Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Tropospheric Propagation (87.5 MHz - 108.0 MHz)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
3088 replies to this topic

#19
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
pentru ca sa dat peste cap radarul si sau instalat alte softuri , acum orele sunt si ele date peste cap , deci situl mere in continuare , problema este si va fii ca nu stiu orele pe deasupra , estimarea este pentru romania de 24 ore valabila , si de 12 ore pentru italia , cehia , slovacia , polonia , si ucraina de nord est . antenistu'

Edited by Zvartoshu, 23 February 2008 - 02:06.


#20
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
realtime propagation , accesati pagina de net http://dxers.myftp.org:8080

#21
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
astept sa se termine o data cu revizia asta tehnica , propagare de 78.6% pe sud , propagare de -32.2% pe nordul romaniei , propagare de 134.6% in italia
antenistu mai bea nitel cu radaru de gat , cred ca are putin alcool in el si hartile ne arata duhoarea si palea alba a tutunului !

deci propagare a la antenistu , fara numar  :) 03:52 - 03:59

Attached Files


Edited by Zvartoshu, 25 February 2008 - 03:59.


#22
Antenistu'

Antenistu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.09.2006
da ma da , am decalibrat cu unu citirea ca sa observ daca apare harta cu multe pete , adica propagarea de 6-16% sa nu existe si sa o gogoloieze pe aia de 30-45% ca sa inteleg de unde cade des! acum merci ca ai pus pe dx-eri pe site pozele citite azi noapte "m-ai scutit mon amis sa nu iti mai zic .. hei extrage din poze si pune-ti pe site"!

#23
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
iata ca am ajus pe anul asta la penultima schimbare de softuri , cws recuri , tot si woa , nu lasam nici picatura de antichitate . dorind a va informa cat mai concret asupra propagarilor de oras lansez incepand de azi ansa mobila #772 , expermintal vorbind pana achizitionez un laptop o sa incerc cu cateva metode babesti pentru retinerea semnalului cat mai apropae de ral , capturarea lui cu diverse aparate. stiind ca maxim pentru purtatoarea AGC-ului imi trebuiesc 24khz adica 48khz ca placa audio , o sa incerc si inregistrare tzaraneasca pe un recorder , reportofon cu mufe cu o caseta cr_o2 sau AGFA , ORWO ceva ce sa redea aprox 15khz. e greu dar asta este chinul aduce si fericire cate o data . nu se poate stii de unde pica si ceva care sa poti masura exact . in fine versiunea #771 a ajuns la 1.1 sa zicem din acest moment . LANSAM harta de masurare simpla cu romania , bulgaria , turcia , ucraina moldova ungaria serbia . atat , os a incerc pe site-ul dxers ala sa ii fac o pagina dedicata masuratorilor SPECTRICE , band scanuri actualizate permanent , sau band scan etalon pentru a arata cu exactitate cam cate posturi de radio pe TROPO au ajuns si cam cate pe e-skip . distractia este mare va inteleg , ma distrez totodata si eu asta este merg inainte si fac in asa fel sa arat lumii cate una si alta pe aria dx-ului !

#24
Antenistu'

Antenistu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.09.2006
bla bla , munca sa iei ce iti trebuie .. etc .
vezi ca #559 il ai pentru tine , gata , e reglat nu mai am nimic pe compaq si gata cu x-ulescu si y-escu , am inteles , nu trebui sa imi desenezi . deci , intelege , dx nu se face in 2 pe romania ... clar! asta inseamna lupta cu morile de vant! ai talent , ai ambitie , ai placere , am citit te felicit , bataia de la mata o iei ca ai iesit cu firstu' asta este , si asa mai departe , deci ai inceput sa pierzi controlul iar , pierdel si o sa vezi mai incolo ce o sa iasa!

#25
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View PostAntenistu', on Mar 5 2008, 11:45, said:

bla bla , munca sa iei ce iti trebuie .. etc .
vezi ca #559 il ai pentru tine , gata , e reglat nu mai am nimic pe compaq si gata cu x-ulescu si y-escu , am inteles , nu trebui sa imi desenezi . deci , intelege , dx nu se face in 2 pe romania ... clar! asta inseamna lupta cu morile de vant! ai talent , ai ambitie , ai placere , am citit te felicit , bataia de la mata o iei ca ai iesit cu firstu' asta este , si asa mai departe , deci ai inceput sa pierzi controlul iar , pierdel si o sa vezi mai incolo ce o sa iasa!
in fond pentru first nu sunt curios bai asta ce iese , oricum cu maicamea am pus PUNCT , se stie de ce , asta este eu nu voi mai sta cat de curand in familia condusa de ea , da?
inteleg ca nu se face dx in 2 dar asta este eu lupt ,care so atasa e bine venit , nu ma uit ! pai cu x si cu igrec e un \fel de ai bel***nenea , vezi ce mai zici ca  :naughty: ,acu fara suparare !
deci poze extractie daca nu merge te fac de ras pe unde apuc ! :thumbup:

#26
Antenistu'

Antenistu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.09.2006
aha , deci asa , sa te vad ! oricum daca omului ii plac manelele nu poti sa pui stop , am vorbit cu ea si plangea ca ii vorbesti de parca nu ai fi al ei .. heheh , lasa ma ca e bine , asculta tu muzica de spart matze si sa te vad eu la nunta ce muzica ai sa pui , aoclo te vad cap patrat !  :naughty:  nu te pune cu hoasca bartana ca te face
oriucm merit ma pentru ce ai zis mai sus , sa tabarati pe mine , asta este , sunt fraier ! mai vrei si altceva ?
ba nu uita , antena , nu uita adresa , #559 , wim , woa , news propagation of romania by zvartoshu , astea ces cu ele ? :rolleyes:

#27
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View PostAntenistu', on Mar 5 2008, 11:53, said:

aha , deci asa , sa te vad ! oricum daca omului ii plac manelele nu poti sa pui stop , am vorbit cu ea si plangea ca ii vorbesti de parca nu ai fi al ei .. heheh , lasa ma ca e bine , asculta tu muzica de spart matze si sa te vad eu la nunta ce muzica ai sa pui , aoclo te vad cap patrat !  :naughty:  nu te pune cu hoasca bartana ca te face
oriucm merit ma pentru ce ai zis mai sus , sa tabarati pe mine , asta este , sunt fraier ! mai vrei si altceva ?
ba nu uita , antena , nu uita adresa , #559 , wim , woa , news propagation of romania by zvartoshu , astea ces cu ele ? :rolleyes:
hai gata ca deja iar ma sictiresc , stiu ca daca te supara cineva oracai , scrie anti manele pe fisu in frunte deci sparg cd-uri formatez harduri si daca mai aud fac ca tarzan pana ma ia politia si ma duce la balamuc , daca nu suport nu las pe ala de langa mine sa ma tortureze ! ascult muzica frumoasa bai prostea nu TRIVIALA , aia so asculti tu cu maicamea si gata aveti mese si scaunele in cap si dansati cu snur in c** ! meriti deoarece nu incetezi , termina tu primu racaitorule de nimicuri , si dupa aia termin si eu , nu am nimic cu rasa ta de bozgor atat timp cat nu mai ma faci si pemine ungur bulgaresc , ceva de genu asta !
vai , daca nu ai observat , tu m-ai ridicat ovalule la minte , nu altu bai asta , si daca mai ridicat incepe si tuy ca femeile alea pana in 30 de ani sa enumeri lenjeria intima cata o ai ! :lol: , ia vezi ca tzuica face cu ochiu si tzigarea de langa ,lasa-ma pemine , vezi de altele ! cand termini imi vorbesti cand nu , taci si nu mai face pe cocosu aiurea ! am inteles ca suferi , sufera in liniste nu cu decibelaj !

Edited by Zvartoshu, 05 March 2008 - 12:02.


#28
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
gata cu glumele , ca am pus OS-UL astazi la munca pentru toate 3 antenele de receptie , antena directiva , dipol inchis , dipol deschis

ca urmare a acestei verificari amanuntite am facut in asa fel sa curat legaturile , sa fixez mai bine si sa calibrez semnalul dupa cum urmeaza
NORD SUD = directiva , NORD VEST - SUD EST = dipol inchis , NORD VEST - dipol deschis . ultima adaugare o voi face pe quagi , dar la vara cand incep semnalele mutibanda sa vina pe sus si o sa fac si o antena semi parabolica ce sa masoare si capteze sporadice , antena ce nu va avea treaba cu receptia , nord sud est vest , ci receptia sus -> jos .

pentru portabil , nici o schimbare!

#29
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
da , da , da la infinit daaaaaaaaaaaa, fac ma antenele , nu mai da mail ca gagicile alea infocate care vrei nu vrei trebui sa stai langa ele , te inteleg , dar daca mai disperi asa sincer , nu am de unde sa kk un laptop la 500mhz !!!! nu am , nu am , iti scriu pana o sa intelegi , dar tu cum esti afumat la oki de tzigare , nu am ce sa iti fac ca sa ma intelegi !!!!
de , mi-ai intrerupt concediu , acu nu am ce sa mai zic , trebui vrei nu vrei sa pun "OSU" la propagare si dx , am pus , nu am avut concediu ma nenea antene indoite , nu ai observat , intra in youtube sa vezi logurile ! heheheheh
deci , daca vrei site-ul sa il fac , ce vrei sa pun la harta , GLOBU PAMANTESC , de unde asta ma , nu vezi ca in arabia y2tro al tau e oale si ulcele , 39% propagare noaptea si 31 la suta ziua , de unde ma asa gogomanie ! in fine omu meu , am citit , o sa ma apuc , o sa fac exact ce ai zis , dar daca mai ma iei pe nepregatite nus ce iti fac , iti vand caii de la bicicleta ori tii atarn in cui!

Edited by Zvartoshu, 10 March 2008 - 20:35.


#30
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
super , am terminat de acu cu intalatu de softuri , re-=revine situl dx-eri

pana atunci .. DEPOLARIZARE ORIOZNTALA MARE urmata de depolarizare verticala medie si in valurii

zone avizae , vest , vord vest , - orizontal , sud  sud vest sud est , pe verticala

asa ceva este imposibil PRIMAVARA , deci dupa asta ori vine o propagare dementa ori fadinguri ori se stabileste undeva pe la 11% .. asa a facut anul trecut in aprilie .

16:22

#31
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
depolarizarea verticala pe 0-360° a incetat !
pe orizontala este pe nord vest spre 315° si pe sud vest la 225°

este valabila pe sud de romania nord de bulgaria .

cea mai slaba propagare a fost conform y2tro in zona pitesti , ploiesti , bucuresti adica pe 337.5° si pe , 0° , restul zonelor , partial afectate ,oltenita , giurgiu , teleorman , adica 112.5° , 180° , 202.5° , avand cele mai joaste intensitati adica :

0° = +4.2
337.5° = +4.8%

restul

112.5°= +5.3%
180° = +5.5%
202.5° = +5.2%

16:02 - 18:56

Edited by Zvartoshu, 16 March 2008 - 19:57.


#32
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pRogL3xOq6E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  Y2ste + antenele

#33
Antenistu'

Antenistu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.09.2006
Sa fie intr-un ceas bun pentru romania lansarea din seara asta Y2SFB la ora 19:08 , si lansarea LINK intre Y2STE -> Y2TRO !
Le urez oamenilor ce conduc , multa masurare de propagare , informare pe oriunde cu intensitatea propagarii , imaginea propagarii , recurile / audio ale propagarii . NICE , sa aiba parte de distractie ca MERITA invesititia.
PUTERI ce pot fi masurate
Y2tro - TROPO de 57%
Y2STE - Tropo de 37.7%
Y2SFB - Tropo de 39%

SERIALELE de interfata , Y2TRO , Y2SFB internet VPN
LINK - Y2ste

E-skip masurare - Y2Tro , 86.2% , Y2STE - 71.7% , restu depasind apare overload.

Antene - 9 pe Y2TRO / acces pe ws woa vvb
             3 pe Y2STE / acces woa /swh
             2 pe Y2SFB / vpn

Puterea globala consumata - 600w /3 , masurare non stop numai pe y2TRO.
Harti traduse corect gasiti zilnic pe site-ul http://dxers.myftp.org

#34
Antenistu'

Antenistu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.09.2006
am plecat , amintirea ramane , y2tro se desfinteaza . Cei ce vor sa afle mai multe detalii sa il caute pe zvartoshu!
Radare raman ala lu zvartoshu si unu de langa scornicesti active pe romania . in rest .. mucles!! hehehe .
Perioada de lucru 19.05.2007 - 14.04.2008 ! sa ziceti merci ca am incercat sa va masuram propagarea eu si cu matzu!

#35
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
sa ne fie de bine!

#36
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
20/04

potivit unor radioamatori , in urmatoarele ore activitatea de propagarea va fi de la VEST la EST in romania , exceptand zona olteniei unde pe alocuri va fi instabila . Fenomenele de propagare circulara prinse cu 1 singura antena va putea fi observate iar in dimineata aceasta in zonele de campie , mai ales in zona de centru a transilvaniei . Potivit unui radioamator , puterea masurata scalar a fost de  0.9 nivele , 1.05 nivele asta insemnand o propagare de maxim 24dB .
Puterea totala a porpagarii a fost azi la 11:21 in sud , sa simtit la CIOROGARLA si la VIDELE cu intensitatea de 0.86 nivele asta insemanand 23.6dB.

Edited by Zvartoshu, 20 April 2008 - 12:51.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate