Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Pomi fructiferi si altele

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
8646 replies to this topic

#3583
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Eu am mancat d'astea, bune bune :D  :D [ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170904/8dbf711d787ab6d72999e5aeda3f8954.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170904/fb89897fd18268557103115e607cc562.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170904/a4672081c0a8ce707be661bf3df7b24a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170904/e451c727b62360c7db777fa85da0d75e.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170904/13e6c77d5232f65d741f129332830d28.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170904/3dd77c9f8b63961fade4c2d074507063.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3584
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010
Padre daca ne spui si soiurile...asa pentru astia mai incepatori :)
Ma intereseaza in special a 3-a si penultima poza: soiul si cum vi se pare textura, gust...
Multumesc!

Cu stima.

#3585
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
In prima e pinova ala galbior si cele doua sunt romus3 de anul asta dar care a inflorit mai tarziu cred( de aici intarzierea mare la coacere).
In poza 4 cred, cu cele 3, e tot pinova.

Pinova e un soi de o calitate excelenta, ale mele sunt extrem de dulci si au si aciditate, o textura buna, crocantr si zemoase, normal ca fiind un soi comercial e putin tare dar nu mai tare ca altele si mai acceptabil decat multe altele.
Per total e un mar foarte foarte bun si nu degeaba e atat de cultivat.
In gradina e mult peste orice cumperi din magazin, e normal.
Pinova e obtinut din clivia care are genitor cox-ul, un mar etalon pt calitatea gustativa  plus ceva mar de pe la rusi ( nu retin exact) si pe partea cealalta goldenul.

Cele despre care intrebi nu stiu exact sa spun care exact ce e insa sigur sunt clone de jonagold de genul jonagored, rubinstar si altele de genul asta, in principiu nu stiu daca am jonagold de baza, e posibil dsr sigur aia sunt si clone mai colorate unii, daca am soiul de baza am putini si in rest mai multe clone

Ca si gust si textura...jonagold, adica bune...pt mine e un mar bun insa parca altele sunt ceva mai gustoase..nu spun ca nu e bun, atentie, e foarte bun dar parca altele au ceva in plus...textura e excelenta. Cam mari merele, personal prefer mere mai potrivite putin dar cred ca se rezolva si din rarire.


Per total dintre cele doua eu aleg pinova dar e o chestie pur subiectiva.
Ce.pot spune e ca din multe puncte de vedere sunt soiuri valoroase, au si mici slabiviuni..jonagoldul e putin predispus la rapan insa nu grav, fructele mari predispun la rupere ramurelele..
Pinova e predispus la supraincarcare si fiind mere mai mici rarirea drastica e necesara pt a obtine calibru.
Ca si precocitate ambele sunt precoce, unele clone de jonagold fiind aproape de pinova insa totusi pinova e supersuper precoce..pe 106 infloreste din anul plantarii..
Jonagoldul e un hibrid " tipic" ca si trasaturi, vigoare mai mare si mai puturos putin  dar si el ( unele clone) da rod in anul 1 pe 106, totusi il socotesc pt anul 2 ca si precocitate  si consider ca merge ok pus pe m9.
Pinova pe m9 e cam turat si necesita mai multa atentie pt ca oricum e superprecoce si e haplea ca si productivitate, daca nu il bibilesti risti sa iti ramana mic vegetativ pe clona slaba.
Ca si comparatie, jonagoldul il bag in clasa fuji sau mutsu ca si vigoare, adica  tipul de hibrid clasic viguros cu fructe de neam prost...pinova e mediu ca vigoare cu mici trasaturi de soi spur clasic.


Cam atat pot spune, ca merita sa ai in curte asa ceva.




#3586
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

 subway_guru, on 03 septembrie 2017 - 19:56, said:

Ieri am cules 50% din Williams...bune, bune...
Mai am in gradina unul achizitionat drept 'williams rosu' care nu e deloc rosu si e ceva mai intarziat...

O poză cu ele, se poate?
Chiar așa, în ladita, culese, dacă nu în pom.







#3587
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,534
  • Înscris: 27.01.2012
in ladita...

Attached Files



#3588
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,534
  • Înscris: 27.01.2012
Perele williams au fost comanda speciala de la nepotul cel mare, pentru cel mic 'mere rosii', singurele ce s-au calificat au fost frumoasele 'de Voinesti'!
;)

#3589
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
In sfarsit s-a copt si botoasa de geoagiu, alaturi de napoca fiind in opinia mea soiuri care nu ar trebui sa lipseasca din curtea nimanui.
;)
[ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170909/ce85c9e8c82c5cf689b18fb320ff60b8.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170909/e588936d61062a8d38bb7c83fe123c6d.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170909/af5d1da11c973295dfff8140db29ab63.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3590
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,534
  • Înscris: 27.01.2012
Si la mine s-au copt...
Williamsul cules saptamana trcuta si tinut in ladita e super!

Edited by subway_guru, 10 September 2017 - 00:24.


#3591
hersorin

hersorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 29.04.2011
Parintele ce portaltoi folositi la pomii dvs. ? Am vazut si eu niste portaltoi foarte interesanti pentru talie mica (2 metri) Krymsk® 1 (VVA-1) la prun , G41 ® la mar .... Incepind din acest an voi testa pomi medii gen (M106 , Gisela 6) cu pomi mici (M9 , Gisela 5) . Am o comanda de peste 100 bucati de toate soiurile .

#3592
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
De toate felurile, in general spre vigoare slaba.
La prun si cais nu prea am asa ceva pt ca sunt mai greu de gasit si nici nu m-am agitat prea tare, nefiind pana acum specii tinta,probabil ca in anii urmatori odata cu spatiul devebit disponibil voi fi mai interesat sa caut.


#3593
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010

 parintele, on 09 septembrie 2017 - 16:14, said:

... in opinia mea soiuri care nu ar trebui sa lipseasca din curtea nimanui.Posted Image

Padre putin ajutor va rog: de unde ati luat soiul? Si pe ce altoi este? Sau ati altoit dvs?
Presupun ca este soi de iarna? Ce sensibilitate prezinta la rapan, fainare si daca se baga psylla prin frunze...
Ms mult.
Cu stima.

#3594
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Untoasa de Geoagiu o gasesti si la d-l Roman si la pepiniera Emma. La ambele e altoit pe gutui A. Se recolteaza exact in perioada asta. Pe mine m-a ajutat padre in primavara pt. ca nu mai gaseam la nimeni pe stoc. Daca-l vrei fa comanda rapid ca dispare destul de repede.

#3595
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
Are vreun coleg idee ce mar este acesta din poze?
si inca o intrebare: vreau sa plantez niste pomisori linga gardul de la drum, pt a masca un pic privirile trecatorilor, intrucat curtea e la un nivel mai jos decat drumul. M-am gandit la asta la visini pt ca am observat ca au frunzele mai dese ca alti fructiferi, dar nu stiu daca sint buni in acest scop, poate aveti alte idei mai bune.  In cat timp ajung la o inaltime de 3 m sa spunem ( trebuie sa iau visini cu talie medie sau mare? De asemeni, poate fi o problema ca ii voi planta intre fundatia de beton a  gardului  si un sant tot betonat, distanta intre ele fiind de cca 30 cm? Multumesc de ajutor.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   303.74K   40 downloads
  • Attached File  2.jpg   321.33K   37 downloads
  • Attached File  3.jpg   218.2K   38 downloads
  • Attached File  4.jpg   191.04K   37 downloads


#3596
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
LE:unii spun ca salcâmii ar fi buni pt priviri indiscrete.

#3597
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Baga gard viu din ulm de turkestan. Faci un perete verde de toata frumusetea. Chestia e sa-l formezi cum trebuie de la inceput.

#3598
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011

 cotzi, on 16 septembrie 2017 - 08:44, said:

Baga gard viu din ulm de turkestan. Faci un perete verde de toata frumusetea. Chestia e sa-l formezi cum trebuie de la inceput.
Am vazut la cineva si este senzational nu vezi nimic prin el. Sunt curios de cateva lucruri, trebuie tuns periodic si daca este invaziv ca salcamul sau sta locului.

#3599
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Eu am vazut demult ulmii lu peste si cam cresc...nu chiar ca salcia dar cresc repede rau.Nu am bagat de seama detalii despre...
Recent, de vreo 2-3 ani, vad o asemenea perdea imprejurul unei livezi moderne...nu bag mana in foc ca nu se intind sau ca sunt frezati anual pt ca nu am fost atent dar la o prima gandeala daca imi aduc bine aminte as zice ca sunt cheliti cam ca duzii, raspund similar doar ca lastaresc mai abundent si nu cred ca la fel de viguros, adics mai degraba fa  mai multe nuiele si mai subtirele.
De intins sigur nu am cazut sa se intinda si avand im vedere ca sunt pusi la foarte mica distanta de randurile de pomi nu cred ca proprietarul era imbecil sa bage pe dracu in casa, fiind o livada de tip superintensiv si care implica o tehnologie destul de complexa, oamenii cam stiu cu ce se mananca si 99% nu faceau o asemenea idiotenie.

Luati-o deci ca pe o presupunere cu argumente rezonabile, as zice ca nu prea se intinde ca prostul si ca are o vitalitate taman buna pt a crea pereti verzi buni nu doar pt intimitate dar si pt unii factori de stres gen praf,vant, etc.




#3600
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Nu e invaziv. Cel putin nu ca si salcamul. Dar trebuie tuns periodic. De crescut ar creste repede dar ca sa-ti iasa perdea trebuie taiat in primul an dupa plantare la 10-15 cm de sol, si apoi in fiecare an lasat cate jumatate de metru din ce a crescut in anul anterior ca sa ramifice. Se planteaza doua randuri, in zigzag. Asta e din amintiri, sper ca nu gresesc. E un site usor de gasit cu google unde se dau indicatii cum se face. La un moment dat am vrut sa pun si eu dar pana la urma am pus tuia. Mi-a rasarit unul in curte acum doi ani si l-am lasat sa vad cat creste. Are h-ul peste doi metri dar cu crengile plete, ca daca ar sta drept mai mai ca ajunge aproape de trei metri. Apropo, stie cineva daca merge butasit?

Edited by cotzi, 16 September 2017 - 16:13.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

adip62

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate