Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Preț mașină 2023

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
CUCUL

CUCUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 21.04.2022

 Scurthea211, on 01 decembrie 2022 - 14:17, said:

Acum producatorii declara ca marja de profit la o masina noua e sub 10% la nivel de marca. La unele e in jur de 5%.

Trebuie sa fii copil sa crezi asta :)

#20
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,820
  • Înscris: 09.01.2007
E chestie general valabila in industrie, majoritatea producatorilor fac mult mai multi bani din service/intretinere decat din vanzarea de masini noi, pentru ca e competitie foarte mare, nu de-alta.

Quote

‘The bottom line is that car manufacturing and car retailing is ridiculously tough, with even best-in-class margins around 20 per cent, very healthy margins around 10 per cent and some operating in the low single digit zone, after spending billions on research, development, infrastructure and more.

Cred ca trebuie sa fii copil sa crezi ca toti fac 20%+ si nu vor sa scada pretul ca sa vanda cateva zeci/sute de mii de masini mai mult. Oare s-ar vinde mai bine golfu' chel daca ar costa 19.9k in loc de 23k?

#21
marius_optimist

marius_optimist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2012
Mai este un element de luat in calcul și anume euribor care a crescut vertiginos anul acesta și acest lucru va scădea puternic cererea că dispar bani pt achiziție la început de an era negativ -0.5% acum e 1.8%
Tot mai des vad că găsești mașini pe stoc, care au fost rezervate și s-au renunțat la ele, deci cam urmează o perioadă nasoală, cam cum zicea optimistul in bancul ăla o sa ajungem sa cerșim cu toți si pesimistul întrebă:  de la cine?

Edited by marius_optimist, 01 December 2022 - 14:37.


#22
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
O zici de parca vorbim de mos craciun nu de o industrie. Tu tii cont ca in pret trebuie sa amortizezi si costurile cu dezvoltarea, marketing, costurile de exploatare a fabricilor,etc?

Google is your friend. Asta e primul rezultat, dar daca sapi gasesti o gramada de statistici pt fiecare brand in parte:

https://cardealermag...rception/234641

Daca nu ai chef sa citesti tot, undeva in partea de jos, concluzia unui tip care cu asta se ocupa toata ziua asta e : in medie 5%

Professor of industrial strategy David Bailey, of the Birmingham Business School, said the pandemic has actually seen profit margins increase for car manufacturers.But this year that has improved, he said, thanks to a combination of discounts disappearing and a tendency to produce higher margin models due to semiconductor chip shortages.

He said: ‘Making fewer cars and not chasing volume has meant, perhaps oddly, that car industry margins in the first half of 2021 were amongst the highest in decades.
‘Costs have been trimmed in some cases by firms dropping features on some models.

‘Overall, profit margins ran at around 10 per cent in the first half of 2021, almost double usual figures.’


Banuiesc ca subintelegi faptul ca ei se joaca cu oferta cum vor ei in anumite limite.

Edited by Scurthea211, 01 December 2022 - 14:40.


#23
WorstSpiderman

WorstSpiderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 18.06.2019

 piciul, on 01 decembrie 2022 - 12:05, said:

Un lucru este cert,la sfarsit de august am facut un test auto la un dealer Toyota si a doua zi am platit avansul pentru masina,astazi masina valoreaza cu 1500 euro mai mult.Posted Image Posted Image


au fost unii cu comanda data si care au fost informati ca ori platesc pretul nou majorat, ori nu mai primesc masina
dealerul avand clieti la pretul majorat

Sper sa nu fie cazul si la tine
Atunci nu erau masini pe stoc nicaieri, dar acum sunt...de termenele de livrare nu zic nimic :)

Si sper sa nu-ti fi luat LC
5 ani nu se mai apropie nici o comanda noua de el.

https://www.foxbusin...old-out-4-years

aici 4 ani in alte parti 5

#24
DCC08

DCC08

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 08.08.2022

 Scurthea211, on 01 decembrie 2022 - 14:17, said:

Daca era asa simplu eram toti bogati la bursa.

cerere/oferta/inflatie/curs valutar/costuri de productie/situatia geopolitica/crize de aprovizionare ... toate influenteaza.

Acum producatorii declara ca marja de profit la o masina noua e sub 10% la nivel de marca. La unele e in jur de 5%. Unde ar intra o reducere substantiala in aia 5-10% ca sa mai merite pentru ei efortul?

Daca scade cererea le e mai usor sa scada productia si sa pastreze pretul ca sa se pastreze la 5% profit.Altfel nu are sens. Inflatia nu ii ajuta ca si ei cumpara subansamble scump. Nu e specula ca la cirese,gogonele si pepeni sa zici ca isi permit sa taie din pix ca oricum ala era profit.

La masini nu e ca la imobiliare unde ai construit 500 de apartamente si stai cu ele goale. Aici producatorul daca vede ca nu mai vinde scade productia, inchide 2 fabrici da sute de oameni afara, da vina pe criza si aia e.

Cele mai pertinente și corecte comentarii. Bravo!

#25
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,913
  • Înscris: 27.01.2016
Pretul va scadea pentru ca nu va mai fi putere de cumparare, dar nu foarte mult. Dar o masina nu este o chestie in care să merite să investesti foarte mult. Iei una SH cu care sa-ti faci treaba si aia e.

Edited by Testosteron, 01 December 2022 - 15:55.


#26
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,393
  • Înscris: 13.01.2011

 Testosteron, on 01 decembrie 2022 - 15:52, said:

... Iei una SH cu care sa-ti faci treaba si aia e.
Dar ce fac cei care vor să dovedească tot timpul ceva, prin lucrurile materiale?  :naughty:

#27
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,913
  • Înscris: 27.01.2016

 crisstonne, on 01 decembrie 2022 - 16:33, said:


Dar ce fac cei care vor să dovedească tot timpul ceva, prin lucrurile materiale?  :naughty:
Pai daca au bani pot s-o faca, daca nu, in vremurile astea e bine sa fii prudent.

#28
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 06.01.2022
Daca ai banutii pregatiti, in Decembrie/ Ianuarie de obicei e mai "foame de bani" si ai sanse sa prinzi pe la dealeri masini ramase pe stoc sau care sunt pe drum catre ei pentru ca altii le-au refuzat pe ultima suta, si poate negociaza ceva, acolo niste accesorii, poate un 500 euro. Doar ca alegi din ce e deja configurat ca si optiuni si culoare. Mergi si fa test drive la orice ai vrea sa cumperi si vezi daca ti se potriveste. Sporuri!

#29
crazyAlex

crazyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 06.02.2007
De câteva săptămâni urmăresc BMW F31, Audi A4, Renault Talisman, Ford Mondeo și Passat B8. Am căutările salvate pe cele două site-uri mari de anunțuri.

Am observat două lucruri:

1. Am în lista cu favorite permanent între 15 și 20 de mașini. Mașinile salvate dispar din listă după o luna. Cred că mai degrabă expiră anunțul, decât să se vândă.
2. Din ce în ce mai des mașini fabricate după 2013 precum BMW F31 sau Audi A4 coboară sub pragul de 10 mii de euro.

#30
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007
Dispar anunturile pentru ca nu le iese specula jepcarilor care vor sa scoata pe ele combustibilul si intretinerea pe anii cat au avut masina. Si cum nu prea se mai gasesc gusteri care sa muste momeala, caci aia cu ciunga-n par deja au fost prostiti si au aruncat banii-n vant, renunta la idee si decat sa dea masina la pretul ei devalorizat, isi vad de treaba si renunta la "combinatie". La fel se va intampla si cu piata de masini noi, este aceeasi situatie, dar cu alti gusteri.

#31
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Daca decizia de cumparare depinde de pretul de anul asta vs pretul de anul viitor inseamna ca nu ai nevoie de masina. Daca nu e o necesitate ci un moft, atunci e cel mai ok sa o cumperi cand ai banii. Bine... de preferat e sa nu cumperi deloc daca-i doar de dragul de a avea o anumita masina.

#32
phNt

phNt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 19.10.2008
Urmaresc de undeva de prin luna mai piata auto, m-am uitat la masini intre 20-25k , pot sa spun ca piata a scazut cu undeva la 5% fata de pretul initial, din ce stiu era un studiu a celor de la KMPG in care spuneau ca productia va reintra in normal undeva la sf anului 2022 inceputul anului 2023, acuma piata o poti urmari si tu in general pe olx, ideea ca pe europa sunt niste probleme destul de mari, mai ales ca din data de 5 decembrie intra embargoul pt rusi, inflatie care cica si a atins varful, bear marketuri peste tot nu va mai dura mult pana si masina second va scadea ( posibil si drastic ) + ca din cauza dobanzilor de referinta oamenii nu se mai imprumuta la banca, chiar ieri am fost de curiozitate sa intreb pentru un credit la 50000 ron ce dobanda e si am ramas putin blocat 6.5%+robor ( pe persoana juridica ). Mai pe scurt, merita asteptarea macar pana in lunile februarie martie

#33
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,820
  • Înscris: 09.01.2007

 phNt, on 03 decembrie 2022 - 13:03, said:

pot sa spun ca piata a scazut cu undeva la 5% fata de pretul initial

Banuiesc ca te referi la piata SH, pentru ca la masini noi nu am vazut scaderi, ba din contra. Si pana nu se opresc cele noi din crescut in pret, nu o sa scada seminificativ nici piata SH.

#34
Costel2223

Costel2223

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 29.11.2021
Nu vad cum preturile la mașini vor scade in condițiile in care toate celelalte lucruri se scumpesc. Sincer nu cred că o să mai fie vreo ieftinire. Banii ținuți în cont se devalorizează cel mai repede in perioada asta.

#35
phNt

phNt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 19.10.2008

 TehCube, on 03 decembrie 2022 - 13:15, said:

Banuiesc ca te referi la piata SH, pentru ca la masini noi nu am vazut scaderi, ba din contra. Si pana nu se opresc cele noi din crescut in pret, nu o sa scada seminificativ nici piata SH.

 Costel2223, on 03 decembrie 2022 - 15:35, said:

Nu vad cum preturile la mașini vor scade in condițiile in care toate celelalte lucruri se scumpesc. Sincer nu cred că o să mai fie vreo ieftinire. Banii ținuți în cont se devalorizează cel mai repede in perioada asta.

Asa au fost si la materialele de constructii, cand fierul era 9 lei/kg lumea zicea ca nu va mai da inapoi, eh acu 5/6 luni ce s-a intamplat ? a ajus pretul prepandemie, indiferent ca tii banii in cont, in bursa in masini pierzi indiferent, doar trebuie sa alegi răul cel mai mic, uitati-va la imobiliare, deja sunt mici scaderi in piata ? Cum analizati voi ca si alea vor creste ? Cati dintre cei care isi cumpara masini second hand au credit in banca? cati si-au cumparat apartament cu banii jos si tot asa. Asa au fost si cu cryptomonedele inainte de pandemie cand erau la pret de nimic. Tot ce urca trebuie sa si coboare, mai ales daca cresterea e brusca

LE : Ah si mai sunt curios de inca o chestie, cand piata isi va reveni la normal ce se va intampla cu toate masinile second hand ? Poate ne lamuresc niste colegi care si au achizitionat masini noi la ce timp se asteapta pentru o masina noua

Edited by phNt, 03 December 2022 - 20:33.


#36
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,820
  • Înscris: 09.01.2007
Eu n-am zis ca nu scad, am zis ca inca n-au scazut la masinile noi.
Sincer, ma astept sa scada doar cand ajung sa stea cu masinile prin curte. Si la cum arata piata masinilor noi, mai dureaza destul pana la stadiul ala.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate