Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Sunt nebun sau nu?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#37
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018

Haha acest topic mi-a adus aminte de o emisiune care a fost pe TLC acum cativa ani care se numea Extreme Cheapskates - Zgârciți Extremi

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/D8Yerg78m7M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Posted Image



#38
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

View Postmaccip, on 25 iunie 2021 - 20:42, said:

zgarcitii nu cumpara de la cora.
cora e scump

Asa e, la Auchan e cel mai ieftin.

#39
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postionzicu, on 25 iunie 2021 - 16:58, said:

De exemplu, daca imi cere cineva 50 lei cu imprumut chiar si pt 1 zi imi tremura mana
Daca vrei sa imi strici toata ziua tot ce trebuie sa imi faci sa ceri niste bani

Am un sertar plin de sosete noi dar asa de zgarcit sunt ca tot pe alea gaurite le port.
La fel si la incaltaminte, am in dulap o gramada de pantofi noi pe care i-am sigilat in pungi nu stiu de ce si ii port tot pe aia rupti.
Pantaloni ii cos in loc sa ii schimb.

La mancare ma zgarcesc si la 1 leu, ma gandesc 2 ore daca sa imi iau un covrig sau nu si pe la urma ajung la concluzia ca e scump.
Mi s-a intamplat sa zic daca as gasi 1 leu as cumpara un covrig.
E, uite ca am gasit i-am bagat in buzunar si am ajuns la concluzia ca e mult 1 leu

Sincer nici nu stiu cum ma descurc cu mancarea, ba mai ciugulesc la servicu, ba pe la parinti.

De multe ori intru in magazin sa cumpar ceva si pun in cos cate ceva si ma apuc sa calcuzez cat face.
Ultima oara m-am dus la cora, calculez cosul imi dadea cam 60 lei.
In mintea mea zic 60 lei e mult, hai 50
Scot din cos ceva, in drum spre casa iar ma apuca damblaua hai ca se poate 40
Pe la urma am zis ca ce stau la coada pt un singur produs.
Am plecat tot fara sa iau nimic de mancare.

Pe scurt sunt extrem de zgarcit, am bani dar nu ma indur sa ii cheltuiesc.
Pur si simplu nu pot in capul meu e numai economie.

Eu imi dau seama ca sunt zgarcit dar nu stiu nu ma pot abtine de la chestia asta.

P.S mai am pe cineva in familie tot asa un pic mai zgarcit, numai ca nu e ca mine.
Pantofii si sosetele noi sunt primite de pomana?

View Postionzicu, on 25 iunie 2021 - 18:52, said:


Sa stii ca da.
Mai am momente cand mai imi trece zgarcenia.
Aha, deci numai in anumite momente. Au legatura cu starea ta emotionala?

#40
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Nu esti nebun, esti troll !

#41
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Troll obosit, nu troll normal.

#42
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,235
  • Înscris: 05.06.2002

View Postdorin_2k, on 25 iunie 2021 - 19:15, said:


Am o sacoșã de "negre" dar nu-s 3 la fel. Ba lungime, material, model ... Mor cu ele. Când mã enervez, arunc jumate. Ce rãmân sigur cã nu mai au toate pereche. Tot sper sa fie la "murdare".  Dar de unde.
Am luat zilele trecute de la Lidl cã a fost oferta. 4 seturi de cate 5 și 7 perechi. Culori diferite sã le deosebesc. Erau și seturi de "negre" dar nu am vrut
Luate tot din lidl, sunt tot timpul, nu in oferte pasagere, le gasesti intre conserve si mancarea pt animale, oricare doua dintre ele formeaza o pereche, imperecherea devine o placere. :P cand vezi ca s-a imputinat stocul te duci si te reaprovizionezi ca le gasesti tot timpul.



Attached File  97FD5C14-26CC-4821-A1C6-A2E95B638364.jpeg   309.22K   19 downloads

#43
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Mie recent mi s-au rupt 4 perechi de sosete, si le-am aruncat fara sa ma gandesc ca ti le puteam da tie, boss.

#44
hariseldon01

hariseldon01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 07.10.2018

View Postionzicu, on 25 iunie 2021 - 16:58, said:

De exemplu, daca imi cere cineva 50 lei cu imprumut chiar si pt 1 zi imi tremura mana
Daca vrei sa imi strici toata ziua tot ce trebuie sa imi faci sa ceri niste bani

Am un sertar plin de sosete noi dar asa de zgarcit sunt ca tot pe alea gaurite le port.
La fel si la incaltaminte, am in dulap o gramada de pantofi noi pe care i-am sigilat in pungi nu stiu de ce si ii port tot pe aia rupti.
Pantaloni ii cos in loc sa ii schimb.

La mancare ma zgarcesc si la 1 leu, ma gandesc 2 ore daca sa imi iau un covrig sau nu si pe la urma ajung la concluzia ca e scump.
Mi s-a intamplat sa zic daca as gasi 1 leu as cumpara un covrig.
E, uite ca am gasit i-am bagat in buzunar si am ajuns la concluzia ca e mult 1 leu

Sincer nici nu stiu cum ma descurc cu mancarea, ba mai ciugulesc la servicu, ba pe la parinti.

De multe ori intru in magazin sa cumpar ceva si pun in cos cate ceva si ma apuc sa calcuzez cat face.
Ultima oara m-am dus la cora, calculez cosul imi dadea cam 60 lei.
In mintea mea zic 60 lei e mult, hai 50
Scot din cos ceva, in drum spre casa iar ma apuca damblaua hai ca se poate 40
Pe la urma am zis ca ce stau la coada pt un singur produs.
Am plecat tot fara sa iau nimic de mancare.

Pe scurt sunt extrem de zgarcit, am bani dar nu ma indur sa ii cheltuiesc.
Pur si simplu nu pot in capul meu e numai economie.

Eu imi dau seama ca sunt zgarcit dar nu stiu nu ma pot abtine de la chestia asta.

P.S mai am pe cineva in familie tot asa un pic mai zgarcit, numai ca nu e ca mine.
NEAPARAT, sa mergi la un psiholog. tu deja exagerezi. pana cand nu constientizezi faptul ca AI probleme, nici rezolvare NU vei avea...DAR un psiholog, nu e chiar ieftin...deci probabil asa vei ramane....

#45
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,235
  • Înscris: 05.06.2002

View PostRangerBoy, on 27 iunie 2021 - 08:38, said:

Mie recent mi s-au rupt 4 perechi de sosete, si le-am aruncat fara sa ma gandesc ca ti le puteam da tie, boss.
Sa nu mai faci asta, boss!

#46
ionzicu

ionzicu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.05.2021

View Posttrandafirdoru, on 25 iunie 2021 - 20:04, said:

In prima postare vorbesti numai de lei, acum cand e vorba de salariu, pac euro. Esti platit in euro?
Da euro.
Si jumatate ii fac lei jumatate ii tin in euro

#47
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 04.09.2018
Te duci la un psiholog, spui problema, si se va rezolva cu zgarcenia ta, poate in familie ai vazut ceva de genul si ai preluat si tu, nu stiu ce sa zic.
Esti destul de bun, nu esti nebun, dar trebe rezolvata treaba.

#48
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Te-am citat si o sa scriu ingrosat in mesajul tau din cauza ca nu incape atata scris pe ultrabookul meu de 13 inch.

View Postionzicu, on 25 iunie 2021 - 16:58, said:

De exemplu, daca imi cere cineva 50 lei cu imprumut chiar si pt 1 zi imi tremura mana
Adica imprumuti bani cuiva bani fara dobanda? De ce ai face treaba asta?
Daca vrei sa imi strici toata ziua tot ce trebuie sa imi faci sa ceri niste bani
Buhahah! Nu, dar de ce mi-ai cere mie bani ca nu am bani.
Am un sertar plin de sosete noi dar asa de zgarcit sunt ca tot pe alea gaurite le port.
De ce ai purta sosetele gaurite? Se cos.
La fel si la incaltaminte, am in dulap o gramada de pantofi noi pe care i-am sigilat in pungi nu stiu de ce si ii port tot pe aia rupti.
Este o idee buna, nu se pune praful pe ei. Am si eu o pereche de pantofi care stau intr-o punga.
Pantaloni ii cos in loc sa ii schimb.
Recunosc ca aici ma zgarcesc la o pereche de pantaloni de i-am patat cu pixul, am bagat pixul in buzunarul de la spate si s-a spart. O pereche de blugi de la C&A sau NEW Yorker sau Lc Waikiki, oricum ma oftica s-au patat si i-am pastrat ca am zis ca ii folosesc iarna pe acasa.
La mancare ma zgarcesc si la 1 leu, ma gandesc 2 ore daca sa imi iau un covrig sau nu si pe la urma ajung la concluzia ca e scump.
Este o diferenta, covrigiul nu este mancare, la mancare nu ma zgarcesc, la covrigi si alte astea ma zgarcesc, imi par scumpe si saratelele la 2.7 lei.
Mi s-a intamplat sa zic daca as gasi 1 leu as cumpara un covrig.
La tine sunt covrigi mai ieftini.
E, uite ca am gasit i-am bagat in buzunar si am ajuns la concluzia ca e mult 1 leu
Sigur poarta o deumire cea ce ai scris. Asa zic si eu cu aia 2000 si ceva de lei dobanda la titlurile de stat, zic ca cumpar ceva placut de ei, dupa ce retrag bani ma zgarcesc.
Sincer nici nu stiu cum ma descurc cu mancarea, ba mai ciugulesc la servicu, ba pe la parinti.
Parinti sunt baza. Este o zi trista cand cumpar mancare din bani mei. Aici parca l-ai citat pe NeaCeasca.
De multe ori intru in magazin sa cumpar ceva si pun in cos cate ceva si ma apuc sa calcuzez cat face.
Mi-ar placea sa spun ca sunt asa de bun la matematica, ma duc in magazin sa cumpar cateva sapunuri si cocoflenderi si cumpar de 100-200 de lei. Apoi ma gandesc oare de ce nu statui eu acasa si aveam 200 de lei pe card?
Ultima oara m-am dus la cora, calculez cosul imi dadea cam 60 lei.
In mintea mea zic 60 lei e mult, hai 50
Nu reusesc sa calculez cumparaturile, daca ma apuc sa calculez rotunjesc ca rezultatul final sa fie mai mic.
Scot din cos ceva, in drum spre casa iar ma apuca damblaua hai ca se poate 40
M-a amuzat. Recunosc ca si eu mai renunt la produse, si ca om care am fost perchezitionat pentru furt intr-un magazin, eram nevinovat dar a bipait ala, va zic ca in camera de monitorizare aia vad tot, asa ca ma gandesc, ma vede ala pe camere cum ma zgarcesc.
Pe la urma am zis ca ce stau la coada pt un singur produs.
Recunosc ca asta imi este si mie rusine, nu cumpar 1 produs, este naspa sa cumperi de 10-40 de lei si sa platesti cu cardul. Cu atat mai mult cand te duci pentru un produs scump si nu este pe stoc. Si ramai cu 15-20 de lei cumparaturi ca te grabesti si cumparaturile astea erau importante pentru produsul pe care nu l-ai cumparat.
Am plecat tot fara sa iau nimic de mancare.
Eu daca pregatesc mancare de bani mei, cumpar produse scumpe, subliniez la mancare, daca gatesc.
Pe scurt sunt extrem de zgarcit, am bani dar nu ma indur sa ii cheltuiesc.
Nu esti zgarcit, un zgarcit adevarat cauta sinonime la cuvantul zgarcit, conservator, calculat.
Pur si simplu nu pot in capul meu e numai economie.
Ar trebui sa zici "investit", este mai fain cand esti conservator si investesti. Mai bine ca atunci cand esti zgracit si depui toti bani la banca.
Eu imi dau seama ca sunt zgarcit dar nu stiu nu ma pot abtine de la chestia asta.
Eu nu sunt zgarcit, sunt sarac. FOMO. fear of missing out
P.S mai am pe cineva in familie tot asa un pic mai zgarcit, numai ca nu e ca mine."
La mine in familie cred ca tata era atent cu bani, in rest? Tocat toti bani de pe carduri si INF-uri si rate nene, totul in rate.
Ideea este pentru ce anume economisesti?

#49
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 04.09.2018
Degeaba intrebi, ca gandirea lui e eronata, are eroare de gandire din cauza problemelor psihologice, logca noastra el nu o vede orice ai zice. Sau daca o vede, nu o poate aplica, tot eronat simte si face.

Edited by MinettoMatoi, 05 July 2021 - 21:45.


#50
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 19.07.2008
Asa e si bunica-mea cu zgarcenia si economia. Cand o intreb de ce strange banii si nu isi cumpara o inghetata, da din umeri. Nici ea nu stie pentru ce se trage de la toate. Gandirea ei e: decat sa iesi in oras si sa strici bani, mai bine stai acasa ca nu ii strici. Ea a prins perioade cu foamete si lipsuri destule, si mai are si 85 de ani.

Dar tu?

Oamenii astia sunt tare ciudati. Au impresia ca vor trai pentru totdeuna, si de fapt nu traiesc deloc. Din asteptare in asteptare, ne irosim viata si murim degeaba.

#51
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,098
  • Înscris: 09.01.2007
Iti pui sanatatea in pericol din zgarcenie ?
Comiti faze penibile, apari pe strada cu pantalonii rupti in fund ?
Cat castigi pe luna ?

#52
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 04.09.2018

View PostDarkEnemy, on 06 iulie 2021 - 08:30, said:

Asa e si bunica-mea cu zgarcenia si economia. Cand o intreb de ce strange banii si nu isi cumpara o inghetata, da din umeri. Nici ea nu stie pentru ce se trage de la toate. Gandirea ei e: decat sa iesi in oras si sa strici bani, mai bine stai acasa ca nu ii strici. Ea a prins perioade cu foamete si lipsuri destule, si mai are si 85 de ani.

Dar tu?

Oamenii astia sunt tare ciudati. Au impresia ca vor trai pentru totdeuna, si de fapt nu traiesc deloc. Din asteptare in asteptare, ne irosim viata si murim degeaba.
Pai si daca bunica ta are probleme psihologice, asa are si el, cine stie ce a vazut in familie sau prin ce intamplari a trecut de s-a format asa, sau poate asa ii e felu pur si simplu, ca majoritatea nemtilor is asa, au bani dar sunt zgarciti ca dracii. Nu trebe sa treci prim foame si sa ai 85 ani ca sa gandesti asa.
Iar cu bunica, oricum gandirea ei e eronata si fixista, a fost foamete atunci si lipsuri, nu conteaza in prezent asta.

overseas, nici nu conteaza cati bani are sau cat castiga, gandirea e aceiasi, e ca nemtii, ca aia is asa desi au bani.

#53
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019

View PostMinettoMatoi, on 05 iulie 2021 - 21:42, said:

Degeaba intrebi, ca gandirea lui e eronata, are eroare de gandire din cauza problemelor psihologice, logca noastra el nu o vede orice ai zice. Sau daca o vede, nu o poate aplica, tot eronat simte si face.
Nu a scris treburi chiar asa de ciudate.
Cel putin nu din ce am citit in primul mesaj.

Neajunsurile isi spun cuvantul. Eu de ce crezi ca l-am intreabat de ce economiseste asa de mult?
Poate cum zice si colegul, poate a prins perioade in care financiar nu si-a permit ce isi dorea sau strictul necesar.
Eu nu economiseam, va zic ca la modul nu economiseam, am facut si descoperire de salariu, rate. Asta pana am prins ceva perioade financiare triste, criza financiara din 2010.
De atunci am economisit si cand aveam minimul pe economie. La privat merge sa iti plateasca concediu fara sa-l efectuezi. Si ete tot gaseam variante de a face rost de bani.

Deci nu este nasol ca economiseste, discutia este de ce o face, ce isi doreste. Poate doreste sa se retraga mai devreme, minimalism.

View PostDarkEnemy, on 06 iulie 2021 - 08:30, said:


Oamenii astia sunt tare ciudati. Au impresia ca vor trai pentru totdeuna, si de fapt nu traiesc deloc. Din asteptare in asteptare, ne irosim viata si murim degeaba.
Daca stai sa te gandesti nici o varianta nu este prea ok. Si daca te zgarcesti si daca economisesti tot aia este.
Discutia este sa incerci sa iti usurezi viata cu ajutorul banilor.

Punctual? Lucrezi sa poti sa platesti facturi sa nu mori de foame.
Este ok sa iti traiesti viata dar inteleagand ce am scris eu in primul mesaj, intelegi ca este ok sa si economisesti, sa folosesti bani pe care ii ai deja.

#54
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020

View Posthariseldon01, on 27 iunie 2021 - 09:04, said:

NEAPARAT, sa mergi la un psiholog. tu deja exagerezi. pana cand nu constientizezi faptul ca AI probleme, nici rezolvare NU vei avea...DAR un psiholog, nu e chiar ieftin...deci probabil asa vei ramane....
Nu mai merge nicaieri.
A plecat definitiv de pe forum.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate