Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 

Cum aflu proprietarul unui teren?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
BasarabiaSaudita

BasarabiaSaudita

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.04.2022
Salut,

Pe strada unde locuiesc este un teren care pare abandonat de multi ani, recent insa cineva a pus un gard si l-a facut parcare. Am incercat sa scot de la ANCPI un extras de carte funciara dar la sectiunea Proprietari si acte nu scrie nimic decat "null".
La observatii scrie: ";-242,71 mp teren in proprietate ( 250 mp din acte);-act transcris in RTI sub nr 8783/09.05.1938". Asta ce inseamna?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,166
  • Înscris: 22.05.2003
Inseamna ca nu are proprietari.

#3
BasarabiaSaudita

BasarabiaSaudita

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.04.2022

View PostAdm, on 28 februarie 2023 - 20:34, said:

Inseamna ca nu are proprietari.
Deci e primul venit, primul servit sau cum se procedeaza? Pe mine m-ar fi interesat sa cumpar terenul respectiv, de aia m-am si interesat de el.
De persoana care a pus gardul nu am reusit sa dau, am si intrebat in cartier dar nu stie nimeni de ea.

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,164
  • Înscris: 19.09.2005
daca nu cumva e deja inhatat de altcineva

#5
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Te poți interesa la primărie,doar e Unitate Administrativ Teritorială , știe fiecare metru de pământ.
Trebuie să aibe un număr poștal,ceva..

Edited by missionnad, 28 February 2023 - 23:02.


#6
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,588
  • Înscris: 08.03.2017
Pui o rabla pe teren si astepti ...in maxim 30 zile afla si daca e in celalalt capat al Lumi .
Poti sa te bazezi pe faptul ca in fiecare zona exista bagatori de seama care abia asteapta sa duca vestea ce buna Posted Image

Edited by ldpe, 01 March 2023 - 07:50.


#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

View PostBasarabiaSaudita, on 28 februarie 2023 - 19:42, said:

Pe strada unde locuiesc este un teren care pare abandonat de multi ani, recent insa cineva a pus un gard si l-a facut parcare. Am incercat sa scot de la ANCPI un extras de carte funciara dar la sectiunea Proprietari si acte nu scrie nimic decat "null".
La observatii scrie: ";-242,71 mp teren in proprietate ( 250 mp din acte);-act transcris in RTI sub nr 8783/09.05.1938". Asta ce inseamna?
Stiu ca este sau era ceva lege legata de terenurile nerevendicate. Daca dovedeai ca l-ai folosit si ingrijit un numar de ani, il puteai trece pe urma in proprietatea ta.
Probabil de asta l-au imprejmuit si au amenajat parcarea respectiva.

Si din cate stiu, e "primul venit, primul servit". Daca altcineva s-a bagat inaintea ta, tu nu mai poti sa-l folosesti.

Edited by Hider141, 01 March 2023 - 08:26.


#8
sdf8923jfsd

sdf8923jfsd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 18.05.2014

View PostBasarabiaSaudita, on 28 februarie 2023 - 19:42, said:

Salut,

Pe strada unde locuiesc este un teren care pare abandonat de multi ani, recent insa cineva a pus un gard si l-a facut parcare. Am incercat sa scot de la ANCPI un extras de carte funciara dar la sectiunea Proprietari si acte nu scrie nimic decat "null".
La observatii scrie: ";-242,71 mp teren in proprietate ( 250 mp din acte);-act transcris in RTI sub nr 8783/09.05.1938". Asta ce inseamna?
Solicita la Arhivele nationale o copie dupa inscrisul nr. 8783/09.05.1938 din RTI (Registrul de transcriptiuni si inscriptiuni - un sistem pre-carte funciara orientat pe proprietar, nu pe imobil, mai multe detalii despre el aici.)
Totusi, pare ca-ti lipseste calitatea (actual proprietar, persoana indreptatita, titular etc.) de a solicita datele din arhiva... Vezi ce iese.

View PostHider141, on 01 martie 2023 - 08:24, said:

Stiu ca este sau era ceva lege legata de terenurile nerevendicate. Daca dovedeai ca l-ai folosit si ingrijit un numar de ani, il puteai trece pe urma in proprietatea ta.
Probabil de asta l-au imprejmuit si au amenajat parcarea respectiva.

Si din cate stiu, e "primul venit, primul servit". Daca altcineva s-a bagat inaintea ta, tu nu mai poti sa-l folosesti.

Se invoca uzucapiunea, dar... nu e chiar atat de simplu si nu se poate aplica terenurilor aflate in domeniul public. @initiator: scoate un Certificat de urabanism pentru acea parcela daca tot ii sti identificatorii cadastrali - vei regasi si regimul juridic.

In plus trebuie sa faci dovada ca ai stapanit terenul netulburat o perioada de. Nu prea merge ca cineva isi ridica primul gard care, apropo, necesita Autorizatie de construire emisa de Primarie, pe care, ca s-o obtii, trebuie sa ai o anumita calitate (proprietar, concesionar etc.). Deci, de urmarit chestiunea cu gardul.

#9
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 09.08.2005

View PostAdm, on 28 februarie 2023 - 20:34, said:

Inseamna ca nu are proprietari.
Sau nu e făcut cadastrul.

#10
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,121
  • Înscris: 30.07.2006

View PostBasarabiaSaudita, on 28 februarie 2023 - 19:42, said:

Salut,

Pe strada unde locuiesc este un teren care pare abandonat de multi ani, recent insa cineva a pus un gard si l-a facut parcare. Am incercat sa scot de la ANCPI un extras de carte funciara dar la sectiunea Proprietari si acte nu scrie nimic decat "null".
La observatii scrie: ";-242,71 mp teren in proprietate ( 250 mp din acte);-act transcris in RTI sub nr 8783/09.05.1938". Asta ce inseamna?

Primaria trebuie sa stie.
E teren public sau in proprietatea cuiva.

#11
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
o bombonică + o față mieroasă la tanti unde plătești impozitul și ai rezolvat problema.

#12
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,873
  • Înscris: 13.07.2011
nu exista teren fara proprietar, ori este teren public (apartinand de stat, primarie, etc), ori ocolul silvic ori proprietate privata fara cadastru.

#13
GreatLeader

GreatLeader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.09.2022
In orice caz, te duci in audienta la urbanism.
Nu cred ca poti cere certificat de informare fara sa prezinti acte.

#14
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Vorbiti de acelasi teren: https://forum.softpe...at-cu-un-teren/ ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate