Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Ma simt blocat si obosit sa mai incerc

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
optimus prime

optimus prime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 16.04.2006
Salutare.Am vazut postarea ta care sper ca e reala si nu e trolling.Toti iti dau sfaturi sa iesi,sa socializezi,sa mergi la psihologi etc.Dar la biserica te-ai gandit sa mergi sa te rogi ?Nu stiu daca esti sau nu credincios dar sa stii ca pe mine m-a ajutat foarte mult acest lucru.Si am trecut prin multe necazuri confruntandu-ma cu aceleasi probleme ridicate de tine.Nu se vor rezolva peste noapte dar daca incepi sa te rogi la Dumenzeu sa-ti lumineze mintea ca sa vezi incotro sa te indrepti ai sa vezi ca altfel te vei simti.Dar sa o faci cu sinceritate.Ma uit la tineri care una doua isi pun capat zilelor pentru niste tampenii pentru ca satana le intuneca mintea si sunt slabi.E o generatie de oameni slabi pentru ca nu au credinta si isi pun nadejdea in oameni,tehnologie etc.Ai incercat psihologi ,vad ca nu prea te-au ajutat.Incearca sa-l cauti si pe Dumnezeu ,mergi la biserica,aprinde o lumanare si roaga-te.Cauta un preot si spune-i prin ce treci ca la tine problemele sunt sufletesti nu fizice.Numai bine  si nu uita...tu esti tanar ai toata viata inainte...daca de-acum ai stari din astea ce vei face mai tarziu cand apar greutatile REALE?De aceea te sfatuiesc prieteneste ia-l pe Dumnezeu si Maica Domnului langa tine si ai sa vezi ca vei trece peste cele mai mari incercari cu bine; si iti mai dau un sfat:ai grija cum iti alegi prietenii...mai bine unul si bun decat 10 care te trag in jos ca sa fii "cool".Dar,in final este decizia ta.Cheers.

#20
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
"Simptomele" descrise de tine le-am trăit cam fiecare dintre noi: unii la vârsta pubertății, alții la o vârstă adolescentină iar alții la vârsta maturității.
Uneori în viață suntem în derivă, avem impresia că suntem ignorați, că suntem neînțeleși, că nu avem niciun rost în viață etc.
Ești tânăr, chiar foarte tânăr. În pauzele de la cursuri lipește-te de un/o coleg/colegă pe care îl/o vezi că este mai retras/ă. Vă veți găsi subiecte de discuție, cu siguranță.
În drumul spre facultate, oprește-te pe la biserică, închină-te, zi o rugăciune și, cu siguranță, Dumnezeu va avea grijă de tine.
Numai bine!

#21
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

View Postpui, on 03 ianuarie 2022 - 15:48, said:

"Simptomele" descrise de tine le-am trăit cam fiecare dintre noi: unii la vârsta pubertății, alții la o vârstă adolescentină iar alții la vârsta maturității.
Uneori în viață suntem în derivă, avem impresia că suntem ignorați, că suntem neînțeleși, că nu avem niciun rost în viață etc.
Ești tânăr, chiar foarte tânăr. În pauzele de la cursuri lipește-te de un/o coleg/colegă pe care îl/o vezi că este mai retras/ă. Vă veți găsi subiecte de discuție, cu siguranță.
În drumul spre facultate, oprește-te pe la biserică, închină-te, zi o rugăciune și, cu siguranță, Dumnezeu va avea grijă de tine.
Numai bine!


De ce a trebuit sa incluzi asta? Chiar crezi ca popa o sa-l ajute?

#22
Melania_Marianu

Melania_Marianu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.10.2015
E interesant ca ai subliniat ca ai anxietate, dar tinand cont ca ai spus ca te simti obosit, ai stima de sine scazuta, si nota de pesimism in general cu privire la eforturile si progresul pe care l-ai facut, sugereaza faptul ca te poti confrunta si cu simptome ale depresiei (anxietatea si depresia sunt prietene foarte bune). Faptul ca te simti blocat si totul e repetitiv, chiar daca ai facut o schimbare pozitiva (te-ai lasat de jocurile de pe calculator) e un "red flag". Ce bucurii, interese ai?
Daca in majoritatea timpului ai ganduri negative, cel mai probabil e o problema de sanatate mentala.

#23
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011

View PostMelania_Marianu, on 26 iunie 2022 - 14:46, said:

... sanatate mentala.

Se spune că în orice om stă ascuns un dilimandros  😉
Asta cu sănătatea mentală, este relativă, am văzut destui oameni în viața reală, sau pe forum, care au deraiat brusc, în ciuda aparențelor de normalitate de pînă atunci.

Edited by crisstonne, 26 June 2022 - 15:18.


#24
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
si eu tot la fel m-am simtit o buna perioada de timp, parca in ultimul timp nu mai e chiar asa rau. E mult fake in social media, multi vor sa para ceea ce nu sunt, pun doar momentul fericit din viata lor pentru o zi sa zicem, restul e la fel ca la orice om normal ( in marea majoritatea a cazurilor). Si eu ma mai frustrez cand deschid instagram, facebook, stiu cum e. Inchid si gata.
Si eu am o anxietate sociala, dar incerc din rasputeri sa socializez cat pot, usurel. Dar nu incerca sa te faci placut pentru toata lumea, cum zicea si cineva mai sus e super obositor. De asemenea, sa te compari cu altii, fiecare e ok in felul lui, are visuri diferite. Iti zic eu ca faza cu FA SPORT sau mai stiu eu ce, pur si simplu nu merge daca nu iti place cu adevarat. O sa tragi de tine si te chinui. Poti gasi o activitate care iti face placere.
Da-ti timp, stiu ca si eu as vrea sa am totul repede, dar asta e ma resemnez ( cat pot ) :D

#25
miruna2000

miruna2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 22.06.2022
Ai nevoie de un surplus de energie pe care trebuie sa-l iei de undeva. Ia-ti un concediu, du-te la munte, la mare, fa un sport, alimentație corecta etc

#26
Clarisa34

Clarisa34

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.06.2022

View Postcrisstonne, on 26 iunie 2022 - 15:17, said:



Se spune că în orice om stă ascuns un dilimandros  😉
Asta cu sănătatea mentală, este relativă, am văzut destui oameni în viața reală, sau pe forum, care au deraiat brusc, în ciuda aparențelor de normalitate de pînă atunci.

Da, la fel cum si sanatatea, in general, e relativa. Esti sanatos pana iti rupi un picior, pana afli ca ai diabet sau ca ai hipertensiune arteriala.

Doar ca pentru sanatatea mentala nu ai la dispozitie o radiografie, o analiza de sange, un RMN, care sa-ti stabileasca un diagnostic si sa-ti identifice problema.

#27
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
Cam așa ceva.
Primele semne de alertă, pînă la dileala care îți fură raționamentul, sînt atunci cînd începi: ,,...am 3 clase dar sînt mirific/-ă, lumea e" rea, nu îmi vede potențialul... eu sînt deștept/deșteaptă dar nu mă apreciază nimeni... toată lumea este rea și îmi vrea răul... mă port ca o precupeață din piață și lumea nu mă suportă, asta este discriminare... învîrt truisme, nu respect reguli, nu respect oamenii, jignesc, mă ascund după expresia ,,asumată ", nu păcălesc pe nimeni, sînt nefericită, lumea e" rea... eu vreau să fac ce vreau eu, partenerul nu are voie la fel, nu ne mai înțelegem, sufăr ,nu sînt înțeleasă, el este un nesimțit, nu mă înțelege, nu mă merită... etc... "

#28
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
E irelevanta judecata oamenilor, caci is varza.. am vazut atatea cazuri cand trageau numai concluzii gresite, de am ajuns sa vad oamenii ca si cum ar fi niste animale, de care n-ai de ce sa te jenezi, caci stii ca nu inteleg nimic din ce faci.

Trebuie antrenament la skillurile sociale. Se intampla si invers: lume care era sociabila dar odata retrasi din lumea profesionala si pierderea contactului, si-au pierdut skillul, deci e o veste buna pt tine (si nu prea pt omenire)

Partea cu femeile.. e mai delicat, caci eu cred ca asta e o rezultanta a vietii/successului social. Cred ca e indirecta conexiunea deci. Cam cum ne zicea Moldova "Bai daca vreti Unirea, nu va pierdeti vremea sa faceti campanie pt Unire, ci ocupati-va cu bunastarea Romaniei, si o sa vedeti ca ne alaturam imediat". Cam asa si cu femeia. Problemele in relatie vin din relatiile sociale din-afara cuplului.

Stai mai ca asta-i subiect din ianuarie si ne adresam peretilor aici.

Edited by bursucelu_viesel, 02 July 2022 - 12:54.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate