Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare banca pentru firma

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 

Forma angajare la un SRL

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2 răspunsuri în acest subiect

#1
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.408
  • Înscris: 09.03.2006
Nu stiu daca subiectul meu se incadreaza tocmai bine in aceasta sectiune dar doresc un raspuns de la cineva care se pricepe :)
Problema mea este urmatoarea: m-am angajat la un SRL pe la inceputul anului acesta iar la angajare cei de acolo m-au pus sa dau o declaratie de proprie raspundere ca nu am avut carte de munca. Dupa ce am dat declaratiea respectiva mi-au incheiat un contract individual de munca. Vreau sa-mi spuneti daca pe linga acest contract se face si carte de munca sau sunt angajat numai cu contractul respectiv.
Ce avantaje/dezavantaje are firma daca angajeaza cu carte de munca sau cu contract de munca?

#2
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.078
  • Înscris: 12.11.2006

View Postjuannn, on Jun 28 2007, 23:38, said:

Nu stiu daca subiectul meu se incadreaza tocmai bine in aceasta sectiune dar doresc un raspuns de la cineva care se pricepe :)
Problema mea este urmatoarea: m-am angajat la un SRL pe la inceputul anului acesta iar la angajare cei de acolo m-au pus sa dau o declaratie de proprie raspundere ca nu am avut carte de munca. Dupa ce am dat declaratiea respectiva mi-au incheiat un contract individual de munca. Vreau sa-mi spuneti daca pe linga acest contract se face si carte de munca sau sunt angajat numai cu contractul respectiv.
Ce avantaje/dezavantaje are firma daca angajeaza cu carte de munca sau cu contract de munca?
Practic nu mai exista fizic acel "Carnet de munca".Asa ca daca nu ai avut nu are cine sa ti-l elibereze.
Acum exista un registru unic.
Contractul de munca se facea si pe "vremea cartii de munca"
Au procedat legal.

Editat de dacadrean, 28 iunie 2007 - 22:42.


#3
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.408
  • Înscris: 09.03.2006
OK, deci de acum nu o sa se mai tina evidenta nicaieri pe unde ai lucrat?
Si inca o intrebare, cica la firma asta daca plec trebuie sa-mi dau demisia cu preaviz de 15 zile, daca plec fara acest preaviz pot sa-mi faca ceva legal?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate