Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Cum alimentez cu semnal un vu-metru de la PC ... ?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Alex_0722876565

Alex_0722876565

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 19.08.2006
Sal , am urmatoarea ideie  cum multa lume este inebunita sa puna lumini pe PC  vreau sa fac urmatoarele :
- Sa conectez 2 vu-metre cu ac ( cred ca sint multi cei care stiu sa aprecieze frumusetea unui vu-metru cu ace luminat ...) pe placuta de plastic ( nu toti folosesc cele 3/4 locuri pt. CD/DVD ) ...
- Vu-metru e simplu de facut ( ma descurc fara probleme ...) dar ce vreau eu sa stiu  de unde pot lua semnal de audio ..sa nu fie dependent de volum .... ( nu ma intereseaza doar pt. un sistem ... cautam finalul si lipeam niste fire ecranate pe intrare ... ) ... vreau daca se poate sa se conecteze usor la orice PC  ...
-pe placile de baza .... se poate conecta undeva ... usor sa ai sunet .. fara sa fie dependent de volum ?
MULTUMESC ANTICIPAT .... :coolspeak:

#2
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
uite aici am gasit ceva interesant...poate te ajuta
din cate am inteles eu, ei folosesc un mic difuzor pe post de microfon
http://www.talkingel...r/StereoVU.html

#3
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,471
  • Înscris: 08.12.2006
pe placa de baza mai dificil, ca nu prea are treaba cu sunetul, in functie de placa de sunet pot sa fie sau nu sloturi pentru phones sau spk/line out sau/si mic in, in cazul in care sunt montate intr-un pc care are pe carcasa,frontal, intrari/iesiri de sunet,
dar sunt dependente de volum,
o alta varianta ar fi cea dificila, si anume cu schema placii respective de sunet in fata si pistolul de lipit (nerecomandat), o posibilitate, cred, in cazul asta, sa iasa de sub controlul volumului general, dar de volumul din winamp de ex nici o sansa

#4
Alex_0722876565

Alex_0722876565

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 19.08.2006

View Postantinari, on Jan 12 2007, 21:36, said:

pe placa de baza mai dificil, ca nu prea are treaba cu sunetul, in functie de placa de sunet pot sa fie sau nu sloturi pentru phones sau spk/line out sau/si mic in, in cazul in care sunt montate intr-un pc care are pe carcasa,frontal, intrari/iesiri de sunet,
dar sunt dependente de volum,
o alta varianta ar fi cea dificila, si anume cu schema placii respective de sunet in fata si pistolul de lipit (nerecomandat), o posibilitate, cred, in cazul asta, sa iasa de sub controlul volumului general, dar de volumul din winamp de ex nici o sansa
Singura chestie care ma intereseaza este sa reusesc conectarea vu-metru cu calculatorul fara sa fiu dependent de volumul pe mufa de iesire ... chiar nu exista in PC ... sunet analog ? stiu ca erau modele de placi de sunet ( mai vechi ) cu un integrat TDA 2003/2005 pe iesire ... chiar daca ar fii nevoie sa conectez o placa de sunet ... pe slot PCI .. nu ma deranjaza .. sau o ideie cum sa fac vu-metru sa nu fie prea sensibil la nivelul se semnal pe intrare .. sau chiar sa-l fac din digital/analog ... si sa incerc sa-l cuplez undeva pe MB ...   :mellow:  ciudat nici pe www.google.com nu am gasit mai nimic .. sa nu fii incercat nimeni sa-si puna un vu-metru pe PC ... acum cu nebunia asta cu lumini pe PC ( leduri / coolere ... )

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate