Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Cosuri de fum

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2456 răspunsuri în acest subiect

#1423
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.792
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbutasii, on 20 ianuarie 2015 - 09:55, said:

In cazul de fata  este vorba de vecinul meu care  acum cativa ani si-a construit o pensiune  la  vreo zece metri de imobilul in care locuiesc eu de 35 de ani .
Nu stiu cat de importanti pot fi cei 35 ani. Normal ar fi sa-si faca un cos mai inalt conform calculelor facute de un expert, dar ocazional fumul oricum o sa vina si pe jos... dreptul la incalzire o are toata lumea, mai noi de trece pe lemne ca e mai ieftin decat gazul si asta va fi trendul de viitor in rural.
Vezi ca mai e un topic, un coleg a postat link, s-au discutat chestii dinastea si acolo.

Editat de andreic, 20 ianuarie 2015 - 11:23.


#1424
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.370
  • Înscris: 24.06.2008
Ia arata-i asa in gluma una din asta....Sunt sigur ca o sa rezolve cosul!!!

Fișiere atașate



#1425
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.110
  • Înscris: 10.03.2013
Initiator, ca o completare la cele ce ti-am zis mai sus, incearca eventual si sa cauti in Legea nr. 50/1991 (actualizata 2014) poate gasesti ceva referitor.
Cred ca poti sa te interesezi si la compartimentul de specialitate din cadrul primariei si poate chiar acolo vei gasi pe cineva care sa te indrume ce si cum sa faci inspre rezolvarea problemei respective.

Sau poate ca merita sa incerci iarasi o noua abordare a patronului acelei pensiuni, tiparind acel citat ce ti l-am dat mai sus si aratandu-i, spunandu-i intr-un mod foarte pasnic si civilizat ceva de genu':
D-le Cutarescu, am mai vorbit despre problema cosului dvs de fum si mi-ati promis o rezolvare dar pana acum am ramas doar cu promisiunea... (si aratandu-i hartia), Cititi va rog ce spun normativele, lesne puteti intelege ca acel cos de evacuare a fumului ce deserveste centrala termica a cladirii dvs nu intruneste aceste conditii si cred ca este in interesul tuturor sa gasiti o solutionare rapida a problemei si sa evitam orice alt gen de actiuni. Stiu, pentru a rezolva aceasta chestiune presupune un cost dar trebuie totusi sa intelegeti ca situatia aceasta nu se poate perpetua si trebuie rezolvata de urgenta.

Poate asa reusesti sa-l faci pe om sa inteleaga ca esti hotarat pentru orice demers necesar, la finalul caruia el va avea oricum de pierdut, si astfel va procede la constructia rapida a altui cos de fum.

Editat de Ana0181, 20 ianuarie 2015 - 12:29.


#1426
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.791
  • Înscris: 19.10.2010
Bun....Exista si posibilitatea ca fortat de tine , vecinul sa-si schimbe cosul cu unul in regula si atunci nu ai ce sa mai faci ...
Problema e ca fumul tot la tine va veni...daca blocul este obstacolul cel mai evident ,din directia , din care bate vantul..adica fumul iese sau apuca  sub linia de 45* , deci... fumul se va inalta un pic dar racindu-se va cobora si tot la adapostul blocului va stationa , aici e o zona fara tiraj cu curenti inversi care tot intoarce fumul pe toate partile..

Fișiere atașate


Editat de ciobimar, 20 ianuarie 2015 - 13:01.


#1427
butasii

butasii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 40
  • Înscris: 11.03.2014

View Postandreic, on 20 ianuarie 2015 - 11:21, said:

Nu stiu cat de importanti pot fi cei 35 ani. Normal ar fi sa-si faca un cos mai inalt conform calculelor facute de un expert, dar ocazional fumul oricum o sa vina si pe jos... dreptul la incalzire o are toata lumea, mai noi de trece pe lemne ca e mai ieftin decat gazul si asta va fi trendul de viitor in rural.
Vezi ca mai e un topic, un coleg a postat link, s-au discutat chestii dinastea si acolo.

Daca s-ar rezolva cu un cos de fum cat de cat acceptabil, cu o inaltime suficienta atunci cred ca iti dai seama ca nu m-ar mai deranja  putinul fum " care o sa vina si pe jos " .  Nu contest dreptul fiecaruia de a se incalzi asa cum poate dar asta nu ii da nici dreptul sa  nenoroceasca pe altii si sa le faca viata insuportabila .
   Poate putina publicitate negativa cu niste poze "afumate " n-ar strica , pensiunea respectiva isi face reclama si pe net , are pagina web etc .

#1428
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.368
  • Înscris: 19.11.2006

View Postbutasii, on 20 ianuarie 2015 - 09:55, said:

Care sunt legile care reglementeaza inaltimea minima a unui cos de fum si distanta minima fata de imobilul vecin  .  Nu ma refer aici la standarde tehnice legate de functionare in parametri sau de siguranta la  foc etc , ci  din punct de vedere  civic astfel ca vecinul sa nu fie deranjat de fumul degajat pe cos .
  In cazul de fata  este vorba de vecinul meu care  acum cativa ani si-a construit o pensiune  la  vreo zece metri de imobilul in care locuiesc eu de 35 de ani .
  Pana acum doi ani isi incalzea pensiunea pe o centrala cu gaze  insa acum si-a montat o centrala pe lemne pe care a amplasat-o intr-o baraca in curte .  Evacuarea fumului din centrala pe lemne se face printr-un fel de burlan de vreo doi metri lungime ( deci fumul iese la o inaltime de 3,5 metri de sol .  Inaltimea imobilului in care stau eu este de 15 metri  ( mic bloc cu 2 etaje )  , astfel tot fumul de la vecin inunda balcoanele mele si ale vecinilor mei .
  Mentionez ca  centrala lui merge non-stop si scoate fum in permanenta , cateodata mai gros , alteori putin vizibil  deoarece pensiunea este mare cu multe incaperi si  probabil  sunt probleme cu dimensionarea incalzirii .
  Nu sunt persoana sensibila dar va spun ca de regula vantul bate din directia cosului de fum si chiar cu ferestrele inchise se simte miros de fum in permanenta . Nu mai vorbesc de aerisirea apartamentului care nu se mai poate face deloc .
   Am vorbit cu proprietarul pensiunii , l-am rugat sa faca ceva cu cosul de fum .  Am primit raspuns ca este doar solutie temporara  cu  promisiunea ca in cateva zile se va monta un cos inalt , dar asta a fost acum doua luni si de atunci nu s-a schimbat nimc .  Ba din contra , acum am observat ca  din cand in cand vine si miros de cauciuc ars (mai ales noaptea )  deci e clar ca nu are nici o intentie de a schimba ceva .
  Am vorbit si cu vecinii mei de bloc , insa ei nu vor sa intreprinda nimic deoarece proprietarul pensiunii este amic cu seful politiei locale . Ce este de facut ?    Cred ca ar fi ridicol sa reclam la politie


Nu are cum sa faca fum daca baga doar lemne decat daca are godin.Centralele externe de incalzire nu acot fum.Ceva pute si nu e shaorma mea.

#1429
cmd

cmd

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 627
  • Înscris: 28.06.2004
Iti dau eu cate 100ron/zi daca zilnic stai o ora cu capul in horn, cand face focul...

View PostCarapicho, on 20 ianuarie 2015 - 16:05, said:

Nu are cum sa faca fum daca baga doar lemne decat daca are godin.Centralele externe de incalzire nu acot fum.Ceva pute si nu e shaorma mea.


#1430
butasii

butasii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 40
  • Înscris: 11.03.2014

View Postcmd, on 21 ianuarie 2015 - 11:11, said:

Iti dau eu cate 100ron/zi daca zilnic stai o ora cu capul in horn, cand face focul...

Ii mai dau si eu tot atat plus o masca snorkel  si tot o sa se aleaga cu niste ochi ca :Posted Image  
  Nu am zis ca e vorba de o centrala cu amplasare in aer liber ci  o centrala normala pe lemne ( probabil subdimensionata pentru sistemul de incalzire )  amplasata strategic intr-o baraca in fundul curtii  de unde fumul e scos de curentii de aer, astfel  vecinul scapa de fum aruncand "pisica moarta" in  curtea mea  .  Daca  punea centrala pe lemne in spatiul unde are si centrala pe gaz ( la subsolul pensiunii ) atunci automat era nevoit sa puna si un cos de fum langa cosul de evacuare gaze arse a centralei pe gaz .  Numai ca pensiunea e facuta din lemn si atunci era musai sa puna un cos ca lumea  cu inaltime suficient de mare  ( cam 12 metri ) ca sa depaseasca coama cladirii  si sa fie  ferit de  incendiu .

#1431
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.212
  • Înscris: 07.09.2009
In viitorul relativ apropiat(vara) sunt interesat de un cos de fum ceramic de 8 metri , sa spunem ...(nu m-am hotarat la focar) 200 mm. Daca se poate sa-mi raspundeti la urmatoarele :
- care ar fi diferentele intre un Schiedel si un Tona ?
- care ar fi niste preturi bune pentru acestea si pentru montaj ?
- diferente de greutate
- daca dupa montare mai exista costuri(am inteles ca la Schiedel trebuie tencuit ulterior)
- cum se realizeaza rezistenta daca aproximativ 3 m e in casa (lipit de un perete de caramida) si aproximativ 5 m afara
Va multumesc anticipat si scuze daca am formulat intrebarile ca un incepator.

#1432
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.894
  • Înscris: 08.02.2007
Eu am cos Wulcan (fabricat de Icopal) din aceeasi categorie ca Schiedel si Tona (doar ca e mai ieftin :-) )   3 straturi, boltari - izolatie de vata minerala - tubulatura ceramica
tot 8m D=200mm, cu racord la 45grd

Cred ca diferentele de greutate nu sunt notabile

La cosul meu "boltarii" sunt din tuf vulcanic si mi s-au parut a fi destul de usori

In orice caz cosul are in jur de 650kg parca

Rezistenta, in cazul cosului meu s-a facut utilizand chiar de la baza cosului 4 fire de otel beton striat D=10mm introduse in gaurile special prevazute in colturile "boltarilor"

Eu am prevazut fundatie la fel ca la casa (adancime) si pentru cos - desi nu era chiar necesar, iar cosul meu e complet exterior.
Da, trebuie tencuit - cel putin partea din exterior sigur trebuie tencuita.

Ma intrebam si eu de ce ar trebui tencuita - unul dintre motive ar fi, cred eu, ca boltarii sunt foarte porosi daca bate ploaia pe ei si da apoi un inghet.....

Fișiere atașate



#1433
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.791
  • Înscris: 19.10.2010

View PostFAP, on 30 ianuarie 2015 - 03:13, said:

In viitorul relativ apropiat(vara) sunt interesat de un cos de fum ceramic de 8 metri , sa spunem ...(nu m-am hotarat la focar) 200 mm. Daca se poate sa-mi raspundeti la urmatoarele :
- care ar fi diferentele intre un Schiedel si un Tona ?
Calitativ nu e nici una , eu informandu-ma pe saiturile rusesti,  majoritatea prefera Tona  si noi avem norocul ca aici pe forum avem coleg pe "tatal lor din Romania" asa ca orienteaza-te..ca sa iesi mai bine la calitate , pret, si certitudine daca astea te interesaza .
- care ar fi niste preturi bune pentru acestea si pentru montaj ?
- diferente de greutate
- daca dupa montare mai exista costuri(am inteles ca la Schiedel trebuie tencuit ulterior)
- cum se realizeaza rezistenta daca aproximativ 3 m e in casa (lipit de un perete de caramida) si aproximativ 5 m afara
Va multumesc anticipat si scuze daca am formulat intrebarile ca un incepator.

View PostFAP, on 30 ianuarie 2015 - 03:13, said:

In viitorul relativ apropiat(vara) sunt interesat de un cos de fum ceramic de 8 metri , sa spunem ...(nu m-am hotarat la focar)

Tot el te poate ajuta si cu focarul.

Editat de ciobimar, 30 ianuarie 2015 - 08:58.


#1434
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.212
  • Înscris: 07.09.2009

View Postcarnitza, on 30 ianuarie 2015 - 08:47, said:

Eu am cos Wulcan (fabricat de Icopal) din aceeasi categorie ca Schiedel si Tona (doar ca e mai ieftin :-) )   3 straturi, boltari - izolatie de vata minerala - tubulatura ceramica
tot 8m D=200mm, cu racord la 45grd

Cred ca diferentele de greutate nu sunt notabile

La cosul meu "boltarii" sunt din tuf vulcanic si mi s-au parut a fi destul de usori

In orice caz cosul are in jur de 650kg parca

Rezistenta, in cazul cosului meu s-a facut utilizand chiar de la baza cosului 4 fire de otel beton striat D=10mm introduse in gaurile special prevazute in colturile "boltarilor"

Eu am prevazut fundatie la fel ca la casa (adancime) si pentru cos - desi nu era chiar necesar, iar cosul meu e complet exterior.
Da, trebuie tencuit - cel putin partea din exterior sigur trebuie tencuita.

Ma intrebam si eu de ce ar trebui tencuita - unul dintre motive ar fi, cred eu, ca boltarii sunt foarte porosi daca bate ploaia pe ei si da apoi un inghet.....
De aratat , arata bine ! Am intrat pe pagina lor dar nu am vazut un pret ! Am doua nelamuriri :
- eu vreau cos de 8 m cu 5 m peste casa ?!? - la ei vorbesc doar de 4,5 si 6,2 m
- in general prefer sa stiu pretul complet (nu ca la VW) - vad ca la ei sunt optiunale izolatia , ventilatia , etc.
- as vrea sa stiu (daca nu au macara) cum face cineva lucrarea de izolare la 5 m deasupra casei
- cea mai tare faza e la operatiunile de montaj - din site-ul romanesc intra in polonezaPosted Image
As fi interesat si de dimensiunile cosului ( laturilor) deoarece vreau sa-l instalez cat mai aproape de un colt al casei .
Preturi ?


@ Ciobimar !
"Tata" lui Tona , banuiesc ca e mmtsdc ! Daca are amabilitatea imi poate trimite o oferta pe PM . Referitor la focar as prefera intre  2 modele de la Edikalmin , de fapt acelasi model dar cu putere diferita ! Eu vreau multe , ramane sa strang baniiPosted Image .!

Poate e si un reprezentant Schiedel ...pe aici !

Editat de FAP, 30 ianuarie 2015 - 11:49.


#1435
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.894
  • Înscris: 08.02.2007
daca vrei, pm si iti dau adresa reprezentantului pe ro si bg.
baiatul a fost la mine cand au montat cosul si i-a consiliat pe montatori (un fel de training)

apropos - nu am nicio legatura profesionala cu domeniul - sunt doar un client - si am fost multumit de calitatea produsului si de prestatia echipei.

legat de pret, tot pm - iti spun cat m-a costat pe mine !

Editat de carnitza, 30 ianuarie 2015 - 12:04.


#1436
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.791
  • Înscris: 19.10.2010

View PostFAP, on 30 ianuarie 2015 - 11:47, said:

De aratat , arata bine ! Am intrat pe pagina lor dar nu am vazut un pret ! Am doua nelamuriri :
- eu vreau cos de 8 m cu 5 m peste casa ?!? - la ei vorbesc doar de 4,5 si 6,2 m
- in general prefer sa stiu pretul complet (nu ca la VW) - vad ca la ei sunt optiunale izolatia , ventilatia , etc.
- as vrea sa stiu (daca nu au macara) cum face cineva lucrarea de izolare la 5 m deasupra casei
- cea mai tare faza e la operatiunile de montaj - din site-ul romanesc intra in polonezaPosted Image
As fi interesat si de dimensiunile cosului ( laturilor) deoarece vreau sa-l instalez cat mai aproape de un colt al casei .
Preturi ?


@ Ciobimar !
"Tata" lui Tona , banuiesc ca e mmtsdc ! Daca are amabilitatea imi poate trimite o oferta pe PM . Referitor la focar as prefera intre  2 modele de la Edikalmin , de fapt acelasi model dar cu putere diferita ! Eu vreau multe , ramane sa strang baniiPosted Image .!

Poate e si un reprezentant Schiedel ...pe aici !
E deajuns cel care l-ai numit...e un om cu putere si care ii place sa ajute si sa schimbe mentalitati .de restul nu stiu....

#1437
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.212
  • Înscris: 07.09.2009

View Postciobimar, on 30 ianuarie 2015 - 12:10, said:

E deajuns cel care l-ai numit...e un om cu putere si care ii place sa ajute si sa schimbe mentalitati .de restul nu stiu....
Multumesc ! De schimbat mentalitatea nu am nevoie , gandesc exact la fel ca mmtsdc Posted Image !

Editat de FAP, 30 ianuarie 2015 - 12:28.


#1438
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.894
  • Înscris: 08.02.2007
hai mă nea ciobi....chiar e deajuns 1 ?

#1439
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.089
  • Înscris: 17.03.2005
Unde scrie ca e necesar sa te duci 5 metri peste inaltimea casei?
Probabil ca aia care monteaza au si sculele necesare, inclusiv schele.



#1440
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.906
  • Înscris: 27.02.2008
probabil cosul e intr-o camera parter...si vrea sa-l ridice peste acoperisul de la etaj ?! Posted Image Sau pt a nu fi influentat tirajul de o cladirea apropiata..

Editat de manghels, 30 ianuarie 2015 - 15:52.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate