Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

(baldovica) Casa NO STRESS

- - - - -
  • Please log in to reply
598 replies to this topic

#271
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007
nu am avut proiect, insa, nici nu cred ca era nevoie
circuitele nu au avut mai mult de 90 de metri, iar lungimea sapei nu depaseste in nici o camera 8m , iar raportul L/l nu este mai mare de 2/1 ca sa se impuna rosturi de dilatatie. Indeplinindu-se conditiile astea minime din documentatia producatorului pot spune ca a fost facuta dupa ureche, ureche muzicala! Am si automatizarea, si servomotoarele, si termostatele (mai ales termostatele) care se monteaza la o inaltime de 1,5m deasupra sapei, pt ca pe langa senzorul de temperatura din sapa, mai au un senzor in interiorul cutiei lor.Montajul lor presupune saparea de santuri in tencuiala si trasul unor cabluri pana la automatizare.  Aditivul de sapa nu l-am luat, am uitat de el, insa o sa il iau pana torn sapa, lucru care va mai intarzia cateva zile.

#272
nt15bax

nt15bax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 07.03.2010
Imi place,as vrea sa ajung si eu in aceasta faza... Mai am mamaliga de mancat !

  Totusi intreb si eu ca si Alibabu.. de ce nu ai pus folie peste polistiren ? Am vazut pe "instalatii IP" cam toata lumea pune. Doar pt polistiren cu nuturi... nu !

Plasa am vazut ca te-ai gandit deja..Mai ramane sa pui aditiv de dilatare in sapa de 4-5 cm grosime , Asa-i?

La IP, ai o temperatura a agentului termic mult inferioara celei traditionale cu calorifere, eu zic ca e mai bine, nu omori centrala prea tare si teoretic ar trebui sa consumi mai putin. De abia astept sa faci probele... CT, pe gaz sau pe lemne?

#273
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007
o sa spun ce cred eu despre folie in situatiile de mai sus
*poate fi montata ca sa previna scurgerea laptelui de ciment , eu am pus polistiren cu nut/feder, ce confera o oarecare etanseitate.
*furtunul e legat de plasa, se spune ca el sufera anumite dilatatii in timpul functionarii, si ar fi contraindicat sa se frece de metal, mi se pare ca, in una din foto folia e pusa intre plasa si furtun. Oricum betonul trebuie sa fie mult mai abraziv decat fierul.
* cate bordeie atatea obicee, eu nu cred in atatea folii, oare ce se intampla cu folia la 60 de grade? o sa testez!

#274
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007

Quote

cate bordeie atatea obicee, eu nu cred in atatea folii, oare ce se intampla cu folia la 60 de grade?
Nu vrei sa ai 60 de grade in sapa  :nonobad: (MAX. 40-45 de grade)

Quote

nu am avut proiect, insa, nici nu cred ca era nevoie
-_-

Vsv de rosturi de dilatatie daca s-a calculat si nu sunt necesare atunci e ok.

Edited by lifestyle2000, 08 June 2010 - 19:53.


#275
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007

View Postlifestyle2000, on 8th June 2010, 20:26, said:

Eu unul nu sunt impacat cu ideea de extrudat in loc de banda perimetrala. (poate am "pitici personali" insa "solutia" cu extrudat nu am vazut-o specificata in nici o documentatie de specialitate)

un prieten a avut nevoie de 3000 lei de pe card, bancomatul i-a oprit cardul, a intrat in banca si a intrebat ce s-a intamplat, i s-a cerut un act de identitate, cartea de identitate era expirata, i s-a spus ca nu i se pot da banii pt ca e expirata cartea de identitate (se intampla ieri, el azi trebuind sa plece la Londra, de aceea scotea bani) A facut putin scandal si i s-a returnat cardul. A solicitat sa ridice banii de la ghiseu, insa i s-a spus ca trebuie sa plateasca nu stiu ce comision. A iesit afara a scos de cate 3 ori la rand 1000 RON si si-a rezolvat problema. Concluzia a fost ca banca se folosea de banii lui in acest timp (cine stie cati bani se fac in fiecare ora de pe urma mea, a ta, sau a  oricarui client) Banda asta perimetrala nu e nimic altceva decat un material care permite o oarecare compresie, dar de ce sa nu cumperi de la marile firme produsul lor scump, cand poti inlocui cu extrudat? Raspunsul e simplu, pt ca suntem saraci, dar ne duce capul, la prosti uneori!

#276
nt15bax

nt15bax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 07.03.2010
Temperatura la nivelul gresiei nu trebuie sa depaseasca 28 grade . Asa ca la interiorul tubului agentul termic nu va ajunge niciodata la 60 grade .

#277
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007

Quote

Banda asta perimetrala nu e nimic altceva decat un material care permite o oarecare compresie
Corect.  :peacefingers: (pe langa faptul ca impiedica formarea puntilor fonice si termice)

Quote

de ce sa cumperi de la marile firme produsul lor scump, cand poti inlocui cu extrudat?
Extrudatul oare nu e un material ... cu rezistenta la compresie ? ;)

Edited by lifestyle2000, 08 June 2010 - 20:26.


#278
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007

View Postlifestyle2000, on 8th June 2010, 21:06, said:

Extrudatul oare nu e un material ... cu rezistenta la compresie ? ;)

eu zic ca nu e rezistent la compresie, in cazul utilizarii pe post de banda perimetrala!
e doar mai rezistent ca expandatul si pufuletii. :rolleyes:

#279
stuart_yoo

stuart_yoo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.02.2007
a iesit super, spor la treaba in continuare :)

#280
Afrika_Twin

Afrika_Twin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 15.02.2010
Baldovica, sunt mai mult decat uluit de viteza cu care te misti... Bravo! In cred ca data viitoare cand trec pe la tine gasesc masa de biliard in sufragerie. Cand ma intorc de la munca trec sa vad cu ochii mei minunile. O sa te plagiez putzin, in sensul ca o sa incep si eu un topic "Garaj no stress". Am trimis deja primele schitze arhitectului. Spor la treaba in continuare!

#281
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007

View PostAfrika_Twin, on 13th June 2010, 17:21, said:

cred ca data viitoare cand trec pe la tine gasesc masa de biliard in sufragerie.

O sa mai dureze o  vreme pana la masa  :peacefingers:

are cineva idee cu ce tai vata minerala bazaltica?

#282
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,588
  • Înscris: 30.01.2008

View Postbaldovica, on 8th June 2010, 14:10, said:

foto de azi.

prima foto e un gif, pasul spirelor e cam de 15cm, intrucat mai am si caloriferele.


Salut,
Felicitari ptr IP.
Sper ca stii ca vei sta cu,caloriferele inchise !  :thumbup:
Sunt citeva greseli in montaj dar nu vreau sa iti stric inima si sa il injuri pe Dorel. :peacefingers:

Edited by gelunechifor, 14 June 2010 - 15:28.


#283
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007
avand in vedere ca instalatia a fost montata si nu se mai poate da timpul innapoi, nu ar strica, ca macar ceilalti cititori care intentioneaza sa monteze IP ar trebui sa afle cum pot preveni unele erori. Faptul ca mi-ai spus ca o sa stau cu caloriferle inchise, inseamna ca, totusi nu e chiar asa de rau. La inima nu pun chiar asa de usor!

#284
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,588
  • Înscris: 30.01.2008
Nu e vina ta ..Dorel ar fi trebuit sa stie!

In primul rind "pasul" tevii de incalzire in pardoseala trebuie sa fie constant in orice punct al IP  incepind chiar de la distribuitor cu unele mici exceptii (cum e ridicarea aceea de la un nivel la altul in care s-a ales solutia unirii lor ptr a nu face 2 "taieturi") Distanta fata de orice perete trebuie sa fie si ea constanta in cadrul aceleiasi camere(minim 10 cm). Orice trecere prin pereti trebuie izolata. Cum au remarcat si altii..lipsa foliei.La inceputuri am facut si eu greseli dar am invatat din ele si incerc sa nu le mai fac. Nu imi dau seama daca teava are strat EVOH sau nu (nu scrie nici pe teava nici pe bon).
A.. si mie nu-mi place "melcul" dar asta e o chestie personala  :peacefingers:
Nu ai poze cu automatizarea montata/finalizata?

"Faptul ca mi-ai spus ca o sa stau cu caloriferle inchise, inseamna ca, totusi nu e chiar asa de rau."

Da dar ai fi putut  avea si un confort mai sporit si un risc mai mic doar din montaj.

Edited by gelunechifor, 14 June 2010 - 17:11.


#285
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007
MerC Gelu pt sfaturi, sper sa le fie de folos, pe viitor, celor ce vor face IP in casele lor.
Una peste alta, cu o nota de 7/8 merg innainte cu armarea sapei cu plasa de sarma(striata)4mm cu ochiuri de 10cm/10cm.
Cum furtunul are 17mm, si mai toti distantierii au 15mm, a trebuit sa cumpar distantieri (tip stelati) ce asigura o distanta intre plasa si extrudat de 25mm, astfel incat sa nu se atinga plasa de furtun( nu stiu cat de util si cat/daca o sa creasca in timp  viata furtunului). Intre respectivii distantieri si extrudat am pus pe post de "talpici" bucati de tabla (ale caror colturi indoite in jos la 90 grade le fixau pe pozitie, intrand in polistiren) astfel incat sa nu se lase plasa cu tot cu distantier. Din loc in loc, acolo unde a fost nevoie am prins plasa de betonul de sub extrudat cu sarma legata de dibluri, rezultand astfel un plan (apropiat de cel) orizontal de plasa de armare.
Mai totii distantierii (vreo 200) au trebuit tunsi in partea de sus , ca sa nu am probleme atunci cand o sa se traga sapa.

Azi s-a inceput turnarea sapei. Am insistat sa se faca intai stalpii, pe care sa se traga umplutura, astfel incat sa nu apara vreo eroare din cauza vitezei , ce caracterizeaza in general, mesterii care sunt solicitati in mai multe directii/lucrari, dar si pt ca o sa am turnata sapa pe 3 nivele in tot parterul, iar daca mai socotesc si garajul or sa fie 4.

Attached Files



#286
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postbaldovica, on 13th June 2010, 19:33, said:

are cineva idee cu ce tai vata minerala bazaltica?
daca nu e prea tarziu, cu cutter-ul.
asa am vazut eu cum taiau unii saltelele alea de bazaltica de 10 cm grosime, ca sa le potriveasca intre capriori.
puneau 2 straturi, astfel incat sa nu se suprapuna rosturile primului strat cu cele ale celuilalt strat.
bateau cuie in capriori si intindeau sarma intre ei, ca s-o tina pe post de plasa.

ps.
imi era lene sa scriu, dar a insistat nevasta-mea.
si in seara asta nu vreau s-o las sa intre pe forum, ca cine stie ce prostii mai zice!  :peacefingers:

Edited by casuta_papusilor, 21 June 2010 - 20:55.


#287
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
Casuta a luat-o razna, are personalitati multiple. Mai rau e ca unii se cred Napoleon, altii Einstein...dar casuta se crede...sotia sa. Adica, s-a insurat cu el insusi. Ma intreb cum s-or face copii?

Ontopic: ce formula ai folosit la sapa? Cat material a intrat, si pe ce suprafata? Pontajele alea sunt ok? Nu te-ar fi ajutat si un furtun sa dai nivelul?

Migaloasa treaba cu distantierii. Felicitari si spor la treaba!

#288
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007
am vreo 30 de baxuri de bazaltica din asta, pe care vreau s-o pun la izolarea peretilor verticali d ela mansarda ( ca sa nu mai am probleme cu tasarea in timp) intre timp am aflat ca se gasesc costume(halate) de vopsitor facute dintr-un soi de hartie ce nu permite trecerea fibrelor de vata.

nivelul a fost dat cu laserul, pt fiecare punct. ca material nu prea stiu reteta  ,dar stiu ca pt 28mp de sapa la o grosime a sapei de 5.5/6cm plus stalpii din celelalte camere au intrat 16 saci de ciment (pt ca nisipul inghite mult ciment) S-a pus si aditiv de sapa, iar nu stiu in ce proportii.

Edited by baldovica, 21 June 2010 - 21:08.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate