Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Sunt nebun sau nu?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1
ionzicu

ionzicu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.05.2021
De exemplu, daca imi cere cineva 50 lei cu imprumut chiar si pt 1 zi imi tremura mana
Daca vrei sa imi strici toata ziua tot ce trebuie sa imi faci sa ceri niste bani

Am un sertar plin de sosete noi dar asa de zgarcit sunt ca tot pe alea gaurite le port.
La fel si la incaltaminte, am in dulap o gramada de pantofi noi pe care i-am sigilat in pungi nu stiu de ce si ii port tot pe aia rupti.
Pantaloni ii cos in loc sa ii schimb.

La mancare ma zgarcesc si la 1 leu, ma gandesc 2 ore daca sa imi iau un covrig sau nu si pe la urma ajung la concluzia ca e scump.
Mi s-a intamplat sa zic daca as gasi 1 leu as cumpara un covrig.
E, uite ca am gasit i-am bagat in buzunar si am ajuns la concluzia ca e mult 1 leu

Sincer nici nu stiu cum ma descurc cu mancarea, ba mai ciugulesc la servicu, ba pe la parinti.

De multe ori intru in magazin sa cumpar ceva si pun in cos cate ceva si ma apuc sa calcuzez cat face.
Ultima oara m-am dus la cora, calculez cosul imi dadea cam 60 lei.
In mintea mea zic 60 lei e mult, hai 50
Scot din cos ceva, in drum spre casa iar ma apuca damblaua hai ca se poate 40
Pe la urma am zis ca ce stau la coada pt un singur produs.
Am plecat tot fara sa iau nimic de mancare.

Pe scurt sunt extrem de zgarcit, am bani dar nu ma indur sa ii cheltuiesc.
Pur si simplu nu pot in capul meu e numai economie.

Eu imi dau seama ca sunt zgarcit dar nu stiu nu ma pot abtine de la chestia asta.

P.S mai am pe cineva in familie tot asa un pic mai zgarcit, numai ca nu e ca mine.

#2
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019
Din punctul meu de vedere nu pare nebunie problema ta.
Esti intradevar zgarcit. Insa eu cred ca vine probabil mai mult din anumite privatiuni materiale. In copilarie ati avut probleme financiare?
Au fost periaode cand ai fost nevoit sa porti haine cusute pentru ca nu aveai bani de altele noi?
Au fost zile cand nu ai avut acel leu pentru un covrig?

Ma gandesc sa nu fie o reactie la saracia traita in trecut..

#3
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007
Pai poate esti  zgarcit , dar trebuie sa te gandesti pe termen lung, ca iesi mai castigat daca mananci OK, cat de cat sanatos, decat sa te incanti ca vei cumpara mancare junk ieftina.

#4
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Se numeste avar nu nebun, esti un avar veritabil, cunosc si eu vreo doi.

#5
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Ce venit lunar ai ?

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Nu umbla cu cash in buzunar. Folosește cardul și nu te uita la sold.
Nu te uiți nici la bonurile de casa de la magazin.

Cred că ai prea mult timp liber.

#7
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Esti ca mine, doar ca de vreo 7 ori mai grav

#8
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Daca nu se uita la bon, moare de curiozitate cati bani a cheltuit si e mai rau.

View Postdorin_2k, on 25 iunie 2021 - 18:24, said:

Nu umbla cu cash in buzunar. Folosește cardul și nu te uita la sold.
Nu te uiți nici la bonurile de casa de la magazin.
Cred că ai prea mult timp liber.


#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002
dramuirea veniturilor e o chestie buna in viata, dar incearca sa-ti concentrezi energia mai mult pe castigatul banilor decat pe economisirea lor la sange. si investeste in tine (de la mancare la profesional) astfel incat sa fii apt sa produci bani si mai tarziu. viata trece si nu merita traita in lipsuri facute din zgarcenie.

Edited by Fane, 25 June 2021 - 18:45.


#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,798
  • Înscris: 30.08.2006
Nu esti chiar asa de zgarcit. Eu tin in sertar sosete desperecheate, Nu ma indur sa le arunc. Poate se mai desperecheaza altele si le pot combina. La mine toate sosetele sunt identice ca sa nu am decat cel mult una desperecheata. O camera nu o am mobilata. De ce s-o mobilez daca nu stau in ea. Bine, eu nici bani nu am.Posted Image

#11
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Noi iti ascultam durerile, dar da-ne si tu niste detalii pentru entertainmentul nostru. Venit lunar, cum zicea cineva, cat ai strans pana acum, cati bani ai, cum sunt tinuti, ce alte bunuri imobile mai ai, cati ani ai etc

#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postionzicu, on 25 iunie 2021 - 16:58, said:

Am un sertar plin de sosete noi dar asa de zgarcit sunt ca tot pe alea gaurite le port.
La fel si la incaltaminte, am in dulap o gramada de pantofi noi pe care i-am sigilat in pungi nu stiu de ce si ii port tot pe aia rupti.


Pe scurt sunt extrem de zgarcit, am bani dar nu ma indur sa ii cheltuiesc.
Șosetele și pantofii ăia noi cum au apărut la tine în casă?

#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002

View PostLeo2006, on 25 iunie 2021 - 18:37, said:

La mine toate sosetele sunt identice ca sa nu am decat cel mult una desperecheata.
eu sunt chiar cheltuitor, dar la sosete procedez la fel, cumpar mai multe perechi identice sa nu risc sa arunc prea multe sosete bune. :) in plus si imperecherea are loc mult mai usor. :D

#14
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View Postericmario, on 25 iunie 2021 - 18:38, said:

Șosetele și pantofii ăia noi cum au apărut la tine în casă?

Zgarcitii cumpara chestii daca stiu ca le vor pastra, au problema in a cumpara chestii pe care le consuma rapid.

#15
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007
Ai facut pana acum cinste la cineva? Posted Image

#16
sgmihai

sgmihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 15.12.2003
Gandeste-te ca tu stand sa faci atatea calcule si comparatii, razgandiri, peticeli etc, cheltui disproportionat un alt fel de capital, la prima vedere nu foarte evident. Se numeste Timp. Doar cei mai saraci oameni ai societatii ar fi indreptatiti sa-si permita asa multa risipire de energie pe dramuirea unui leu.
Vad ca pe alt topic ceri sfat pt cumpararea unei trotinete electrice, ca sa nu pierzi asa mult timp in trafic. Ma intreb cum de nu mergi pe jos la cat de zgarcit pretinzi ca esti. Si cum reusesti sa conduci masina fara sa te ia cu ameteala cand te gandesti cat consuma in oras.
Vezi ca economia asta excesiva de multe ori e paguboasa. De exemplu, mancarea ieftina e de cele mai multe ori de proasta calitate, fabricata industrial, etc, mancare ieftina pe care tu o investesti in corpul tau.
Si cu produsele pe care le cumperi, de obicei cele mai ieftine te costa mai mult pe termen lung decat un produs de calitate, fiindca va trebui sa le schimbi mai des.
Cred ca ar fi mult mai sanatos sa gasesti metode de a face si mai multi bani (doar sa nu te trezesti ca o sa fii si mai zgarcit atunci) decat metode de a economisi (in mod fals, e de fapt paguba) cativa lei. Si sa incerci sa constientizezi cat timp pierzi cu obsesia asta. Este in regula sa stii cum sa cheltui eficient, economic, doar ca ar trebui sa aloci timp proportional cu potentialele economii facute. De ex, iti cumperi un TV OLED de 2000 EUR. Este ok sa stai cateva ore sa cercetezi variantele best buy, preturile din diverse magazine, etc. Dar pt mancare mai mult de cateva secunde per varianta nu merita sa pierzi.

Edited by sgmihai, 25 June 2021 - 18:46.


#17
ionzicu

ionzicu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.05.2021

View Postforeverbanned, on 25 iunie 2021 - 18:17, said:

Ce venit lunar ai ?

800 euro salariu

#18
ionzicu

ionzicu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.05.2021

View Postkaytar, on 25 iunie 2021 - 18:42, said:

Ai facut pana acum cinste la cineva? Posted Image
Sa stii ca da.
Mai am momente cand mai imi trece zgarcenia.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate