Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

un sfat

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
romeo

romeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 24.02.2002
am pus Win 2000 Professional pe un calc care se afla in retea peer to peer ,toate celelalte avind Win 98 , problema ca eu ii pot vedea pe ceilalti, ei ma pot vedea pe mine dar nu pot accesa ce am dat eu share ca cica le cere o parola pe care eu din cite stiu nu am pus asa ceva pt retea .
Intrebare:- unde si ce trebuie sa fac ca sa scot parola, care se cere  pt a accesa resursele mele date share ?

#2
horatzica

horatzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 20.03.2002
Da enable la contul Guest. Ai grija totusi sa dai share read-only ca el se pune "by default"cu drepturi depline.(Si asa te imbolnavesti cu Nimda :drac: )
Bafta.

#3
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Lasa contul de guest pe disable! Nu e nici o legatura intre contul guest si un share.

Ce setari de retea ai pe fiecare calculator? (ip, group etc.)

#4
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
Korekt bibicule ...

Daca nu shtii totushi notziuni elementare de retzea, e mai simplu sa dai enable la guest ... shi numa' daca e retzea locala. .. fara net ... daca e shi internet shi vrei securitate normala, fa conturi celorlaltzi shi lasa-i doar cu acces din retzea pe share-uri ... intra in policies shi da-i de-acolo disable local acces ...

mai intreaba aici daca nu shtii ce shi cum ...

#5
romeo

romeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 24.02.2002
ok am rezolvat cu accesul in retea la mine(am pus pe enable contul guest) dar mai exista si alta posibilitate ?
Alta intrebare :
-la fiecare bootare in contul de admn.(sau cu atributie de admn) ,tot imi da ca share si discul (hdd-ul), e ascuns de vederile celorlalti dar totusi... vreau sa scot chestia asta sa fie definitiva sa nu mai trebuiasca sa tot dau disable share, cum pot face asa ceva ? :)
Ca setari de retea IP statice ,work. e la fel .protocoale folosite TCPIP si IPX-ul il pun numai cind e vb. de ceva joace,file and printer sharing... (normal ca e pus), si client for micr.network si atit.mai trebuie ceva ca sa pot da acces la mine la resurse fara sa am contul guest pe enable ?

#6
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
alta solutie, cu guest disable:

- in primul rind calculatoarele sa fie in acelasi grup
- in al doilea rind creaza cite un user identic cu cel de pe calculatoarele cu w98 (pentru usurinta) (e bine fiecare calculator de w98 sa aiba alt user)
- in al treilea rind pe calculatoarele cu w98 NU se intra cu ESC ci se intra _obligatoriu_ cu un user si parola (poate fi vida). Acel user sa fie existent si in w2000, cu aceeasi parola ca pe w98.

#7
horatzica

horatzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 20.03.2002
Ar fi totusi o problema daca in retea ar cateva sute de calc. Stai sa faci la toti useri?

#8
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Sute de calculatoare cu w98???

Sint si programe cu care poti face sute de useri in citeva minute.

#9
horatzica

horatzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 20.03.2002
Pai zi si care sunt, nu ne lasa asa... :jaw-dropp

#10
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
mah, deja la sute de calculatoare, nu mai e rentabil sa lucrezi cu retzea peer-to-peer ... akolo trebuie retzea server-client, cu domeniu, in care userii sunt setatzi pe server, ca domain-users shi se pot loga cu userul shi parola respectiva pe ORICARE calculator din retzeaua respectiva ... shi aici intervine munca de jos pentru admin ...

cel mai sigur e tot ad-labam shi pentru acesta ... asta dupa ce stabileshte grupurile de securitate ....

#11
GabiMoraru

GabiMoraru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 25.01.2002
ia ziceti-mi si mie de ce nu-mi vede un PC cu placa ALI o placa de retea ISA (de intel). Celalat PC (VIA-DFI) o vede ok.
Asta cu ALI, intra in Windows dupa ce sta 70-80 de secunde (in plus) sau uneori mai rau se reseteaza inainte sa intre in Windows.
PS: placa are bootrom si un port serial pe ea. Nu am driveri. (are windowsu')








horatzica mamă, ai grija cu pusca aia ca s-ar putea sa ranesti pe cineva
: )
:cya:

#12
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
GabiMoraru >> ce placa ISA ? (adica exact ce model, parca spui ceva ca ar fi Intel ...) si ce inseamna ca "nu o vede" PC-ul ? Si ... te rugam sa-mi spui ce model de placa de retea este, pentru ca nu prea am vazut placi de retea cu port serial pe ele ...

#13
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Horatzica >> E vorba de Windows resource kit, care se poate cumpara de la Microsoft.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate