Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

un sfat

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
romeo

romeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 24.02.2002
am pus Win 2000 Professional pe un calc care se afla in retea peer to peer ,toate celelalte avind Win 98 , problema ca eu ii pot vedea pe ceilalti, ei ma pot vedea pe mine dar nu pot accesa ce am dat eu share ca cica le cere o parola pe care eu din cite stiu nu am pus asa ceva pt retea .
Intrebare:- unde si ce trebuie sa fac ca sa scot parola, care se cere  pt a accesa resursele mele date share ?

#2
horatzica

horatzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 20.03.2002
Da enable la contul Guest. Ai grija totusi sa dai share read-only ca el se pune "by default"cu drepturi depline.(Si asa te imbolnavesti cu Nimda :drac: )
Bafta.

#3
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Lasa contul de guest pe disable! Nu e nici o legatura intre contul guest si un share.

Ce setari de retea ai pe fiecare calculator? (ip, group etc.)

#4
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Korekt bibicule ...

Daca nu shtii totushi notziuni elementare de retzea, e mai simplu sa dai enable la guest ... shi numa' daca e retzea locala. .. fara net ... daca e shi internet shi vrei securitate normala, fa conturi celorlaltzi shi lasa-i doar cu acces din retzea pe share-uri ... intra in policies shi da-i de-acolo disable local acces ...

mai intreaba aici daca nu shtii ce shi cum ...

#5
romeo

romeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 24.02.2002
ok am rezolvat cu accesul in retea la mine(am pus pe enable contul guest) dar mai exista si alta posibilitate ?
Alta intrebare :
-la fiecare bootare in contul de admn.(sau cu atributie de admn) ,tot imi da ca share si discul (hdd-ul), e ascuns de vederile celorlalti dar totusi... vreau sa scot chestia asta sa fie definitiva sa nu mai trebuiasca sa tot dau disable share, cum pot face asa ceva ? :)
Ca setari de retea IP statice ,work. e la fel .protocoale folosite TCPIP si IPX-ul il pun numai cind e vb. de ceva joace,file and printer sharing... (normal ca e pus), si client for micr.network si atit.mai trebuie ceva ca sa pot da acces la mine la resurse fara sa am contul guest pe enable ?

#6
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
alta solutie, cu guest disable:

- in primul rind calculatoarele sa fie in acelasi grup
- in al doilea rind creaza cite un user identic cu cel de pe calculatoarele cu w98 (pentru usurinta) (e bine fiecare calculator de w98 sa aiba alt user)
- in al treilea rind pe calculatoarele cu w98 NU se intra cu ESC ci se intra _obligatoriu_ cu un user si parola (poate fi vida). Acel user sa fie existent si in w2000, cu aceeasi parola ca pe w98.

#7
horatzica

horatzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 20.03.2002
Ar fi totusi o problema daca in retea ar cateva sute de calc. Stai sa faci la toti useri?

#8
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Sute de calculatoare cu w98???

Sint si programe cu care poti face sute de useri in citeva minute.

#9
horatzica

horatzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 20.03.2002
Pai zi si care sunt, nu ne lasa asa... :jaw-dropp

#10
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
mah, deja la sute de calculatoare, nu mai e rentabil sa lucrezi cu retzea peer-to-peer ... akolo trebuie retzea server-client, cu domeniu, in care userii sunt setatzi pe server, ca domain-users shi se pot loga cu userul shi parola respectiva pe ORICARE calculator din retzeaua respectiva ... shi aici intervine munca de jos pentru admin ...

cel mai sigur e tot ad-labam shi pentru acesta ... asta dupa ce stabileshte grupurile de securitate ....

#11
GabiMoraru

GabiMoraru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 25.01.2002
ia ziceti-mi si mie de ce nu-mi vede un PC cu placa ALI o placa de retea ISA (de intel). Celalat PC (VIA-DFI) o vede ok.
Asta cu ALI, intra in Windows dupa ce sta 70-80 de secunde (in plus) sau uneori mai rau se reseteaza inainte sa intre in Windows.
PS: placa are bootrom si un port serial pe ea. Nu am driveri. (are windowsu')








horatzica mamã, ai grija cu pusca aia ca s-ar putea sa ranesti pe cineva
: )
:cya:

#12
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
GabiMoraru >> ce placa ISA ? (adica exact ce model, parca spui ceva ca ar fi Intel ...) si ce inseamna ca "nu o vede" PC-ul ? Si ... te rugam sa-mi spui ce model de placa de retea este, pentru ca nu prea am vazut placi de retea cu port serial pe ele ...

#13
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Horatzica >> E vorba de Windows resource kit, care se poate cumpara de la Microsoft.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate