Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Pomi fructiferi si altele

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
8603 replies to this topic

#3619
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Eu m-am saturate sa tot iau chixuri la caisi asa ca am strans o punga de samburi si-i bag la incoltit, mi-am zis ca mai bine merg pe zarzari din proprie radacina...
:(
Daca se nimereste ceva mai de soi...altoiesc pe salbaticiuni!
;)

Edited by subway_guru, 25 September 2017 - 15:35.


#3620
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 24.02.2013
Sint multi portaltoi ,cu plusuri si minusuri ,pt cais;cel mai potrivit,in privinta afinitatii si a rez la seceta ,e zarzarul.

#3621
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Da, dar si vigoarea e ...cea mai cea...ai pus 2 gloabe d' astea si ai umplut curtea. Ori nuc ori zarzar...cam tot un drac.

#3622
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Am unde sa incerc, doar rabdare sa am!
P.S.
Butasii pe peri Nashi s-au prins in procent incredibil!...sa vezi ce ‘umbrosi’ vor fi astia!!!
;) :)

#3623
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 26.02.2006
Am făcut recent un gard, și pământul de la fundatie a fost dat lingă temelie în interiorul curții, formând o creastă de-a lungul gardului.
Se pot planta pomi fructiferi pe aceasta creastă? Sau faptul ca pământul nu e foarte tasat, (gardul fiind făcut de 10 luni) face ca plantatul pomilor sa nu fie în regulă.

Am făcut recent un gard, și pământul de la fundatie a fost dat lingă temelie în interiorul curții, formând o creastă de-a lungul gardului.
Se pot planta pomi fructiferi pe aceasta creastă? Sau faptul ca pământul nu e foarte tasat, (gardul fiind făcut de 10 luni) face ca plantatul pomilor sa nu fie în regulă.

Attached Files



#3624
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Sfatul meu e sa imprastii cam jumatate din “excavatii” iar restul sa-l lasi pe loc pentru a compensa ineretele tasari...

#3625
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 24.02.2013
sov,eu parca vad niste pomi la aprox 2 m de gard;vrei sa pui altii mai aproape?...nu cred ca ar fi bine!
Ceva in afara subiectului,daca nu te superi! Gardul,nefiind de piatra sau beton,ci din tabla fara gauri,nu ti-e teama ca-l zgiltie vintul prea tare?

#3626
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 26.02.2006
As împrăștia jumătate din creastă, insa am cum a zis colegul gheo_55 niște pomișori la 2,5 m de gard. Dar niște tuia ar merge? As ascunde curtea de privirile curioase din drum...
Gardul într-adevăr nu e soluția cea mai buna. Dacă as pune tuia pe lângă el (un soi cu  crestere rapida tip gard viu, leyland se numește), în 3-4ani ar ajunge la 3 m, as elimina gardul de tabla și as pune unul din plasa de metal, ca oricum nu se va mai vedea prin el.

#3627
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Eu as zice ceva Columnaris...iarna la tuie mai e problema ca trebuie scuturati de zapada...catre ce punct cardinal e gardul?

Edited by subway_guru, 26 September 2017 - 21:40.


#3628
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 26.02.2006
Către sud, sud-vest.

#3629
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 24.02.2011
Sunt mai multe probleme cu tuia: cea mai mare, este ca se poate usca subit una din ele si-ti da peste cap gardul. Ca sa o inlocuiesti te costa mult, ca-s scumpe rau de la 2,5-3 m in sus. Alta, mai recent aparuta, este ca se pot inclina intr-o parte, sau planta cu totul sau doar cateva ramuri (mai ales daca nu-s pe picior) si nu-si revin la loc singure, decât daca le legi sau priponesti. Si cum s-a scris mai sus, iarna trebuie scuturate de zapada (operatiune urata de mine ca-mi cade zapada dupa gat).
Daca ai curtea mare as recomanda ulmul de turkestan, dar asta ar merge mai bine daca ai pune gard de sarma.

#3630
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 26.02.2006
Pina la urmă am pus chiparos(leylandii). E tot un conifer ca și tuia, dar cu creștere mult mai rapida, pina la 1 m/an.

#3631
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Leylandii e un hibrid de doi ‘chiparosi’ americani...

#3632
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Astazi am cumparat din Leroy doi butasi, Pom de stafide si Castan comestibil, dar sunt tare firavi, au lastari noi, mici.
Sa-i plantez in mica livada sau sa-i tin pe balcon pana in primavara ?

Attached Files


Edited by vasilemet, 25 October 2017 - 16:51.


#3633
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Planteaza-i

#3634
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View Postsov, on 28 septembrie 2017 - 21:10, said:

Pina la urmă am pus chiparos(leylandii). E tot un conifer ca și tuia, dar cu creștere mult mai rapida, pina la 1 m/an.
De unde ai cumparat si cat a costat?
As planta si eu vreo 2-3

#3635
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
<put> supermarketurile de rasadurile astea!
;)

#3636
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013
Ampus si eu leylandii...ma indoiesc ca vor creste 1 m pe an. Pusi in primavara, par sa fi crescut ceva... Am inteles ca e cel mai bun soi pt gard viu.
Atentie, nu au radacini adinci, daca cresc inalti trebuie sa-i sprijini, altfel pot iesi din pamint la vint.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate