Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Sunt nebun sau nu?

* * * * - 3 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
71 răspunsuri în acest subiect

#55
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 808
  • Înscris: 11.03.2014

View Postionzicu, on 28 iunie 2021 - 12:36, said:


.... da 100ron imprumut, te rog io!

#56
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.965
  • Înscris: 06.05.2020
S-a retras de pe SP, nu are cum sa te ajute.

#57
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.516
  • Înscris: 12.07.2019
Citeam mai inainte pe subiectul ala cu interlopi aia de poarta posete, aia de ziceau Moarte Romaniei.
Citeam acolo si ma gandeam ca este greu sa traiesti ca cinstit in tara asta.
Si cum aria asta nu are legatura cu aria politica o sa zic ca din primul mesaj pare un baiat bun.
Cum toti cei de aici probabil am imprumutat candva bani din naivitate.

Am imprumutat bani unuia dintre prieteni cei mai buni, a ramas ca restituie sumele respective in weekend, 0 dobanda, nu vreun avantaj, eram pustan, am acordat imprumut unui prieten o suma de bani cu care nu mai stiu ce a facut. Sa zicem ca cand trebuia sa restituie bani in weekend? Va zic la vreo 20 de ani distanta, va zic ca l-am sunat, ca trebuia sa returneze bani. Si mi-a zis ca o sa imi dea bani, ca oricum nu aveam ce sa fac cu ei. Lasa ceva urme psihice cand un prieten bun pe care l-ai ajutat iti tradeaza increderea si iti si zice ca tie oricum nu iti trebuiau bani.
Gata cu imprumutat sume importante catre prieteni.

Aveam o cunostinta care cerea 50 lei, i-am imprumutat 50 de lei si apoi cat a trebuit sa tin minte ca i-am imprumutat 50 de lei, sa fiu atent sa ii cer bani.

Si cereasa de pe tort a fost cand am imprumutat un prieten de familie, subliniez prieten de familie, cam ultima persoana te-ai astepta sa uite sa plateasca.
Si i-am oferit bani si va zic ca la ceva timp discutam cu el, imi zicea ca are rate, ca nu poate sa le plateasca, sa-l girez la un alt credit.
Va zic ca urmaream ce zice, un om care s-a ascuns cu ratele, cu bani. Cand am aflat ca are ceva placeri cu jocurile de noroc si ca era cu fumatul, am zis ca asta a fost, uneori sanatatea psihica valoreaza mai mult ca bani.

Si o sa ziceti de ce treburile astea? Pentru ca si eu, probabil ca si voi, am fost crescut cu mentalitatea de baiat bun, daca am economisit bani si m-am descurcat cu bani sa zicem ca se stia ca am bani.
Educatia buna nu prea te ajuta in lumea asta perversa.

Nu mai acord bani imprumut, ma simt mult mai linistit. Si cei care o sa cititi mesajul asta poate o sa va ganditi ca sunt nesimtit, porc. Ete ca invetez vreo cheltuiala, nu am cash.
Simplu.

Am o cunostinta de si-a cumparat mobila si tot anul respectiv a folosit asta ca o scuza. L-a invitat un coleg de al lui la nunta ficei si m-a amuzat cum i-a zis ca nu are bani, ca a cumparat mobila. Deci urmaream discutia si parea minunata, pana la urma omul face ce vrea cu bani lui si orice scuza conteaza. Chiar si asta ca si-a cumparat mobila.
Subliniez ca avea la vremea respectiva un salariu foarte mare.

Am spus unei cunostinte ca am 50 de mii de lei in titluri de stat, ma tot invita in vacante scumpe, abera cu 2-3 vacante pe an, persoana respectiva avand o situatie mult mult mai buna ca a mea. Cum am zis ceva, ca nu merg, ca nu am bani, adica sa fiu domn sa nu fiu nesitmit. Se apuca si imi spune ca cum zic ca nu am bani? Ca am bani.
Cand imi cumpar produse de calitate si scumpe nu zice nimic, se vede invidios.
Cand cumpar ceva ieftin, ete exemplu un produs de 70 de lei, ba, mesaje pe whatsapp, te-ai zgarcit, trebuia ceva de firma. Partea amuzanta ca stiu deja ce o sa scrie, este baiat calumea cu care poti bea o bere dar fiecare are ciudatenia lui.

Asa ca omul invata pana moare.
A imprumuta pe careva este a mai usoara metoda de a pierde un prieten. Cine se imprumuta de obicei care dificultati financiare. Mai ales in vremurile astea in care orice banca cred ca iti ofera card de credit fara dobanda.

Editat de DuskGerman, 06 iulie 2021 - 13:55.


#58
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.965
  • Înscris: 06.05.2020
Nu esti nici nesimțit, nici porc și în nici un fel.
Procedezi corect și normal.
Știi că e o vorba românească: "dacă vrei ca cineva sa nu îți mai fie prieten, dă-i bani cu împrumut".
Am dat bani cu împrumut unor persoane cu care nu am legături strânse și i-au înapoiat. Am dat prietenilor, dar nu i-au înapoiat, însă nu m-am dus să le cer.
Mama la fel: foste colege de serviciu nu i-au dat banii împrumutați din anii '90.
Foarte bine ca tu nu împrumuți. Sau împrumuți doar rudelor ?
Ori nimănui.

Un fost prieten (a murit) a dat bani cu împrumut cuiva care totuși, nu duce lipsă, asta prin 2012.
A avut probleme cu inima, de asta a murit. Nu i-a banii și a trimis vorbă cuiva de la serviciul datornicului să îi dea banii că trebuie să își ia medicamente. Nu știu dacă i-a dat ori prietenul a murit fără sa își primească datoria înapoi, dar deja au aflat destui; mie mama mi-a zis, eu nu am știut de la prieten.

#59
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.038
  • Înscris: 04.09.2018

View PostDuskGerman, on 06 iulie 2021 - 11:11, said:

Nu a scris treburi chiar asa de ciudate.
Cel putin nu din ce am citit in primul mesaj.

Neajunsurile isi spun cuvantul. Eu de ce crezi ca l-am intreabat de ce economiseste asa de mult?
Poate cum zice si colegul, poate a prins perioade in care financiar nu si-a permit ce isi dorea sau strictul necesar.
Eu nu economiseam, va zic ca la modul nu economiseam, am facut si descoperire de salariu, rate. Asta pana am prins ceva perioade financiare triste, criza financiara din 2010.
De atunci am economisit si cand aveam minimul pe economie. La privat merge sa iti plateasca concediu fara sa-l efectuezi. Si ete tot gaseam variante de a face rost de bani.

Deci nu este nasol ca economiseste, discutia este de ce o face, ce isi doreste. Poate doreste sa se retraga mai devreme, minimalism.


Daca stai sa te gandesti nici o varianta nu este prea ok. Si daca te zgarcesti si daca economisesti tot aia este.
Discutia este sa incerci sa iti usurezi viata cu ajutorul banilor.

Punctual? Lucrezi sa poti sa platesti facturi sa nu mori de foame.
Este ok sa iti traiesti viata dar inteleagand ce am scris eu in primul mesaj, intelegi ca este ok sa si economisesti, sa folosesti bani pe care ii ai deja.
Nu conteaza, el nu mai gandeste corect, daca-l intrebi ce face cu banii, nu stie ce sa-ti spuna. Tu zici punctual, un om reglat psihologic gandeste punctual. Ca daca ii spui ca financiar nu isi permite ceva sau altceva, o sa zica ca nu e asa. Nu prea are argumente ptr care face asa, constient nu are, la nivel inconstient are, dar el nu stie asta, nu are cum sa stie, de aia trebe sa se duca la psiholog.

foreverbanned, pai daca is prieteni de kakao, de aia nu mai dau banii inapoi. Eu am imprumutat un prieten destul de des, si mereu da banii la timp. Nu dai la oricine. Dar cum majoritatea au prieteni de suprafata, aia e.

Editat de MinettoMatoi, 06 iulie 2021 - 21:56.


#60
pelecaci

pelecaci

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 291
  • Înscris: 03.06.2008
:))))
e plin de zgarciti, stai lin.
nu esti nebun, dar o tulburare ceva ai (majoritatea avem).

https://www.cancan.r...de-lei-14914854

#61
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.246
  • Înscris: 26.06.2009
Asa era si matusa Tamara si uite ca pe Nastase l-a ajutat dupa ce era a murit. O sa se bucure altii se ce aduni tu ;-)

#62
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.516
  • Înscris: 12.07.2019

View Postforeverbanned, on 06 iulie 2021 - 13:56, said:

Nu esti nici nesimțit, nici porc și în nici un fel.
Procedezi corect și normal.
Știi că e o vorba românească: "dacă vrei ca cineva sa nu îți mai fie prieten, dă-i bani cu împrumut".
Am dat bani cu împrumut unor persoane cu care nu am legături strânse și i-au înapoiat. Am dat prietenilor, dar nu i-au înapoiat, însă nu m-am dus să le cer.
Mama la fel: foste colege de serviciu nu i-au dat banii împrumutați din anii '90.
Foarte bine ca tu nu împrumuți. Sau împrumuți doar rudelor ?
Ori nimănui.

A avut probleme cu inima, de asta a murit. Nu i-a banii și a trimis vorbă cuiva de la serviciul datornicului să îi dea banii că trebuie să își ia medicamente.
Eu nu mai imprumut la nimenea. Doar ca ca o precizare ca incerc sa nu arat ca am bani.
Ai scris rude si recunosc ca mi-ar parea subiect si mai sensibil de recuperat bani de la rude. Asa ca o idee generala cand nu se stie ca ai bani nici nu prea iti cere careva bani.

Eu am scris mai sus ca am spus de titlurile alea de stat, din cauza la titurile alea de stat eram asociat ca am bani, imi zicea un prieten ca el vrea sa faca 2-3 vacante, ca sa merg cu el. Daca discutam cu el si cumva ziceam pe whatsapp "Ete ma uit de un telefon sau televizor!" si aparea in discutie ia de cumpara ca tu ai bani, nu te mai zgarci. Si stateam si ma gandeam? Adica eu ca un bou am scris ca am titluri de stat si acum trebuie sa cumpar repede ceva sau sa merg in fel si fel de vacante doar ca am reusit sa economisesc niste bani.
Si ce crezi? Am avut o cheltuiala mai consistenta, am spus ca am vandut titlurile alea de stat si iti spun ca a fost mai bine dupa ce nu mai stia careva ca am bani.
Am invatat ca mai bine sa nu stie careva cati bani ai. Eu am spus de titlurile de stat ca imi parea dobanda atractiva 5%, am gandeam ce fapta buna fac(cum ziceam... mentalitatea de baiat bun), rezultatul a fost ca au aflat cunostintele ca am bani. De cumparat nu a cumparat vreo cunostinta titluri de stat, ba din contra erau idei din categoria "Ai blocat bani pe 5 ani?" "Inflatie!" "Nu are cum sa fie dobanda 5% pe an" "Sa invetesc si eu?" "Pot sa vand titlurile de stat" si alte astea de mai bine nu ziceam de ele.

Intre timp am cumparat actiuni pe bursa, criptomonede, am investit in platforme peer to peer, nu am mai spus cuiva. Scriu pe internet anonim si ma documentez, nu mai discut despre asa ceva ca imi imaginez discutie despre criptomonede, bursa, platforme peer to peer.

Ca om care am imprumutat bani, motivul este cat se poate de clar, am avut bani blocati pe 5 ani de zile in titluri de stat, am lasat vreo 7000 de lei in depozite la banca si sa vezi ca am cheltuit sumele respective de pe card. Si ca om care am imprumutat bani va zic ca 1 da dependenta, imi venea sa imprumut mai mult, imi venea sa cumpar telefon in rate, televizor in rate. Si tot asa imi era greu sa returnez sumele respective.
Am vazut ca da dependenta sa imprumuti bani de la prieteni, m-am abtinut sa ma imprumut bani si am facut economie si am platit suma respectiva.

Ceva ce cred ca si tu si cei care citesc pe subiectul asta inteleg, sau sper eu ca se intelege si nu are nevoie de prea multe cuvinte ca am impresia ca si asa o sa iasa un mesaj putin mai lung din cauza la precizarea cu titlurile de stat.
Problema cu bani este ca atunci cand incepi sa economisesti cam pierzi proportiile. 100 de lei valoreaza in functie de sumele totale economisite. Ce ciudat a sunat, cand incepi sa economisesti si depui la banca 100/1000/10.000 mii de lei, tu deja nu prea mai pui cine stie ce valoare pe 100 de lei. Daca ai 10 mii de lei economisiti si iti cere careva 100 sau 500 de lei, iti pare o suma mica, zici? Ba? Doar nu este careva cretin sa imprumute 700 de lei sa nu mai returneze, zici ca si cu 700 de lei si fara 700 de lei tot aia este.
Si asa pici in capcana cu imprumutat bani, tu zici ca sumele respective au o alta valoare, proportia pentru tine este alta. Cunostinta aia a ta se gandeste ca 700 de lei sa zicem ca valoreaza aproape jumate din leafa lui.
Am dat aproape 4000 mii de lei pe un tv, mie mi-a parut ca este un pret ok, putin mai scump fata de ce doream eu dar nici nu a fost nevoie sa umblu la vreun depozit sa cumpar un tv. OLED-urile incepeau de la 5000-7000 de lei. Acum ca o idee sunt care or sa citeasca si or sa zica ca 4000 mii de lei pe un tv? Pai astea nu erau pana in 1000 de lei? Ce stie sa faca tv-ul asta de 4000 de lei?
Si tot asa or sa se gaseasca care sa zica ca ieftin, mai puneai cateva mii de lei si cumparai OLED.

Totul este raportat la situatia financiara

View PostMinettoMatoi, on 06 iulie 2021 - 21:54, said:

Nu conteaza, el nu mai gandeste corect, daca-l intrebi ce face cu banii, nu stie ce sa-ti spuna. Tu zici punctual, un om reglat psihologic gandeste punctual. Ca daca ii spui ca financiar nu isi permite ceva sau altceva, o sa zica ca nu e asa. Nu prea are argumente ptr care face asa, constient nu are, la nivel inconstient are, dar el nu stie asta, nu are cum sa stie, de aia trebe sa se duca la psiholog.

foreverbanned, pai daca is prieteni de kakao, de aia nu mai dau banii inapoi. Eu am imprumutat un prieten destul de des, si mereu da banii la timp. Nu dai la oricine. Dar cum majoritatea au prieteni de suprafata, aia e.
Citesti mesajul lui si zici ca este peer pressure. Ce inseamna peer presure? Peers are people who are part of the same social group, so the term "peer pressure" means the influence that peers can have on each other.
Sau "keep up with the Joneses" try to emulate or not be outdone by one's neighbours.

Si-a pus singur toate intrebarile alea de parca face ceva gresit. Pai noi pentru ce am economisit prima data in viata asta? Pentru telefon, asta asta este prima suma mare folosita pentru a cumpara ceva. A doua suma mare economisita a fost pentru un PC. Nu am avut vreodata notiunea asta sa economisesc asa fara rost.
Am economisit 50 de mii de lei ca 70 de mii de lei(pe vremea aia) erau garsonierele in oras. Pe la 35 de mii de lei erau camerele de camin.
Dupa ce am cumparat telefonul dorit, calculatorul dorit, eram mai tanar, am inceput sa ma gandesc? Ba? Am o varsta, hai sa pun niste bani deoparte sa nu mai apelez la banca, am avut(si inca am) credit, am zis hai sa fac cumva sa nu mai platesc dobanda la banca, daca se poate cumva banca sa ofere dobanda, sa investesc in ceva ca inflatia sa nu imi ciuguleasca economiile si daca se poate sa folosesc economiile alea pentru altceva.

Legat de ce ai scris pentru forevarbanned - In copilarie aveam un prieten cel mai bun, cred ca toti aveam cercul restrans de prieteni si prietenul ala de era cel mai bun, impreuna faceati toate tampeniile si va plimbati aiurea prin oras. Problema este ca prietenul ala adevarat, cel mai bun, prietenul ala nu mai exista, daca exista are si el familia lui. Asa ca ai prieteni care sunt mai mult cunostinte, adica persoane alaturi de care mergi in vacante, o bere, o iesire in oras, un gratar, activitati placute dar nu sunt cunostinte la nivel de "prietenul cel mai bun" si intelegand treaba sta ai grija sa nu strici o prietenie imprumutand bani.


View PostXman_ghio, on 07 iulie 2021 - 07:00, said:

Asa era si matusa Tamara si uite ca pe Nastase l-a ajutat dupa ce era a murit. O sa se bucure altii se ce aduni tu ;-)
Mie subiectul asta mi-a fost recomandat de un prieten de pe forum, mi-a dat link catre subiect si mi-a placut.
Acum este de inteles ca in lumea asta moderna toti de pe subiectul asta avem video in watch later pe care trebuie sa le urmarim, legate de sanatate, de bani, motivationale, avem filme si seriale la care ne-am uita, avem destul de multe lucruri si cred ca intelegi ca indeva printre toate astea ne facem timp sa scriem si mesaje si sa citim pe aici.
Astea fie spuse vreau sa zic ca trebuie sa ai gandul ala simplu: Daca ceva se petrece cu tine, ete pica avionul deturnat de extraterestri care doresc netflix gratuit. Ai murit. Tot ce ai economisit tu o sa revina familiei tale, o sa le faca viata mai usora, oricum ai ceva familie care o sa sufere dupa moarte ta, or sa aiba cheltuiala cu inmormantarea ta.

Bani aduc cat de cat liniste. Ia de iti imagineaza daca cumva ai muri si nu ar ramane 1 leu la familie, pe langa moarte ta s-ar alege si cu ceva rate de platit, cheltuiala cu inmormantarea ta, cosciug, popa, groapa.

#63
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.038
  • Înscris: 04.09.2018

View PostXman_ghio, on 07 iulie 2021 - 07:00, said:

Asa era si matusa Tamara si uite ca pe Nastase l-a ajutat dupa ce era a murit. O sa se bucure altii se ce aduni tu ;-)
Exact a facut si tatal meu vitreg, ca si subiectul nostru, si m-am bucurat eu si mama de ce a strans el. Se supara ca lasam ciubuc la terasa asa cum se face, si dupa 2 saptamani a murit, de la faza asta, deci pana a murit era zgarciob, dar f bine a facut...haha.

#64
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.965
  • Înscris: 06.05.2020
Cum adica a murit ca nu a lasat ciubuc ?
Cum ar putea sa fie cauza mortii nelasatul ciubucului ?

#65
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.252
  • Înscris: 22.11.2009
Lasa el, fiul lui vitreg, iar cel care a murit i-a parut rau dupa banii aceia si a murit de nervi (atac cerebral).
Si eu cunosc cateva cazuri, una a supravietuit si alta a murit de la cativa firfirei.
Sunt si barbati care nu ofera un suc unei femei "sa nu pice ei de fraieri" si stau singuri si hranesc pisici de pe strada sau porumbei.
Tot asa, au pasarele la cap...

#66
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.965
  • Înscris: 06.05.2020
Faptul că hrănesc animalele nu e ceva de decurge de la zgârcenia față de femeie.
Și cred că dimpotrivă, cei care sunt zgârciți cu femeile sunt zgârciți cu toate viețuitoarele.

#67
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.038
  • Înscris: 04.09.2018

View Postforeverbanned, on 12 iulie 2021 - 08:21, said:

Cum adica a murit ca nu a lasat ciubuc ?
Cum ar putea sa fie cauza mortii nelasatul ciubucului ?
Nu am zis ca a murit din cauza la ciubuc, am zis ca la 2 saptamani de la faza asta a facut infact si a murit pur si simplu intamplator, am vrut sa zic ca pana a murit, tot zgarcit a fost.
Asta cu ciubucul era in Romania cand venise, a plecat dupa o saptamana, si dupa alta saptamana a murit acolo, bine ca n-a murit aici dracu, ca poate era belea mare cu acte, chestii. Sau nu stiu cum era exact.

Oricum nu stiu cum e, eu am impresia ca omu isi satisfacea nevoile lui si atat, nu avea nevoie sa cheltuie mai mult, se gandea strict la el poate, nu ca vroia ceva si nu-si lua.

Eu nu am inteles nici asta, moare omu undeva, indif de nationalitate, gata, fa-i actele de deces pe nume si cnp din pasaport, daca cineva are loc de veci si vrea sa il bage acolo, sa-l bage si gata. Cum fac altii, daca moare cineva in Italia, dau 3000 euro sa-l aduca aici, ce rost mai are ? E mort, aia e, nu te ajuta cu nimic sa-l aduci aici, e doar un alt exemplu din spectrul chestiilor funerare, ce gandire au unii...doamne.

Editat de MinettoMatoi, 12 iulie 2021 - 13:55.


#68
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.965
  • Înscris: 06.05.2020
1. În ce țară a murit și când?
2. "Tradiția" ortodoxă interzice ca omul să fie înmormantat fără slujbă în țara lui.

#69
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.252
  • Înscris: 22.11.2009
Foeverbanned, nu am zis ca decurge, doar am ilustrat o anumita tipologie. Si nu, nu esre neaparat obligatoriu sa fii zgargit in toate. Vezi ce a scris si iniatiatorul., cazul lui..

#70
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.295
  • Înscris: 21.04.2004
Dus cu pluta complet.

#71
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.516
  • Înscris: 12.07.2019

View Postforeverbanned, on 12 iulie 2021 - 13:29, said:

Faptul că hrănesc animalele nu e ceva de decurge de la zgârcenia față de femeie.
Și cred că dimpotrivă, cei care sunt zgârciți cu femeile sunt zgârciți cu toate viețuitoarele.
Stii cum este cu pisici si caini?
Spoiler

Da, sunt in asentimentul tau, cine este zgarcit este cu toata lumea zgarcit, inclusiv cu el.

View PostMinettoMatoi, on 11 iulie 2021 - 10:52, said:

Exact a facut si tatal meu vitreg, ca si subiectul nostru, si m-am bucurat eu si mama de ce a strans el. Se supara ca lasam ciubuc la terasa asa cum se face, si dupa 2 saptamani a murit, de la faza asta, deci pana a murit era zgarciob, dar f bine a facut...haha.
Recunosc ca nici eu nu las ciubuc la magazine, la restaurante las ciubuc, la magazine urasc cand zice vanatoare ca nu are schimbat, ia o guma, ia o bomboana.
In urma cu cativa ani de zile cred ca am fost sa cumpar ceva pentru la apa, furtun? Nu mai tin minte. Vanzatoarea imi zice ca nu are 50 de bani, lasa ca mai cumpar eu altceva, un fel de a zice "tine ea minte".
Eram in cartier si am tacut din gura, m-am bucurat cand au dat faliment si cred ca au dat faliment fix din cauza ca erau niste dobitoci.

Imi place sa platesc cu cardul, nu sunt atent la rest, oricum facturile si preturile sunt facute sa nu se rotunjeasca perfect.

Acum sa scriu cea ce doream sa scriu: M-am intalnit zilele trecute cu o cunostinta din copilarie, de cand stateam la bloc. O familie care avea 10-20 de mii de lei datorie la intretinere. Imi povestea ca vine de la banca, incerca sa obtina un credit de 15 mii de euro, 70 de mii de lei. Ca nu gasea girant pentru credit. El si inca cineva din familie doreau sa faca 2 credite, fiecare cate un credit si sa cumpere un apartament, m-am uitat la preturile din oras si cu suma respectiva ar cumpara un apartament la 2.5 km de oras, pe undeva pe camp dar cum s-ar zice... ar cumpara apartament.
Si daca nu cunosteai persoana respectiva mima viata perfecta, vacante la mare, adica daca nu cunosteai cu cine discuti poate cumva girai. Dar daca stiai ca are datorie pe la intretinere, ca ei cam uita sa plateasca treburi, ca si el si inca un membru din familia lui sunt cu pariurile sportive, ba, poate te-ai gandi sa girezi.

Idea este una simpla, eu nu stiu cum este suma de 70 de mii de lei, sincer, nu stiu daca este o suma mare sau o suma mica.
Am intrat pe bcr si am rulat 2 credite de 70 de mii de lei pe 15 ani si pe 30 de ani.
Trebuie imultita dobanda cu 2 ca 2 membri din familie or sa faca acelasi credit sa faca impreuna 140.000 mii de lei.
Fișier atașat  bcr.jpg   158,69K   5 download-uri
Fișier atașat  dubios.jpg   158,34K   4 download-uri
Si discutam cu el si nu i-am zis nimic despre credit, adica sa-l sfatuiesc sa se duca la vreo banca, despre nimic, doar m-am gandit sa intreb daca este o idee buna sa faca credit pentru o suma asa de mare, fiind pandemie... si era pe repede inainte, sa faca creditul sa rezolve.
Si imi zice ca stau 2 persoane + copil intr-o camera, altcineva 2 persoane + copil intr-o alta camera + cine mai era acolo.
Si in loc sa vanda, sa cumpere pe undeva o casa, ei or sa cumpere inca un apartament, adica pe langa 2 rate or sa aiba si 2 intretineri de platit.

Si ma gandeam asa? Ba? Asta nu se incadra pentru creditul ala de 70 de mii de lei, ca sa nu scada leafa nevestei. Si nu era ingrijorat de scaderea lefei nevestei, de pandemie, cat era ca nu se mai incadreaza la credit.

Si m-am uitat peste grafiul de la BCR, ba, este tentat sa faci credit, pe bune te uiti la graficele alea si zici rata de 300 si ceva de lei timp de 30 de ani, peste 10 ani rata aia o sa fie asa de mica ca nu o sa se observe. Desigur dobanda variabila.

Cam la asta ajuta sa economisesti, sunt foarte multe treburi in viata asta care se rezolva cu bani, aia 4 persoane cu joburi nu au reusit sa economiseasca mai mult.

Si am intrat pe olx si ma gandeam ca am 70 si ceva de mii de lei cash, ba, fac credit pentru inca 50 de mii de lei cash si cumpar o garsoniera.

Asa ca nu va mai criticati singuri ca economisti.
Am fost zilele trecute la trezorerie, 750 de lei dobanda pe 15 mii de lei titluri de stat, momentan nu am ce face cu sumele astea si stau la trezorerie, sunt vreo 55 de mii de lei. Din dobanda asta mai cumpar un telefon, mai rezolv ceva, bani produc bani.

Editat de DuskGerman, 14 iulie 2021 - 18:17.


#72
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.038
  • Înscris: 04.09.2018
Pai suma de 70000 lei e mare sau mica in functie de venituri, e relativ. Daca poti da creditu repede, e suma mica, daca nu poti, e suma mare.
Poti sa-l dai in 6 luni sau in 60 de luni, depinde de cat castigi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 2

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate