Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Maramureº

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
413 replies to this topic

#1
Nebuchadnetar

Nebuchadnetar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 31.03.2005
Imi pregatesc o iesire de concediu binemeritat si m-am gandit la Maramures, dar as vrea sa am mai multe motive pro sau contra de a merge acolo sau nu. cine poate da relatii legate de cazare, trasee, etc etc, tot ce credeti ca ar aduce un plus mergerii acolo sau un minus.
Multam fain anticipat!

#2
alypop

alypop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.03.2004

Nebuchadnetar, on Jun 16 2005, 11:55, said:

Imi pregatesc o iesire de concediu binemeritat si m-am gandit la Maramures, dar as vrea sa am mai multe motive pro sau contra de a merge acolo sau nu. cine poate da relatii legate de cazare, trasee, etc etc, tot ce credeti ca ar aduce un plus mergerii acolo sau un minus.
Multam fain anticipat!

<{POST_SNAPBACK}>

           Merita sa mergi in Maramures si cel mai bine ar fi sa vezi si o mica parte din Satu mare -tara oasului si atunci te indrepti spre Seini apoi in sus spre Negresti Oas,vestita comuna Certeze si incetisor spre Maramu tot pe langa granita cu Ukraina,ajungi in Sapantza,vizitezi cimitirul,poate cumperi o cerga si nu uita sa vizitezi neaparat cea mai inalta biserica de lemn din lume,e fantastica noua ,construita acuma,preotul de acolo e  un om foarte de treaba .
    Dupa altzi catziva km ajungi in Sighet apoi Barsana comuna foarte bogata ,oameni muncitori , un complex de manastiri  te asteapta acolo sus pe deal,si iar mai conduci un pic spre Ocnasugatag,poate faci o baie in bazinele cu sare,mananci o ciorba de burta si 2 gratare,cu burta plina te intrepti spre munti ,wow ce se vede in zare :Creasta Cocosului,fenomenala priveliste.....povestea mai continua ,mai sunt o gramada de vazut ,Borsa,dar e mai departe ,apoi daca vrei: Hanul Pintea vestit pe vremuri pentru pastravii din Gutin,acuma din cate stiu e un alt local si hotel se numeste Lostrita,dar cam ustura la buzunar.
      Unde sa stai: sunt gramezi de case care sunt cu usile deschise pentru turisti ,iesi din masina si intreaba un taran ,sigurat iti va spune ,caci ei se cunosc ,daca ai bani mai multi ,imi scrii si iti spun niste vilute frumoase un parc aproape de Viseu(daca te indrepti spre Borsa) sau Mogosa(spre Baia Sprie)  ,super frumos cu lac si pista de Ski iarna.
       Dezavantaje: inca nu am intampinat ceva neplacut in acea zona ,doar atat iti spun sa mergi cand e vreme frumoasa.
      vacanta placuta iti spune morosanca:)

#3
alypop

alypop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.03.2004
sa nu uit ,ca tot e vorba de intreg Maramuresul nu?asta nu inseamna numai nord ci si in sudul lui,daca ai chef de condus si zile la dispozitie nu rata Tg Lapus si Rohia ,neaparat ,e ceva fantastic,acolo sus pe munte aceasta manastire cu o istorie trista la inceput dar apoi plina de fericire,in ziua de Sfanta Marie Mare e ceva ce nimeni nu poate sa uite ,o experienta nemaipomenita ,se mananca din vasele acelea imense pe care le aduc taranii din diferite sate ,se doarme in corturi ,iti zic ramai foarte atins si daca ai picioare bune mai urca un pic si vezi in zare Tiblesul,ar fi bine sa mai conduci apoi si sa vezi locurile unde a fost filmat filmul Pintea cu Florin Piersic,e o cabana super acolo si mai sus o alta manastire,ohoooo ce nu e Maramuresul ,E TOTUL.....

#4
Nebuchadnetar

Nebuchadnetar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 31.03.2005
Multam fain pentru raspuns. Pana acum numai plusuri :) Singurul minus ar fi problema cu vremea, am intrezarit eu ceva. De ce asta? Nu se poate vizita si pe ploaie, sau e mai greu cu fotografiatul?

#5
bibicu13

bibicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.12.2004
Si iti mai recomand pensiunea lu' tanti Ana (habar nu am cum se cheama dar e usor de ajuns).

Cum ai trecut muntii dinspre Baia Mare spre Sapanta, treci de satele Mara, Giulesti ( :naughty: ) si dai de comuna Vadu Izei. Pensiunea e prima casa pe dreapta iar tanti Ana are un Merlot de Recas tinut la beci mama-mama !!!!!!

Avantajul comunei Vadu Iza este ca poti vizita intreaga depresiune a Maramuresului !!

Nu rata manastirea Barsana !!!

Si nu rata merlot-ul + palinca cu pere in sticla ale proprietarei (tanti Ana a fost inginer silvic prin zona si stie cam tot ce misca pe acolo)

Bibicu

#6
alypop

alypop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.03.2004
he he ,se poate si pe ploaie ,dar vorba ta ,face rau la poze  :P

#7
pd

pd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 04.05.2004
Ajung si eu prin Maramures cam prin 18 sau 19 iulie. Trebuie sa dorm o noapte undeva intre Sapanta si Borsa. Suntem vre-o 6-8 oameni cu doua masini + corturi (pt orice eventualitate).

Am citit mai sus de pensiunea lu' tanti Ana. Suna interesant dar, cum pot afla niste preturi aproximative, sau nr de telefon?

Daca aveti alte sugestii de campare in zona, va rog sa ma ajutati.

#8
ar_logan

ar_logan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.03.2005
Va salut, vreau sa merg in concediu in Maramures si doresc cateva detalii despre posibilitati de cazare si obiective turistice.
Merci.

#9
RoTTen

RoTTen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 29.09.2003
pensiuni gasesti aici http://www.ruraltourism.ro/

Cat despre obiective turistice... incearca sa faci drumul Galgau(Salaj) - Tg. Lapus - Rohia - Tg. Lapus - Baiut - Cavnic - Sighetu Marmatiei. E superb, mult mai misto decat Valea Izei, parerea mea.. La Sighet sa vizitezi Memorialul Victimelor Comunismului!

#10
raduvera

raduvera

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.07.2005
O idee excelenta!!
Am urmatoarea sugestie , depinde de unde vrei sa intrii in MM. Eu pot sa-ti sugerez ,pasul Prislop , ajungi la Borsa , si mai intai in statiunea Borsea , acolo este frumos , dar inainte de a intra in statiune , undeva pe drapta , inainte de oras se afla o pensiune , i-mi scapa numele , dar in centrul orasului Borsa orcine te poate intdruma , p[t ca proprietarul are si un restaurant in specificul maramuresan Este superb .Proprietarul este un scluptor.
Mai departe din Borsa merita mers pe valea viseului , si mai intai in viseu trebuie uracat pe Vaser , cu mocanita .Este superb. Mai apoi pe valea viseului pana la Sighet, unde la intrare se afla muzeul Satului Maramuresan Neaparat trebuie vazut!!!
In sigehet in centru este memorialul eroilor anticomunitsti , Neaparat trebuie vazut. Nu poate fii exprimat ceea ce am simtita acolo.Este impresionant!!!!!!!!
Mai apoi la cca 20 Km spre satu Mare se afla cimitirul vesel de la sapanta!!!Trebuie vazut desii nu mai este maramures , este tara oasului. La intoarcere in Satul Lung , atentie ca pe dreapta se vede Tisa , si ...Ucraina
La itoarcere din sighet , sa veniti pe valea Izei. Este superb Acolo se pot vedea portile celebre si portul popular maramuresan in zile de sarbatoare.Sunt foarte patrioti si mandrii de obarsie!!Cinste lor!!!!
La 20 Km de Sighet se afla statiunea Ogna Sugatag , o baie nu trbuie ratata este superb. Oamenii zonei sunt , nu primitori , sunt extrem de bine primitori!!!!si bunavointa oriunde
Mai apoi urmeaza bArsana cu minunata Manastire , cu cea mai inalta biserica de lemn din Europa .Este minunat!!
LA Iernut , neaparat trebuie viuzitata biserica de lemn veche , unde sa descoperit Codicele de la Ieud , prima scriere in limba romana, Biserica de lemn este din anul 1400-1500
Din pacate despre pensiunii nu prea cunosc mare lucruu ca am avut sansa sa cunosc oamenii din zona , dar nu este nici o problema. Pe drum vezi ca mai sunt o groaza de altee muzee , de xcemplu muzeul femeii maramuresene sau altele similare . Va fii o vacanta minunata !!! :coolspeak:

#11
bibicu13

bibicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.12.2004
iar la intrarea in satul Vadu Izei (venind dinspre Baia Mare), prima casa pe dreapta, se afla pensiunea lu' tanti Ana (preturi super OK, mancare ca la bunica acasa si un vin rosu de Recas de moare calu'  :coolspeak:  !!!)

Nu rata manastirea Barsana !!! Arata splendid !!!

Edited by bibicu13, 18 July 2005 - 09:58.


#12
Omul-Ploii

Omul-Ploii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 02.12.2004

raduvera, on Jul 17 2005, 20:53, said:

O idee excelenta!!
Am urmatoarea sugestie , depinde de unde vrei sa intrii in MM. Eu pot sa-ti sugerez ,pasul Prislop , ajungi la Borsa , si mai intai in statiunea Borsea , acolo este frumos , dar inainte de a intra in statiune , undeva pe drapta , inainte de oras se afla o pensiune , i-mi scapa numele , dar in centrul orasului Borsa orcine te poate intdruma , p[t ca proprietarul are si un restaurant in specificul maramuresan Este superb .Proprietarul este un scluptor.
Mai departe din Borsa merita mers pe valea viseului , si mai intai in viseu trebuie uracat pe Vaser , cu mocanita .Este superb. Mai apoi pe valea viseului pana la Sighet, unde la intrare se afla muzeul Satului Maramuresan Neaparat trebuie vazut!!!
In sigehet in centru este memorialul eroilor anticomunitsti , Neaparat trebuie vazut. Nu poate fii exprimat ceea ce am simtita acolo.Este impresionant!!!!!!!!
Mai apoi la cca 20 Km spre satu Mare se afla cimitirul vesel de la sapanta!!!Trebuie vazut desii nu mai este maramures , este tara oasului. La intoarcere in Satul Lung , atentie ca pe dreapta se vede Tisa , si ...Ucraina
La itoarcere din sighet , sa veniti pe valea Izei. Este superb Acolo se pot vedea portile celebre si portul popular maramuresan in zile de sarbatoare.Sunt foarte patrioti si mandrii de obarsie!!Cinste lor!!!!
La 20 Km de Sighet se afla statiunea Ogna Sugatag , o baie nu trbuie ratata este superb. Oamenii zonei sunt , nu primitori , sunt extrem de bine primitori!!!!si bunavointa oriunde
Mai apoi urmeaza bArsana cu minunata Manastire , cu cea mai inalta biserica de lemn din Europa .Este minunat!!
LA Iernut , neaparat trebuie viuzitata biserica de lemn veche , unde sa descoperit Codicele de la Ieud , prima scriere in limba romana, Biserica de lemn este din anul 1400-1500
Din pacate despre pensiunii nu prea cunosc mare lucruu ca am avut sansa sa cunosc oamenii din zona , dar nu este nici o problema. Pe drum vezi ca mai sunt o groaza de altee muzee , de xcemplu muzeul femeii maramuresene sau altele similare . Va fii o vacanta minunata !!! :coolspeak:

<{POST_SNAPBACK}>


Ai uitat sa-i spui omului de Negresti-Oasi si de Mogosa. La Mogosa vreau sa-ti spun ca este superb. Poti merge si pe la Firiza, pe la Cimitirul Vesel de la Sapanta. Eu am stat in satul Mara. Este imediat cum cobori de pe Gutai (apropo poti sa urci si pana la Creasta Cocoslui unde este absolut superb). Acolo sunt niste oameni extrem de primitori. Am stat la cineva(nu ii cunosteam pana atunci) si ca sa va faceti idee cat sunt de primitori au vrut sa-mi dea teren si lemn sa-mi fac o casa langa ei(toate astea gratis). Mai rar asa oameni. Si uite asa de vreo 5-6 ani ma tot duc pe acolo. Nu trebuie sa-ti faci griji de obiective turistice ca oamenii sunt total nerabdatatori sa-ti prezinte frumusetile locului si le afli imediat.

#13
ar_logan

ar_logan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.03.2005
Va multumesc cand ma intorc am sa postez niste poze.

#14
Dem

Dem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 23.11.2004
As dori sa merg vara aceasta in vreo 10 zile din Bucuresti in Maramures prin Transilvania. Am cautat pe forum o planificare de astfel de tur cu atingerea obiectivelor cele mai interesante dar n-am gasit. Inteleg prin obiective frumuseti naturale precum Gradina Zmeilor, Cascada Cailor, Creasta cocosului, lacuri si alte zone montane pitoresti accesibile de la sosea dar si arhitectura de genul biserici, castele(fortificatii) si fireste unicatul mondial Cimitirul de la Sapintza.

Pentru cine a vizitat aceste locuri il rog in limita timpului sa descrie un traseu pe zile cu localitatile prin care sa trec si la ce alte frumuseti sa ma opresc in drum. eventual daca se poate si cu localitatile unde as putea sa innoptez
Mentionez ca am vazut Apusenii (partea vestica Garda-Arieseni) si as trece eventual prin est.

Edited by Dem, 29 July 2005 - 08:40.


#15
Dem

Dem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 23.11.2004
@Ar-logan cind pleci/te intorci? scuze am deschis un topic nou cu maramuresul. am dat search dar a fost vreo eroare. sunt interesante cum spuneam si cascada cailor, gradina zmeilor, eventuale fortificatii in Transilvania (castelul de la Bistrita) si multe altele de care nu stim. ti-ai facut un planning pe zile ce sa vezi unde sa dormi? e de baza ca sa nu ai surprize neplacute. daca ai timp si te-ai documentat intre timp zi-mi si mie te rog niste hinturi.
creasta cocosului iti ia ceva timp si banuiesc ca lasi masina undeva la sosea...
eu nu prea stiu cum sa combin toate frumusetile astea in ordine pe zile...poate ma ajuta cineva care a fost pe acolo

#16
dorutoru

dorutoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 04.09.2003
Mai pot sa-ti sugerez niste obiective care zic eu merita sa le vezi:
Manastirea Barsana, Muzeul Tarancii Maramuresene din Dragomiresti, Muzeul Satului Maramuresean din Sighetul Marmatiei (in genul Muzeul Satului din Bucuresti), drum cu mocanita din Viseul de Sus (trebuie rezervata o zi pt mocanita), statiunea Borsa.

Pt cazare, vezi o lista cu pensiuni aici:
http://www.ruraltourism.ro
Si mai sunt o gramada in zona Maramuresului care nu sunt pe net :).

Vacanta placuta! (de altfel sunt convins ca asa va fi, Maramuresul e exceptional - o spun deschis, desi nu sunt maramuresan)

LATER EDIT: Sorry pt repetitie, am vazut ca mai e un topic pe tema asta unde gasesti cam aceleasi informatii...

Edited by dorutoru, 29 July 2005 - 13:28.


#17
ar_logan

ar_logan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.03.2005
Eu am sa plec in 13 august  din Arad si vreau sa ajung mai intai la Campulung la Tisa la niste prieteni si apoi imi fac un route planner impreuna cu ei.
Am sa ma intorc  prin 29aug.si am sa postez poze.
Concediu placut tuturor !!!!

#18
Dem

Dem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 23.11.2004
Din pacate plec mai devreme pe 8-10 am sa incerc si fara route planner fiindca nu se gaseste asa ceva pe net. faza e ca e cam greu sa grupezi obiectivele pe zile ca asa stiu care merita si care nu as fi vrut sa grupez Salaj Mures Bistrita Maramures in acest circuit si restul in trecere.  
as cumpara si o carte cu asa ceva. cred ca mi-ar trebui un lonely planet cu Romania daca nu primesc niciun raspuns

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate