Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Preț mașină 2023

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
VLADDy87

VLADDy87

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 28.10.2021
Salutare tuturor!
Ce părere aveți despre ce se va întâmpla pe viitoru cu prețul mașinilor? Ma refer la 2023, momentan preturile au crescut enorm. Dacă intram în recesiune exista posibilitatea sa scadă sau se vor menține? E rentabil sa cumperi acum mașină ce mai găsești sau sa mai aștept pana anul viitor? Orice sfat e bine venit, mulțumesc și apreciez răspunsul fiecăruia.

#2
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,912
  • Înscris: 03.12.2005
Inflatie inseamna ca preturile cresc, chiar daca volumul de tranzactionare scade. Daca va scadea suficient cat sa influenteze preturile ramane de vazut. Deocamdata stim ca din 2019 incoace s-au produs volume mult mai mici cu care sa fie inlocuite exemplarele mai vechi, iar masinile noi care sa le inlocuiasca pe astea post 2018 sunt tot scumpe.
Cumva, mai degraba vad producatorii dispusi sa scada numarul de unitati decat pretul. Si nici o recesiune nu va tine la infinit.

#3
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Cum la multe modele timpul de asteptare pentru o masina noua personalizata este de la 9 la 15 luni, chiar daca o sa scada cererea, reduceri de pret poate o sa vezi peste 2 ani.
Intre timp inflatia o sa il duca mai sus ca acum asa ca e destul de greu de crezut ca o sa prinzi o oferta mai buna in viitorul apropiat.
Daca esti dispus sa astepti, gandeste te la o perioada mai mare de 1 an. E pariul tau.

In alta ordine de idei la sfarsitul asta de an an vazut cateva oferte mai bune decat in vara. De exemplu la Sportage era avantaj client de 3k euro cu livrare imediata. Asa ceva nu exista in vara. Dar vezi cu rabla, ca initial anuntasera ca se opreste pe 25 Noiembrie.

#4
wer123

wer123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 14.05.2019
Cauta subiecte pe forum, din 2015 se zice ca la anul va fi recesiune...

#5
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,001
  • Înscris: 30.07.2006

 VLADDy87, on 27 noiembrie 2022 - 00:56, said:

Salutare tuturor!
Ce părere aveți despre ce se va întâmpla pe viitoru cu prețul mașinilor? Ma refer la 2023, momentan preturile au crescut enorm. Dacă intram în recesiune exista posibilitatea sa scadă sau se vor menține? E rentabil sa cumperi acum mașină ce mai găsești sau sa mai aștept pana anul viitor? Orice sfat e bine venit, mulțumesc și apreciez răspunsul fiecăruia.

Ce am luat anul trecut cu 20.600 acum e 23.000
Nu,preturi vor creste si la anul

#6
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009

 VLADDy87, on 27 noiembrie 2022 - 00:56, said:

Orice sfat e bine venit, mulțumesc și apreciez răspunsul fiecăruia.
Daca ai nevoie de masina acum => cumpar-o ca nu va fi nici un motiv sa scada preturile in viitorul apropiat.

Daca nu ai nevoie atunci mai astepti si vezi ce se intampla.

#7
ajaccio

ajaccio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 19.02.2008
Chiar daca pretul la producator o sa ramana la fel (desi ma indoiesc din cauza inflatiei) tu peste 1-2 ani tot vei plati mai mult pe ea doar raportat la cursul EUR-RON. Nu stiu cat o sa mai poate BNR-ul sa tina cursul constant.

#8
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021

 VLADDy87, on 27 noiembrie 2022 - 00:56, said:

Salutare tuturor!
Ce părere aveți despre ce se va întâmpla pe viitoru cu prețul mașinilor? Ma refer la 2023, momentan preturile au crescut enorm. Dacă intram în recesiune exista posibilitatea sa scadă sau se vor menține? E rentabil sa cumperi acum mașină ce mai găsești sau sa mai aștept pana anul viitor? Orice sfat e bine venit, mulțumesc și apreciez răspunsul fiecăruia.

Cumpara acuma daca ai bani!
La unele marci, repet, la unele marci, dureaza mult livrarea. Este si in functie de dotarile alese.
De ce ma bag in discutie pe acest subiect? Fiindca am masina noua cumparata (venita) pe data de 26.10.2022. O cumnata de-a mea si-a acontat acum un Peugeot 208 ce deja era in showroom la Ploiesti. Va avea masina chiar saptamana asta.
Este alegerea ta, eu ti-am spus opinia mea cu dovezi palpabile. La noi in familie se/s-au achizitionat doua masini noi deja.
Repet,alegerea este numai a ta 100%!

#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011

 wer123, on 27 noiembrie 2022 - 19:01, said:

... recesiune...
Poți să îi spui ,,oda bucuriei ", ori, nicicum.
Dacă au crescut atîta prețurile, nu este bine.
Aștepți să auzi acel cuvînt din gura cuiva anume, ,,autorizat "?!

#10
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022
Preturile cresc mereu, mai mult sau mai putin, in functie de producator si model cresterea ar fi intre 500-1000 euro pe an, in fiecare an !
Cel putin asta am observat eu de 20 de ani, de la prima masina noua incoace.

#11
speleus

speleus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 02.01.2006
Parerea mea este ca daca ai banii cumpara acum.
Preturile nu cred ca vor scadea chiar daca va fi recesiune (cel putin nu nominal) din cauza inflatiei. Ca o sa mai poti prinde vreo promotie de pe stoc nu-i exclus dar putin probabil.
De asemenea toti producatorii o vireaza catre electrice iar aceasta virare implica costuri mari, modificari pe lantul de productie la uzine, de platforme, practic o intreaga industrie este in schimbare.
Deja unii producatori se plang ca vor scoate din productie modelele mici deoarece vor deveni nerentabile (referitor la norma euro7) adica pretul va fi asa de mare ca nu va mai renta productia deoarece nu vor putea vinde (vezi golf, fiesta). Grea decizie....

#12
thedude00009

thedude00009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 24.07.2022
Îți trebuie neapărat ? Preturile nu cresc la infinit , suntem deja aproape de recesiune ,asta o vezi prin creditarea din ce in ce mai scumpă . Acum e ultimul moment în care poți vinde înainte să o ia la vale tot ,in nici un caz de cumpărat . Sau mă înșel și toți românii se scaldă în munți de cash .

#13
JonnyCage18900

JonnyCage18900

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.11.2022

View Postthedude00009, on 30 noiembrie 2022 - 19:20, said:

Îți trebuie neapărat ? Preturile nu cresc la infinit , suntem deja aproape de recesiune ,asta o vezi prin creditarea din ce in ce mai scumpă . Acum e ultimul moment în care poți vinde înainte să o ia la vale tot ,in nici un caz de cumpărat . Sau mă înșel și toți românii se scaldă în munți de cash .

Eu cred ca inflație va fi si anul viitor încă mai mare decât acum, iar prețul la mașini va creste. Nu știu pe ce mizezi tu ca e ultima suta de metrii când vor mai creste, iar în recesiune din câte țin minte preturile la auto sunt la fel dacă nu mai mari.

#14
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007
Realistic vorbind nimeni nu iti poate spune ce se va intampla. Vezi si tu cum scapam de o mizerie si intram in alta.
Astea fiind spuse, sansele ca sa SCADA preturile peste cateva luni sunt minime, pentru ca inca e pustiu pe la distribuitori, cererea e mai mare decat oferta, timpii de livrare sunt mari, etc. Nu are cum sa tina situatia asta la nesfarsit. Dar intai o sa se stabilizeze, o sa scada timpii de livrare pana revin la cei "normali", si abia dupa daca incep sa ramana cu masini in curte vor scadea si preturile. Eu nu cred ca se intampla asta prea curand, poate dupa mijlocul lui 2024.

As zice ca daca mai poti trage de timp, mai trage. De crescut in halul in care au crescut preturile recent nu prea mai are cum, ca imi imaginez ca nu le mai cumpara lumea, da-le dracu' de fiare, dar repet, nu are cum sa ghiceasca nimeni. Optimismul ne zice ca ce-i mai rau a trecut, dar realitatea poate sa ne contrazica, si sa devina mai rau inainte sa fie mai bine. :)

#15
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007
Un lucru este cert,la sfarsit de august am facut un test auto la un dealer Toyota si a doua zi am platit avansul pentru masina,astazi masina valoreaza cu 1500 euro mai mult.Posted Image Posted Image

#16
CUCUL

CUCUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 21.04.2022

View PostVLADDy87, on 27 noiembrie 2022 - 00:56, said:

Salutare tuturor!
Ce părere aveți despre ce se va întâmpla pe viitoru cu prețul mașinilor? Ma refer la 2023, momentan preturile au crescut enorm. Dacă intram în recesiune exista posibilitatea sa scadă sau se vor menține? E rentabil sa cumperi acum mașină ce mai găsești sau sa mai aștept pana anul viitor? Orice sfat e bine venit, mulțumesc și apreciez răspunsul fiecăruia.

Indiferent de ce ti se va spune aici pe forum: pretul e reglat de cerere si oferta. Daca lumea nu mai are bani sa ia masini pentru ca abia au bani sa-si plateasca facturile, cererea la masini va scadea si automat si pretul va scadea.

Inflatia e tot o bula care se sparge.

#17
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 28.11.2001
Eu ma uit la un sh de 2-3 ani.
- BMW seria 5, phev, xdrive - preturile au scazut. La unele masini cu peste 4-5k euro.
- Volvo s60/v60 - phev - la fel, preturile au scazut dar mult mai putin (pina in 1k euro)
- volvo XC60 - phev, preturile raman nemiscate.
Din ce am oservat, suv-urile si crosoverele nu se ieftinesc.

#18
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Daca era asa simplu eram toti bogati la bursa.

cerere/oferta/inflatie/curs valutar/costuri de productie/situatia geopolitica/crize de aprovizionare ... toate influenteaza.

Acum producatorii declara ca marja de profit la o masina noua e sub 10% la nivel de marca. La unele e in jur de 5%. Unde ar intra o reducere substantiala in aia 5-10% ca sa mai merite pentru ei efortul?

Daca scade cererea le e mai usor sa scada productia si sa pastreze pretul ca sa se pastreze la 5% profit.Altfel nu are sens. Inflatia nu ii ajuta ca si ei cumpara subansamble scump. Nu e specula ca la cirese,gogonele si pepeni sa zici ca isi permit sa taie din pix ca oricum ala era profit.

La masini nu e ca la imobiliare unde ai construit 500 de apartamente si stai cu ele goale. Aici producatorul daca vede ca nu mai vinde scade productia, inchide 2 fabrici da sute de oameni afara, da vina pe criza si aia e.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate