Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...
 Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului

Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors
 Transport aragaz Germania - Ro

Ssd m2 NVMe nu este recunoscut de...

De ce apare lag la telefoanele Mo...

Proiect monitorizare - comunicare...
 La inmatriculare se mai cer placu...

Transport internațional de m...

BMW i3 Hibrid vs Honda Jazz Hibri...

Cum instalez compilatorul gcc pen...
 

Pisica gestanta racita.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
DanLT

DanLT

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.04.2021
Buna ziua! De curand in curtea mea a aparut o pisica care e gestanta. Nu dupa mult timp am observat ca a inceput sa stranute. Binenteles ca nu am stat si am bagat-o in casa la caldura si am dus-o si la veterinar. Dupa ce a vazut-o mi-a spus ca nu prea are ce sa-i faca dat fiind ca e gestanta si i-a facut un bronhodilatator si i-a spalat nasul cu Dexa si ser fiziologic si i-a dat cu albastru de metilen pe limba. I-a dat si un tratament Vetaminex si Asprib pentru intarirea imunitatii. Vad ca pisica nu se simte prea bine, stranuta si tuseste. Mi-e teama sa nu i se inrautateasca situatia ei si intrebarea mea este daca mai pot face ca sa o salvez?

#2
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Du-o la alt veterinat, o noua parere poate fi binevenita.

#3
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,034
  • Înscris: 06.09.2008
probabil va fi ok, nu mi-as face griji prea mari.
NU ii da mancare rece/ din frigider, o lasi sa ajunga la temperatura camerei.
La fel si apa

Daca pisi sta si la caldura e bine Posted Image

Edited by sirgoofy, 22 April 2021 - 19:19.


#4
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
nu cred ca situatia e asa grava, viata-moarte. Sper! Foartefrumos din partea ta ca ai adoptat-o Posted Image

atata timp cat mananca, e ok. da-i mancare cat mai umeda.  In momentul in care raceala/boala se agraveaza si nu va mai avea miros, nu mai mananca, si atunci trebuie sa faci ceva (asta stiu de la un vet).

mai are mult pana naste?

urmareste-o pe unde investigheaza, si amenajeaza-i (niste prosoape curate) maternitatea acolo Posted Image. Ce dor mi-e de niste pui din aia mici Posted Image

Edited by irina2014, 22 April 2021 - 19:34.


#5
DanLT

DanLT

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.04.2021
Pot sa spun ca mananca mancare la temperatura camerei. Ce-i drept ca astazi a mancat mult mai putin desi este o pisica mancacioasa😊. In ceea ce priveste pui nu stiu cat mai are, sincet sa fiu iar alt medic veterinar, cam greu aici unde locuiesc eu. Cu ce altceva pot sa-i desfund nasul in afara de serul fiziologic si cum ca la seringa nu prea sta si in plus e foarte greu sa ii bag serul pe nas? Multumesc mult anticipat!

#6
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
eu zic sa nu te aventurezi sa ii bagi ser in nas, poate ii ajunge unde nu trebuie si faci mai mult rau decat bine.

pana la urma, daca se inrautateste situatia, vetul trebuie sa ii faca un tratament, indiferent daca afecteaza puii, sau nu.

numai sa fie raceala, sa nu fie vreun virus pe care il fac pisicile nevaccinate si care, din cate stiu, se transmite si la pui. Dar si-ar fi dat seama vetul...

daca vezi ca nu mananca deloc, du-o urgent la vet. Nu o forta, nu ii pune ser in nas. Oricum,matele sunt refractare la orice interventie asupra lor :)

mult sanatatei doamnei!

#7
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Daca e racita, nu simte mirosul. Daca nu simte mirosul, nu mananca. La nevoie poti sa o hranesti fortat, dar nu exagera. Pliculet facut pasta, amestecat cu putina apa si bagat in seringa, chiar daca nu ii place, trebuie totusi sa manance pentru ca are pui. Nu as recomanda asta pentru ca e gestanta si e cam riscant, dar nici sa moara de foame nu ar fi ok. Mie mi-a dat veterinarul niste vitamine capsule si un tub cu mancare vitaminizata cand era racita flocoasa, a trebui sa o fortez ca sa manance, dar i-a trecut.

#8
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
nu vreau sa contrazic, dar Posted Image e riscant sa ii dai cu seringa, sa ii bagi pe gat mancarea, mai ales daca pisica nu sta linistita, pt ca poate sa ajunga in plamani, Doamne fereste.

daca nu mai mananca, nu mai ai cale de tratament acasa, tb dusa la vet.

speram ca nu se ajunge acolo.

am avut o pisica cu bronsita, tot asa, de abia se aciuiase la mine, si in max 5  zile de tratament injectabil a fost refacuta complet. De atunci stiu faza cu miros/mancare.

pana la urma, daca mor toti - e rau, daca apuca sa nasca si moare ea sau e f bolnava, slabita, nu-si alapteaza puii - iar e rau,  deci singura varianta e sa fie ea bine, apoi puii.

Mica de ea a avut sansa sa ajunga in curtea cuiva caruia ii pasa de ea, trebuie sa o faci bine, nu ai de ales :)

Edited by irina2014, 23 April 2021 - 06:34.


#9
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Sigur ca e riscant, dar alternativa e mult mai nasoala. La 3 pisici amdatcu seringa cateva zile, 2 erau racite cobza iar a treia nu stiu ce avea, de fapt nu stia nici veterinarul exact. Daca nu le dai apa se deshidrateaza, iar daca nu te pricepi sa le pui o perfuzie trebuie sa le dai intr-un fel apa. La astea ale mele racite chiar veterinarul mi-a sugerat sa le hranesc fortat cateva zile pana isi revin, vitamilene nu erau suficiente. Mi-a aratat cum se face cu un tub de hrana vitaminizata si am reusit si eu cu seringa.

View Postirina2014, on 23 aprilie 2021 - 06:32, said:

speram ca nu se ajunge acolo.
Le trece destul de repede raceala, daca e doar raceala. Doar ca nu vor sa manance pana simt mirosul :).

#10
DanLT

DanLT

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.04.2021
Buna ziua! Pana la urma m-am dus din nou nou cu pisicuta la veterinar si i-a facut o schema de antibiotic mai usurel din spusele doctoritei. Maine ma duc iarasi cu ea si sper ca situatia ei sa se imbunatateasca. Ma bucur totusi ca azi a mancat ceva si din spusele veterinarului plamanii nu sunt afectati. Sper ca totul va fi bine😊

#11
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Ieeeee! Bravo, super!

pune-ne si noua poze cu ea

#12
DanLT

DanLT

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.04.2021
Acum seara vad ca si-a mai revenit si a mancat normal. Am atasat o poza exact cand manca. Multumesc mult tuturor pentru sfaturile bune si o sa va mai tin la curent cu situatia ei.

Attached Files



#13
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
E faina, pare a fi o corcitura de norvegiana .

#14
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
ce blanoasa ochioasa si frumoasa!

ce bine-mi pare ca e mai bine!!

sa te gandesti ce o sa faci cu puii

#15
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postlucifer76, on 24 aprilie 2021 - 08:16, said:

E faina, pare a fi o corcitura de norvegiana .
Nu cred. Mai degraba e corcitura de ragdoll

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate