Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Pomi fructiferi si altele

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
8603 replies to this topic

#3547
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Primele sunt ceva 'renglote' (Reine Claude) dar nu 'verzi', naiba stie de care...
Al doilea ceva prune 'de halit' mai rosietice si mai babane...or fi Stanley?
Al treilea poate fi orice 'brumariu'...ca e multe...trebuie mai multe detalii, cam cat de mari si de dulci sau de 'ferme in carne', sambure aderent sau nu, etc...as inclina sa zic doar 'prune de tzuica'...ceva mai timpurii...asa par a fi...oleaca deja 'stafidite'...
;)
Oricum pentru a restrange aria de 'cercetare' sunt toate soiuri mai timpurii nu tarzii, ca sunt deja 'coapte'...

Edited by subway_guru, 11 August 2017 - 01:29.


#3548
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 09.01.2008
Prunele seamana cu ale mele, ar putea fi Cacanska Lepotica dupa culoare, marime si perioada de coacere. Pulpa adera la sambure?

#3549
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 08.09.2010
Greseala mea ca nu am dat mai multe detalii: pulpa nu adera la sambure la nici una dintre soiuri.
Am si Stanley dar nu-s alea ca inca nu-s coapte... Ms subway_guru pentru observatii. Chestia este ca se coloreaza deja de la sf de iulie, dar abia acum sunt cu adevarat coapte.
Pulpa este ferma chiar si cand sunt coapte, samburele practic pica singur, si este comparabil mult mai mic decat pulpa.
Pentru consum, gemuri, tuica chiar sunt excelente deoarece au cantitate buna de zahar si foarte multa pulpa. Tocmai de asta as mai planta cativa daca aflam soiul.
Cele mai babane nu am reusit sa vad mai mult de 15-20 fructe pe copac pana acum (an 7 sau 8) si pot sa spun ca este cam sensibil la ingheturile tarzii. Fructele se moaie putin la supracoacere si devin zemoase. Culoarea este cea din poza. Dar parca musti dintr-o nectarina ca si consistenta...

 camsonat, on 11 august 2017 - 08:17, said:

... ar putea fi Cacanska Lepotica dupa culoare, marime si perioada de coacere. Pulpa adera la sambure?

Foarte posibil! Cel putin uitandu-ma acum la soiul respectiv cred ca seamana cel mai bine cu acesta, desi ar fi trebuit sa fie Jubileu (cel putin asa l-am cumparat eu) :)

Cu stima.

#3550
razvan_mereu

razvan_mereu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 21.10.2015
salut,
Stie cineva cam cat costa sa fac irigatie prin picurare pe cca 1 ha de livada de pruni, ma intereseaza doar materialele ca le montez eu. Si mai am o intrebare , este vre-o problema daca livada este in panta , ma gandesc ca unii pomi sa nu primeasca prea multa apa si altii prea putina.

#3551
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012

 parintele, on 05 august 2017 - 22:06, said:

Asta ziceam, ca morettini te cam pacaleste, e o para mai clasica desi e de vara, se cam prabuseste si trebuie tratata ca majorotatea perelor, culeasa si maturata putin dupa.
Azi am cules si eu 'la ras' toate moretinele...recolta buna-buna de tot!
;)

#3552
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Azi am cules perele Carpica...
Ale mele insa nu au acea coaja 50% rosie din 'prospect', sunt doar galben-pai cam ca moretinele din care se trage...

Edited by subway_guru, 20 August 2017 - 23:22.


#3553
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 08.09.2010
Gurule, din experienta dumitale, care dintre soiurile de pere sunt mai potrivite pentru palinca? Ma refer dintre soiurile avute si gustate.
Vreau sa mai completez si eu cu ceva prin livada si sunt inca in studiu...

Ca fapt divers, tocmai ce am gustat la cineva niste busuioace de alea micute si mai plapande, dar bune bune de tot si parfumate!
Si am inteles ca nici nu-s pretentioase la boli, dar na se gasesc cam numai pe salbatec si creste ditamai namila de pom.

Cu stima.

#3554
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Nu prea le am cu palinca dar musai ceva dulce-dulce si fruct 'moale, zemos si varatic' nu tare ca piatra si tardiv...din ce am eu in gradina doar moretinele, napoca si carpica s-ar califica...de fapt toate trei sunt 'inrudite genetic'
;)

Edited by subway_guru, 21 August 2017 - 18:06.


#3555
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Probabil mai sunt si altele...cunoscatorii stiu mai bine...
;)

#3556
mariusfeier

mariusfeier

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.06.2015
Probabil mai sunt si altele...cunoscatorii stiu mai bine...
Posted Image

Poate Arabitka?

#3557
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Astea. :D  :D
Nu stiu ce sunt, cam 10-15 august anul asta, cam spur...extrem de dulci si la maturitatra de consum au si aciditate sunt si putin astringente, per total mult zahar, gust bunicel, textura slaba...
Dintre celelalte evident ca napoca e foarte buna, derivatele din ea pe aproape, multe pere imcepand cu August ca si coacere sunt bune.
Perele timpurii nu prea au zaharul dar nah, si altea  pot fi ok atata vreme cat altii fac din corcoduse.
[ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170822/0e8dd981d71d247c59f032d610f89b7f.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ps. Seamama a hardy astea puse de mine dar doar seamana.

#3558
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Sau chiar or fi hardy insa conditiile in care cresc nu sunt deloc bune si probabil ca diferentele fata de ai mei tin si de ingrijire si de posibile variatii de clona, habar nu am

#3559
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 08.09.2010
Saru-mana parinte, astea le-am gustat si eu dar sa stiti ca soiul, in afara de la matale, se mai gaseste foarte rar pe unii peri batrani si vai de mama lor. Cel putin in ultimii ani nu l-am mai vazut deloc nici pe tarabele batranelor (pe acolo le mai vedeam).
Si daca tot ai matale ciubere cu altoaie nu-i asa ca la toamna vinzi si la mine 2-3 bucati, ca si asa sunt prea multe si va incurca pe acolo?! Posted Image

Pentru cine mai intereseaza subiectul si Untoasa Bosc este foarte ok pentru palinca, doar ca in zona mea ajung fructele la maturitate prea tarziu ca sa-mi convina perioada pentru fermentat si distilat.

Cu stima.

#3560
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Aveam si eu o Untoasa Hardy dar nu mai stiu daca mi-a supravietuit atacului de foc bacterian...o sa verific si va spun
;)

#3561
razvan_mereu

razvan_mereu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 21.10.2015
Ajutor

Am la cca 7-10 pomi (pruni) urmatoarele pete pe frunze , si nu imi dau seama daca e vre-o boala. Sper sa nu fie plum pox , totusi au avut ceva prune si nu aveau nici o pata si nici pulpa intarita erau fara probleme.
Si am mai gasit foarte multe omizi din alea prin ei (am stropit cu calipso si cred ca am rezovat problema) da ce omizi or fi ??

si problema nr 2 tot la pruni.
sunt rosi de capre si voiam sa intreb daca are cineva gard electic cu incarcare solara , si daca este multumit de el sau nu tine destul bateria? Ca gardul normal nu opreste caprele.
Sau ce fel de gard electic imi recomandati?

Attached Files



#3562
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 08.09.2010
Nu va ajuta cu nimic daca se confirma sau infirma plum-pox-ul in cazul acesta.
Ceea ce trebuie dvs sa faceti in continuare: sa-i curatati, sa le protejati ranile foarte bine, mai ales acolo unde taiati in lemn mai batran si gros, sa-i stropiti in toamna si in primavara, iar pentru prune trebuie sa nu scapati musca in ei cand sunt in floare (60-70% dupa inceperea scuturarii petalelor) sau, si mai bine, la averizare, altfel tot nu o sa aveti prune. Daca faceti lucrul acesta si le mai dati si ceva hrana si apa, sigur o sa aveti fructe, chiar si cu plum pox.

Oricum dupa petele respective pe frunze eu as spune ca nu aveti, dar fotografiile nu sunt chiar concludente, iar la unele soiuri de prun semnele pe frunze nu se vad intotdeauna. De regula, dar nu obligatoriu, petele sunt  mai circulare. Am vazut pruni salbatici cu pete neordonate, dar erau zeci de pete pe frunze de diferite nuante de culoare care bateau din verde in caramiziu. Aici nu-i cazul. Oricum nu ati spus ce soiuri aveti de prun. Unele tolereaza boala foarte bine multi ani.

Cu stima.

#3563
razvan_mereu

razvan_mereu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 21.10.2015
deocamdata nu e problema ca nu au prune deoarece pomii sunt mici anul 2 (au cate 5-6 prune , unii) chestia este ca mai bine as taia acei cca 10 pomi decat se infestez 300 buc . Soiurile de prun sunt stanley , ana spath  majoritatea si mai sunt si cacanska rodna , carpatin si tuleul gras

#3564
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 08.09.2010
Toate soiurile enumerate sunt teoretic  infestabile cu plum-pox.
Degeaba taiati/scoateti dvs daca infectia este prezenta la vecini.
Incercati si plantarea in paralel a soiurilor mai rezistente.

Cu stima.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate