Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 

Amenda rutiera contraventionala neplatita

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
Pe scurt, la un control de rutina la 150m de domiciliu, Politia m-a gasit cu asigurare RCA expirata. Amenda este de 1000 de lei si mi-a fost ridicat talonul si placutele de inmatriculare.
  Intrucat era vina mea (uitasem ca trecusera 6 luni) am semnat PV-ul fara comentarii urmanda sa-mi recuperez talonul si nr.-le saptamana viitoare cand fac dovada unei noi polite RCA.

  Nu prea am chef sa platesc mia de lei in urmatoarele 15 zile (nu se accepta jumatate in 48 de ore)...Ce se intampla daca nu platesc imediat? Care sunt pasii?

  As plati amenda mai spre sfarsitul anului...risc penalitati? majorari? sechestru pe proprietati?

  Rog raspunsuri in cunostinta de cauza (finantisti, drept, sau cineva care a avut o astfel de experienta)

#2
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Iti vine la sfarsit de an cu impozitul pe casa, la fel ca amenzile pe RATB si orice fel de amenda neplatita. Nu ma pronunt asupra majorarilor/penalizarilor, nu vreau sa te induc in eroare, asteapta o completare de la un alt coleg :)

#3
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
Multumesc pt raspuns. Am platit deja impozitul pe casa si masina pe 2007 in totalitate.

Dubiul pe care il am este daca nu cumva cand imi vine la anul hartia de la finantele locale sa fie majorata aceasta datorie... ^_^

#4
adic95

adic95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 08.03.2006
Deocamdata nu se majoreaza ( de vreo 5 ani am amenzi neplatite de vreo 500RON) si in ianuarie cand mi-a venit de la finante o hartie cu ce am sa le platesc, era aceeasi suma pe care o calculasem si eu. Oricum o sa te puna sa platesti odata cu impozitul pe casa/masina.

#5
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
clausio - am aprofundat cautarea pentru ce te intereseaza pe tine si am gasit ceva interesant:

"Legea nr. 352/2006 publicata in M. Of. Nr. 640 din data de 25.07.2006 completeaza OG nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, in sensul ca stabileste conditiile in care sanctiunea amenzii se poate inlocui cu activitati in folosul comunitatii.

Ordonanta Guvernului nr. 2/2001 prevede posibilitatea ca, in termen de 15 zile de la comunicarea sau inmanarea procesului verbal de constatare si sanctionare a contraventiei, persoana in cauza sa formuleze o plangere contraventionala impotriva acestuia, plangere ce urmeaza a fi inaintata instantei de judecata competente (judecatoria in circumscriptia careia a fost savarsita contraventia).

In cazul in care contravenientul nu si-a exercitat acest drept sau daca plangerea formulata de acesta a fost respinsa, in conditiile in care acesta nu a achitat amenda in termen de 30 de zile de la data ramanerii definitive a sanctiunii si in imposibilitatea unei executari silite, organul din care face parte agentul constatator este obligat sa sesizeze instanta de judecata pe a carei raza teritoriala s-a savarsit contraventia, in vederea inlocuirii amenzii cu sanctiunea obligarii contravenientului la prestarea unei activitati in folosul comunitatii, tinandu-se seama de partea din amenda care a fost achitata. La primul termen de judecata, instanta, cu citarea contravenientului, poate acorda acestuia, la cerere, un termen de 30 de zile, in vederea achitarii integrale a amenzii, iar daca acest termen nu este respectat, urmeaza ca sanctiunea amenzii sa fie inlocuita cu prestarea unor activitati in folosul comunitatii. Hotararea se ataca cu recurs. Prestarea unei activitati in folosul comunitatii poate fi stabilita numai pe o durata ce nu poate depasi 300 de ore."


Cu alte cuvinte, daca nu faci contestatie in 15 zile si nici nu platesti si in imposibilitatea unei executari silite, te pot pune sa faci munca in slujba comunitatii, dar nu mai mult de 300 de ore (ceea ce este destul de mult oricum, inseamna 5 ore pe zi timp de 60 de zile, adica 2 luni de munca). Nu cred ca este cazul la tine, deoarece tu nu esti in imposibilitatea unei executari silite, adica pe tine te pot obliga s-o platesti trecandu-ti-o pe impozit, dar nu se stie niciodata :)

#6
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
Well...multumesc pentru interesul acordat fata de problema mea.

Nu pot sa depun o plangere pentru ca nu am nici un argument in favoarea mea, asa a fost RCA-ul meu era expirat de 27 de zile, iar vina pentru acest lucru imi revine in totalitate. La 1000+1 de chestiuni la care ma gandesc aproape zilnic, nu e de mirare ca am uitat aceasta obligatie...(mai ales ca tineam polita la parasolar, habar n-aveam ca expirase...)

Neavand nici un motiv pt plangere...nu pot sa ma judec ( atat ca principiu cat si din punct de vedere a cheltuielilor).

Nu cunosc dupa cat timp trec finantele la executare silita, dar ar avea mijloace suficiente sa ma 'execute' : am masina, am imobil, am servici stabil...:) si o amenda de 1000 lei de platit.

Inca stau sa ma gandesc daca sa o platesc in 15 zile sau sa experimentez o plata ulterioara catre finante. Neavand alte datorii pe acest an, nu am idee cat de repede vor reactiona finantele locale la un astfel de debit...care e maricel.

Din ce am citit, amenzile nu sunt purtatoare de penalitati sau majorari...insa trebuie sa vorbesc si cu cineva de la finante pentru a fi sigur.

Insa e destul de probabil sa platesc amenda in cele 15 zile ca sa nu mai am tinichele dupa mine si ganduri in plus...

O sa revin...

#7
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006

 adic95, on Jun 3 2007, 22:30, said:

Deocamdata nu se majoreaza ( de vreo 5 ani am amenzi neplatite de vreo 500RON) si in ianuarie cand mi-a venit de la finante o hartie cu ce am sa le platesc, era aceeasi suma pe care o calculasem si eu. Oricum o sa te puna sa platesti odata cu impozitul pe casa/masina.

Din ce am citit eu, amenzile neplatite dupa 3 ani (dupa unii) sau 5 ani (dupa altii) se prescriu in mod legal.

Intrebarea este, poti plati doar impozitele si sa nu platesti amenzile in continuare´?

#8
adic95

adic95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 08.03.2006

 clausio, on Jun 4 2007, 21:23, said:



:D nu, cand te-au prins la plata impozitului nu vor sa-ti ia banii daca nu platesti si amenzile.

Edited by MAK, 11 June 2007 - 20:06.


#9
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
Am platit azi amenda la posta...D-nei de acolo i s-au dilatat pupilele cand a incasat suma... :o

Motivul pt care m-am hotarat sa o platesc, este oportunitatea cumpararii unui teren...si chiar nu renteaza sa apar dator la finante la momentul inregistrarii tranzactiei...

Multumesc pentru suport...si atentie la data de expirare a RCA-ului. Sa nu patiti ca mine...Hai noroc!

#10
Piniuli

Piniuli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,695
  • Înscris: 09.01.2006
Salut.
Astazi trebuia sa ridic un calculator nou de la un magazin si afara ploua tare. Am oprit masina in fata magazinului dar pe interzis,pe trotuar, fara sa incurc nimic . Am vazut vaca si cu boul de la primarie cand au venit sa-mi puna blocaju la roata si am iesit la ei dar n-au vrut sa-mi deblocheze rotile pana nu am dat un act. Am incercat sa o lamuresc ca imi ploua calculatorul... ca nu stau mult.. etc dar n-am vrut sa auda si mi-a mai dat si o amenda de 50 RON + 40 RON despagubire (!!!). Ce-i asta?  Oricum eu sunt foarte ofticat pe faza asta si pe foamea de bani a aleia care putea sa ma inteleaga si pe mine, si n-am de gand sa platesc amenda. Stiu ca e mica dar sunt ofticat.
  Ce pot pati?
  Mentionez ca evenimentul nu mi s-a intamplat in judetul de domiciliu.

#11
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 clausio, on Jun 4 2007, 21:23, said:

Din ce am citit eu, amenzile neplatite dupa 3 ani (dupa unii) sau 5 ani (dupa altii) se prescriu in mod legal.

Intrebarea este, poti plati doar impozitele si sa nu platesti amenzile in continuare´?


Da ,poti sa nu platesti amenzile si sa platesti impozitele. Cel putin daca cunosti pe cineva la directia taxe si impozite altfel nu o dai la pace. Io asa fac :peacefingers:
Nu stiu dupa ce perioada se prescriu amenzile insa mie imi dispar in fiecare an :w00t: totusi cred ca dupa 3.

Si redman_bz avea o amenda de 100 ron ,s-a dus sa-si plateasca impozitu dupa vreo 2 ani si nu mai avea nimic de plata.

P.S. am inteles ca se platesc cam 80% amenzi din totalul lor....totusi e bine ca sunt multumiti si nu iau alte masuri de recuperare a platilor. :rolleyes:

#12
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

 cosmin_miu, on Jul 15 2007, 08:11, said:

P.S. am inteles ca se platesc cam 80% amenzi din totalul lor....totusi e bine ca sunt multumiti si nu iau alte masuri de recuperare a platilor. :rolleyes:
....inca   :P

#13
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
eu am facut greseala sa nu pastrez copia dupa chitanta doveditoare, pe care am trimis-o politailor.... si uite asa m-am trezit ca inca mai am de platit amenda, fara sa pot dovedi ca am platit-o si-au pierdut tzaranii hartia.

Asta s-a intamplat acum vre-un an.... vedem ce se mai intampla, ca de-a dracului nu vreau sa le mai dau inca o data banii aia....

#14
Adi|_

Adi|_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 04.01.2007
acum... o luna si ceva, doua, am fost oprit inainte de intrarea in oras de un filtru al politiei pe motiv ca nu aveam faza scurta aprinsa. 2 puncte penalizare, iar amenda de 40 RON trebuia sa-mi vina in posta. de semnat nu mi-au cerut sa semnez nimic. in posta n-am primit nimic... ce s-o fi intamplat? cum pot verifica daca am 2 puncte de penalizare? exista pe internet vre-un site unde se poate verifica asta?

#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
stai linistit, ca o sa vina :)

#16
Adi|_

Adi|_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 04.01.2007
si ce se intampla daca vine si eu sunt plecat din localitate, sa zicem in concediu, 1-2 saptamani?
in cat timp trebuie platita de cand o primesc?

#17
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
in primele 48 de ore, poti plati 50% din amenda.
dupa cele 2 zile, trebuie platita intreaga. nu exista un termen clar de plata. amenda se prescrie in 2-3 ani, dar pana atunci o sa te lovesti de ea cand o sa ai treaba pe la taxe si impozite.


pentru sosirea amenzii, sunt 2 termene: politia are 6 luni de zile la dispozitie sa emita amenda(de la data contraventiei) si inca o luna in care sa o faca sa ajunga la tine (de la data emiterii amenzii).

#18
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004

 Adi|_, on Jul 25 2007, 17:39, said:

acum... o luna si ceva, doua, am fost oprit inainte de intrarea in oras de un filtru al politiei pe motiv ca nu aveam faza scurta aprinsa. 2 puncte penalizare, iar amenda de 40 RON trebuia sa-mi vina in posta. de semnat nu mi-au cerut sa semnez nimic. in posta n-am primit nimic... ce s-o fi intamplat? cum pot verifica daca am 2 puncte de penalizare? exista pe internet vre-un site unde se poate verifica asta?

Daca n-ai semnat nimic, don't worry, ai scapat  ;) .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate