Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Receiver PC (Telecomanda pentru PC)

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
akcentstyle

akcentstyle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 07.10.2006
Am rascolit internetul in cautarea unui receiver pentru PC (sincer sa fiu nu stiu sigur daca asa se numeste, in fine este acea componenta cu conectare fie pe serial fie pe USB prin care, cu ajutorul unei telecomenzi si a softului Girder, iti poti controla PC-ul din fotoliu...) si prea multe informatii nu am gasit. De vanzare astfel de chestii nu am gasit decat la un tip in Bucuresti (eu sunt din Craiova) dar nu sunt chiar convins... Oricum am facut o comanda dar daca nu ajunge intr-o saptamana sau nu functioneaza cum trebuie... caut alte variante...

In concluzie intrebarile mele sunt:
1. Care este denumirea corecta a acestui tip de produs? (Macar sa stiu ce caut...)
2. Unde as putea gasi asa ceva? Oare la magazinele de componente electonice? La cele de calculatoare n-au auzit de asemenea "SF-uri"...

PS. Daca cineva imi poate "vinde" vreun pont, as prefera sa fie un magazin marecu filiale in mai multe orase ca poate am sanse sa il gasesc si in Craiova. Sau poate un magazin online serios.

Multumesc anticipat... si sper sa primesc lamuriri...

#2
biceman

biceman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 922
  • Înscris: 19.06.2006
daca ai tv tuner cu telecomanda, poti folosi girder sa controlezi PC

#3
akcentstyle

akcentstyle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 07.10.2006

 biceman, on Jan 20 2007, 15:54, said:

daca ai tv tuner cu telecomanda, poti folosi girder sa controlezi PC

mersi pt sfat dar daca aveam tunner nu cred ca ma mai oboseam sa caut un receptor de semnal...

#4
biceman

biceman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 922
  • Înscris: 19.06.2006
nu stiu cat ar costa un astfel de receptor, dar mai putin de 50 ron nu cred... si mai trebuie o telecomanda (20 ron). Cu 100 ron gasesti tv tuner cu telecomanda! Asa ca...

#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
Omule...eu zic sa renunti la comanda pe care ai facut-o...daca vrei te ajut singur sa iti faci "jucaria"
Se numeste cablu Ir pentru PC...atata tot.
Uite , iti dau niste linkuri unde poti sa gasesti si ceva documentatie:
http://www.telecomanda-pc.ro/ -  aici ai sa gasesti cum se foloseste.
http://img103.echo.c...47/schma8up.jpg - aici ai sa gasesti schema cu care este realizat receptorul IR si care se conecteaza pe portul serial.Ai grija ca receptorul sa fie TSOP 1738...conteaza f mult.
in caz ca mai ai intrebari...ma gasesti pe mess la id-ul: dangelep
Cu "jucaria" asta poti sa faci ffff multe, apasand doar un buton ( poti chiar sa pui tastele de la telecomanda ca sa poti scrie cu ele )
Costul este f f f f mic...TSOP1738 ajunge cam in jur de 5-6 lei, si restul pieselor nu cred ca depaseste 2 lei....deci fa o socoteala

Edited by tehnics, 21 January 2007 - 01:31.


#6
akcentstyle

akcentstyle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 07.10.2006

 tehnics, on Jan 21 2007, 01:29, said:

Omule...eu zic sa renunti la comanda pe care ai facut-o...daca vrei te ajut singur sa iti faci "jucaria"
Se numeste cablu Ir pentru PC...atata tot.
Uite , iti dau niste linkuri unde poti sa gasesti si ceva documentatie:
http://www.telecomanda-pc.ro/ -  aici ai sa gasesti cum se foloseste.
http://img103.echo.c...47/schma8up.jpg - aici ai sa gasesti schema cu care este realizat receptorul IR si care se conecteaza pe portul serial.Ai grija ca receptorul sa fie TSOP 1738...conteaza f mult.
in caz ca mai ai intrebari...ma gasesti pe mess la id-ul: dangelep
Cu "jucaria" asta poti sa faci ffff multe, apasand doar un buton ( poti chiar sa pui tastele de la telecomanda ca sa poti scrie cu ele )
Costul este f f f f mic...TSOP1738 ajunge cam in jur de 5-6 lei, si restul pieselor nu cred ca depaseste 2 lei....deci fa o socoteala

Sunt convins ca nu e prea complicat... ma rog asta din punctul de vedere al unui electronist sau al unui pasionat de electronica... iar eu nu sunt nici una nici alta... si nu cred ca m-as pricepe sa fac asta...
Intr-adevar schema pare simpla... dar crede-ma ca habar n-am ce inseamna toate codurile alea pe acolo (DCD, TXD, R1, 3k3 etc.) si nici cum se numesc piesele pe care trebuie sa le cumpar... si cum sa procedez dupa ce am piesele cumparate...
Deci daca cineva este dispus sa imi ofere informatii detaliate, ca din colectia "idiot's guide", mai degraba un fel de tutorial pentru neaveniti ca mine, as fi foarte bucuros... si cine stie... poate ma reprofilez pe electronica...

#7
akcentstyle

akcentstyle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 07.10.2006
Pentru cei care au fost curiosi si au citit aceste posturi m-am intors sa le aduc lamuriri... am reusit si eu sa ma documentez...
Pentru schema electrica postata mai sus de tehnics traducerea ar fi:

R1 3k3 = rezistenta de 3.3 Kiloohmi
D1 5V1 = dioda stabilizatoare (se mai numeste dioda zener) de 5.1 V
C1 100n = condensator ceramic de 10 uF
IC1 = senzor IR (infrarosu) TSOP 1738 (de 38 kHz)
RS 232 = mufa DB9 RS 232 mama

Cunoscand aceste elemente si avand putina indemanare cred ca va puteti apuca sa va faceti singuri receptoarele pt PC.
Sau puteti sa comandati gata facute pe http://www.telecomanda-pc.ro si alte cateva situri.

PS. scuze profesionistilor asta a fost un post pentru cei mai putin iscusiti in ale electronicii...

#8
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Mai bine cumperi dispozitivul .. :)

#9
uskaat2004

uskaat2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 03.04.2006

 Doru_Neo, on Jan 22 2007, 08:31, said:

Mai bine cumperi dispozitivul .. :)

Ah... am avut si eu o comanda gen astea pe serial.. tot comandata online, nu stiu daca nu cumva chiar la http://www.telecomanda-pc.ro/. De cuvand baietii, a venit foarte repede. Merge cu orice fel de telecomanda si cu girder-ul
Dar am si dat-o repede, pentru ca pe portul serial... hmmmm ... se misca greu (raspunde greu de tot la comenzi). In prezent folosesc telecomanda de la tunner si un program numit Uice. Un tunner, daca doar pentru asta il vrei, il gasesti second si la 40-50 RON

#10
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salutare,

Undeva este o greseala.
"C1 100n = condensator ceramic de 10 uF".

Corect ar fi:
C1 100n = condensator ceramic de 0.1 uF.


#11
akcentstyle

akcentstyle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 07.10.2006

 Mos_Ilie, on Jan 22 2007, 10:05, said:

Salutare,

Undeva este o greseala.
"C1 100n = condensator ceramic de 10 uF".

Corect ar fi:
C1 100n = condensator ceramic de 0.1 uF.


Intr-adevar asa e...
S-a strecurat o greseala... si mi cer scuze...
Din pacate pana sa citesc postul acesta si sa imi dau seama de greseala... am apucat sa montez totul "ca la carte"... dar cu un condensator de 10 uF adica vreo 10 000 de nF de 100 de ori mai mult... si ma si miram de ce nu merge...

Asa cum va spuneam si mai devreme sunt cam afon in ale electronicii si as fi foarte curios daca dupa ce am montat ansamblul cu un condensator de 10 uF in loc de unul de 0.1 uF si bineinteles l-am probat la calculator (deci l-am alimentat) celelalte piese mai sunt bune... sau e posibil sa se fi stricat ceva?
intreb pentru ca as vrea sa incerc sa dau jos condensatorul si sa pun unul bun...

Astept raspunsurile voastre...

PS. Piesele m-au costat vreo 65.000
      Durata de executare: maxim 45 de min. in cazul meu...
      deci... daca iese bine... merita!

#12
CRYOTERROR

CRYOTERROR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.01.2007

 akcentstyle, on Jan 22 2007, 14:34, said:

Intr-adevar asa e...
S-a strecurat o greseala... si mi cer scuze...
Din pacate pana sa citesc postul acesta si sa imi dau seama de greseala... am apucat sa montez totul "ca la carte"... dar cu un condensator de 10 uF adica vreo 10 000 de nF de 100 de ori mai mult... si ma si miram de ce nu merge...

Asa cum va spuneam si mai devreme sunt cam afon in ale electronicii si as fi foarte curios daca dupa ce am montat ansamblul cu un condensator de 10 uF in loc de unul de 0.1 uF si bineinteles l-am probat la calculator (deci l-am alimentat) celelalte piese mai sunt bune... sau e posibil sa se fi stricat ceva?
intreb pentru ca as vrea sa incerc sa dau jos condensatorul si sa pun unul bun...

Astept raspunsurile voastre...

PS. Piesele m-au costat vreo 65.000
      Durata de executare: maxim 45 de min. in cazul meu...
      deci... daca iese bine... merita!
Nu cred ca s-a stricat nimic prin el , de fapt nu s-a stricat nimic. Faza e ca acum ceva ani in urma mi-am facut si eu o dracie din asta numai ca nu prea functiona cum trebuie in sensul ca eu ii dadeam comanda de volum acum iar softul banuiesc il procesa dupa 5 secunde. Asa ca nu stiu ce sa zic in legatura cu interfata asta. Oricum bafta.

#13
zpimp

zpimp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.01.2007
salut!

mam apucat sa fac si eu o chestie deasta - receptor infrarosu
am folosit schema asta (in mare:D)http://www.cesko.hos...irderplugin.htm

evident ca nu merge :(
am fost si am cerut ce ati scris voi mai sus dar nu stiu care piesa ce e
stiu care e senzorul


astea sunt piesele care le am:
una albastra-gri cu 4 dungi circulare portocalii si rosii
---{((((}---

una cilindrica cu negru si gri care are firele intro singura parte
______
[_____]==


si una cu o parte portocalie-caramizie si partea cealalta neagra(e putin transparenta parca) cu sarmele pe 2 parti ca prima

problema: care e condesatorul, care e rezistenta, care e dioda?
si mai ales de ce nu merge ? :(
o sa pun si poze mai incolo
pliz help

#14
akcentstyle

akcentstyle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 07.10.2006

 zpimp, on Jan 24 2007, 15:47, said:

una albastra-gri cu 4 dungi circulare portocalii si rosii
---{((((}---
asta ar trebui sa fie rezistenta

 zpimp, on Jan 24 2007, 15:47, said:

una cilindrica cu negru si gri care are firele intro singura parte
______
[_____]==
condensatorul

 zpimp, on Jan 24 2007, 15:47, said:

si una cu o parte portocalie-caramizie si partea cealalta neagra(e putin transparenta parca) cu sarmele pe 2 parti ca prima
dioda

acum din moment ce nu stiai care cum sunt piesele nici nu ma mir ca nu iti merge...

problema ese ca eu am executat corect montajul... am respectat schita (asa cred) si totusi nu merge... nu doar grider ci am incercat si cu "SerialWatcher" si nu imi inregistreaza nici o activitate pe porturile seriale... deci nu functioneaza...

am spus totusi "asa cred" (ca am respectat schita) pt ca am cateva nelamuriri... repet nu sunt electrician si nici macar pasionat de electronica... am vrut doar sa incerc sa realizez un montaj care mi s-a parut simplu...
revenind la nelamuriri...
1. condensatorul ese nepolarizat, nu?
2. dioda are catodul pe pinii 7 si 8 si anodul pe pinii 5 si 9, nu?
3. rezistenta trebuie asezata intr-o anumita pozitie?
4. As putea verifica in vreun fel daca senzorul TSOP este defect sau nu?

#15
zpimp

zpimp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.01.2007
eu sunt din galati, can someone pliz make me tha damn thing :) nentelegem la pret

#16
alfa_electronix

alfa_electronix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.03.2007
sal!
pentru cei interesati comercializez un receptor IR(foloseste programul girder) pt pc. pretzul este de 18Ron (sunt din Craiova).
dak doriti documentatie in legatura cu acesta contactati-ma(id_mess): "alfa_electronix"
o poza cu kit-ul: http://eugen.marte.ro/ir/a.jpg

Attached Files

  • Attached File  a.jpg   19.23K   47 downloads


#17
bpsorin

bpsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 17.12.2006
Sal! daca vrei ceva comercial da un ochi aici http://www.digitalwo...e.php?idcat=986

#18
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Salutare ! Am un IRDA dongle MA-880 care merge bine cu telefoane, alte laptop-uri etc. Am instalat mai multe programe pentru controlarea PC_ului de la distanta. Ma puteti ajuta sa configurez astfel incat programele sa vada device-ul ? Pe ce com merge ce tip pun. Deocamdata am selectat toate com-urile si am pus toate optiunile, inclusiv cateva drivere dar fara rezultat. Hardware e ok, becul clipeste cand trimit comenzi din telecomanda. Sincer nu credeam ca e asa complicata treaba intrucat instalarea si folosirea unui soft irda pentru mobil s-a facut in cateva secunde.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate