Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Grindhouse (2007)

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
...pentru ca ati auzit de el cu siguranta daca il urmariti pe Jay Leno, vreau sa va intreb daca ati vazut filmul asta, si daca da, unde. :D Se pare ca nu se va aduce si pe meleagurile noastre si chiar daca s'ar aduce toate cinema-urile pe o raza de 150 km sunt inchise, asa ca de indata ce apare o versiune non-cam o sa il downloadez asap. Ma intereseaza in special partea a doua.

#2
robert_anul2006

robert_anul2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 17.08.2006

View PostAlexIP, on Apr 11 2007, 02:15, said:

...pentru ca ati auzit de el cu siguranta daca il urmariti pe Jay Leno, vreau sa va intreb daca ati vazut filmul asta, si daca da, unde. :D Se pare ca nu se va aduce si pe meleagurile noastre si chiar daca s'ar aduce toate cinema-urile pe o raza de 150 km sunt inchise, asa ca de indata ce apare o versiune non-cam o sa il downloadez asap. Ma intereseaza in special partea a doua.


Au fost lansate cele 2 filme vineri in SUA insa s-au facut praf si pulbere la boxoffice. Asta nu inseamna neaparat ca filmele sunt rele.

#3
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Prosti or fost aia care or lansat filmele de Pasti... Oricum macar bugetul o sa si'l scoata. :D

#4
yezidis

yezidis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 10.08.2006
filmul are 8,6 pe imdb. E pe locul 108 in top 250. Mai multe nu stiu nici eu despre el, doar astept o versiune non-cam pentru a-l vedea.

P.S.: Pe cinemagia.ro scrie ca ar trebui sa apara la noi prin august.

#5
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
De abia astept sa apara o varianta buna...
Sau de abia astept sa apara la cinema (la mine in oras)...
Care o fi prima...
Tarantino si Rodriguez, o combinatie spectaculoasa...

#6
undercom

undercom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 15.03.2006
Am auzit ca e tare, si eu astept

#7
higheaven

higheaven

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 01.09.2005
cine stie ringtone-ul din Grindhouse ?

#8
Pig_on_Acid

Pig_on_Acid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,057
  • Înscris: 10.11.2006

View Posthigheaven, on Oct 21 2007, 19:22, said:

cine stie ringtone-ul din Grindhouse ?
..not me, am inteles ca vine in doua parti..:unsure:

#9
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Ringtone-ul nu il am...
Dar am melodia...poate te ajuta...

am incercat sa-l uploadez dar e mai mare de 2 mega...
titlul:
Bernard Herrmann - Twisted Nerve

#10
honogurai

honogurai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.04.2005
Tari amandoua filmele. Si, evident, pentru initiati care stiu ce "mananca" Rodriguez si Tarantino. Mi-a placut Planet Terror mai mult decat Death Proof din cauza andrenalinei... Pentru cei care nu l-au vazut inca, sa-si imagineze un From Dusk Till Dawn X 10  :D
Am apreciat reverenta facuta de amandoi filmelor de odinioara, gen 'exploitation', si tongue-in-cheek-ul aferent. In Planet Terror, nu se putea sa nu joace un rolisor Tom Savini, (Sex Machine din FDTD) nume legendar al efectelor speciale din seria Night Of The Living Dead si altele, Michael Parks, Cheech Marin sau Danny Trejo (chiar daca ultimii doi doar intr-un trailer al unui film inexistent  ^_^ )
Una peste alta, un no-brainer sangeros rau (cu scurgeri, scarbosenii si alte alea), insa extrem de amuzant. Rodriguez semneaza si muzica, si montajul, si imaginea, si scenariul, si regia... ce mai ! :D

Death Proof are niste cascadorii jos palaria. Kurt Russell - bad guy, iar tipele - una si una (Mary Elizabeth Winstead  :wub:). Chiar nu stiu de ce flopul la public...  :unsure:  (mie mi-au placut mai mult decat Kill Bill-ele, but that's just me)

Edited by honogurai, 22 October 2007 - 21:26.


#11
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
well, io m-am saturat de reverenta. cu alte cuvinte, ma cam cac pe ea.

pulp fiction - o reverenta la cultura pop. ok, amuzant, storyline deosebit, blabla, foarte bine.

jackie brown - o prostie de adormit linistit. plina de referinte la vechi filme cu colorati si muzica anilor 70. who cares?

kill bill - un omagiu adus filmelor idioate cu karatisti. come on...

death proof - o prostie adormitoare, cu un final totalmente cretin si cind spun cretin, sint indulgent. la fel, omagiu anilor 60-70 blabla, ma cac pe anii 60-70, pe muzica anilor 60-70 si de ce nu, pe masinile "muscle car" :death:

jesus, cind dracu se mai termina cu omagiile astea si se apuca dracului de facut un film ca lumea? ce-i prea mult nu-i sanatos. parca e un fel de george lucas, care si el a bagat referinte din fostele filme star wars si tot felul de dialoguri cretine, cica tongue-in-cheek


ok, trecem la urmatorul. rodriguez la un moment dat s-a timpit. adica spy kids, spy kids 2, spy kids 3d, desperado 2, pina unde se poate intinde coarda retardarii? :scared: apoi, sin city si a iesit din butoiul cu fecale. si acum ce face? planet terror. exemplu perfect de film care incepe interesant si se termina intr-un mod absolut imbecil si catastrofal, cu o duduie ce are infipta o o mitraliera in locul unui picior amputat cu citeva ore inainte, care sare 30-40 de metri peste un zid de beton si mitraliaza din zbor citeva zeci de mutanti. mitraliera are si aruncator de rachete. please, give me a fucking break. poate pentru unii o fi tongue-in-cheek, pentru mine e fucking stupid

#12
dizzee

dizzee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 20.07.2006

View PostMosotti, on Oct 26 2007, 10:37, said:

jackie brown - o prostie de adormit linistit. plina de referinte la vechi filme cu colorati si muzica anilor 70. who cares?
Now that was plain stupid. Filmul nu e cine stie ce, dar nu pentru ca e cu "colorati" (ce retarzi mai folosesc asemenea cuvinte?).

Quote

o duduie ce are infipta o o mitraliera in locul unui picior amputat cu citeva ore inainte, care sare 30-40 de metri peste un zid de beton si mitraliaza din zbor citeva zeci de mutanti. mitraliera are si aruncator de rachete. please, give me a fucking break. poate pentru unii o fi tongue-in-cheek, pentru mine e fucking stupid
You missed the point. Filmele omagiate erau foarte proaste, tocmai de asta "omagiul" trebuia sa fie la fel de stupid. Tarantino triseaza, pentru ca "Death Proof" nu e chiar un film prost, insa Rodriguez se tine de reteta si de aia avea tipa aia mitraliera drept picior. In astfel de filme nu e loc de common sense, comentarii existentiale sau simt artistic.

#13
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postdizzee, on Oct 26 2007, 16:59, said:

Now that was plain stupid. Filmul nu e cine stie ce, dar nu pentru ca e cu "colorati" (ce retarzi mai folosesc asemenea cuvinte?).

vrei sa zici ca sint rasist? sau negi evidenta ca niste negri sint colorati? :lol:

You missed the point. Filmele omagiate erau foarte proaste, tocmai de asta "omagiul" trebuia sa fie la fel de stupid. Tarantino triseaza, pentru ca "Death Proof" nu e chiar un film prost, insa Rodriguez se tine de reteta si de aia avea tipa aia mitraliera drept picior. In astfel de filme nu e loc de common sense, comentarii existentiale sau simt artistic.

n-am misuit nici un point. tu misuiesti un point. recunosti ca sint niste filme stupide si pretinzi ca sint bune. ce rost are sa faci un film timpit cu karate si zburatori ca :ciocan: omagiu :ciocan: adus filmelor proaste cu karate si zburatori, iar peste 2 ani sa mai faci un film prost ca :ciocan: omagiu :ciocan: adus altor filme imbecile sau nu pe care le-ai vazut in anii 70? bun, am inteles ca e obsedat de anii aia da pe bune, ce e destul e destul

death proof e mult mai prost decit planet terror. nu e nici distractiv, nici amuzant, nici n-are nici o treaba cu filmele proaste, in afara de zgirieturile false de pe film. prima parte, trecind peste discutiile interminabile si absolut neinteresante dintre niste personaje feminine absolut false si absolut prost interpretate, este destul de buna. partea a doua insa, fereasca ceriul si pamintul, parca s-a terminat scenariul si au filmat ziua ce visau noaptea. iar sfirsitul... nu cred ca pot sa-mi amintesc vreun film cu sfirsit mai timpit si care sa nu fie romanesc.

pentru mine cel mai trist mi s-a parut ca astia doi si-au pierdut umorul. from dusk till dawn face cit un milion de planet terroruri, iar discutiile interminabile din death proof sint la 5 miliarde de parseci de discutiile din resevoir dogs sau pulp fiction. cind am vazut filmele alea ma gindeam "tarantino asta e genial, cred ca ma cac pe mine". la death proof ma gindeam "le urasc pe tirfele astea, whatta fuck? s-a timpit bietul tarantino?"

nu mai vreau sa aud de filme omagiu :ciocan: si spun asta din postura unuia care a vazut si filmele pe care le omagiaza astia, nu acum am descoperit masturbarea si le proclam cele mai bune filme ever

pe de alta parte mi-a placut machete :lol:

Edited by Mosotti, 26 October 2007 - 18:21.


#14
Vanish

Vanish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 30.07.2004
Machete, Don't si mai ales Thankgiving sunt bestiale.
In rest filmele sunt foarte tembele si sunt pentru relaxat neuronu.
Nu stralucite, dar destul de bune filmele.

#15
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
@Mosotti...
Nu il intelegi deloc pe Tarantino...dap, asa ca nu se pune ce ai zis tu acolo fiindca sunt cuvinte de ura...da, asa de simpla e explicatia pentru cuvintele tale. Nu poti sa-l observi obiectiv pe Tarantino.
Asculta ce zic altii...dizzee a zis-o foarte bine...Tarantino a trebuit sa faca un film prost, dar nu a facut-o.
In filmele lui scenariul e "personajul" principal...iar cand tipele alea vorbeau era o placere sa le asculti, chiar si fara sa te uiti la ele. Chestia e ca in public, nimeni nu vorbeste asa...dar ar trebuii...povesti simple si captivante, stupide dar amuzante.
Iar finalul...ce vroiai sa se mai intample? Cum vroiai sa fie finalul??
Spoiler
...finalul (final mai mult decat perfect in cazul de fata) la randul lui aduce un omagiu...da, omagiu...sau ai ceva personal cu cuvantul asta? Si daca vrei, un semnal de alarma filmelor care se termina de vreo 5 ori intr-un film si finalurile respective sunt toate tembele, mai tembele decat crezi tu ca e finalul din Death Proof.
Esti belea...ajungi la un punct cand urasti un lucru atat de tare incat polologhia ta nu are decat un scop. Rahatizarea obiectului criticat.

Eu cred ca Tarantino si Rodriguez au vrut sa o faca simplu pentru spectatori si viitorii specatori.
Vrei sa vezi un film de categoria B din anii '60-'70-'80? Te uiti mai bine la Grindhouse si intelegi 30 de ani de cinema de mana a doua, o parte importanta din istoria cele mai noi arte (daca nu, cea mai completa).

Edited by M0n0, 26 October 2007 - 20:55.


#16
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
ce dracu sa nu-l inteleg pe tarantino? e clar ca okiu ca toate filmele de dupa pulp fiction sint foarte slabe, chiar imbecile pe alocuri, in afara de ultimul care e imbecil peste tot. well, nu chiar peste tot, numai vreo 98%. vezi tu, discutiile alea de care tu zici ca nu vezi in realitate poti auzi chiar miine daca mergi la un coafor mai de fitze. come on... nu e nimic amuzant in ce discuta alea, da chiar nimic. compara discutiile astea cu teoriile despre like a virgin si foot massage, de exemplu, sau cu povestea ceasului purtat in cur etc etc. compara-l pe samuel l jackson cu oricare dintre pipitzele alea. da, kurt russell joaca bine, insa personajul este varza

si da, am ceva cu omagiile, atunci cind nu se mai termina. in loc sa mearga lumea sa vada un film, la tarantino toti sar in sus si urla "wow, uite un omagiu filmelor nus de care" "wow, asta e o referinta la [nus ce cacat din anii 70]" filmele sint proaste si cu asta basta. din pacate pentru tarantino, in loc sa i se zica "ba, vezi ca esti varza, revino-ti", multi il pupa in cur inutil. tarantino nu mai e demult genial. iar ca actor, tarantino este o catastrofa. in nici un film in care apare nu-l pot vedea decit ca pe un tarantino care a ajuns acolo pentru ca e prieten cu regizorul sau pentru ca e el regizorul si a vrut sa apara si el, nu ca pe un personaj.

daca te uiti la grindhouse nu intelegi nimic. si mai ales nu intelegi de ce tarantino continua prosteala asta cu omagiile, referintele si anii 70

Edited by Mosotti, 26 October 2007 - 23:48.


#17
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View PostMosotti, on Oct 27 2007, 00:48, said:

daca te uiti la grindhouse nu intelegi nimic. si mai ales nu intelegi de ce tarantino continua prosteala asta cu omagiile, referintele si anii 70
O continua fiindca's anii lui...anii lui preferati, probabil atat in cinema cat si in viata.
Prin "amuzant" m-am referit strict la entertaining...nu haha funny.

Sunt de acord cu tine la faza cu "sa faca regizorii filme noi si originale, nu luate dupa alte idei"...dar...nu stiu, omagiile se incadreaza oarecum in genul celor originale...si am sa spun si de ce. Pai...regizorii lor sunt probabil cei mai mari fani ai genului pe care il fac in acel film. Fiind mari fani, cunosc toate filmele dupa care se ia filmul lor, right? Chiar ii crezi pe amandoi asa de imbeicili incat sa copie idee cu idee, un film la care fac ei referinta? Ei au luat substanta, sablonul general, dar povestea si tot ce continea e complet original. Dar intr-un fel, pe langa omagiu au vrut sa faca si o parodie serioasa. Exagerari ca 8 fete contra un tip cu o masina in Death Proof si bube gigantice cu puroi gretos si tone de sange cu puroi in doua in Planet Terror, am zis puroi? Asta e un proiect atat foarte distractiv pentru producatorii lui (si iti dai seama, cand e distractiv pt producatori apai aia il fac bine) dar in special pentru public, na, cel putin asa e pentru unii si pentru acei "unii" a meritat.

Evident, sunt altii care gandesc ca daca Tarantino face un film omagial pt filme de cat. B (deci mai proaste) gandesc automat ca si acest film e prost, ca doar e luat dupa ele, nu? NU. Ambele filme sunt construite perfect...muzica, actori, actiune. Kill Bill-ul nu are sens sa fie comparat cu Grindhouse pt ca nu e un omagiu. Este o poveste moderna despre razbunare cu elemente din anii '70 incluse. Pe cand in Grindhouse e invers, daca nu introduceau ambii regizori telefoane mobile, reviste din prezent si masini noi puteai foarte bine zice ca actiune se petrece acum 30 de ani.

#18
Pig_on_Acid

Pig_on_Acid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,057
  • Înscris: 10.11.2006

View Posthonogurai, on Oct 22 2007, 22:22, said:

Tari amandoua filmele. Si, evident, pentru initiati care stiu ce "mananca" Rodriguez si Tarantino. Mi-a placut Planet Terror mai mult decat Death Proof din cauza andrenalinei... Pentru cei care nu l-au vazut inca, sa-si imagineze un From Dusk Till Dawn X 10  :D
Am apreciat reverenta facuta de amandoi filmelor de odinioara, gen 'exploitation', si tongue-in-cheek-ul aferent. In Planet Terror, nu se putea sa nu joace un rolisor Tom Savini, (Sex Machine din FDTD) nume legendar al efectelor speciale din seria Night Of The Living Dead si altele, Michael Parks, Cheech Marin sau Danny Trejo (chiar daca ultimii doi doar intr-un trailer al unui film inexistent  ^_^ )
Una peste alta, un no-brainer sangeros rau (cu scurgeri, scarbosenii si alte alea), insa extrem de amuzant. Rodriguez semneaza si muzica, si montajul, si imaginea, si scenariul, si regia... ce mai ! :D

Death Proof are niste cascadorii jos palaria. Kurt Russell - bad guy, iar tipele - una si una (Mary Elizabeth Winstead  :wub: ). Chiar nu stiu de ce flopul la public...  :unsure:  (mie mi-au placut mai mult decat Kill Bill-ele, but that's just me)
It's not just you man :D
'Flopul' temporar - culmea -  nu are de-a face cu filmele in nici un fel - care sunt AUR 24k. Vinovatii principali sunt distribuitorii Weinstein Company.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate