Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cum aflu proprietarul unui teren?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
BasarabiaSaudita

BasarabiaSaudita

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.04.2022
Salut,

Pe strada unde locuiesc este un teren care pare abandonat de multi ani, recent insa cineva a pus un gard si l-a facut parcare. Am incercat sa scot de la ANCPI un extras de carte funciara dar la sectiunea Proprietari si acte nu scrie nimic decat "null".
La observatii scrie: ";-242,71 mp teren in proprietate ( 250 mp din acte);-act transcris in RTI sub nr 8783/09.05.1938". Asta ce inseamna?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Inseamna ca nu are proprietari.

#3
BasarabiaSaudita

BasarabiaSaudita

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.04.2022

View PostAdm, on 28 februarie 2023 - 20:34, said:

Inseamna ca nu are proprietari.
Deci e primul venit, primul servit sau cum se procedeaza? Pe mine m-ar fi interesat sa cumpar terenul respectiv, de aia m-am si interesat de el.
De persoana care a pus gardul nu am reusit sa dau, am si intrebat in cartier dar nu stie nimeni de ea.

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
daca nu cumva e deja inhatat de altcineva

#5
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Te poți interesa la primărie,doar e Unitate Administrativ Teritorială , știe fiecare metru de pământ.
Trebuie să aibe un număr poștal,ceva..

Edited by missionnad, 28 February 2023 - 23:02.


#6
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
Pui o rabla pe teren si astepti ...in maxim 30 zile afla si daca e in celalalt capat al Lumi .
Poti sa te bazezi pe faptul ca in fiecare zona exista bagatori de seama care abia asteapta sa duca vestea ce buna Posted Image

Edited by ldpe, 01 March 2023 - 07:50.


#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View PostBasarabiaSaudita, on 28 februarie 2023 - 19:42, said:

Pe strada unde locuiesc este un teren care pare abandonat de multi ani, recent insa cineva a pus un gard si l-a facut parcare. Am incercat sa scot de la ANCPI un extras de carte funciara dar la sectiunea Proprietari si acte nu scrie nimic decat "null".
La observatii scrie: ";-242,71 mp teren in proprietate ( 250 mp din acte);-act transcris in RTI sub nr 8783/09.05.1938". Asta ce inseamna?
Stiu ca este sau era ceva lege legata de terenurile nerevendicate. Daca dovedeai ca l-ai folosit si ingrijit un numar de ani, il puteai trece pe urma in proprietatea ta.
Probabil de asta l-au imprejmuit si au amenajat parcarea respectiva.

Si din cate stiu, e "primul venit, primul servit". Daca altcineva s-a bagat inaintea ta, tu nu mai poti sa-l folosesti.

Edited by Hider141, 01 March 2023 - 08:26.


#8
sdf8923jfsd

sdf8923jfsd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 18.05.2014

View PostBasarabiaSaudita, on 28 februarie 2023 - 19:42, said:

Salut,

Pe strada unde locuiesc este un teren care pare abandonat de multi ani, recent insa cineva a pus un gard si l-a facut parcare. Am incercat sa scot de la ANCPI un extras de carte funciara dar la sectiunea Proprietari si acte nu scrie nimic decat "null".
La observatii scrie: ";-242,71 mp teren in proprietate ( 250 mp din acte);-act transcris in RTI sub nr 8783/09.05.1938". Asta ce inseamna?
Solicita la Arhivele nationale o copie dupa inscrisul nr. 8783/09.05.1938 din RTI (Registrul de transcriptiuni si inscriptiuni - un sistem pre-carte funciara orientat pe proprietar, nu pe imobil, mai multe detalii despre el aici.)
Totusi, pare ca-ti lipseste calitatea (actual proprietar, persoana indreptatita, titular etc.) de a solicita datele din arhiva... Vezi ce iese.

View PostHider141, on 01 martie 2023 - 08:24, said:

Stiu ca este sau era ceva lege legata de terenurile nerevendicate. Daca dovedeai ca l-ai folosit si ingrijit un numar de ani, il puteai trece pe urma in proprietatea ta.
Probabil de asta l-au imprejmuit si au amenajat parcarea respectiva.

Si din cate stiu, e "primul venit, primul servit". Daca altcineva s-a bagat inaintea ta, tu nu mai poti sa-l folosesti.

Se invoca uzucapiunea, dar... nu e chiar atat de simplu si nu se poate aplica terenurilor aflate in domeniul public. @initiator: scoate un Certificat de urabanism pentru acea parcela daca tot ii sti identificatorii cadastrali - vei regasi si regimul juridic.

In plus trebuie sa faci dovada ca ai stapanit terenul netulburat o perioada de. Nu prea merge ca cineva isi ridica primul gard care, apropo, necesita Autorizatie de construire emisa de Primarie, pe care, ca s-o obtii, trebuie sa ai o anumita calitate (proprietar, concesionar etc.). Deci, de urmarit chestiunea cu gardul.

#9
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,042
  • Înscris: 09.08.2005

View PostAdm, on 28 februarie 2023 - 20:34, said:

Inseamna ca nu are proprietari.
Sau nu e făcut cadastrul.

#10
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,063
  • Înscris: 30.07.2006

View PostBasarabiaSaudita, on 28 februarie 2023 - 19:42, said:

Salut,

Pe strada unde locuiesc este un teren care pare abandonat de multi ani, recent insa cineva a pus un gard si l-a facut parcare. Am incercat sa scot de la ANCPI un extras de carte funciara dar la sectiunea Proprietari si acte nu scrie nimic decat "null".
La observatii scrie: ";-242,71 mp teren in proprietate ( 250 mp din acte);-act transcris in RTI sub nr 8783/09.05.1938". Asta ce inseamna?

Primaria trebuie sa stie.
E teren public sau in proprietatea cuiva.

#11
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012
o bombonică + o față mieroasă la tanti unde plătești impozitul și ai rezolvat problema.

#12
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,843
  • Înscris: 13.07.2011
nu exista teren fara proprietar, ori este teren public (apartinand de stat, primarie, etc), ori ocolul silvic ori proprietate privata fara cadastru.

#13
GreatLeader

GreatLeader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.09.2022
In orice caz, te duci in audienta la urbanism.
Nu cred ca poti cere certificat de informare fara sa prezinti acte.

#14
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Vorbiti de acelasi teren: https://forum.softpe...at-cu-un-teren/ ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate