Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Ma simt blocat si obosit sa mai incerc

* - - - - 3 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
27 răspunsuri în acest subiect

#1
Florin201

Florin201

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 15.03.2020
Ce faci cand te simti blocat si esti obosit sa mai incerci sa schimbi ceva in viata ta? sau cand voci interioare iti spun ca nu ai vreo sansa sa te schimbi?
Am 22 de ani. De cand am intrat la facultate, si am lasat jocurile pe calculator, am realizat ca am niste probleme:
-nu am prieteni apropiati
-nu am skiluri sociale (si aici merita subliniat si lipsa de skiluri de relationare cu sexul opus)
-nu traiesc cu adevarat
-nu am stima de sine si nici incredere de sine
-am multe ganduri irationale, cele mai grave fiind: imi imaginez ca lumea ma judeca pentru orice, sau tot timpul mintea mea se gandeste la cel mai rau scenariu
-imi este frica de aproape orice vine vorba de socializare
-anxietate sociala
Au trecut 3 ani jumatate de atunci, si pot sa afirm ca problemele s-au diminuat un pic, cu vreo 25%, ceea ce este foarte nesatisfacator. Am incercat sa ma schimb si am reusit ceva dar intr-o masura nesatisfacatoare. Am facut muuuuulti pasi dar aproape de fiecare data destul de mici si nu am ajuns foarte departe. Am acces la 2 psihologi la facultate la care am acces in mod gratuit  dar care nu ma ajuta cu mare lucru. Bani nu prea am sa ma duc la altii. Foarte des simt ca nu traiesc, ca ma sufoc, ca viata-i repetitiva si sunt obosit.

#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.704
  • Înscris: 25.11.2014
Apucate de sport. Baga sala la greu. O sa vezi niste schimbari dupa un an de sport si disciplina.

#3
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.089
  • Înscris: 19.12.2012
Apucate de un sport, fa miscare, fa ceva util ! Fa in asa fel incat la sfarsit de saptamana cand faci o retrospectiva sa zici, am facut ceva saptamana asta !

La varsta ta, cel mai util si important lucru e sa termini facultatea aia cu performante cat mai bune si sa gasesti un job in domeniu (considerand ca e o facultate ce merita, nu una de sport sau asistenta sociala)

#4
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.358
  • Înscris: 08.11.2020
Dupa 20 de ani de computer, e normal sa fi asa, dar ca sa apara schimbarea trebuie sa incepi de undeva. Fa sport(creste nivelul de testosteron si dopamina, o sa ai mai multa incredere in tine), citeste carti, fa activitati sociale unde intalnesti oameni noi.

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.393
  • Înscris: 13.01.2011
Pericolul de a posta aici, este că o să dai de unii cu ouălelele" de aur.
Ăștia sînt născuți campioni, și-au supt mucii că așa a vrut mușchiul lor & etc.  ��

Deci, ești în pericol dublu, tu ești labil psihic, peste asta suprapui pericolul ca un guru dezaxat să îți spună să îți bei urina.
Conștientizezi pericolul?!

Mergi la psihologii ,,ăia ", dar și ascultă și acceptă ce spun, dacă doar asculți, ești ca și cîinele care își urmărește coada.

Ai privit în viața reală un cîine care își aleargă coada?
Exact, o să amețească, obosească, nu o să realizeze mare lucru, poate mușcă cîteva floace de păr din coadă, cam atît.

Nu mai căuta empatie, dragoste sau ajutor pe forum, nu o să le găsești.
Aici găsești alți oameni, cu probleme personale pe care le maschează foarte bine.

Caută să schimbi direcția pas cu pas, cu pași mici, cu bună știință, prin propriile puteri.
Nu te aștepta la miracole brusc, asta este prima eroare, să te grăbești, mai bine bucurăte de schimbările mici, care se tot acumulează.
Spor.

#6
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.619
  • Înscris: 16.06.2004

View PostFlorin201, on 02 ianuarie 2022 - 01:05, said:

Ce faci cand te simti blocat si esti obosit sa mai incerci sa schimbi ceva in viata ta? sau cand voci interioare iti spun ca nu ai vreo sansa sa te schimbi?
Am 22 de ani. De cand am intrat la facultate, si am lasat jocurile pe calculator, am realizat ca am niste probleme:
-nu am prieteni apropiati
-nu am skiluri sociale (si aici merita subliniat si lipsa de skiluri de relationare cu sexul opus)
-nu traiesc cu adevarat
-nu am stima de sine si nici incredere de sine
-am multe ganduri irationale, cele mai grave fiind: imi imaginez ca lumea ma judeca pentru orice, sau tot timpul mintea mea se gandeste la cel mai rau scenariu
-imi este frica de aproape orice vine vorba de socializare
-anxietate sociala
bine ai venit in viata de adult !!!

#7
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.183
  • Înscris: 06.02.2011

View PostFlorin201, on 02 ianuarie 2022 - 01:05, said:

Ce faci cand te simti blocat si esti obosit sa mai incerci sa schimbi ceva in viata ta? sau cand voci interioare iti spun ca nu ai vreo sansa sa te schimbi?
Am 22 de ani. De cand am intrat la facultate, si am lasat jocurile pe calculator, am realizat ca am niste probleme:
-nu am prieteni apropiati
-nu am skiluri sociale (si aici merita subliniat si lipsa de skiluri de relationare cu sexul opus)
-nu traiesc cu adevarat
-nu am stima de sine si nici incredere de sine
-am multe ganduri irationale, cele mai grave fiind: imi imaginez ca lumea ma judeca pentru orice, sau tot timpul mintea mea se gandeste la cel mai rau scenariu
-imi este frica de aproape orice vine vorba de socializare
-anxietate sociala
Au trecut 3 ani jumatate de atunci, si pot sa afirm ca problemele s-au diminuat un pic, cu vreo 25%, ceea ce este foarte nesatisfacator. Am incercat sa ma schimb si am reusit ceva dar intr-o masura nesatisfacatoare. Am facut muuuuulti pasi dar aproape de fiecare data destul de mici si nu am ajuns foarte departe. Am acces la 2 psihologi la facultate la care am acces in mod gratuit  dar care nu ma ajuta cu mare lucru. Bani nu prea am sa ma duc la altii. Foarte des simt ca nu traiesc, ca ma sufoc, ca viata-i repetitiva si sunt obosit.
Esti tanar si ai toata viata inainte, probabil te judeci cam aspru, ia-o mai usor, e bine ca esti constient si vrei sa corectezi . Totul pleaca din mintea si gandurile tale, fa-ti o disciplina si ordine cu ceea ce vrei sa faci, unde vrei sa ajungi. Nu te lasa afectat de parerile celor din jurul tau, clovni tot timpul vor fi.
Dupa cum au zis si unii colegi de forum, sportul ajuta mult.  Ti-as recomanda si niste carti care te-ar putea ajuta:
- Puterea subconstientului tau de Joseph Murphy,
- Asa cum gandeste omul de James Allen,
- Forta gandirii pozitive de Norman Vincent Peal
- iar daca stii engleza Power of awarness de Neville Goddard(Tarcher Cornerstone Editions)
Ridica-te, scutura-te de praf si apuca-te de treaba. Studiaza, invata, munceste, traieste, daca le faci pe astea iti garantez ca nu vei mai avea probleme.
P.S: acum e cea mai frumoasa perioada din viata ta, ai timp sa te gasesti/definesti, sa citesti mai mult si sa-ti gasesti si jumatatea. Anii astia nu se mai intorc, profita de ei la maxim. Mare atentie si la facultatea ce o urmezi, sa fie un domeniu care te va ajuta in viitor si care sa-ti placa cu adevarat, ca altfel pierzi vremea aiurea.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
1)  @Colegi:   unii ati citit in diagonala, si veniti cu sfaturi aberante, irealizabile acuma  (Armata), comparatii aiurea cu cainii.  Bine ca nu il trimiteti direct in Legiunea Franceza sau Marina Americana.
A zis cumva omul ca e sedentar, sau nu face sport ?
Poate chiar face, si  totusi are probleme ...  va ganditi ca poate il demotivati?

2) @Florin201:  Pai in primul rand, nu posta asa ceva pe forum, ca e ocazie buna unora sa bata joc si sa te demotiveze si mai tare.
Nu e nimeni aici in stare sa te motiveze, nici macar eu, (ma ocup de alte probleme poate similare) dar intru pe forum sa ma destind sau sa cer sfaturi tehnice la care nu ma pricep (aici poate si eu m-am inselat, dar e alt topic - nu incep sa discut acuma)!

Am inteles ca de 3 ani ai inceput schimbari, nah vezi ca: E spre bine !!!  chiar tu ai zis !   25 % e ceva Posted Image

Stii cum e cu serviciile gratuite? Is gratuite deci nu te astepta la nu stiu ce sfaturi.  Pentru start sunt bune, daca ai nevoie de cateva sedinte ok,  dar poate in cazul tau nu ar fi rau sa mergi la cineva, mai cu experienta care face consultatii pe bani.  Intereseaza-te cine e bun pe acolo, si ia 1 sedinta, apoi vezi daca iti place de Doctor, si ia mai multe (5-10) si mai evaluezi.

Nu e rusine sa mergi la psiholog, nici macar sa consulti  un psihiatru ! - dar trebuie sa fie bun in meserie + sa faceti "click". Daca te reped, trag concluzii rapide ne la locul lor (eg. sport, sau incep cu tratamente foarte agresive - de tot tremuri pe tine dupa) atunci mai vezi cu alti doctori. Repet doctori si nu prieteni/ forumuri !

Partial - depinde de caz si Sportul poate fi una din solutii,  dar nu astepta performanta ca putem da in alte flustrari...

Dar cu skillurile sociale, multi NU o au,  deci nu esti singurul, si gandeste-te ca ultimii 2 ani au fost foarte grei si pentru cei care au skilluri sociale.
Ne-au rupt astia cu regulile covid, izolare, lucru de acasa!  Unii au mai pus cu lopata peste promovand  Stirile False, speriat si mai rau oamenii + guvernul cu masuri haotice... !

Speram sa vina vremuri mai bune, Sanatate !

Editat de MembruAnonim, 02 ianuarie 2022 - 04:08.


#9
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.135
  • Înscris: 03.12.2005
anxietatea trece odata cu varsta.
skillurile sociale se ascut ca orice alt skill: "practice, practice, practice... " iesi in lume si exerseaza. faptul ca ti-e frica.. mai exista o zicala la americani: " fake it 'till you make it" :lol:
faptul ca simti ca nu traiesti : inchide facebook si instagram, ca astea iti denatureaza perceptia asupra a ce inseamna sa iti traiesti viata.
viata e repetitiva pentru toata lumea, nu e ca pe instagram.

iesi din casa, fa-ti prieteni si cateva hobby-uri. peste 10 ani te vei uita in urma si vei vedea ca nu mai e dracul asa de negru.

Editat de takillya, 02 ianuarie 2022 - 09:55.


#10
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.853
  • Înscris: 02.11.2016
Și eu mă simt ca tine inițiatorule, o fi ceva caracteristic generației noastre?
S-o schimbat paradigma într-atat de mult?

#11
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.135
  • Înscris: 03.12.2005

View PostBucsaMobilul, on 02 ianuarie 2022 - 10:19, said:

Și eu mă simt ca tine inițiatorule, o fi ceva caracteristic generației noastre?
S-o schimbat paradigma într-atat de mult?

nu e.
crezi ca pe vremea mea, acum +35 de ani,  nu exista anxietate ?
dar viata te obliga sa te adaptezi, n-ai ce face.

sigura diferenta era ca noi puteam forma mai usor cercuri sociale, tinerii din ziua de azi sunt mult mai atomizati decat eram noi.
noi nu ne puteam refugia in viata online, eram oarecum obligati sa iesim in lume.

Editat de takillya, 02 ianuarie 2022 - 10:48.


#12
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 57.714
  • Înscris: 11.04.2005

View Posttakillya, on 02 ianuarie 2022 - 09:52, said:

faptul ca simti ca nu traiesti : inchide facebook si instagram, ca astea iti denatureaza perceptia asupra a ce inseamna sa iti traiesti viata.
viata e repetitiva pentru toata lumea, nu e ca pe instagram.

Exact!   Imaginea vieții după rețelele de socializare este falsă.   Se poate ignora

#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.687
  • Înscris: 24.11.2015
Si eu am trecut prin asta Posted Image

#14
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.289
  • Înscris: 30.10.2006
Pasi mici. Starea ta este un soi de dependenta de nefericire. Si de o dependenta nu poti scapa. Cand realizezi ca o ai poti face doua lucruri , exact in ordinea urmatoare :
1) identifici stimulul care declanseaza dependenta
2) inlocuiesti dependenta cu o alta mai putin nociva.
Greu sa ai prieteni si daca esti sociabil. Prietenia este o " povara sociala " cu multe fete. Nu ai ajuns asa peste noapte. Toata viata ta de pana acum a concurat la stilul de existenta pe care il ai.
Ai un avantaj. Realizezi ca este ceva de facut. Multi nu o fac si cauta scuze pentru nerealizarile lor sociale si profesionale .
Acum sa iti explic ce faci tu de fapt. Te compari cu altii .
Acest obicei poate fi obositor. Altii au mai multi prieteni decat tine, au o usurinta mai mare in a socializa. Partea cu judecatul este adevarata. Oamenii chiar ne judeca pentru orice facem. chiar is cand nu este problema lor. Din asta traiesc surorile Kardashian ...ca in rest sunt niste curve proaste , jumatate plastic, fara o viata a lor reala . Ai vrea sa fii asa ? Sa traiesti doar din interesul celor din jur pentru dimensiunile curului tau sau abilitatea de a face un oral de calitate vreunui star care le ajuta sa isi vanda imaginea ? Din afara pare o reteta a succesului dar crede-ma ca sunt goale pe dinauntru. Acum ca le-am facut de rahat pe surorile celebre, asa-i ca viata pare mai " traibila " . Daca si alea pot fi judecate, inseamna ca nu-i nici o problema, este un obicei absolut normal al societatii.
Stima de sine ...asta este o cruce greu de carat in spate. Iar ne comparam cu altii. De obicei cu unii care par sa aiba o stima de sine cat Casa Poporului. Crede-ma , in majoritatea covarsitoare a cazurilor, afisarea unei increderi exagerate este exact opusul realitatii . Cei mai nesiguri oameni sunt aceia care par siguri pe situatie si nu pierd nici o oportunitate sa isi exprime social aceasta siguranta.
Deci , ai constatat ca ai o viata aproape normala. viata este grea mai ales cand ii vanezi si scoti in evidenta partile negative. Ele exista , dar sunt si parti bune. Oamenii ceva mai fericiti stiu cum sa faca abstractie de partile urate si sa se bucure de cele frumoase.
Asa-i ca-i simplu ?
Treci la treaba. Este frumos afara ( cel putin la mine la Brasov este un soare super) , iesi din casa , plimba-te , uita-te la o pasare , uita-te la o casa frumoasa, uita-te la oameni si cauta ce se ascunde sub imaginea falsa pe care o afiseaza. ai sa vezi ca de unde stai tu si nu ai nici o responsabilitate , ei par sa se zbata mai mult decat tine daca ai rabdare sa urmaresti gesturile care le tradeaza supararile sau lipsa de siguranta.
si o sa te simti mai bine .

#15
Sucre_revenitorul

Sucre_revenitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 462
  • Înscris: 21.07.2020

View PostFlorin201, on 02 ianuarie 2022 - 01:05, said:

Ce faci cand te simti blocat si esti obosit sa mai incerci sa schimbi ceva in viata ta? sau cand voci interioare iti spun ca nu ai vreo sansa sa te schimbi?
Am 22 de ani. De cand am intrat la facultate, si am lasat jocurile pe calculator, am realizat ca am niste probleme:
-nu am prieteni apropiati
-nu am skiluri sociale (si aici merita subliniat si lipsa de skiluri de relationare cu sexul opus)
-nu traiesc cu adevarat
-nu am stima de sine si nici incredere de sine
-am multe ganduri irationale, cele mai grave fiind: imi imaginez ca lumea ma judeca pentru orice, sau tot timpul mintea mea se gandeste la cel mai rau scenariu
-imi este frica de aproape orice vine vorba de socializare
-anxietate sociala
Au trecut 3 ani jumatate de atunci, si pot sa afirm ca problemele s-au diminuat un pic, cu vreo 25%, ceea ce este foarte nesatisfacator. Am incercat sa ma schimb si am reusit ceva dar intr-o masura nesatisfacatoare. Am facut muuuuulti pasi dar aproape de fiecare data destul de mici si nu am ajuns foarte departe. Am acces la 2 psihologi la facultate la care am acces in mod gratuit  dar care nu ma ajuta cu mare lucru. Bani nu prea am sa ma duc la altii. Foarte des simt ca nu traiesc, ca ma sufoc, ca viata-i repetitiva si sunt obosit.

Capul sus tinere . Nu te da batut ! Ai toată viata inainte. Nu te gandi la trecut doar la prezent si viitor. Sigur ai in cap ceva planuri vise etc urmăreștele.

#16
jacko

jacko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 204
  • Înscris: 20.03.2007
da' ceva unde să îți dai întâlniri, nu neapărat romantice, cu cei care ar putea avea similarități existențiale nu sunt pe undeva .. ?! .. adică, prin timpuri prea îndepărtate deja existau reviste ca Ecran Magazin sau Salut unde, culmea, lăsai adresa de acasă(nu aia de mail!), uneori și telefonul(cel fix, evident!) și primeai scrisori de la cei care împărtășeau ceva hobby similar(muzică, filme, sport) .. și nu veniți cu exemplul Tinder, să zic ..

#17
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.575
  • Înscris: 10.01.2012

Pe de o parte poti sa te motivezi anticipand efectele pozitive ale unui alt stil de viata, mai activ. Sau anticipând efectele negative ale stagnării actuale. Mai ales ca se adâncește criza economică.

Pe de alta organismul poate fi investigat la fel ca un dispozitiv mecanic.
Un aspect banal este că mulți nu sunt motivați din cauza sindromului inflamator latent. Nu suntem conștienți de el, dar există și prin scăderea dopaminei scade motivația.

Simpla suplimentare cu câteva g/zi vitamina C, ar face pe mulți să aibă deodată CHEF! Iar asta fiindca sprijnă direct producția proprie de colagen, dar și activitatea suprarenalelor. Deci inflamația scade, te ridici cu mai mare ușurință din pat. Pe scurt, vitamina C este condiția SINE QUA NON pentru a deveni stăpânul propriei vieți.

Alte soluții eficiente precum enzimele sau omega 3, simplifică homeostazia și in ultimă instanța previn epuizarea ultimelor rezerve de vitamina C.

Aici am mai scris despre suplimente, și exact acestea ai putea sa le folosesti si tu. In definitiv totul se reduce la optimizarea functiilor organismului.
https://forum.softpe.../#entry28568816

#18
pelecaci

pelecaci

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 291
  • Înscris: 03.06.2008
E f bn ca teai gandit sa apelezi psihologi dar trebuie sa ai in vedere ca psihoterapia e cea care te ajuta sa gestionezi anxietatea, anxietate sociala etc.
Cand o sati permiti financiar sa nu amani.

Altfel, majoritatea oamenilor au  tulburari anxioase.
Eu am intalnit o groaza. Unii se ascund sub carapacea falsitatii, altii fumeaza de ii ia dracu etc.
Deci problema nu e numai la tn, de fapt asta e o lectie cheie p care am invatat-o ca si altii au probleme. Dak se comporta stramb nu inseamma ca e  pt ca ai tu stea in frunte.



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate