Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 

Pomi fructiferi si altele

* * * * - 12 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
8680 răspunsuri în acest subiect

#3619
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.587
  • Înscris: 27.01.2012
Eu m-am saturate sa tot iau chixuri la caisi asa ca am strans o punga de samburi si-i bag la incoltit, mi-am zis ca mai bine merg pe zarzari din proprie radacina...
:(
Daca se nimereste ceva mai de soi...altoiesc pe salbaticiuni!
;)

Editat de subway_guru, 25 septembrie 2017 - 15:35.


#3620
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.340
  • Înscris: 24.02.2013
Sint multi portaltoi ,cu plusuri si minusuri ,pt cais;cel mai potrivit,in privinta afinitatii si a rez la seceta ,e zarzarul.

#3621
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.088
  • Înscris: 17.03.2005
Da, dar si vigoarea e ...cea mai cea...ai pus 2 gloabe d' astea si ai umplut curtea. Ori nuc ori zarzar...cam tot un drac.

#3622
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.587
  • Înscris: 27.01.2012
Am unde sa incerc, doar rabdare sa am!
P.S.
Butasii pe peri Nashi s-au prins in procent incredibil!...sa vezi ce ‘umbrosi’ vor fi astia!!!
;) :)

#3623
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.350
  • Înscris: 26.02.2006
Am făcut recent un gard, și pământul de la fundatie a fost dat lingă temelie în interiorul curții, formând o creastă de-a lungul gardului.
Se pot planta pomi fructiferi pe aceasta creastă? Sau faptul ca pământul nu e foarte tasat, (gardul fiind făcut de 10 luni) face ca plantatul pomilor sa nu fie în regulă.

Am făcut recent un gard, și pământul de la fundatie a fost dat lingă temelie în interiorul curții, formând o creastă de-a lungul gardului.
Se pot planta pomi fructiferi pe aceasta creastă? Sau faptul ca pământul nu e foarte tasat, (gardul fiind făcut de 10 luni) face ca plantatul pomilor sa nu fie în regulă.

Fișiere atașate



#3624
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.587
  • Înscris: 27.01.2012
Sfatul meu e sa imprastii cam jumatate din “excavatii” iar restul sa-l lasi pe loc pentru a compensa ineretele tasari...

#3625
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.340
  • Înscris: 24.02.2013
sov,eu parca vad niste pomi la aprox 2 m de gard;vrei sa pui altii mai aproape?...nu cred ca ar fi bine!
Ceva in afara subiectului,daca nu te superi! Gardul,nefiind de piatra sau beton,ci din tabla fara gauri,nu ti-e teama ca-l zgiltie vintul prea tare?

#3626
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.350
  • Înscris: 26.02.2006
As împrăștia jumătate din creastă, insa am cum a zis colegul gheo_55 niște pomișori la 2,5 m de gard. Dar niște tuia ar merge? As ascunde curtea de privirile curioase din drum...
Gardul într-adevăr nu e soluția cea mai buna. Dacă as pune tuia pe lângă el (un soi cu  crestere rapida tip gard viu, leyland se numește), în 3-4ani ar ajunge la 3 m, as elimina gardul de tabla și as pune unul din plasa de metal, ca oricum nu se va mai vedea prin el.

#3627
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.587
  • Înscris: 27.01.2012
Eu as zice ceva Columnaris...iarna la tuie mai e problema ca trebuie scuturati de zapada...catre ce punct cardinal e gardul?

Editat de subway_guru, 26 septembrie 2017 - 21:40.


#3628
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.350
  • Înscris: 26.02.2006
Către sud, sud-vest.

#3629
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.092
  • Înscris: 24.02.2011
Sunt mai multe probleme cu tuia: cea mai mare, este ca se poate usca subit una din ele si-ti da peste cap gardul. Ca sa o inlocuiesti te costa mult, ca-s scumpe rau de la 2,5-3 m in sus. Alta, mai recent aparuta, este ca se pot inclina intr-o parte, sau planta cu totul sau doar cateva ramuri (mai ales daca nu-s pe picior) si nu-si revin la loc singure, decât daca le legi sau priponesti. Si cum s-a scris mai sus, iarna trebuie scuturate de zapada (operatiune urata de mine ca-mi cade zapada dupa gat).
Daca ai curtea mare as recomanda ulmul de turkestan, dar asta ar merge mai bine daca ai pune gard de sarma.

#3630
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.350
  • Înscris: 26.02.2006
Pina la urmă am pus chiparos(leylandii). E tot un conifer ca și tuia, dar cu creștere mult mai rapida, pina la 1 m/an.

#3631
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.587
  • Înscris: 27.01.2012
Leylandii e un hibrid de doi ‘chiparosi’ americani...

#3632
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.459
  • Înscris: 05.10.2009
Astazi am cumparat din Leroy doi butasi, Pom de stafide si Castan comestibil, dar sunt tare firavi, au lastari noi, mici.
Sa-i plantez in mica livada sau sa-i tin pe balcon pana in primavara ?

Fișiere atașate


Editat de vasilemet, 25 octombrie 2017 - 16:51.


#3633
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.587
  • Înscris: 27.01.2012
Planteaza-i

#3634
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.630
  • Înscris: 26.01.2007

 sov, on 28 septembrie 2017 - 21:10, said:

Pina la urmă am pus chiparos(leylandii). E tot un conifer ca și tuia, dar cu creștere mult mai rapida, pina la 1 m/an.
De unde ai cumparat si cat a costat?
As planta si eu vreo 2-3

#3635
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.587
  • Înscris: 27.01.2012
<put> supermarketurile de rasadurile astea!
;)

#3636
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.552
  • Înscris: 03.04.2013
Ampus si eu leylandii...ma indoiesc ca vor creste 1 m pe an. Pusi in primavara, par sa fi crescut ceva... Am inteles ca e cel mai bun soi pt gard viu.
Atentie, nu au radacini adinci, daca cresc inalti trebuie sa-i sprijini, altfel pot iesi din pamint la vint.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 4

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate