Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

ce ziceti de chestia asta????

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,645
  • Înscris: 28.11.2001
In lipsa de fonduri pentru subventionarea transportului public bucurestean,
Pensionarii vor calatori gratuit numai in afara orelor de varf
Hotararea populista adoptata pe vremea primarului Victor Ciorbea va fi modificata, castigandu-se la buget 250 de miliarde de lei

Pensionarii bucuresteni vor putea circula gratuit cu mijloacele de transport in comun de suprafata numai intre orele 10,00-14,00 si la sfarsit de saptamana, adica in afara orelor de varf. Decizia a fost luata, ieri, de reprezentantii administratiei locale, la sedinta Comitetului Operativ-Consultativ de la Prefectura Capitalei. Motivul il constituie faptul ca, prin aplicarea hotararii populiste adoptate pe vremea primarului general Victor Ciorbea, bugetul municipal pierdea anual aproximativ 250 de miliarde de lei. In plus, se facea o discriminare intre pensionari, acestia beneficiind de gratuitate numai daca se incadrau cu veniturile intr-un plafon maxim, indexat periodic. Surse care au participat la sedinta de ieri a Comitetului au declarat ca, dupa adoptarea hotararii, toti pensionarii vor putea circula gratuit cu mijloacele de transport ale RATB, pe baza ultimului talon de pensie, dar numai in afara orelor de varf. In acest fel, Capitala nu va mai fi nevoita sa alimenteze suplimentar bugetul regiei de transport, care are acum un deficit de aproape 800 de miliarde de lei. O alta solutie de reducere a cheltuielilor ar fi privatizarea liniilor preorasenesti care asigura transportul a circa 380.000 de calatori intre localitatile limitrofe si Capitala, ceea ce ar economisi inca aproape 600 de miliarde de lei anual.


eu in ultimul timp nu prea am mai mers cu RATB (folosesc Metroul) dar tin minte ca ma enerva foarte tare ca la prima ora autobuzul era plin de oameni in varsta care mai de care mai certaret si irascibil.

masura mi se pare buna, dar ma intreb cum ramane chestia cu drepturile omului, etc, mai ales ca hotarrea este luata de o "autoritate"

#2
priza

priza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 02.05.2002
mi se pare super ok.
si nu cred ca se incalca drepturile omului. Nu spun ca nu au voie sa calatoreasca decat intre anumite ore, ei spun ca daca vrei sa calatoreasca in afara orelor o sa plateasca ca orice alta persoana.

#3
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
interesant...si la ora 14:05 incep oamenii nervosi sa ceara oprirea autobuzului si evacuarea batranilor incomozi ? :)

#4
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by Tarzy
masura mi se pare buna, dar ma intreb cum ramane chestia cu drepturile omului

Nu iti dai seama de aberatia spusa? :degetele: Ei AU dreptul sa circule. Nu ii opreste NIMENI :degetele: Doar ca NU circula GRATIS... :drac:  :D

#5
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,645
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Nu iti dai seama de aberatia spusa?  Ei AU dreptul sa circule. Nu ii opreste NIMENI  Doar ca NU circula GRATIS...  

repede sa sari tu la scandal!!!??

cati ani ai?

25-30 ...... de pensie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

de fapt care este aberatia?
faptul ca am spus ca masura este buna sau ca face atingere la respectarea drepturilor omului

din cate stiu eu, in Ro autoritatile spun ca anumite categorii de persoane beneficiaza de anumite facilitati (calatorii gratuite cu RATB in speta) acum aceste facilitatii sunt "ingradite" - se poate spune ca se atenteaza la libertatea individului de a circula.

ideal ar fi fost sa nu fie nevoi de asa ceva, persoanele "favorizate" sa se autolimiteze spre acest lucru (de altfel acelasi lucru este valabil si ptr fumatori).

#6
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by Tarzy

de fapt care este aberatia?
faptul ca am spus ca face atingere la respectarea drepturilor omului

Vezi ca ti-ai dat seama si singur? :P Pacat ca nu stii si de gluma :moo: Dar oricum, ceea ce ai spus mai sus tot o aberatie este pentru cei ce sustin ca sint incalcate drepturile omului... :degetele:

#7
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,645
  • Înscris: 28.11.2001
pai de glume cu degetul mijlociu in sus nu prea am auzit

#8
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Tarzy: n'ai dreptate, pe bune. drepturile omului nu inseamna PRIVILEGII. faptul ca persoanele de varsta a treia mergeau free cu busul/tramvaiul etc era un PRIVILEGIU.

Acest privilegiu a fost redus nitzel... shi asta pe motive foarte clare, nu pt a da in batrani.

Dar daca vor sa mearga cu busul, pot sa o faca, DRA sa cumpere bilet. e normal, nu ?

Asha merg lucrurile...

#9
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
asa merg lucrurile pe la tine ...

pe aici, un pensionar "oarecare"  moare din cauza lipsei de bani necesara medicamentelor, a unei alimentatii adecvate, imposibilitatii de a se duce la X farmacie   care da Y medicament  la jumatate de pret, unde jumatatea aia de pret este 5$ , adica suma pe care o dai bacsis tipului care iti parcheaza masina ... get it ?

pe aici, pensionarii au privilegiul de a trai , si de a indura o viata de mizerie, pentru vina de a trai intr-o perioada de tranzitii.

nu este vorba de drepturile omului, dar fiecare mic avantaj contribuie la imbunatatirea vietii, si cat timp o astfel de hotarare este locala nu mi se pare normala ....

iar pentru aia care ii deranjeaza pensionarii .... va doresc sa le traiti vietile sa vedeti ce si cum inseamna ... respect.

#10
dragos20

dragos20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 10.12.2002
nu este dreptul nimanui sa mearga gratis cu RATB-ul asa ca nu vad ce ar putea fi ingradit!

#11
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Endless: ai dreptate pana la un punct. Dar nu e vina RATB ca asha e societatea romaneasca. daca e sa o lungim este batranii trag ponosul... intr'un fel e chiar normal (nu zic ca e de dorit).

doar societatea romaneasca este rezultatul lor, nu ? ei au facut'o asha cum este

#12
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
al dracu cerc vicios ... cum este el din nou vinovat de tot si toate.

nu pot sa iti neg rationamentul, dar este ca daca noi nu facem nimic acum, probabil o sa le impartasim soarta ? (unii dintre noi ... cel putin ...  asta sa nu-ti inchipui ca stau pe aici de placere)

#13
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

Quote

Originally posted by EndLess_Point

nu pot sa iti neg rationamentul, dar este ca daca noi nu facem nimic acum, probabil o sa le impartasim soarta ?  

EXACT

#14
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
1.Pensionarii ar trebui sa fie lasati sa circule gratis.
2.Pensionarii ar trebui sa stea mai mult pe acasa.

#15
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
foarte bine spus... sa ai gratuitate e una, alta e ca TOATE autobuzele sa fie TOT TIMPUL PLINE de aceste gratuitatzi.

#16
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,645
  • Înscris: 28.11.2001
mda, se pare ca aveti dreptate, cel putin pe jumatate

trist este ca a fost necesara o astfel de lege, nu inteleg de ce oamenii nu au bunul simt elementar sa-si programeze activitatile astfel incat sa nu  incurce pe cei care chiar au nevoie sa utilizeze serviciile RATB la ore de varf.

pe de alta parte eu nu inteleg de unde o sa vina acea economie de bani, as intelege daca nu s-ar da gartuitate deloc si atunci pensionarii ar fi fost nevoiti sa cumpere bilet (abonament) dar asa gratuitatea tot o sa existe intre anumite ore, si nu cred ca cei care beneficiaza de ea o sa mearga cu bus-ul pe bani.



Quote

dar este ca daca noi nu facem nimic acum, probabil o sa le impartasim soarta ?

daca e sa corelam cu noua politica demografica a guvernului o sa fie chiar mai rau, daca acum avem un om al munci la 2 pensionari peste 30-40 de ani o sa fie unul la 5-6

#17
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Economia e simpla: Daca le scoate gratuitatea, RATB considera ca vor merge cu bani absolut tot atatia pensionari cati aveau gratuit. Rationament total gresit. Vor merge pe bani CEL MULT 40% din ei.
In alta ordine de idei, stiati ca in Ro sun 60% pensionari si 40% muncitori??

#18
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by morogan
In alta ordine de idei, stiati ca in Ro sun 60% pensionari si 40% muncitori??

Este logic, din moment ce pe taietorii de frunze la ciini din armata ii pensioneaza la 45 de ani... Dupa ce ca stau ca trintorii toata ziua pe banii contribuabililor, ii mai si pensioneaza repede, ca de, saracii (si cu duhul) e obositi de atita munca... :degetele:  :drac:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate