Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Inel de logodna cu diamant

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
183 răspunsuri în acest subiect

#19
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.572
  • Înscris: 10.05.2007
Si noi tot de la Cellini le-am ales. Ma refer la inelele de logodna.
Am luat unul cu zirconiu sampanie si altul negru, nu prea ma pricep la pietre. Decat un diamant cat o boaba de orez mai bine o piatra care sa dea frumos.
2 pentru ca nu s-a putut decide de la inceput, plus c-am facut-o sa astepte vreo 5 ani pana sa o cer.
http://forum.softped...a...t&id=527902

#20
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.009
  • Înscris: 05.02.2008
frumoase , frumoase.


 charme, on Feb 7 2009, 04:21, said:

ok, traducere: m-a amuzat sa vad ca logodnicu' e multumit de inelul de logodna  :D

casa de piatra si copii frumosi!

multumesc, asemenea ;)

#21
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.035
  • Înscris: 15.01.2005

 Astrul, on Feb 7 2009, 10:36, said:

Si noi tot de la Cellini le-am ales. Ma refer la inelele de logodna.
Am luat unul cu zirconiu sampanie si altul negru, nu prea ma pricep la pietre. Decat un diamant cat o boaba de orez mai bine o piatra care sa dea frumos.
2 pentru ca nu s-a putut decide de la inceput, plus c-am facut-o sa astepte vreo 5 ani pana sa o cer.
http://forum.softped...a...t&id=527902


ai gresit imens, da fiecare e liber sa ia cum ii place. cantitate vs calitate.
boaba aia de orez da mai multa lumina in intuneric decat zirconiul ala, ca in plin soare si gheatza straluceste.

#22
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.572
  • Înscris: 10.05.2007
Doamne, ma omori cu zile, imi dai tu mie bani de diamant daca citeste aici? :lol:
A fost optinunea ei, in plus am laterne destule in casa in caz ca se ia curentul.

#23
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.035
  • Înscris: 15.01.2005
man, pentru asta is bune astfel de topice.
un diamantel decent (.25-.3, de o calitate decenta -la marimea asta conteaza mai putin) se poate cumpara pe o montura dragutza incepand cu poate 2-300 de euro si urci cat te tine bozonaru. trebe sa umbli un pic, sa cauti oleaca.
acum, daca vrei de la Leo Cut sau de la Birks, poti sa'ti scoti si rinichiul pe ebay.

si ca sa fiu rau in continuare, prefer un tigan la nicovala pe shelari decat cellini. dar e doar o ranchiunoasa opinie personala.
mai vb de stralucirea sticlei peste 10 ani sau poate cine stie, schimbi nevasta, alt inel etc

#24
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.572
  • Înscris: 10.05.2007
Ma nu fii rau!
Hai sa discutam pe tema asta, daca tot insisti.
Sa zicem ca ai un buget limitat, ca toata lumea. Optiuni ai: ori un inel subtire, ca nu merge unul gros, cu un minuscul diamant, ori un inel cu o montura mai sukara, un design mai frumos si o piatra vizibia dar semipretioasa.
Ai vazut cand isi prezinta cucoanele una alteia inelul? -Uite fata ce inel mi-a dat Vasile! -Vai! Te-a cerut in sfarsit? - Da, si uite, e cu diamant! Si dintr-o data ailalta se apropie de degetul viitoarei doamne sa-l privasca indeaproape.
De ce trebuie sa-l prezinte? De ce trebuie completarea respectiva? Pentru ca trebuie! Pentru ca daca n-ar fi cu diamant ar fi un minuscu inel cu o minuscula piatra.
Nu e vorba de calitate versus cantitate ca nu e un electrocasnic. Aici tine si de gustul femeii. Se poarta acum sa si-l aleaga chiar ea. Fomeile au devenit din ce in ce mai pretentioase. :D
Diferenta intre un diamant si o piatra semipretioasa tine de claritate, duritate si prelucrare.
Inel cu diamant
Fișier atașat  20305_0.jpg   1,89K   365 download-uri
Inel cu zirconiu, smarald, rubin, safir, etc.....

Fișiere atașate



#25
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.149
  • Înscris: 05.12.2002
Inelul de logodna, in mod normal, il pui pe deget si acolo moare.
Trebuie sa mearga cu orice, si sa fie discret.

Printre altele, mi se pare un pic aiurea sa ai pe deget o piatra albastra cand te imbraci cu o rochie verde, dar asta e parerea mea.

Nu trebuie sa fie neaparat diamant. Nu trebuie neaparat sa aiba o piatra.

Eu am ramas placut impresionat de Firesq.

#26
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.035
  • Înscris: 15.01.2005

 Astrul, on Feb 9 2009, 03:08, said:

Ma nu fii rau!
Hai sa discutam pe tema asta, daca tot insisti.
Sa zicem ca ai un buget limitat, ca toata lumea. Optiuni ai: ori un inel subtire, ca nu merge unul gros, cu un minuscul diamant, ori un inel cu o montura mai sukara, un design mai frumos si o piatra vizibia dar semipretioasa.
Ai vazut cand isi prezinta cucoanele una alteia inelul? -Uite fata ce inel mi-a dat Vasile! -Vai! Te-a cerut in sfarsit? - Da, si uite, e cu diamant! Si dintr-o data ailalta se apropie de degetul viitoarei doamne sa-l privasca indeaproape.
De ce trebuie sa-l prezinte? De ce trebuie completarea respectiva? Pentru ca trebuie! Pentru ca daca n-ar fi cu diamant ar fi un minuscu inel cu o minuscula piatra.
Nu e vorba de calitate versus cantitate ca nu e un electrocasnic. Aici tine si de gustul femeii. Se poarta acum sa si-l aleaga chiar ea. Fomeile au devenit din ce in ce mai pretentioase. :D
Diferenta intre un diamant si o piatra semipretioasa tine de claritate, duritate si prelucrare.
Inel cu diamant
20305_0.jpg
Inel cu zirconiu, smarald, rubin, safir, etc.....

ma, eu am fost rupt in cur cand i'am luat inel celei ce mi'a devenit sotie. da rupt in cur rau nu asa.
nu mi'am permis decat un 3 puncte (TREI).
daca spui asta unui bijutier rade si cu fundu de tine.
dar acel brilientzel micutz era montat ca la carte, dupa tot dichisul, intr'un inel fin (mi se lauda bijutierul ca e unicat pentru ca le lucreaza manual si le face dupa cum ii vine si cauta sa puna in valiare piatra ---- ha ha ha ras basescian, da ce stiam eu pe atunci).
in fine, ideea e ca era minunat si se vedea frumos.
ma duc acasa, i'l arat mamei mele si ea spune: da e atat de mica piatra!!! daca nu ai idee, trei puncte is... cat trei puncte. ceva mai mare de o gamalie.

dar sotia e fost extraordinar de incantata. si chia ii place si il prefera celui mai mare daruit mai tarziu.
s'a simtit si flatata cand fiind la un bijutier cu o alta problema, acesta i'a remarcat inelul de la inceput si o intrebat'o: acela'i briliant, nu'i asa? l'a vazut imediat, pentru ca nu trebe sa fie cat o nuca ca sa straluceasca.

so, daca momentul nu'i "rasuflat" du inapoi inelele respective, parerea mea, cauta sa obtii ceva din bani inapoi si cumpara'i un inel frumos.
cepele nu se poarta pe deget si e pacat de aurul in care sunt lucrate cand se pun in ele sticla.

apoi, sa stii, "zirconiul, smarald, rubin, safir" nu sunt pietre semipretioase dupa cat lasi sa se inteleaga.
zirconiul e o sticla chioara sintetica, iar celelalte sunt pretioase, smaraldul fiind de exemplul considerat ca al doilea in scara dupa diamant (valoare, duritate etc). vorbim de pietre naturale si nu de sticle colorate in verde, ok?
desi sunt frumoase, aceste pietre de regula nu sunt considerate pretabile pentru un inel obisnuit de logodna, gen solitare (aici vb de monturi clasice, o singura piatra, capitol buget si nu de cine stie de smarald sau safir de 'jde carate care o apartinut reginei de la cocotatii de sus si care o trecut ca mostenire de familie de la o generatie la alta ca inel de logodna). traditia cere un diamant pentru astfel de ocazii si pentru acest motiv s'au inventat zircoanele.
acum, sa nu fiu inteles gresit, nu privesc de sus pe cineva care cumpara un inel cu zirconiu pentru astfel de eveniment, dar ma doare sa vad ca platiti o caruta de bani la niste firme fandosite doar ca sa cumparati sticla goala.
mergi intr'o bijutierie amarata (da bijutierie, nu d'astia ce stiu doar sa lipeasca lantisoare) si discuta acolo cu cineva. normal, tentatia va fi sa alegi o piatra mare, care te costa enorm. infraneaza'te si cumpara ce iti poti permite. apoi nu uita, inele de genul asta se cumpara o data'n viata, asa ca daca poti sa platesti ceva rate (sa faci un imprumut de fapt), mergi pe linia asta, pastrand in minte ca totusi nu trebuie sa intri in faliment pentru niste pietre.

si stii de ce insist?
uite de exemplu acum, poate ca mi'as permite sa iau si un carat, iar daca nu ma uit prea mult la culoarea diamantului, as putea urca si mai sus. fac un pic efort, strang din buci si il cumpar, desi mi'a trecut boala asta a pietrelor.
dar nu mai are sens. s'o dus dracului catharsisul, intelegi?
imi iubesc sotia, suntem impreuna de... nici daca stam sa socotim nu o mai scoatem la capat de cand, dar ma indoiesc ca un nou inel o va face mai fericita sau ma voi exprima mai bine astfel.
astfel de inele au momentele lor si timpul lor, acum ce sa fac? sa ma apuc sa'i daruiesc cate un solitar ori de cate ori imi permit unul mai mare? ea ce sa faca? colectie de inele de logodna.
fa un lucru de la bun inceput cum trebuie si iarta'ma: da'o naiba de treaba, cumperi 2 inele odata pt logodna ca nu s'a putut hotara? oare de ce? diamantul vorbeste singur si el te alegem nu tu pe el.

Editat de joannes, 09 februarie 2009 - 08:56.


#27
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.322
  • Înscris: 05.06.2002
cele mai multe femei sunt bucuroase ca in sfarsit te-ai hotarat sa faci pasul, asa ca inelul e un aspect neimportant. dar inelul de logodna in mod traditional e cu diamant, mai mare, mai mic, dupa buget. daca nu-i diamant macar ceva pe o culoare neutra, fiindca dupa cum spunea Alice, trebe sa mearga la orice.

Editat de Fane, 09 februarie 2009 - 09:19.


#28
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 1.985
  • Înscris: 04.03.2007

 joannes, on Feb 9 2009, 09:04, said:

ma, eu am fost rupt in cur cand i'am luat inel celei ce mi'a devenit sotie. da rupt in cur rau nu asa.
nu mi'am permis decat un 3 puncte (TREI).
daca spui asta unui bijutier rade si cu fundu de tine.
dar acel brilientzel micutz era montat ca la carte, dupa tot dichisul, intr'un inel fin (mi se lauda bijutierul ca e unicat pentru ca le lucreaza manual si le face dupa cum ii vine si cauta sa puna in valiare piatra ---- ha ha ha ras basescian, da ce stiam eu pe atunci).
in fine, ideea e ca era minunat si se vedea frumos.
ma duc acasa, i'l arat mamei mele si ea spune: da e atat de mica piatra!!! daca nu ai idee, trei puncte is... cat trei puncte. ceva mai mare de o gamalie.

dar sotia e fost extraordinar de incantata. si chia ii place si il prefera celui mai mare daruit mai tarziu.
s'a simtit si flatata cand fiind la un bijutier cu o alta problema, acesta i'a remarcat inelul de la inceput si o intrebat'o: acela'i briliant, nu'i asa? l'a vazut imediat, pentru ca nu trebe sa fie cat o nuca ca sa straluceasca.

so, daca momentul nu'i "rasuflat" du inapoi inelele respective, parerea mea, cauta sa obtii ceva din bani inapoi si cumpara'i un inel frumos.
cepele nu se poarta pe deget si e pacat de aurul in care sunt lucrate cand se pun in ele sticla.

apoi, sa stii, "zirconiul, smarald, rubin, safir" nu sunt pietre semipretioase dupa cat lasi sa se inteleaga.
zirconiul e o sticla chioara sintetica, iar celelalte sunt pretioase, smaraldul fiind de exemplul considerat ca al doilea in scara dupa diamant (valoare, duritate etc). vorbim de pietre naturale si nu de sticle colorate in verde, ok?
desi sunt frumoase, aceste pietre de regula nu sunt considerate pretabile pentru un inel obisnuit de logodna, gen solitare (aici vb de monturi clasice, o singura piatra, capitol buget si nu de cine stie de smarald sau safir de 'jde carate care o apartinut reginei de la cocotatii de sus si care o trecut ca mostenire de familie de la o generatie la alta ca inel de logodna). traditia cere un diamant pentru astfel de ocazii si pentru acest motiv s'au inventat zircoanele.
acum, sa nu fiu inteles gresit, nu privesc de sus pe cineva care cumpara un inel cu zirconiu pentru astfel de eveniment, dar ma doare sa vad ca platiti o caruta de bani la niste firme fandosite doar ca sa cumparati sticla goala.
mergi intr'o bijutierie amarata (da bijutierie, nu d'astia ce stiu doar sa lipeasca lantisoare) si discuta acolo cu cineva. normal, tentatia va fi sa alegi o piatra mare, care te costa enorm. infraneaza'te si cumpara ce iti poti permite. apoi nu uita, inele de genul asta se cumpara o data'n viata, asa ca daca poti sa platesti ceva rate (sa faci un imprumut de fapt), mergi pe linia asta, pastrand in minte ca totusi nu trebuie sa intri in faliment pentru niste pietre.

si stii de ce insist?
uite de exemplu acum, poate ca mi'as permite sa iau si un carat, iar daca nu ma uit prea mult la culoarea diamantului, as putea urca si mai sus. fac un pic efort, strang din buci si il cumpar, desi mi'a trecut boala asta a pietrelor.
dar nu mai are sens. s'o dus dracului catharsisul, intelegi?
imi iubesc sotia, suntem impreuna de... nici daca stam sa socotim nu o mai scoatem la capat de cand, dar ma indoiesc ca un nou inel o va face mai fericita sau ma voi exprima mai bine astfel.
astfel de inele au momentele lor si timpul lor, acum ce sa fac? sa ma apuc sa'i daruiesc cate un solitar ori de cate ori imi permit unul mai mare? ea ce sa faca? colectie de inele de logodna.
fa un lucru de la bun inceput cum trebuie si iarta'ma: da'o naiba de treaba, cumperi 2 inele odata pt logodna ca nu s'a putut hotara? oare de ce? diamantul vorbeste singur si el te alegem nu tu pe el.



de acord de la un capat la celalalt.
eu una zic, ca decat sa iei la inel de logodna o imitatie de piatra pretioasa, mai bine nu mai iei deloc. dar deloc. verigheta ar trebui sa fie suficienta si de calitate, fina. ca si cum ai lua verigheta din imitatie de aur, metal ieftin. indeosebi cand ambele obiecte au incarcatura simbolica nu te pretezi la jumatati de masura.
iar doua inele, cu doua pietre mari, colorate... hmm... parerea mea. :)
eu am niste diamantele  la ceas, si oricat ar fi de mici, se vede stralucirea aparte, un minim cunoscator isi da seama despre ce este vorba. la semiintuneric stralucesc foarte frumos, fin, discret, elegant. si nici nu m-a costat o avere.

sunt de moda veche, stiu.

#29
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.901
  • Înscris: 05.11.2006
o verigheta fina si discreta ar fi suficienta.. ;)

#30
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 1.985
  • Înscris: 04.03.2007
si asa.

#31
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.035
  • Înscris: 15.01.2005

 Astrul, on Feb 9 2009, 04:08, said:

Diferenta intre un diamant si o piatra semipretioasa tine de claritate, duritate si prelucrare.

si ce inseamna toate astea?
asta
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vGMhETUgQ48?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

imi este greu sa aproximez, mai ales ca nu sunt un cunoscator, dar m'as hazarda sa numar 8 pietre montate in lateral, totalizand in jur de .2-.4 ceea ce duce la o marime a piesei centrale de aprox 3/4 - 1 carat. oricum, inelul respectiv e o bijuterie scumpa. dar ca idee, sa vezi cum straluce un diamant. si la fel va fi si peste 5 ani si peste 25 si peste 500. nu se va matui niciodata, nu se va zgaria, pierde stralucirea sau mai stiu ce se poate intampla altor chestii.
acum, mie unul imi plac diamantele colorate mai mult decat cele albe si culmea ereziilor si a manelismului bijutierilor, imi plac diamantele galbene in monturi de aur galben, fara platina sau aur alb. mi se par superbe si ai niste culori ireale... despre cele roz ma abtin de la orice comentariu, doar vazandu'le live poti realiza cat de frumoase pot fi.

Editat de joannes, 09 februarie 2009 - 22:06.


#32
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.572
  • Înscris: 10.05.2007
Ok, eu am incercat pe cat posibil sa fiu politicos, chiar daca am realizat ca n-am cu cine. Iti mai spun inca o data, s-o lasi mai moale. Nu stiu cu cine te lupti.
Traditia spune sa-o ceri de la tac'su, inainte macar de a-i propune ei. Sau daca vrei sa rascolesti trecutul, nici nu mai trebuie s-o ceri daca ti-o da tac'su.
Asa ca faza ca inelul de logodna sa fie musai cu diamant....cine zice? Aceiasi care au inventat Valentines? Evreii?
Daca ei ii place si-o incanta un diamant oricat de mic ar fi el, mai are vreo importanta discutia asta? Dar daca ei ii place un inel cat o "ceapa" din sticla de ce si-ar lua un bob de mac?
Fiecare cu preferintele ei. Tu ai optat pentru surpriza. N-ai sa stii niciodata ce este in sufletul unei femei. Poate prefera o ridiche, insa n-ai sa aflii niciodata deoarece nu ea l-a ales. Pe moment poate a fost bucuroasa ca a fost in sfarsit ceruta si poate ca reactia ar fi fost una ca a mamei tale, care a putut fi sincera. De inel nu te bucuri sau te simti flatat daca vezi ca este recunoscut in jur. Eventual lasi o eticheta pe care sa scrie citet "diamant". De inel te bucuri si punct.
Plus ca nu inteleg de cine te tot legi. Eu n-am ales nici un inel, a fost o decizie spontana, eram amandoi, ne-a placut imediat cum l-am vazut, si asta a fost toata treaba.
Daca vroia inel cu diamant, crede-ma il avea deja pe mana. N-ar fi fost o problema.

 Fane, on Feb 9 2009, 09:14, said:

cele mai multe femei sunt bucuroase ca in sfarsit te-ai hotarat sa faci pasul, asa ca inelul e un aspect neimportant. dar inelul de logodna in mod traditional e cu diamant, mai mare, mai mic, dupa buget. daca nu-i diamant macar ceva pe o culoare neutra, fiindca dupa cum spunea Alice, trebe sa mearga la orice.
Aici te contrazic. Inelul de logodna nu e un accesoriu, e un simbol. Nu se cumpara in functie de ce posete si pantofi ai in garderoba. Nu stiu cate femei in ziua de azi isi mai poarta non-stop inelul de logodna. Daca nu se asorteaza nu-l poarta, e musai s-o faca?

#33
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.035
  • Înscris: 15.01.2005
in fine, voi sa fiti fericiti.

#34
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.432
  • Înscris: 14.09.2008

 Astrul, on Feb 9 2009, 23:07, said:

Aici te contrazic. Inelul de logodna nu e un accesoriu, e un simbol. Nu se cumpara in functie de ce posete si pantofi ai in garderoba. Nu stiu cate femei in ziua de azi isi mai poarta non-stop inelul de logodna. Daca nu se asorteaza nu-l poarta, e musai s-o faca?


hai ca m-ai facut curioasa :) s-auzim domnii (pot deja sa presupun ca doamna ta il scoate din cand in cand, nu? ).


de fapt de ce numa' domnii? scuze, si doamnele actuale/viitoare.

#35
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.572
  • Înscris: 10.05.2007
Speli vasele cu inelul de logodna la deget? :proud: Incerc decat sa spun ca important este ceea ce ea-si doreste si nimic altceva. Orice altceva tine strict de origoliul celui care daruieste. Din partea mea daca ii placea si-un inel din cutia de cereale eram multumit. Am invatat ca nu trebuie sa incerci sa intelegi fomeile. Nu trebuie decat sa le faci fericite si asta-i tot ce conteaza.

#36
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.922
  • Înscris: 25.04.2006
Parerea mea ca inelul de logodna isi pierde din semnificatie daca nu e cu o piatra solitara, stralucitoare, etc. Orice femeie poate sa intre intr-un magazin si sa-si cumpere un inel cu model frumos, cu o piatra colorata, insa niciodata nu-si va cumpara inel subtire tip verigheta cu diamant solitar pe el. Tocmai de aia zic ca practic anulezi din importanta inelului in momentul in care cumperi pentru logodna inel cu nus stiu e model de pietre albastre, rosii, etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate