Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Masina la $4500 din 2001 pt adus in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
O sa ma reintorc destul de curind in RO, si ma tot bate gindul sa aduc si o masina din US. Din pacate Firebird-ul care-l am acum nu este pt drumurile din Romania si ma gindesc sa-l vind si sa-mi iau tot un Pontiac, Grad Prix mult mai spatios si de familie. Pretul e cam $4500 +  $1500-2000 transportul pina in RO. Ce ziceti, la $6-7000 gasesc ceva mai misto si mai confortabil in RO decit Pontiacul asta? Sau sa-l iau si sa-l aduc in RO? Cum vi se pare?
Citeva specificatii tehnice:

6 Cylinders, 3800 cm3, 240 HP, 12 valves
Torque-280@3200
Drive Type Code-FWD
Cam Type-Overhead Valves (OHV)
Compressor-Supercharger
ABS
Leather seats
Air Conditioning
Rearview Mirror-Auto-dimming
Bose Audio System-AM/FM CD

Attached Files


Edited by Masterboy, 15 April 2005 - 08:23.


#2
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 17.10.2003
Masina e simpatica dar trebuie sa-ti iei si sacul de bani pt. benzina, ca la noi e ceva mai scumpa ;)
Pe urma, depinde cat stai... te reintorci definitiv? Poti sa o inscrii?
La banii astia n-o sa gasesti ceva asemanator.

#3
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
in ultima poza acolo in stanga scrie head up display? si langa e rotita aia cu dim, iar la celalalt chiar nu inteleg ce mai scrie.

chiar are asa ceva?

#4
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
greu de crezut ca gasesti ceva mai misto, dar nu cumva se adauga si taxe vamale, accize, TVA? chiar daca e destul de noua ar fi bine sa intrebi la RAR daca se poate inmatricula.

addicted said:

in ultima poza acolo in stanga scrie head up display? si langa e rotita aia cu dim, iar la celalalt chiar nu inteleg ce mai scrie.
cam asa se pare
http://www.gmphotost...558&action=&ss=

Edited by gtk, 15 April 2005 - 10:09.


#5
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

addicted, on Apr 15 2005, 10:04, said:

in ultima poza acolo in stanga scrie head up display? si langa e rotita aia cu dim, iar la celalalt chiar nu inteleg ce mai scrie.

chiar are asa ceva?

<{POST_SNAPBACK}>


Da, thanks GTK iti proiecteaza pe interiorul parbrizului viteza, postul de radio etc

Description: Pontiac's head-up display (HUD), called Eye Cue, projects information onto the inside of the windshield. The driver has only to refocus his gaze to check the speedometer, radio settings and various warning telltale

#6
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001
greu de spus ca vei gasi multe mai bune si mai faine la banii aia ... DAR:

- mai adauga, pe langa transport, costurile de tranlocare/inmatriculare: taxe, vama, rar, politie.
- asigura-te ca se poate inmatricula
- sa fii atent ca aici cam e Eoropa ... Iar un motor 3800 in 12 valve (2/cilindru) cred ca mananca de rupe ... si te aduce benzina rapid la realitate ...

Personal, nu cred ca se merita un motor de talia asta la noi decat daca nu ai ce face cu banii. Iar pentru drumurile din RO ...

#7
gallax

gallax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 27.07.2004
Exact, ca idee 1L de benzina=1.1$, apoi pentru ca nu e fabricata in UE mai pui 30% vama (sau 50%), acciza e iarasi f. mare pentru un motor pe benzina >2000cmc...
Si ultimele bombe - norme poluare euro3 si 8 ani vechime.

#8
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 05.02.2002
3,8 v6 compressor - 240cp rusine  numai americanii pot sa admire asa ceva !

In schimb la banii astia nu gasesti ceva mai bun sigur .. Logan 1.4 poate  :D

#9
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
la BMW seria 6 am vazut pe discovery faza asta.

edit: n-a luat quote'ul. de hud era vorba.

Edited by addicted, 15 April 2005 - 13:48.


#10
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Nu prea merita. Ma gandesc la taxe inscriere, costuri de intretinere, benzina, service, piese de schimb etc...
Chiar...are EURO 3?

#11
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Face unchiul din America masini Euro 3? Se pare ca pentru a introduce o masina in tara aceasta conditie reprezinta Alpha & Omega. Oricum la pret  :worthy: Uita-te si tu cat se cere in Ro ptr o masina fabricata in 2001.

http://auto-transilv...x.php?id_menu=3

#12
dan2

dan2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2003
nu exista sistem de certificare euro* in sua. eventual daca vreodata vrei sa o inscrii o faci prin repatriere , si-ti aduci doua atunci. asa iti dau 5% sanse. doar sa o iei la omologari individuale, dai ceva spagi si ... nu se merita in final. las-o cu numere de sua si gata, nu e problema :)

de acord cu ce zice lumea, te va trezi la realitate consumu in ro. acolo e ieftin galonu, aici nu-ti ajung bani de un galon :)

#13
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004
Exact cum zice si dan2, din ctae stiu eu, in cazul in care din US nu'ti poti lua briefingul conform caruia masina respecta Euro3, nu o vei putea inmatricula in veci in .RO

Altfel, ar fi fost misto. Aveam o gramada de japoneze de pe la arabitoi (la o adica, un CTR din 2003 pe la vreo 13k$? :D) pe strazile patriei.
Pacat.

Altfel, daca nu planuiesti sa o inmatriculezi, e OK. Motor beton:D :console:

#14
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Wow multumesc pt reply-uri. M-ati cam descurajat :(
Ca dotari, dimensiuni si confort ceva similar la Pontiac Grand Prix din 2001 ar fi un BMW seria 5 sau Audi A6 din acelasi an care sigur nu le iau cu $6000. Oricum la performanta si si look le da clasa la amindoua dar si la consum.
Cel mai probabil am sa o tin inmatriculata cu certificat de inmatriculare si talon in USA.
  In Romania voi circula cu permisul de conducere & numerele din USA, urmind a-mi face doar asigurare RCA/CASCO. Astfel scap de vama/taxe etc. Ce ziceti, este posibil
sa o conduc normal fara probleme prin Ro in felul asta?

#15
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
potzi o vreme. nu stiu exact cat. depinde insa unde ai rezidentza si/sau cetatzenia. daca ai cetatzenia americana tzi'i se cam rupe.. daca nu, esti cam la mana lor.

#16
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
cred ca te ajunge cu spagi cu tot ca s-o inscrii aici aproape de 10k...  si nu gasesti masina de genul asta in .ro la 10k ...  dar iti termini nervii pana o inscrii.. s-apoi tratamentele sunt scumpe in us :P

#17
dan2

dan2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2003
stai linistit. sa nu ramai descurajat ca nu e asa. la noi in Constanta s-a facut (de fapt se face) un parc maricel cu masini aduse din US (truck-uri in special, Cadillac Escalade, si ford-uri, gmc modele mai vechi 96-2002). si se inscriu, probabil cu pile, si nu moca. la fel e si in Buc alt parc cum vii dinsre aeroport spre Buc, in comuna Otopeni dupa reprezentanta Volvo pe dreapta e un parc frumos cu multe masini si din us. poti sa intrebi si pe la ei poate daca ii stimulezi cu ceva $ or sa te ajute. mai gandeste-te la afirmatii la BMW cu clasa :-) pontiacu nu da clasa la nici un BMW asta am zis-o offtopic. continuam pe privat daca vrei amanunte. dar eu zic sa o lasi cu numere de SUA. nu o sa fie probleme.

#18
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
eu cred ca nu merita adusa deloc
daca se poate inscrie costa prea mult cu toate taxele plus transportul (+eventual spaga)
daca nu se poate inscrie, nici pe atat nu merita... mai ales ca nu o poti vinde dupa aceea... si chiar daca o inmatriculezi, va fi greu de vandut caci service/piese pe la noi nu prea sunt, are motor mare care consuma mult si presupune si un impozit mare si nici nu e considerata masina de lux

comparatia cu BMW/Audi nu prea merge, caci astea sunt "de lux" si superioare tehnic si calitativ... e drept ca nu gasesti BMW 5/Audi A6 la 6000$, insa s-ar putea sa gasesti ceva pe la 8-9k EUR (cat s-ar putea sa te coste Pontiacul cu taxe si transport)...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate