Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Cafeneaua Crypto - discutii libere cu privire la crypto si investitii

  • Please log in to reply
2633 replies to this topic

#1423
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,663
  • Înscris: 30.08.2017
Sunt doua...binance US si binance restul lumii.

#1424
Ru-Warrior

Ru-Warrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 12.08.2017
https://www.reddit.c..._of_my_journey/

https://www.reddit.c...account_review/

https://www.outlooki...rs--news-202371

https://www.binance....4bf124bd03b0624

si vor mai veni si altele

scoateti coainele si transformati le in cash

Edited by Ru-Warrior, 03 July 2022 - 15:34.


#1425
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 13.03.2005
Cash mai greu, mai repede telemea maturată , de la staking.

#1426
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,183
  • Înscris: 06.02.2011

 Ru-Warrior, on 03 iulie 2022 - 15:31, said:

Ce sa mai scoți pe praful asta? Totuși ăla ce fel de transfer a făcut de a fost raportat ca fraudă?

#1427
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,110
  • Înscris: 29.01.2016
De acord. Dupa ca ce ca avem minus 50-80%, ce mama dracu sa mai vinzi fara sa iesi in pierdere ?
Ala a facut tranzactii P2P (peer to peer). Adica a cumparat de la alti utilizatori, nu a schimbat in platforma. E ca si cum te duci sa schimbi euro / dolari la aia care se plimba prin fata caselor de schimb valutar, in loc sa te duci direct la casa de schimb.
Eu unul nu am incredere in P2P, nu voi schimba decat in cadrul exchange-ului.

#1428
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,388
  • Înscris: 26.01.2019
Deci a facut o operatie foarte riscanta (P2P trading) si s-a ars.
E inadmisibil, operatiile foarte riscante sunt cele mai sigure! :D

#1429
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,183
  • Înscris: 06.02.2011

 Magicwisewolf, on 04 iulie 2022 - 11:14, said:

De acord. Dupa ca ce ca avem minus 50-80%, ce mama dracu sa mai vinzi fara sa iesi in pierdere ?
Ala a facut tranzactii P2P (peer to peer). Adica a cumparat de la alti utilizatori, nu a schimbat in platforma. E ca si cum te duci sa schimbi euro / dolari la aia care se plimba prin fata caselor de schimb valutar, in loc sa te duci direct la casa de schimb.
Eu unul nu am incredere in P2P, nu voi schimba decat in cadrul exchange-ului.
P2P mi s-au părut dubioase de la bun inceput, totuși Binance nu ar trebui sa accepte astfel de tranzacții în cadrul platformei daca sunt atât de nesigure....

#1430
Ru-Warrior

Ru-Warrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 12.08.2017
poti shorta daca ai oo

#1431
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 13.03.2005

 maladetz, on 04 iulie 2022 - 13:14, said:


P2P mi s-au părut dubioase de la bun inceput, totuși Binance nu ar trebui sa accepte astfel de tranzacții în cadrul platformei daca sunt atât de nesigure....
Binance permite orice tranzacție ce poate sa o comisioneze...

#1432
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 16.05.2012
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KQQqHbuTyk0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Absolut superb explicat si trist totodata pentru toti cei care au muscat si s-au bagat intr-un domeniu care nu produce practic nimic decat o iluzie a libertatii.

#1433
Ru-Warrior

Ru-Warrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 12.08.2017
TerraUSD, Celsius, Three Arrows, Blockfi, Voyager
=
loseri

#1434
wiz4rd_24

wiz4rd_24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 26.02.2008
Vauld.....și cine știe ce mai urmează..
Mai am CRO la stake, pentru cateva zile la crypto.com și niste DOT la kraken earn ,în rest am mutat tot în ledger și trust wallet..o să mut si CRO-ul in defi wallet peste câteva zile..


#1435
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Ma gandesc daca merita un Ledger (s costa aprox. 270lei iar x costa aprox. 730lei) pentru tinut cripto 2-3 ani... personal, am gasit alternative si nu m-au costat nimic (recent vorbind) - un telefon vechi care nu mai vede conexiuni la net decat ocazional (pentru actualizare wallet-uri gen: Trust, Exodus, Mycelium, Electrum), aplicatie bitaddress instalata pe un laptop mai vechi care nici el nu mai vede conexiune la net plus un stick de memorie care poate fi conectat la telefonul vechi (pe el se pot tine key, fraze de recuperare, password-uri, coduri QR si tot tacamul)

In rest... este bine de acumulat in perioada asta!
Asta daca vreti sa vindeti la 2-3X in urmatorul bull run! (sau 7-8X+ in urmatorul bullmarket, dupa halving-ul din 2024)

P.S. Chiar am de gand sa depun lunar sume la adresele tiparite pe paper wallet... si aceste wallet-uri se pot pastra in siguranta (intr-adevar, cu ceva artificii/inovatii)

Attached Files


Edited by rz, 05 July 2022 - 19:13.


#1436
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 28.09.2008
Sa zicem ca un grup infractional a creat 100 de monezi virtuale.
Clar ei au puterea sa blocheze retragerile si depunerile.
Dupa 6 luni acestia vor sa retraga tot ce s-a investit in aceste monezi virtuale.
Daca pt moneda virtuala x exista peste 10 miliarde de $ investiti si cei din grupul infractional mai cumpara criptomonede de inca 10 miliarde, la ce valoare ajunge moneda respectiva ????
Ce suma ar trebui sa investeasca pt a goli toata visteria?



#1437
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,126
  • Înscris: 04.08.2007
"Piața bearsih probabil că nu se va încheia până când noua generație de investitori care au făcut all-in pe acțiunile de creștere speculativă, fondurile Ark Invest, Tesla și criptomonede nu vor capitula complet."
https://financialint...siune-teribila/


Cam nasoale previziuni.

Edited by remvirg, 08 July 2022 - 09:01.


#1438
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 remvirg, on 08 iulie 2022 - 09:01, said:

"Piața bearsih probabil că nu se va încheia până când noua generație de investitori care au făcut all-in pe acțiunile de creștere speculativă, fondurile Ark Invest, Tesla și criptomonede nu vor capitula complet."
Yep. Cum ziceam, fundul bear-market-ului e o cădere oribilă, nu e o coborâre treptată. E atunci când încă 50-75% chiar și din cei mai eroi, cei mai hodleri, cei mai "pfah, am mai văzut eu din astea, nu mă sperii eu așa ușor" se sperie și ei și vând. :) Atunci știi că s-a ajuns la minim.

#1439
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Depinde de situatie... probabil ca vand cei care s-au aruncat cu mai mult de 50% dintr-un disponibil total (raman fara finante pentru trai si atunci da, vand).
Nu vad ca cineva, care baga cel mult 10-15% dintr-un venit lunar, sa vanda cand vede in balanta -80% sau -90%... de ce ai vinde cand oricum mai ai disponibil pentru trai restul de 85% dintr-un venit lunar
In 2018 nu am vandut nici macar de 1$ in pierdere... am lasat in joc pana in vara 2019 si tot atunci am gresit deoarece m-am grabit sa ii scot si nu am prins varful acelui bull run (am obtinut doar o medie de 150-200% profit iar 300% am avut doar pe LTC).
In concluzie... nu intrati cu sume mari in momente nepotrivite (in plin bull run si imediat dupa) acumulati cu sume mici dar regulat atunci cand piata este jos (daca scade, mai cumparati putin... si tot asa).
Este greu de ghicit fundul sacului (precum si varful) si tine mai mult de noroc deoarece nimeni nu stie ce au de gand speculantii care fac jocul!
Nu vindeti nimic... acum este moment de cumparat (si asteptat apoi urmatorul bull run), nu de vandut!

Edited by rz, 08 July 2022 - 12:28.


#1440
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Nu cred că ar trebui să așteptăm pattern-uri pentru a ne da seama când se va atinge bottom-ul! Poate piața nu ne va oferi un astfel de indiciu (capitularea vânzătorilor). Nu trebuie să ne raportăm nici la trecut pentru că pieței puțin îi pasă de acesta! Să ne uităm pe ceea ce se întâmplă în lume și vedem că nu avem la ce să ne raportăm, situația de acum are particularitățile ei, nu văd de ce piața nu ar avea și ea acum particularitățile ei. Eu atât pot să spun, a fost un volum imens de cumpărare și asta ar putea însemna că piața nu are de gând să se raporteze la inepțiile politice de pe toate scenele lumii! Poate nici nu mai vrea să ia în seamă administrația Biden sau Bruxelles, doar nu o să se distrugă economiile pentru că ăia iau decizii gândite cu dosul. Piața are propriile mecanisme de autoregenerare și autoreglare, poate va fi acum un caz de rămas în istorie în care piața nu a reacționat dramatic la o criză ce se anunță dramatică! Dar totul e cu...poate!
Acum dacă analizăm zona cripto, eu cred că ne aflăm la o zonă destul de delicată, o cădere și mai mare ar putea produce negarea acestui sector, ieșirea multor investitori ar duce la concluzia că nu mai merită investit și ar putea fi produse daune iremediabile. Să nu uităm cât de mult le-a luat instituțiilor să intre în domeniu, o cădere și mai mare ar alunga instituțiile pentru totdeauna. Așa cum ziceam pe topicul dedicat bitcoin, la cum se prezintă lucrurile, nu prea se vrea să se coboare mai jos, prețul este foarte bun pentru toată lumea, de aici se poate da startul unei ere noi, atractivă și mult mai previzibilă pentru toată lumea!
Dar până când ce am scris se va confirma sau infirma ar trebui să fim atenți mai mult la educația noastră, să nu repetăm greșelile din trecut!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate