Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Maramureș

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
413 răspunsuri în acest subiect

#397
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.074
  • Înscris: 20.06.2009
Da, pentru schimbarea ordinii vagoanelor fac mai multe manevre.:) Le-am văzut pe cîteva, la plecare, că am mai întîrziat cu ieșirea din parcarea auto (n-am vrut să ne înghesuim, că toți ceilalți se luaseră la întrecere, care pleacă mai repede!).
Locurile nu sînt scrise, ești îndrumat de către un însoțitor de vagon către locul pe care să stai (dar nu e obligatoriu, te poți pune și unde vrei tu, dacă sînt locuri libere). Dar te roagă de la bun început ca pe tot parcursul călătoriei să îți păstrezi vagonul și locul (deci fără migrări). Ceea ce lumea a și făcut, din cîte am văzut eu. Vagoanele au număr, vizibil în fiecare capăt al acestora.
În principiu, se merge pe formula „primul venit, primul servit”. Ceea ce e ok, nu se depășește numărul de locuri din fiecare vagon. De fapt, la vagoanele închise au aplicat regula spațiilor închise în pandemie, nu cred că erau mai mult de 70% ocupate. Și da, poți sta în picioare la capăt de vagon, atîta timp cît prinzi loc (că nu ești singurul care vrea să facă poze de acolo)!Posted Image
Cît despre coborîtul la capăt de linie, din cîte am văzut toată lumea a făcut-o! Ori pentru papa, ori pentru spectacolul folcloric, ori pentru mers la toaletă. Doar la unul dintre trenuri am văzut mergînd în sus (dincolo de Paltin) doi miri și cu doi fotografi, probabil aveau o sesiune foto prin pădure)...:)

#398
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.865
  • Înscris: 04.07.2010
Aha, m-am liniştit. Deci e lejer ...


Sănătate şi multe mulţumiri !

#399
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.074
  • Înscris: 20.06.2009
Cu multă plăcere, asemenea!

#400
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 590
  • Înscris: 02.11.2009
Ovidiu, nu exista bilete cu locuri, fiecare isi gaseste loc dupa cum ajunge la gara si si-a cumparat biletul, eu le rezervasem on-line inainte si am avut culoar separat, am intrat, le-am platit si am urcat in primul tren din cele trei ale zilei, dar ajunsesem cam tarziu si am gasit locuri in ultimul vagon, iar asta a fost pana la urma avantajul nostru pentru a face fotografii si a filma, desi a fost o zi noroasa si chiar a plouat apoi mocaneste. La statia Paltinul toata lumea coboara, dar esti anuntat sa tii minte unde ai stat pentru reintoarcere. Fiind zi de duminica statia Paltinu s-a aglomerat apoi cu calatorii si din celelalte doua trenuri sosite in urma noastra inainte ca prima mocanita sa se intoarca, au schimbat doar locul locomotivei asa ca vagonul nostru din ultimul a ajuns primul.
In statia Paltinu se sta cam o ora, o ora si jumatate, iar drumul e cam doua ore dus, doua ore intors, din aceasta cauza fie trebuie sa iti iei mancare cu tine fie cumperi pachet cu bilet si mancare inclusa, anagajatii lor servesc mai intai pe cei cu bilete cu pachet si dupa aceea vand in limita aprovizionarii ceilalti calatori/turisti

#401
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.980
  • Înscris: 15.05.2009

 OvidiuNS, on 12 septembrie 2021 - 11:11, said:

Normal că îţi rămân la suflet locurile pe unde treci în viaţă, dar amintirile reprezentate de poze şi filmuleţe sunt aur curat
+1.

 crislacor, on 12 septembrie 2021 - 13:30, said:

P.S. Eu, cînd mă uit la poze sau filmulețe mai de demult, retrăiesc sentimentele pe care le-am încercat în acele momente...
+1

#402
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.074
  • Înscris: 20.06.2009

 mihaistoian, on 12 septembrie 2021 - 23:56, said:

Ovidiu, nu exista bilete cu locuri, fiecare isi gaseste loc dupa cum ajunge la gara si si-a cumparat biletul, eu le rezervasem on-line inainte si am avut culoar separat, am intrat, le-am platit si am urcat in primul tren din cele trei ale zilei
Noi am cumpărat online biletele (și plătit), în stație la Vișeu doar s-a dus onor nevasta din dotare de le-a ridicat. Și da, era culoar separat pentru cei care le achiziționaseră online.

 mihaistoian, on 12 septembrie 2021 - 23:56, said:

(...) au schimbat doar locul locomotivei asa ca vagonul nostru din ultimul a ajuns primul.
După cum am spus înainte, la noi au păstrat vagoanele închise imediat după locomotivă. Și a fost fain, că am ajuns ultimii și de la noi din vagon se frîna trenul la coborîre...Posted Image

 mihaistoian, on 12 septembrie 2021 - 23:56, said:

(...) anagajatii lor servesc mai intai pe cei cu bilete cu pachet si dupa aceea vand in limita aprovizionarii ceilalti calatori/turisti
Na, cînd am fost noi acolo, erau două puncte de servire, unul pentru cei care luaseră bilet cu papa inclusă și un altul pentru cei care au cumpărat mîncare acolo. Din cîte am putut observa, majoritatea covîrșitoare au servit masa la Paltin.

Editat de crislacor, 13 septembrie 2021 - 07:44.


#403
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.865
  • Înscris: 04.07.2010

 mihaistoian, on 12 septembrie 2021 - 23:56, said:

... fie trebuie sa iti iei mancare cu tine fie cumperi pachet cu bilet si mancare inclusa ...

Nasoooool !
Păi în cazul ăsta nu mai există nicio comparaţie, mocăniţa Huţulca e number One !
La Argel se găteşte la ceaun în vreo 5 locuri, mănânci frumos la masă, sub acoperiş, pe băncuţe, întocmai ca pe la târguri sau festivaluri. Ţin minte că noi am cumpărat sarmale, mămăligă, tochitură, nici nu mai ştiu exact acuma, dar totul era fierbinte, gătit acolo, pe loc, chiar lângă garnitura de tren.
Mâncare la pachet ? Pffffff ... sucks ! Nu-mi place deloc. Până şi la Câmpu Cetăţii puteai să mănânci un porumb fiert (cald) sau o clătită cu dulceaţă.
Hai, că mi-aţi turtit fesu' ...


Sănătate şi tcb !

Editat de OvidiuNS, 13 septembrie 2021 - 08:48.


#404
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 590
  • Înscris: 02.11.2009
Ovidiu, din pacate asta e situatia mocanitei din Valea Vaserului. Statia Paltinu e la 21 km de ultimul loc civilizat al zonei, Viseu de Sus, in jurul ei nu este nici o asezare, catun ori sat, esti in salbaticia Maramuresului.
Mancarea la pachet nu este rece, este pastrata la cald in primul vagonul dupa locomotiva, dar este mai frugala, friptura, carnati, orez si placinte, au si horinca ori visinata.

Fișiere atașate



#405
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.074
  • Înscris: 20.06.2009
Editat...

P.S. Totuși, am văzut și preparate gătite acolo! Că veniseră copiii cu cutii frigorifice după ei...:)

Editat de crislacor, 13 septembrie 2021 - 09:24.


#406
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.074
  • Înscris: 20.06.2009
Na, a durat un pic să recuperez poza de la soață, că ei îi place să-și aducă aminte ce și pe unde a mîncat...Posted Image
Deci, mai jos aveți ceea ce am băgat noi pe sub mustață. Micii nu se văd, sînt sub friptură...Posted Image
Fișier atașat  IMG-20210913-WA0002.jpg   178,49K   45 download-uri

P.S. Pentru un mîncău ca mine, potolul chiar a fost și bun și suficient!Posted Image

 OvidiuNS, on 13 septembrie 2021 - 08:46, said:

(...)
Mâncare la pachet ? (...)
Ai fost simpatic!Posted Image  Ghidușa limbă română, cu „mîncare la pachet” și „pachet cu mîncare”!Posted Image

#407
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.569
  • Înscris: 14.04.2008

 crislacor, on 12 septembrie 2021 - 20:40, said:


Pe 11 august am fost, anu' ăsta...Posted Image Se vedea în poze, în denumire.Posted Image
Cît despre drum, ca-n palmă! Nici o lucrare, pe nicăieri. Evident, mai cîte un petec pe ici, pe colo, dar nimic deranjant, sînt chiar foarte rare!

Mersi mult pt lamuriri, mai ales in ceea ce priveste drumul!
Eu ma uit/citesc doar pe telefon si nu vad data in denumirea pozelor. Nu ca nu as avea un deficit de atentie!😀

#408
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.074
  • Înscris: 20.06.2009
Cu plăcere!
Și stai liniștită, nu e nici o problemă!:)

#409
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 590
  • Înscris: 02.11.2009

 crislacor, on 13 septembrie 2021 - 10:19, said:

Na, a durat un pic să recuperez poza de la soață, că ei îi place să-și aducă aminte ce și pe unde a mîncat...Posted Image
Deci, mai jos aveți ceea ce am băgat noi pe sub mustață. Micii nu se văd, sînt sub friptură...Posted Image
IMG-20210913-WA0002.jpg

P.S. Pentru un mîncău ca mine, potolul chiar a fost și bun și suficient!Posted Image

Asa am avut si noi in 2018!!! Plus un antreu la mijlocul drumului, placinta ori gogoasa cu branza, nu mai retin exact!

#410
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.074
  • Înscris: 20.06.2009
Și noi am băgat o plăcintă pînă ei au adăpat bunătate de locomotivă, mulțam fain că mi-ai adus aminte! Eu eram preocupat cu studierea mecanismelor locomotivei...:)

#411
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 590
  • Înscris: 02.11.2009

 crislacor, on 13 septembrie 2021 - 13:53, said:

Și noi am băgat o plăcintă pînă ei au adăpat bunătate de locomotivă, mulțam fain că mi-ai adus aminte! Eu eram preocupat cu studierea mecanismelor locomotivei...Posted Image

Si eu, dar au mancat sotia si fata

#412
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.767
  • Înscris: 18.04.2007
dariuscha, cum a fost ?

A povestit un coleg că a fost acum circa 2 săptămâni cu mocănița. Dincolo de alte impresii, foarte frig, deși a stat în vagon închis, cu foc în sobă, și lemne la dispoziție pentru alimentat soba.

#413
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.569
  • Înscris: 14.04.2008
Brainie, din pacate nu am mai fost cu mocanita.
Am fost intre 19-21 sept si am avut doar 2 zile pline. Una (martea) era programata pt mocanita, insa frigul si prognoza (anuntau ploaie) ne-au facut sa ne razgandim. Nu a plouat, ba chiar a fost insorit, insa temperatura nu a urcat peste 14 grade, plus ca a fost si vantos. Eu am avut putin regrete, insa ai mei au zis ca nu e cazul, in conditiile astea nu avea rost.
Speram sa mai ajungem curand in zona, vara si sa stam mai mult. Vom imparti insa cazarile: una va fi in zona Viseu (pt mocanita, dar si pt altele), cealalta probabil tot in Breb, unde am stat si acum.

Editat de dariuscha, 07 octombrie 2021 - 14:50.


#414
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 55.601
  • Înscris: 05.11.2009
s-a deschis la Borsa telegondola (care a avut o nastere foarte .. lunga). Urca pana la 1633m si vederea asupra orasului Borsa (si nu numai ) este extraordinara. Exista o oprire intermediara la 1238m, unde poti opri , admira peisajul si , de unde se poate lua urmatoarea gondola spre 1633m. Costa 40 lei de adult dus/intors, poti lua si numai dus (urmand sa cobori pe un drum care am inteles ca e cat de cat amenajat) , au si o parcare supraetajata langa gondola..

Fișier atașat  IMG_20220814_130851.jpg   462,87K   28 download-uriFișier atașat  IMG_20220814_131341.jpg   446,2K   27 download-uri
Fișier atașat  IMG_20220814_131420.jpg   616,94K   27 download-uriFișier atașat  IMG_20220814_130233.jpg   396,74K   26 download-uri

Editat de vanitty, 23 august 2022 - 06:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate