu mai exact:
- nu aveau masina, sau daca aveau trebuia sa platesti o taxa ca sa te duca cu masina.
- nu cunoasteau exact unde e apartamentul
- mucegaiul -  e de fapt dotare de lux, la fel ca si gresia imitatie de marmura, usa de tabla de 500 RON etc
- partea cu "noi ne ocupam de acte" era de fapt va recomandam noi un notar bun, si nu intra plata actelor in comisionul lor de 3 % din care eventual mai dadeau jos daca nu aveai pretentii de chitanta(dadeau jos maxim 19%- TVA)
- am semanat multe contracte ca nu voi achizitiona aparatamentul decat prin ei, chiar si de la 2 agentii diferite pentru acelasi apartament :)). Toti spuneau ca trebuie musai sa-i iau prin ei.
- niciodata agentul nu a negociat pentru mine desi eu eram cel care ii platea (se bagau cu fraze ceva de genul: domnul nu mai poate negocia mai mult de atat ca mai am 3 clienti care au dat pretul asta etc).
- pentru toti piata nu poate merge decat in sus;
- am avut si surpiza sa intrebe propietarul pe agent de la agentie  este, altii au chiar le-au spus in fata ca ei nu vor sa faca prin agentie etc.

Acum modalitatea cea mai simpla de a evita agentia este sa-i ignori sa incerci sa gasesti fara ei. Cum? F simplu, iti cauti zonele in care vrei, daca nu le cunosti poti intreba pe un forum informatii despre zona, etnii care traiesc acolo etc. Apoi mergi la asociatiile de locatari din zonele respective cu 2 sticle de vin si vb cu administratorul si ii lasi un nr de tel, pui anunturi in cutia postala de la scara , vb cu locatarii de la asociatie, dai anunt la ziar. Cauta pe cineva la cadastru, si tot pentru o mica spaga sau atentie, te poate anunta de un apartament. Chestii de urmarit inainte de vizualizarea unui apartament: datorii de pe scara daca sunt, cum arata scara, blocul, etc.

Legat de comparatia dintre vanzatorul de masini si cel de imobiliare este total irelevanta, parerea mea,  pentru ca niciodata un vanzator de ford nu o sa recomande un vw si nici invers. Pe cand treaba unui agent imobiliar e tocmai asta(teoretic),  sa va recomande aparatamentul care in functie de cerinte sa fie cea mai buna oferta de pe piata, Nu cel mai scump sau cel la care i-a cel mia mare comision. Totodata agentia trebuie sa raspunda de eventualele vicii ale apratamentului, sa fie trecute in contractul cu agentia, sa-ti obtina un pret bun etc. Ca sa nu mai vb de faptul ca la achiziotionarea unei masini eu nu platesc direct agentul ci firma care vinde ii plateste comisionul.

Legat de agentii si faimosul lor contract eu nu am auzit de nimeni care sa fie dat in judecata de o agentie. Daca ii dau bani si nu-i platesc TVA(adica nu mai da chitanta, cam  asa se intampla in majoritatea cazurilor) cum dovedeste ca nu am luat prin el apartamentul, ca sa nu mai vb de faptul ca un apartament apare la 2-3 agentii in acelasi timp. Contractele alea sunt varza, in unele erau specificate ca nici rudele de gradul II nu pot cumpara respectivul apartament fara sa le plateasca comosionul lor. Atata timp cat un proces verbal pentru o amenda se anuleaza daca data sau ora nu e trecuta corect, un contract de ala nu are cum sa fie valid cu asemenea aberatii. Deci puteti "sa le dati si teapa" cum spun ei lejer si fara frica. Daca va ameninta le spuneti clar ca comisionul lor va merge la "Vanea&friends" pentru "stangerea conflictului". Daca totusi nimeriti o agentie serioasa, care se ocupa de acte, va face o oferta avantajoasa, un contract clar in care sunt specificate toate viciile aparatamentului si va scuteste de mult timp pierdurt cu cautari, si mai ales au si un comison de bun simt, nu inseala statul atunci recomand sa va uitati de 2 ori in jur sa va asigurati ca inca mai sunteti in Romania.

#49
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

 besonix2, on 11th January 2011, 00:12, said:

Incredibil, chiar nu e in stare sa spuna concret la ce e utila societatii o agentie imobiliara! Si asta pt ca nu e utila... :deadtongue:

de cele mai multe ori esti victima sigura in lipsa unui agent imobiliar bun.

 just_me_2007, on 31st January 2011, 10:12, said:

Sa va zic si eu din experienta mea cu agentiile imobiliare, cele din Iasi ca sa fiu mai exact:

de ce nu ai schimbat agentia?

ai auzit prost in legatura cu respectarea contractelor prin instante.

Edited by buleala, 31 January 2011 - 10:19.


#50
just_me_2007

just_me_2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 29.06.2007
Nu am vorbit de o singura agentie. Eu personal am avut contact cu 7 agentii din iasi, parte din ele nu cred ca mai exista. Daca am auzit prost explica-mi te rog ce se intampla in cazul in care un apartament este vazut prin 2 agentii diferite, si inevitabil una te da in judecata fiind achizitionat prin ultima prin care l-ai vazut? De ce nu se prezinta un contract de exclusivitate pentru apartamentul respectiv, de ce semenez un contract intr-un singur exemplar, care ramane la ei etc. Mai pot da si altii exemple sau le stiti voi mai bine cei care lucrati in domeniu. Am semnat 7 contracte din care in nici unul  nu se specifica in cate parti a fost facut, nu era stampilat de firma respectiva, ba chiar mai mult cand am cerut  un exemplar am fost repezit si tratat nu mai spun cum, mai multe nu spun ca nu va invat eu cum sa faceti un contract.

Edited by just_me_2007, 31 January 2011 - 10:33.


#51
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

 just_me_2007, on 31st January 2011, 10:31, said:

De ce nu se prezinta un contract de exclusivitate pentru apartamentul respectiv, de ce semenez un contract intr-un singur exemplar, care ramane la ei etc. Mai pot da si altii exemple sau le stiti voi mai bine cei care lucrati in domeniu. Am semnat 7 contracte din care in nici unul  nu se specifica in cate parti a fost facut, nu era stampilat de firma respectiva, ba chiar mai mult cand am cerut  un exemplar am fost repezit si tratat nu mai spun cum, mai multe nu spun ca nu va invat eu cum sa faceti un contract.

am lucrat cativa ani in domeniu, pana prin 2000... erau semnate in mai multe exemplare, cate unul ptr fiecare parte.
am avut si clienti persoane juridice, firme serioase care pastrau contractele in contabilitate...banii nefiind cheltuiti la negru- inclusiv comisioanele.
stiu ca multi agenti nu-si cunosc meseria- nu-i o noutate la noi in tara si nici singurul domeniu.
agentul trebuie sa vanda; asta-i meseria lui si din asta traieste...asta nu inseamna ca va creste sau va scadea niste preturi; va cauta sa coreleze crerea cu oferta si de cele mai multe ori va participa activ la negocieri  ptr. a finaliza tranzactia si, bineintteles, a incasa contravaloarea muncii lui (acel comision).

ca sunt unii chiar priceputi si se descurca singuri, nu contest...insa, in marea majoritate a cazurilor ai nevoie de un cunoscator al pieti.
-nici eu, care am fost un agent activ, calificat si muncitor nu pot spune ca m-as descurc azi (dupa zece ani de inactivitate) pe piata imobiliara, fara sprijinul unui agent.

in fond este o prestare de servicii cu care esti de acord sau nu; daca crezi ca te poti descurca singur, nici o problema.

Edited by buleala, 31 January 2011 - 12:43.


#52
steeefan2008

steeefan2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.04.2010

 Sylverix, on 29th January 2011, 21:43, said:

Limbaj de lemn, de la agentie :thumbup:


Creier de lemn... de tzepar!!!!

#53
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Nu aș vrea să credeți că ironizez acest accident tragic pt. că este un eveniment urât care se pare că s-a terminat cu bine, cel puțin din titlu deduc asta.

UN TREN A LOVIT UN AUTOBUZ ȘI L-A RUPT ÎN DOUĂ. Pasagerii aflați în autobuz au scăpat. VEZI IMAGINI CU ACCIDENTUL dar nu pot să rămân indiferent la acel banner de pe autobuz  :rolleyes: ... dar știți cum este cu manipularea.

Funny...mă rog, un fel de funny.

#54
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 steeefan2008, on 31st January 2011, 12:46, said:

Creier de lemn... de tzepar!!!!

Te rog sa te controlezi, daca e cineva doctor in controverse cu rechinul eu sunt ala, dar niciodata nu mi-a trecut prin cap sa-l jignesc. Daca tu esti un agent altfel decat majoritatea (jalnica), demonstreaz-o si prin atitudinea de pe forum. Unde, intre noi fie vorba, esti inca la inceput.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate