Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Receiver PC (Telecomanda pentru PC)

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
53 răspunsuri în acest subiect

#19
reydan

reydan

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 16
  • Înscris: 08.09.2006
A incercat cineva schema de la http://img103.echo.c...47/schma8up.jpg
si sa-i mearga in regula?

Ca sa stiu daca ma apuc si eu de ea :)

#20
alexandrudicu

alexandrudicu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.161
  • Înscris: 06.04.2006

View Postreydan, on Mar 26 2007, 12:46, said:

A incercat cineva schema de la http://img103.echo.c...47/schma8up.jpg
si sa-i mearga in regula?

Ca sa stiu daca ma apuc si eu de ea :)

Eu am incercat-o si am facut pana acum 4 receptoare. Merge super cu Girder. Mai trebuie insa un plugin, cauta pe google. IGORPLUG.DLL. (igorplugxp.dll nu functioneaza cu girder 3.14)

Success, vei fi foarte multumit, mai ales daca vei lucra tu personal.

#21
reydan

reydan

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 16
  • Înscris: 08.09.2006
Thanks... o sa ma duc zilele astea sa iau piesele

#22
alexandrudicu

alexandrudicu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.161
  • Înscris: 06.04.2006

View Postalfa_electronix, on Mar 2 2007, 12:30, said:

sal!
pentru cei interesati comercializez un receptor IR(foloseste programul girder) pt pc. pretzul este de 18Ron (sunt din Craiova).
dak doriti documentatie in legatura cu acesta contactati-ma(id_mess): "alfa_electronix"
o poza cu kit-ul: http://eugen.marte.ro/ir/a.jpg


Pentru cei care vreti sa va faceti un asemenea receptor, este indicat ca TSOP-ul 1738 sa-l legati de un fir de 1-2m, pe care il puteti pune pe monitor, etc. Ideea este ca decat in unele unghiuri va merge receptorul pus in spatele carcasei, pe cand daca-l aveti in fata, va merge cu siguranta, ca la televizor.

#23
reydan

reydan

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 16
  • Înscris: 08.09.2006
Si cateva detalii despre carcasa? Voi cum l-ati montat? Cat de mare v-a iesit placuta ...ca sa stiu cat de mare o cumpar si eu.
Cateva poze cu produsul finit ar fi cool.
Thanks.

#24
reydan

reydan

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 16
  • Înscris: 08.09.2006
never mind. ..cat de mare poate sa iasa o placuta cu o rezistenta, condensator si dioda. O sa caut si eu carcase din acelea de RS232 un pic mai mari in care sa pot pune circuitul.

#25
alexandrudicu

alexandrudicu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.161
  • Înscris: 06.04.2006

View Postreydan, on Mar 27 2007, 19:03, said:

never mind. ..cat de mare poate sa iasa o placuta cu o rezistenta, condensator si dioda. O sa caut si eu carcase din acelea de RS232 un pic mai mari in care sa pot pune circuitul.

Nu le pui pe nici o placuta, toate trei piesele sunt mici si intra in carcasa de la mufa DB9. Receptorul il legi in capatul unui fir de 1-2m, sau cati vrei.

#26
QouEst

QouEst

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 19.01.2007
Poti comanda o astfel de telecomanda si de la http://www.telecomenzipc.ro. Avantajul este ca telecomanda de aici foloseste un soft propriu ce suporta majoritatea playerelor si nu mai necesita nici o setare in plus. Il instalezi si telecomanda merge din prima. Apar si updateuri si telecomanda functioneaza excelent. Eu mi-am cumparat de acolo si sunt super multumit.

Editat de QouEst, 31 martie 2007 - 11:37.


#27
reydan

reydan

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 16
  • Înscris: 08.09.2006

View PostQouEst, on Mar 31 2007, 12:36, said:

Poti comanda o astfel de telecomanda si de la http://www.telecomenzipc.ro. Avantajul este ca telecomanda de aici foloseste un soft propriu ce suporta majoritatea playerelor si nu mai necesita nici o setare in plus. Il instalezi si telecomanda merge din prima. Apar si updateuri si telecomanda functioneaza excelent. Eu mi-am cumparat de acolo si sunt super multumit.

E super scump. 49 lei mi se pare mult.
Piesele costa 7 lei (tocmai mi le-am cumparat eu) + 1.3 lei  cablu de retea de 1 m.
Telecomanda am dat 10 lei pe ea. Softu ca softu ...dar 49 mi se pare foarte mult.

Plus...ca e fun ..mai construiesc si eu ceva.

(Momentan mi s-a stricat letconu..si nu am apucat sa fac gadgetu...dar sper soon enough sa ajung sa-mi cumpar altu)

#28
alexandrudicu

alexandrudicu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.161
  • Înscris: 06.04.2006

View PostQouEst, on Mar 31 2007, 12:36, said:

Poti comanda o astfel de telecomanda si de la http://www.telecomenzipc.ro. Avantajul este ca telecomanda de aici foloseste un soft propriu ce suporta majoritatea playerelor si nu mai necesita nici o setare in plus. Il instalezi si telecomanda merge din prima. Apar si updateuri si telecomanda functioneaza excelent. Eu mi-am cumparat de acolo si sunt super multumit.

Softul propriu nu este decat o varianta de Girder (care costa bani) modificata cu vreun ResourceHacker ca sa aibe o alta infatisare. Softul e furat la greu si modificat intr-un mod cat se poate de imbecil, deoarece la Girder aveai optiuni la program si pluginuri, nu doar ON/OFF. Iar telecomenzile ce le vinde tipul acela sunt luate de la 38 de mii. :(

#29
ozrind

ozrind

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 423
  • Înscris: 02.12.2006
LE

Editat de ozrind, 04 aprilie 2007 - 09:09.


#30
ozrind

ozrind

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 423
  • Înscris: 02.12.2006
In schema aia pentru receptor IR se pot pune mai multi senzori IR care sa fie plasati in diferite locatii?

#31
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.636
  • Înscris: 20.09.2005
Am si eu un Receptor IR, si o telecomanda ... IR-ul este pe port serial...

toate bune si frumoase, functioneaza perfect cand este pus pe portul serial... dar ideea e urmatoarea... am o plaza de baza model mai noi si astia au scos porturile seriale de (COM) de pe placa.... eh mi-am cumparat si un adaptor USB -> Serial... si am un program tester de com... apas pe telecomanda, merge perfect dar cand e sa bag Girder3 programul... cand dau LEARN, pot sa apas eu pe telecomanda pana imi sar ochii, stitzi cum sa fac sa imi mearga?

#32
alexandrudicu

alexandrudicu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.161
  • Înscris: 06.04.2006

View Postozrind, on Apr 5 2007, 10:42, said:

In schema aia pentru receptor IR se pot pune mai multi senzori IR care sa fie plasati in diferite locatii?

Numai pe incercate, nu stiu, dar e posibil, daca-i legi in paralel, ar trebui sa mearga. Daca reusesti anunta-ne si pe noi. :)

#33
alexandrudicu

alexandrudicu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.161
  • Înscris: 06.04.2006

View Postpickone, on Apr 5 2007, 16:32, said:

Am si eu un Receptor IR, si o telecomanda ... IR-ul este pe port serial...

toate bune si frumoase, functioneaza perfect cand este pus pe portul serial... dar ideea e urmatoarea... am o plaza de baza model mai noi si astia au scos porturile seriale de (COM) de pe placa.... eh mi-am cumparat si un adaptor USB -> Serial... si am un program tester de com... apas pe telecomanda, merge perfect dar cand e sa bag Girder3 programul... cand dau LEARN, pot sa apas eu pe telecomanda pana imi sar ochii, stitzi cum sa fac sa imi mearga?

Pluginul IgorPlug stie sa adresesze portul serial original nu cu adaptor pe USB, nu e facut pluginul sa citeasca asa ceva. Pacat ca nu ai port serial la calculator. Nu ai pe placa de baza nici o mufa unde se poate lega un port serial ? Chiar nici unul ? Port de imprimanta ai ?

#34
ozrind

ozrind

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 423
  • Înscris: 02.12.2006
Si eu am tot o placa de baza noua, un ASUS, si la fel, lipseste portul serial din spate dar stiu ca pe placa de baza am conector COM si am de la un calculator mai vechi un port serial care se leaga pe COM si sper sa mearga cu ala. Daca merge atunci, teoretic ai putea lega direct la portul COM, sper sa nu fac vreo prostie, placa de baza e cea mai scumpa componenta  din calculatorul meu.

#35
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.636
  • Înscris: 20.09.2005
alexandrudicu:


mey... chiar nu are... astia deja nu mai pun lucruri "antice" pe placile noi, si asta ma enerveaza rau ca unele sunt foarte utile... nici in spate la panou acolo nu se gasesc nici pe placa de baza, ca puneam eu ceva... :( iar o alta varianta ar fi tot cu un adaptor de USB -> Serial, insa unul mai performant, eu am cumparat unu la 35 ron si functioneaza perfect dar nu il tine ca pe un com original, dar se gasesc unele mai scumpe ce permit totul, ideea e ca trebuie sa le iei pe probate! :))


ozrind:

e bine ca tu cel putzin ai com-ul pe placa de baza printre piese pe acolo, eu nici acolo nu am


va reamintesc ca am un ASUS p5n32-e sli Plus....  asta si cu Striker Airstrike ala sau cum s-o numi sunt cele mai bune... adica sunt cam perfect egale la performantza si deja au inceput sa scoata din pesele de pe ele! :( ceea ce spuneam ca e chiar urata treaba!

#36
alexandrudicu

alexandrudicu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.161
  • Înscris: 06.04.2006
Foarte aiurea, eu pe COM am receiverul de telecomanda, iar pe LPT am adaptorul de gamepaduri Nintendo. Iar daca ar fi sa-mi iau o placa de baza noua as face rabat de la performanta, numai ca sa am porturile astea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate