Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Receiver PC (Telecomanda pentru PC)

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
ozrind

ozrind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 02.12.2006
:) Deci nu e o problema sa-l pun pe COM? Eu am un ASUS M2NPV-VM si intai am citit in specificatii ca are COM si apoi m-am uitat un pic si pe placa.
   Daca pot, atunci cred ca nu am sa mai cumpar mufa serial pt reciver si am sa leg direct la firele de la mufa COM care vine pe placa.

#38
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
hai ca mi-am gasit si eu rezolvarea :))  placa PCI cu Seriale! sper sa mearga ca o rup in doua!

#39
alexandrudicu

alexandrudicu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 06.04.2006

View Postozrind, on Apr 6 2007, 14:12, said:

:) Deci nu e o problema sa-l pun pe COM? Eu am un ASUS M2NPV-VM si intai am citit in specificatii ca are COM si apoi m-am uitat un pic si pe placa.
   Daca pot, atunci cred ca nu am sa mai cumpar mufa serial pt reciver si am sa leg direct la firele de la mufa COM care vine pe placa.

COM = Serial
LPT = PAralel  :lol:

#40
Tic-Tac

Tic-Tac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 14.11.2006
am un tv tunner winfast tv2000 xp rm....vreau sa stiu cum pot folosi telecomanda si la alte programe inafara de programu cu care vizionez tv...de exemplu Winamp...

#41
tiz

tiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 31.12.2006

View Postpickone, on Apr 5 2007, 15:32, said:

Am si eu un Receptor IR, si o telecomanda ... IR-ul este pe port serial...

toate bune si frumoase, functioneaza perfect cand este pus pe portul serial... dar ideea e urmatoarea... am o plaza de baza model mai noi si astia au scos porturile seriale de (COM) de pe placa.... eh mi-am cumparat si un adaptor USB -> Serial... si am un program tester de com... apas pe telecomanda, merge perfect dar cand e sa bag Girder3 programul... cand dau LEARN, pot sa apas eu pe telecomanda pana imi sar ochii, stitzi cum sa fac sa imi mearga?


Receptorul Igor Cesko pe serial merge numai pe portul serial nativ, nu prin adaptoarele usb.
In schimb poti sa-ti faci receptorul pe usb, e mai simplu decat pare, pluginul pt. girder este acelasi si iti da si schema.
Oricum detalii gasesti pe siteul lui Igor Cesko http://www.cesko.host.sk/hardware.php. Programarea microcontrolerului este foarte simpla, practic se leaga direct pe portul paralel. Singura problema este sa ai un port paralel si sa ai Windows 98 (sau Me). Mie mi-a luat o saptamana sa ma prind ca pe Win2k si WinXP nu merge programarea (nu stiu de ce).

#42
reydan

reydan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 08.09.2006
Need some help.

Am facut eu frumos device-ul asta... acum la testare mai greu
Imi cam crapa girder
Am bagat 2 variante de girder ... 3.3 si 4 ..amandoua trial....si crapa amandoua

Imi poate trimite cineva o pereche girder+igorplug care sa mearga?

PS: In girder 3.3 am reusit totusi sa vad daca primeste vreun semnal ceva, si primeste :) ...which is good news i think. Codurile difera pentru taste...all seems ok la partea hardware

#43
carina019

carina019

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.05.2007
script error 1404

Edited by carina019, 20 May 2007 - 13:46.


#44
brainwashed

brainwashed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 14.02.2006
Si eu am facut un receptor din ala exact ca in schema si functioneaza bine. Atat ca ar trebui cautata o varianta de Girder care e mai veche si deci free. Eu cred ca o am pe ultima inainte sa-l faca shareware.
Trebuie setate corect porturile din plugin configuration altfel crapa.
O telecomanda de la 38.000 e cea mai indicata, ai mai multe seturi: TV1, TV2, AUX, SAT1... Eu cele mai multe butoane am reusit sa le folosesc cu AUX, pe celelalte setari sunt dezactivate anumite grupuri de butoane.
Aveti grija ca nu toate butoanele de la telecomanda vor functiona iar unele e posibil sa le duplice - adica apasand pe un buton sa se intample altceva pt alt buton.
Cum zicea cineva mai sus, e indicat sa fie pus pe un cablu de cca 1m, componentele asezate la capatul cu receptorul si nu la capatul cu mufa (cel putin asa cred eu ca e mai bine).
E de preferat sa fie setat ring-priority sau cum se numeste setarea aceea in program ca sa nu existe delay la efectuarea comenzilor.

#45
metalix_stefan

metalix_stefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 26.08.2007

View Postpickone, on Apr 5 2007, 15:32, said:

Am si eu un Receptor IR, si o telecomanda ... IR-ul este pe port serial...

toate bune si frumoase, functioneaza perfect cand este pus pe portul serial... dar ideea e urmatoarea... am o plaza de baza model mai noi si astia au scos porturile seriale de (COM) de pe placa.... eh mi-am cumparat si un adaptor USB -> Serial... si am un program tester de com... apas pe telecomanda, merge perfect dar cand e sa bag Girder3 programul... cand dau LEARN, pot sa apas eu pe telecomanda pana imi sar ochii, stitzi cum sa fac sa imi mearga?
Poti incerca asa ceva http://www.digitalwo...php?idprod=4590

#46
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Are cineva telecomanda de genul asta
http://www.digitalwo...php?idprod=5112 ?
As vrea sa stiu daca e compatibila cu Vista si daca se poat configura butoanele sau are dear preseturi.

#47
brainwashed

brainwashed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 14.02.2006
Depinde de driverele pe care le are. Daca driverele sunt ceva standard de HID (human interface device) gen tastatura atunci merge si cu Vista. Daca nu, trebuie verificat pe site-ul producatorului daca are driverele corecte.

#48
aaddyymaster

aaddyymaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 14.02.2009
sal...am nevoie de un driver de irda ma-880 pt k am pierdut cd si windowsul nu gaseste driverul,am cautat pe site producatorului www.mobileaction.com,am gasit multe drivere dar ma-880 nu:(...va rog cn are cd sau poate gaseste driverul sa ma ajute dc poate..thx in avans

#49
luciusverus

luciusverus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.07.2009
vreau si eu o telecomanda pt pc.insa ce am gasit pe net intrece nesimtirea ca pret.ma refer la firme consacrate:hp.dell,etc..dar si la chinezarii care sunt mai scumpe decat un tv tuner extern cu telecomanda.mentionez ca am un dell 1501 inspiron (care are decat 4 porturi usb,modem,palca retea,1port de monitor,si o intrare pt microfon) legat la un microlab fc 360(fara telecomanda).m-am gandit ca o solutie ar fi un receptor ir pe usb.poate stie cineva de unde imi iau telecomada +ir sau macar IR.astept orice sfat care sa ma scoata sub 25-30 de lei.Prin wifi nu exsita nici o metoda ce a controla pc-ul?routerul il tin in alta camera.mutumesc

post scriptum:daca cumpar un receptor ir pentru telefon(dina cela cu care salvezi din telefon in pc),si instalez programul de configurare al telecomezii o merge?

Edited by luciusverus, 03 August 2009 - 16:46.


#50
luciusverus

luciusverus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.07.2009
am gasit pe un site nemtesc o schema si m-am apucat sa cumapr componentele.cand am ajuns pe la 15 lei mai aveam de luat un atmel at90s2323-10 si un tsop 1738,cand surpriza:at costa 35 de lei si 1738 10 lei.ce pot sa folosesc in loc de at90s2323-10?pun si situ sper sa nu fie ilegala postarea :http://www.ocinside.de/go_e.html?http://www.ocinside.de/html/modding/usb_ir_receiver/usb_ir_receiver.html
daca poate cineva sa imi zica ce alt microcontroler as putea folosi.multumessc

#51
pigutzu

pigutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.04.2007
Salut, am un senzor irda dongle pe usb, stie cineva daca il pot folosi ca receptor pt telecomanda?  :mellow:

Chiar nu stie nimeni daca se poate folosi un usb irda dongle pentru telecomanda pc??????????????? :huh:

#52
adytz_4_u

adytz_4_u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.12.2007

View Postbiceman, on 20th January 2007, 15:54, said:

daca ai tv tuner cu telecomanda, poti folosi girder sa controlezi PC




am eu tv tunner  Kworld VS-DVBT210 functional ---am instalat girder ultima versiune de pe siteul oficial, l-am instalat....si cand dau sa caute telecomanda nu mi-o gaseste.. am si softul telecomenzii instalat (remote utility)...si degeba..CE POT FACE ACUM?

#53
phazzy

phazzy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.01.2009
Salut! Stiu ca postul e vechi dar poate mai raspunde cineva. As vrea sa-mi confectionez si eu un receiver conform celor spuse pe aici. Problema este ca habar nu am de unde sa cumpar componentele alea specifiocate intr-un post mai sus :

R1 3k3 = rezistenta de 3.3 Kiloohmi
D1 5V1 = dioda stabilizatoare (se mai numeste dioda zener) de 5.1 V
C1 100n = condensator ceramic de 10 uF
IC1 = senzor IR (infrarosu) TSOP 1738 (de 38 kHz)
RS 232 = mufa DB9 RS 232 mama

Deasemenea cand (si daca) :) o sa am receiverul functional vreau sa fac si un software ptr el.
So, sugestii de unde pot lua componentele?

Multumesc

#54
phazzy

phazzy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.01.2009

View Postphazzy, on 11th January 2010, 14:33, said:

Salut! Stiu ca postul e vechi dar poate mai raspunde cineva. As vrea sa-mi confectionez si eu un receiver conform celor spuse pe aici. Problema este ca habar nu am de unde sa cumpar componentele alea specifiocate intr-un post mai sus :

R1 3k3 = rezistenta de 3.3 Kiloohmi
D1 5V1 = dioda stabilizatoare (se mai numeste dioda zener) de 5.1 V
C1 100n = condensator ceramic de 10 uF
IC1 = senzor IR (infrarosu) TSOP 1738 (de 38 kHz)
RS 232 = mufa DB9 RS 232 mama

Deasemenea cand (si daca) :) o sa am receiverul functional vreau sa fac si un software ptr el.
So, sugestii de unde pot lua componentele?

Multumesc

Am gasit componentele la un magazin de electronice de pe str Maica Domnului (Tei).
O sa ma apuc de treaba :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate