Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 

Ar putea functiona?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,297
  • Înscris: 06.01.2007
Termenul de randament nu e doar unul tehnic. Cat timp nu se poate face confuzie, nu vad nicio problema sa zici ca AC-ul are randament 400% in ceea ce priveste caldura "produsa".
Oricum Adm stie despre ce-i vorba, n-a facut si n-a creat nicio confuzie in opinia mea.

#20
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,853
  • Înscris: 01.11.2005
Eu ii raspunsem lui viotl in postul nr 8

#21
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,124
  • Înscris: 25.02.2007
M-a chinuit si pe mine talentul cu ideea asta si am renuntat.
Teoretic imi iesea si mie ~10 COP, practic le-a iesit unora ~1. (vezi fisierul atasat)
Concluzia a fost ca trebuie o pompa special conceputa (cu pistoane) pentru acest sistem cu evaporare apa.
Nu stiu daca tubul asta lu' Venturi poate face o diferenta notabila, dar mai urmaresc aici :)

Totusi, am meditat la alt sistem, in care circulatia sa se faca automat, doar cand este nevoie si poate functiona (adica daca e cald si uscat).
Pe parcurs am considerat ca este insuficient asa cum e si ar mai trebui un ciclu (preferabil tot automat) de uscare suplimentara a aerului prin circulatia unui desicant/deshidrator (de pilda NaCl) intre intrarea aerului si aerul cald exterior (la soare). Dar nu m-a lovit inspiratia despre cum ar merge facut simplu/ieftin.

Din pacate am cam multe pe cap si nu prea-mi mai sta gandul la treburile astea. In plus, greu tare cu termodinamica, cred ca nici in liceu n-am invatat-o calumea, asa ca sunt cam varza.

Oricum, spor la treaba ! :)

Attached Files



#22
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
O soluție pentru refrigerare cu apă: ciclul de absorbtie cu bromură sau clorură de litiu.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yJSInZtfkWs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Totuși, perechea metanol/cărbune activ ese ceva mai eficientă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate