Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Grindhouse (2007)

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostM0n0, on Oct 27 2007, 00:11, said:

O continua fiindca's anii lui...anii lui preferati, probabil atat in cinema cat si in viata.
Prin "amuzant" m-am referit strict la entertaining...nu haha funny.

Sunt de acord cu tine la faza cu "sa faca regizorii filme noi si originale, nu luate dupa alte idei"...dar...nu stiu, omagiile se incadreaza oarecum in genul celor originale...si am sa spun si de ce. Pai...regizorii lor sunt probabil cei mai mari fani ai genului pe care il fac in acel film. Fiind mari fani, cunosc toate filmele dupa care se ia filmul lor, right? Chiar ii crezi pe amandoi asa de imbeicili incat sa copie idee cu idee, un film la care fac ei referinta? Ei au luat substanta, sablonul general, dar povestea si tot ce continea e complet original. Dar intr-un fel, pe langa omagiu au vrut sa faca si o parodie serioasa. Exagerari ca 8 fete contra un tip cu o masina in Death Proof si bube gigantice cu puroi gretos si tone de sange cu puroi in doua in Planet Terror, am zis puroi? Asta e un proiect atat foarte distractiv pentru producatorii lui (si iti dai seama, cand e distractiv pt producatori apai aia il fac bine) dar in special pentru public, na, cel putin asa e pentru unii si pentru acei "unii" a meritat.

Evident, sunt altii care gandesc ca daca Tarantino face un film omagial pt filme de cat. B (deci mai proaste) gandesc automat ca si acest film e prost, ca doar e luat dupa ele, nu? NU. Ambele filme sunt construite perfect...muzica, actori, actiune. Kill Bill-ul nu are sens sa fie comparat cu Grindhouse pt ca nu e un omagiu. Este o poveste moderna despre razbunare cu elemente din anii '70 incluse. Pe cand in Grindhouse e invers, daca nu introduceau ambii regizori telefoane mobile, reviste din prezent si masini noi puteai foarte bine zice ca actiune se petrece acum 30 de ani.

huh? kill bill nu este omagiu? si cica io nu-l inteleg pe tarantino. kill bill exact aia e, un omagiu adus filmelor cretine cu karate & shit. chiar si david carradine e o referinta ghici la ce? kung fu? :lol:

stii care e problema cu death proof? e plictisitooooooooooooooor :yawn: nu numai discutiile gagicilor sint plictisitoare, chiar si urmarirea cu masini e plictisitoare, dar stiu... e un omagiu adus filmelor cu urmariri plictisitoare

si stii care e problema cu planet terror? ca aproape jumatate din film este cit se poate de serios (vorba vine, adica nu e nimic de ris), la aia ii moare copilul impuscat in cap (inca o dovada ca copiii sint prosti) etc etc, apoi ti se pretinde sa rizi ca una cu o mitraliera infipta intr-un ciot de picior sare 30 de metri in aer si ciuruieste 3 duzini de mutanti, pentru ca e un omagiu blabla. come on... daca faci parodie faci parodie, daca fac drama faci drama etc. asta e o drama horror parodie omagiu. incepe ca un horror prost si se termina desene animate :lol:

acuma pe bune, tu te-ai mai putea uita inca o data la filmele astea? pulp fiction l-am vazut de vreo 10 ori si daca l-as revedea nu m-as plictisi deloc. la astea m-am plictisit prin minutul 3 la death proof si prin minutul 15 la alalalt :lol:

Edited by Mosotti, 27 October 2007 - 00:55.


#20
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View PostMosotti, on Oct 27 2007, 01:54, said:

huh? kill bill nu este omagiu? si cica io nu-l inteleg pe tarantino. kill bill exact aia e, un omagiu adus filmelor cretine cu karate & shit. chiar si david carradine e o referinta ghici la ce? kung fu? :lol:
Ia-l omagiu de vrei...Dar din punctu meu de vedere e mult prea original (atat de original cat poate un fi un film cu arte martiale) pentru a face referinta la ceva. Dar stiu ca D. Carradine a fost adus in acest proiect tocmai pentru acel motiv. Dar la fel de bine stii ca stilul lui Tarantino este si unic si imposibil de duplicat asa ca de ce l-ai compara cu niste filme mai proaste?

View PostMosotti, on Oct 27 2007, 01:54, said:

stii care e problema cu death proof? e plictisitooooooooooooooor :yawn: nu numai discutiile gagicilor sint plictisitoare, chiar si urmarirea cu masini e plictisitoare, dar stiu... e un omagiu adus filmelor cu urmariri plictisitoare
Plictisitor pentru tine...PENTRU TINE. O singura persoana. Tu si eul tau. Eu cu siguranta nu ti-am spus ca e plictisitoare si nici pe aici nu am vazut persoane sa se planga de asta. "e plictisitoooooooooooor" si mai pune si un yawn la sfarsit de parca imi arata el cat de sigur e de asta. Urmarirea intre masini...plictisitoare? ee, atunci inseamna ca iti plac aburerile lui Bay...se pricepe la urmaririle false si taiate din 5 in 5 secunde...o urmarire intre masini unde se folosesc cascadori adevarati fara cgi nu e bun. Nu e bun PENTRU TINE.

View PostMosotti, on Oct 27 2007, 01:54, said:

si stii care e problema cu planet terror? ca aproape jumatate din film este cit se poate de serios (vorba vine, adica nu e nimic de ris), la aia ii moare copilul impuscat in cap (inca o dovada ca copiii sint prosti) etc etc, apoi ti se pretinde sa rizi ca una cu o mitraliera infipta intr-un ciot de picior sare 30 de metri in aer si ciuruieste 3 duzini de mutanti, pentru ca e un omagiu blabla. come on... daca faci parodie faci parodie, daca fac drama faci drama etc. asta e o drama horror parodie omagiu. incepe ca un horror prost si se termina desene animate :lol:
Ce ti-a aratat tie ca e serios? Faptul ca ala colectioneaza testicule intr-un borcan? Faptul ca a aparut Bruce Willis in imagine? (mie mi-ar fi spus mult mai multe aparitia lui...) Gazele verzi care topeau instantaneu fata soldatului??? :lol: Look who's laughin' now!!!
Faza cu copilul zice cu totul altceva! Nu lasati armele la indemana copiilor...sau tu la 10 ani stiai sa umbli deja cu pistolul?

View PostMosotti, on Oct 27 2007, 01:54, said:

acuma pe bune, tu te-ai mai putea uita inca o data la filmele astea? pulp fiction l-am vazut de vreo 10 ori si daca l-as revedea nu m-as plictisi deloc. la astea m-am plictisit prin minutul 3 la death proof si prin minutul 15 la alalalt :lol:
Da, m-as mai uita o data, de doua, nu intr-un interval redus de timp oricum...si la fel fac si cu Pulp Fiction. Sa stii ca Death Proof si Pulp Fiction au acelasi ritm. Tot dialog mai mult decat actiune. Asa ca de ce oare Pulp Fiction nu te plictiseste?

#21
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostM0n0, on Oct 27 2007, 01:12, said:

Ia-l omagiu de vrei...Dar din punctu meu de vedere e mult prea original (atat de original cat poate un fi un film cu arte martiale) pentru a face referinta la ceva. Dar stiu ca D. Carradine a fost adus in acest proiect tocmai pentru acel motiv. Dar la fel de bine stii ca stilul lui Tarantino este si unic si imposibil de duplicat asa ca de ce l-ai compara cu niste filme mai proaste?

nu-l iau io, asa e. si orice descriere a filmului asa il prezinta. ce crezi tu ca era maestrul ala cu barba alba daca nu un stereotip al filmelor cu kung fu? si cind tipa ramine in aer, unde ai mai vazut asa ceva? pe vremea lui ceausescu rulau non stop 3 filme chinezesti: sora 13, statuia de aur si biciul fermecat. ar trebui sa le revezi :lol:

Plictisitor pentru tine...PENTRU TINE. O singura persoana. Tu si eul tau. Eu cu siguranta nu ti-am spus ca e plictisitoare si nici pe aici nu am vazut persoane sa se planga de asta. "e plictisitoooooooooooor" si mai pune si un yawn la sfarsit de parca imi arata el cat de sigur e de asta. Urmarirea intre masini...plictisitoare? ee, atunci inseamna ca iti plac aburerile lui Bay...se pricepe la urmaririle false si taiate din 5 in 5 secunde...o urmarire intre masini unde se folosesc cascadori adevarati fara cgi nu e bun. Nu e bun PENTRU TINE.

pentru mine zici? hai sa vedem :lol:

http://www.google.ro...X...ing&spell=1

urmarire de masini adevarata? ai vazut ronin? scopul nu e sa nu fie taiata, scopul e sa fie antrenanta




Ce ti-a aratat tie ca e serios? Faptul ca ala colectioneaza testicule intr-un borcan? Faptul ca a aparut Bruce Willis in imagine? (mie mi-ar fi spus mult mai multe aparitia lui...) Gazele verzi care topeau instantaneu fata soldatului??? :lol: Look who's laughin' now!!!
Faza cu copilul zice cu totul altceva! Nu lasati armele la indemana copiilor...sau tu la 10 ani stiai sa umbli deja cu pistolul?

vezi ca n-ai inteles filmul, alora li se topeau fetele tocmai pentru ca li se terminasera gazul. de-aia s-au dus toti la gaz, ca sa-si revina :lol:
n-am stiut ca faza cu baiatul e un avertisment pentru parinti, io credeam ca e un omagiu. si sa stii ca am vazut personaje mult mai dubioase in filme care nu erau comedii. de exemplu, era unu hanibal care minca creiere :smoke:  



Da, m-as mai uita o data, de doua, nu intr-un interval redus de timp oricum...si la fel fac si cu Pulp Fiction. Sa stii ca Death Proof si Pulp Fiction au acelasi ritm. Tot dialog mai mult decat actiune. Asa ca de ce oare Pulp Fiction nu te plictiseste?
de cite ori sa mai repet ca dialogurile din death proof sint absolut imbecile, plate, plictisitoare si fara nici o noima? ah, am uitat sa zic ca nu-s deloc, dar absolut deloc, nici macar un pic, pic pic pic, mic mic mic, amuzante  :rolleyes:


#22
Pig_on_Acid

Pig_on_Acid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,057
  • Înscris: 10.11.2006

View PostM0n0, on Oct 27 2007, 02:12, said:

[..] Asa ca de ce oare Pulp Fiction nu te plictiseste?
Pentru ca mosoti e fan Tarantino, dar nu stie inca ;)

edit: cine stie despre ringtone?? pls tell us

Edited by Pig_on_Acid, 27 October 2007 - 01:55.


#23
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

Quote

pentru mine zici? hai sa vedem  :lol:

http://www.google.ro...X...ing&spell=1

urmarire de masini adevarata? ai vazut ronin? scopul nu e sa nu fie taiata, scopul e sa fie antrenanta
Uite ca din curiozitate m-am uitat sa vad de ce considera lumea filmul asta plictisitor...
Ori nu sunt fani Tarantino deci nu se obosesc sa se gandeasca la ce face el de fapt...
Ori explica de ce unii l-au considerat plictisitor cand tot dialogul ala nu face decat sa creasca tensiunea pana la o eventuala paruiala...
Si din alte motive care n-au nicio treaba cu filmul...
N-ai facut decat sa cauti "Death Proof boring" dar nu te-ai obosit sa le si citesti...in fine...

Quote

vezi ca n-ai inteles filmul, alora li se topeau fetele tocmai pentru ca li se terminasera gazul. de-aia s-au dus toti la gaz, ca sa-si revina :lol:
n-am stiut ca faza cu baiatul e un avertisment pentru parinti, io credeam ca e un omagiu. si sa stii ca am vazut personaje mult mai dubioase in filme care nu erau comedii. de exemplu, era unu hanibal care minca creiere  :smoke:
Ala la care te referi tu e altfel de gaz. Nu e cel care ii contamineaza pe toti, dar cica eu nu's atent la film.
Vai, a aratat pe unu care mananca creieri...stiai ca in horrorurile vechi se mananca creier de cand au aparut zombie? Stiai ca tocmai aia fac in special asta? Si de cand Tacerea Mieilor e din '70?

#24
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
mai, pulp fiction a costat 8 milioane si a avut incasari de 107 milioane in america. grindhouse a costat 67 de milioane si a avut incasari de 25 de milioane. e cred foarte clar ca nu sint singurul care s-a saturat de omagii si de alte timpenii. nu conteaza de ce il gaseste lumea plictisitor sau aiurea, conteaza ca pe masura ce trece timpul tarantino e din ce in ce mai sec

Quote

Ala la care te referi tu e altfel de gaz. Nu e cel care ii contamineaza pe toti, dar cica eu nu's atent la film.

serios? care e celalalt gaz? :lol:

Edited by Mosotti, 27 October 2007 - 17:33.


#25
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View PostMosotti, on Oct 27 2007, 18:24, said:

mai, pulp fiction a costat 8 milioane si a avut incasari de 107 milioane in america. grindhouse a costat 67 de milioane si a avut incasari de 25 de milioane. e cred foarte clar ca nu sint singurul care s-a saturat de omagii si de alte timpenii. nu conteaza de ce il gaseste lumea plictisitor sau aiurea, conteaza ca pe masura ce trece timpul tarantino e din ce in ce mai sec
Cei care s-au dus la cinema stiau ce ii asteapta...2 filme in unul, trailere false...iar cei care stiau de stilul asta sunt ori cinefili ori au peste 40 de ani. Pentru ca aia de peste 40 de ani sunt cam ultimii care stiu de stilul de Grindhouse si l-au experimentat in forma lui originala la sfarsitul anilor '70. Si alt motiv ar fi: campania publicitara a fost slaba.

View PostMosotti, on Oct 27 2007, 18:24, said:

serios? care e celalalt gaz? :lol:
M-ai pus sa ma uit la inceputul filmului doar fiindca nu esti atent cand te uiti.
Unul din gaze, cel verde, este cel care ii topeste (facandu-i bubosi si purosi tot filmul) pe cei care il inhaleaza...
Iar gazul pe care il au soldatii e gazul care ii mentine normali, ei fiind deja expusi unei forme mai putin concentrate a primului gaz.
Acu e clar?

#26
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostM0n0, on Oct 27 2007, 19:00, said:

Cei care s-au dus la cinema stiau ce ii asteapta...2 filme in unul, trailere false...iar cei care stiau de stilul asta sunt ori cinefili ori au peste 40 de ani. Pentru ca aia de peste 40 de ani sunt cam ultimii care stiu de stilul de Grindhouse si l-au experimentat in forma lui originala la sfarsitul anilor '70. Si alt motiv ar fi: campania publicitara a fost slaba.

omule, gindeste, foloseste-ti capul. nu mai da vina pe cei carora nu le place o porcarie. si nu da vina nici pe campania publicitara. de ce s-au dus multi la pulp fiction? pentru ca e bun. de ce nu s-au dus la grindhouse? pentru ca s-au saturat de omagii si alte aberatii, vor chestii proaspete si inteligente, nu discutii interminabile intre niste fufe superantipatice

M-ai pus sa ma uit la inceputul filmului doar fiindca nu esti atent cand te uiti.
Unul din gaze, cel verde, este cel care ii topeste (facandu-i bubosi si purosi tot filmul) pe cei care il inhaleaza...
Iar gazul pe care il au soldatii e gazul care ii mentine normali, ei fiind deja expusi unei forme mai putin concentrate a primului gaz.
Acu e clar?
se pare ca nu e clar, cel putin nu pentru tine :lol: e vorba de acelasi rahat, denumit DC2. deci cum poti sa spui ca io nu sint atent? du-te si mai uita-te odata, ca explica ce si cum la sfirsit, nu la inceput, o data indianu ala si inca o data bruce willis :console:


#27
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

Quote

omule, gindeste, foloseste-ti capul. nu mai da vina pe cei carora nu le place o porcarie. si nu da vina nici pe campania publicitara. de ce s-au dus multi la pulp fiction? pentru ca e bun. de ce nu s-au dus la grindhouse? pentru ca s-au saturat de omagii si alte aberatii, vor chestii proaspete si inteligente, nu discutii interminabile intre niste fufe superantipatice
Ce ma? De unde stiu ei ca e o porcarie daca nu au vazut filmul? Si nimeni nu'si asculta amicii cand vine vorba de Tarantino (ca mi-ai zice ca: prietenii lor s-au dus la film si li s-a parut naspa, asa cum ai facut tu probabil.)
In plus, Pulp Fiction a fost pus in cinemaurile din toata lumea pe cand Grindhouseul nu...din cauza formatului. In restul lumii o sa fie impartit in 2 filme, tocmai din cauza ca nu toata lumea intelege conceptul de Grindhouse. Si din cauza ca DVD-ul a fost pus la vanzare deja stim ca numarul biletelor la cinema va fi mai mic. Conform unor relatari lumea deja se ridica dupa Death Proof (nu fiindca era prost, gura!) ci fiindca nu stiau ca mai primesc un film dupa.

Totusi discutiile alea ale fetelor au un sfarsit totusi, sa nu exageram. Sau tu inca te uiti la ele? Ma tu esti fan Tarantino! (vorba lu Pig_on_acid)

Quote

se pare ca nu e clar, cel putin nu pentru tine :lol: e vorba de acelasi rahat, denumit DC2. deci cum poti sa spui ca io nu sint atent? du-te si mai uita-te odata, ca explica ce si cum la sfirsit, nu la inceput, o data indianu ala si inca o data bruce willis
De'ar fi asa atunci explica-mi de ce aia inhaleaza gazu ala tot filmu si nu se transforma in monstri...dau jos masca si efectul e contrar?
Ei, cum un gaz (acelasi gaz, daca zici tu) poate avea 2 efecte?
Dar de ce te contrazic la asta? Nici eu poate nu am fost atent la prima vizionare la detaliul asta, dar ma iau dupa prima chestie din film...si nu ma mai uit inca o data la tot filmu acu sa-ti dau peste nas (nu in viitorul apropiat oricum).

#28
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostM0n0, on Oct 27 2007, 20:50, said:

Ce ma? De unde stiu ei ca e o porcarie daca nu au vazut filmul? Si nimeni nu'si asculta amicii cand vine vorba de Tarantino (ca mi-ai zice ca: prietenii lor s-au dus la film si li s-a parut naspa, asa cum ai facut tu probabil.)

omule, lumea stie cine este tarantino. chestii de genul "nu-l intelegi pe tarantino" n-au nici o noima, ar fi valabile pentru cei care zic "tarantino e un cretin care face filme imbecile", nu pentru aia care zic ca ULTIMELE FILME ale luit tarantino sint imbecile. ce dracu, l-au inteles pe tarantino de 2-3 ori si apoi buf, nu-l mai inteleg? :lol:

In plus, Pulp Fiction a fost pus in cinemaurile din toata lumea pe cand Grindhouseul nu...din cauza formatului. In restul lumii o sa fie impartit in 2 filme, tocmai din cauza ca nu toata lumea intelege conceptul de Grindhouse. Si din cauza ca DVD-ul a fost pus la vanzare deja stim ca numarul biletelor la cinema va fi mai mic. Conform unor relatari lumea deja se ridica dupa Death Proof (nu fiindca era prost, gura!) ci fiindca nu stiau ca mai primesc un film dupa.
mai, e vorba despre incasarile in america, nu de restul lumii

si uite diferenta dintre un film bun si unul prost

pulp fiction

Opening Weekend: $9,311,882
(1,338 theaters, $6,959 average)
% of Total Gross: 8.6%
Widest Release: 1,494 theaters

grindhouse

Opening Weekend: $11,596,613
(2,624 theaters, $4,419 average)
% of Total Gross: 46.3%
Widest Release: 2,629 theaters

la un film bun facut de cineva de care nu stie lumea, oamenii merg in numar mic la inceput, apoi se duce vestea si dau toti buluc. daca filmul e facut de cinteva cunoscut, dar e prost de tot, lumea da buluc, apoi isi avertizeaza prietenii "bai, ai grija ca e o imbecilitate" "da? cum dracu ma, ca e tarantino" "ba, asculta-ma e o timpenie" "ok" :lol:


Totusi discutiile alea ale fetelor au un sfarsit totusi, sa nu exageram. Sau tu inca te uiti la ele? Ma tu esti fan Tarantino! (vorba lu Pig_on_acid)

crede-ma ca dupa vreo 10 minute de ascultat aiureli absolut neinteresante, neamuzante si de ce nu, cretine de tot (pentru ca discutiile alea veneau in calupuri babane) imi venea sa-mi smulg parul din cap :lol: bine, io am vazut variantele separate, poate in grindouse a mai taiat din timpenii :smoke:

De'ar fi asa atunci explica-mi de ce aia inhaleaza gazu ala tot filmu si nu se transforma in monstri...dau jos masca si efectul e contrar?
Ei, cum un gaz (acelasi gaz, daca zici tu) poate avea 2 efecte?
Dar de ce te contrazic la asta? Nici eu poate nu am fost atent la prima vizionare la detaliul asta, dar ma iau dupa prima chestie din film...si nu ma mai uit inca o data la tot filmu acu sa-ti dau peste nas (nu in viitorul apropiat oricum).
sa-ti explic io? intreaba-l pe rodriguez :lol: si n-ai cum sa-mi dai peste nas, avind in vedere ca n-ai inteles filmul :lol:



#29
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Mda...deja chestia asta incepe sa se repete.

Quote

omule, lumea stie cine este tarantino. chestii de genul "nu-l intelegi pe tarantino" n-au nici o noima, ar fi valabile pentru cei care zic "tarantino e un cretin care face filme imbecile", nu pentru aia care zic ca ULTIMELE FILME ale luit tarantino sint imbecile. ce dracu, l-au inteles pe tarantino de 2-3 ori si apoi buf, nu-l mai inteleg?
Ma, filmul nu a avut succes la box-office, big deal. Nenumarate filme care au castigat Oscaruri pt cel mai bun film nu au avut succes la box-office. Dar in fine, filmul asta nu e candidat si nici n-o sa fie. Chestia pe care incerc sa o spun e ca un film bun nu e determinat de numarul de bilete vandute. Dar stiai asta deja. Normal, sunt si exceptii, dar la marea majoritate asa sta treaba.

Quote

"bai, ai grija ca e o imbecilitate" "da? cum dracu ma, ca e tarantino" "ba, asculta-ma e o timpenie" "ok"
Da wei, si eu ce am zis? Ca nimeni nu'si asculta amicii cand vine vorba de Tarantino. Discutia continua..."dar totusi ma duc sa vad daca chiar e o prostie, ca poate ma minti :lol: si nu-mi prea vine mie sa cred ca Tarantino poate sa faca o prostie din cauza ca nu a facut nici una inca. (de altfel Kill Bill-urile sunt foarte bune, dar tu incerci sa-mi dovedesti ceva si iti trebuie si chestia asta  <_< ) "

Quote

sa-ti explic io? intreaba-l pe rodriguez si n-ai cum sa-mi dai peste nas, avind in vedere ca n-ai inteles filmul
O dar vai, intelegerea mea asupra filmului Planet Terror sta pe faptul daca stiu sau nu ce gazuri s-au folosit si cum s-au folosit. Fii serios. Cateva persoane care nu au fost afectate de gazul verde omoara persoane care au fost afectate de gazul verde si s-au transformat in monstrii bubosi si care explodeaza cand sunt impuscati. Si in acelasi timp se lupta si cu cativa soldati in aceeasi situatie.

Nu devine cam plictisitoare si previzibila dezbaterea asta?

#30
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Discutiile din "Death Proof" au fost infioratoare, groaznic si incredibil de plictisitoare, fara finalitate, fara legatura cu nimic din ce se petrecea sau avea sa se petreaca, iar pentru ca mi-a furat aproape doua ore din viata degeaba, cand puteam sa dorm, ca oricum era tarziu, decretez oficial aceasta mizerie infecta de pseudofilm CELE MAI CUMPLITE DOUA ORE DIN VIATA MEA. Si nu glumesc. Nu cred ca mi-a fost dat sa vad vreodata un film mai prost si mai lipsit de sens decat aceasta infectie.

Edited by LoveDemon, 28 October 2007 - 10:04.


#31
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Cateva opinii de pe IMDB:

Quote

I can't think of another film that has left me considering looking for legal advice to compensate me for 75 minutes of my life I can never get back. I have seen plenty of bad films and I loved Tarantino's other movies but never have I seen a film that tries so hard to be something it isn't and fail so miserably.

Listening to the characters talk made me think they were all Quentin in disguise. Half way through the second half I was just desperate for Stuntman Mike to plough into the cafe scene and kill everyone to end my suffering.

I only continued to watch the film in the vein hope that mike would eventually kill the characters that Quentin had so skilfully crafted as inane twits.

Quote

After it was over I said I couldn't believe Tarantino expected people to pay money for that. It's definitely one of the worst movies I have ever seen, especially considering who it was coming from.

I kept thinking there had to be some point, at the very least entertainment, but there was nothing.

Quote

Rating this trash higher than 1 would be wrong, because it's simply not a real movie. It's roughly 2 hours of extremely boring dialogue delivered by uninteresting characters, and two mildly entertaining car chases. It doesn't go anywhere. There is nothing funny, witty, scary or exciting about it, nor does it convey or evoke any other feelings. Digitally making the first half of the film look aged, deliberately inserting bad audio-cuts and including a 5-minute black and white sequence for no reason whatsoever doesn't help either (yeah, we get it, it's supposed to look like a cheap 70s flick-- it doesn't). Unlike some of the B-movies it tries to imitate, Death Proof isn't even so bad it's funny. Unless the intention of this film is to put the audience to sleep, it fails horribly. Obviously Tarantino has lost it. He should have quit while he was ahead; his glory days of Reservoir Dogs and Pulp Fiction are long gone.

If this laughably amateurish waste of celluloid was by anyone but Tarantino, it surely would have an overall IMDb-rating of no more than 2/10 and quite possibly rank among the bottom 100 worst movies

Quote

long drawn out crap of a movie. It took me having to watch half way into it, then think about it, stop for a hour, and then watched the rest. This movie SUCKED ASS

Quote

It has been done to death the "if you don't like it, you don't understand it" tosh. It has been long established that plenty of people "get it" but just hated it. Like me! :)

I am a 70's child and I loved the films QT tried to ape. Just that his film was much, much worse than what I believe he was trying to achieve.

P.S. Contrary to popular belief, Quentin doesn't sh!t pure gold

Nu inteleg cum aceasta chestie poate placea cuiva. Daca te uiti la filme pentru entertainment, ca mine, well, I wasn't entertained.

#32
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View PostLoveDemon, on Oct 28 2007, 10:21, said:

Nu inteleg cum aceasta chestie poate placea cuiva. Daca te uiti la filme pentru entertainment, ca mine, well, I wasn't entertained.
La fel de usor pot sa gasesc opinii mai competente care lauda filmul pana la moarte, asa ca ce rost are?

#33
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
N-am zis ca nu sunt si oameni care lauda filmul, chiar ma intrebam cum se poate asa ceva. Eu am pus citatele alea pentru ca reprezinta exact ce consider eu despre film. Tu poti sa vii cu contraargumente, sau, dupa cum intelept grait-ai, sa incetam polemica aici, ca nici tu n-ai sa ma faci sa-mi placa filmul, nici eu n-am sa te conving ca e o porcarie. Valabil si la scara larga (la nivel de tabere pro si contra).

#34
dizzee

dizzee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 20.07.2006
Ce relevanta au amaratii aia de pe IMDB? Or fi tot aia care ziceau ca Cidade de Deus e o porcarie pentru ca nu-i in engleza. Whatever.
Ceva mai multa importanta cred ca au parerile criticilor. Si 81% nu mi se pare deloc putin...

#35
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Ma refeream strict la "Death Proof", care a marcat considerabil mai putin, in ciuda apetentei publicului-tinta (din care fac parte si eruditii critici) pentru astfel de mizerabilitati.

#36
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostM0n0, on Oct 28 2007, 09:22, said:

Mda...deja chestia asta incepe sa se repete.

Ma, filmul nu a avut succes la box-office, big deal. Nenumarate filme care au castigat Oscaruri pt cel mai bun film nu au avut succes la box-office. Dar in fine, filmul asta nu e candidat si nici n-o sa fie. Chestia pe care incerc sa o spun e ca un film bun nu e determinat de numarul de bilete vandute. Dar stiai asta deja. Normal, sunt si exceptii, dar la marea majoritate asa sta treaba.

ba dimpotriva, nu sta asa treaba. let's see

oscarurile pe ultimii 10 ani, incasari in sua

1997 - Titanic  - 600 milioane
1998 - Shakespeare in Love - 100 milioane
1999 - American Beauty - 130 milioane
2000 - Gladiator - 187 milioane
2001 - A Beautiful Mind - 170 milioane
2002 - Chicago - 170 milioane
2003 - The Lord of the Rings: The Return of the King - 377 milioane
2004 - Million Dollar Baby - 100 milioane
2005 - Crash - 54 milioane
2006 - The Departed - 132 milioane

prin urmare, vorbesti prostii, probabil luindu-te dupa ce zic altii, fara sa verifici. asa se transmit aiurelile, din gura-n gura.

si Crash, filmul care are numai 54 milioane incasari, a avut un buget de 6,5 milioane, asta ca sa nu sari si sa zici "uite, uite ce putin a avut crash" :wacko:

sa stii ca este big deal ca un film de-a lui tarantino sa aiba incasari atit de mici, pentru ca este un nume celebru. alea nu-s incasari mici pentru tarantino, sint catastrofale si reflecta faptul ca filmul nu place, nu pentru ca este un film greu de inteles sau pentru ca este un film extraordinar de artistic, ci pentru ca este plictisitor si imbecil. atita tot


Da wei, si eu ce am zis? Ca nimeni nu'si asculta amicii cand vine vorba de Tarantino. Discutia continua..."dar totusi ma duc sa vad daca chiar e o prostie, ca poate ma minti :lol: si nu-mi prea vine mie sa cred ca Tarantino poate sa faca o prostie din cauza ca nu a facut nici una inca. (de altfel Kill Bill-urile sunt foarte bune, dar tu incerci sa-mi dovedesti ceva si iti trebuie si chestia asta ) "

tocmai, ca acum i-au ascultat, aia vreau io sa-ti explic. de-aia avem incasarile alea ridicole. iar kill bill-urile sint proaste si alea, dar nu se compara cu asta. nimic nu se compara cu asta :lol:

O dar vai, intelegerea mea asupra filmului Planet Terror sta pe faptul daca stiu sau nu ce gazuri s-au folosit si cum s-au folosit. Fii serios. Cateva persoane care nu au fost afectate de gazul verde omoara persoane care au fost afectate de gazul verde si s-au transformat in monstrii bubosi si care explodeaza cand sunt impuscati. Si in acelasi timp se lupta si cu cativa soldati in aceeasi situatie.

pai daca nu ai inteles plotu principal, la un film atit de simplu, ce ma tot aburesti ca io nu l-am inteles. tu n-ai inteles filmul si iti place un film pe care nici nu l-ai inteles :lol:

Nu devine cam plictisitoare si previzibila dezbaterea asta?

nu si pentru mine, ma amuzi mult mai mult decit grindhouse cu teoriile tale :lol:


View Postdizzee, on Oct 28 2007, 15:01, said:

Ce relevanta au amaratii aia de pe IMDB? Or fi tot aia care ziceau ca Cidade de Deus e o porcarie pentru ca nu-i in engleza. Whatever.
Ceva mai multa importanta cred ca au parerile criticilor. Si 81% nu mi se pare deloc putin...

cream of the crop e 76%. dar parerea criticilor e fix pix. succesul unui film se masoara prin milioane incasate. aia care au bagat 60 de milioane in grindhouse nu l-au facut pentru critici only. sa mai zic ca aceiasi critici au 80& pentru Star Wars Episode III: Revenge of the Sith, care este o chestie absolut oribila, ca de altfel toate cele trei noi aberatii, in care nu exista nici un actor si nici o logica, oricit de mica mica mica? :lol:

si inca ceva, daca zici ca filmul e bun pentru ca asa zic criticii inseamna ca ai degeaba creier. daca cineva poate sa-mi spuna ceva memorabil din discutiile alea interminabile io maninc cuie si sar pe geam :wacko:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate