Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Cum functioneaza COVID-19 - tratament

- - - - -
  • Please log in to reply
215 replies to this topic

#1
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Rog moderatorii sa nu-mi ingroape subiectul intru-un subiect cu caracter mai general!

Din informatiile puse in circulatie am inteles ca mecanismul dupa care lucreaza acest virus ar fi cam urmatorul: virusul distruge carausii de oxigen ai sangelui spre intregul organism. Celulele organelor interne mor si, asa cum este normal, acestea sunt expuse bacteriilor care le devoreaza inca inainte de a fi eliminate. Practic virusul este o poarta pentru "putrezirea de viu" a organelor interne, a organismului.

Daca este asa, trebuie dusa o lupta si cu aceste bacterii (de multe ori intraspitalicesti) pentru a da organismului timp sa lupte cu virusul!
Practic, tratamentul, de cele mai multe ori, a fost paracetamol cu paracetamol...
Oare nu ar trebui inclus in tratament si un antibiotic cu anumite proprietati?

Este imposibil ca anumiti medici, cu experienta, sa nu fi gasit acest mecanism? De ce nu este pus in practica tratamentul si in acest caz, asa cum este pus in cazul altor boli?
S-au inecat medicii in zicala "gripa nu se trataeaza cu antibiotic?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Se foloseste si antibiotic, atunci cand este nevoie, stai linistit !
Daca treaba ar fi atat de simpla, omenirea ar fi exact ca inainte de Pandemie.

Edited by pasilla, 14 September 2020 - 20:09.


#3
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,374
  • Înscris: 06.01.2007
Cauta canalul youtube MedCram si acolo afli o gramada de chestii  despre covid. L-am urmarit si eu pana la un punct pana cand a devenit prea tehnic si m-am plictisit.

#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,322
  • Înscris: 05.06.2002
ce zici tu e riscul sprainfecarii bacteriene in bolile virale si-i cunoscuta si rascunoscuta chestia in medicina.

Edited by Fane, 14 September 2020 - 20:09.


#5
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Îți pot spune care a fost tratamentul unei cunoștințe vindecate recent de covid.

Paracetamol 2-3 comprimate zilnic,  funcție de episoadele de febră.
Un Aspenter zilnic.
Un Azitrox zilnic  (nu am intrat în amănunte despre câte mg).

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Forma usoara, presupun.

#7
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 pasilla, on 14 septembrie 2020 - 20:16, said:

Forma usoara, presupun.

Relativ.   El a tras cam o săptămână de boală.   Soția a fost pozitivă dar fără niciun simptom.

#8
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 pasilla, on 14 septembrie 2020 - 20:32, said:

Irelevant. Nu avem un studiu exaustiv.
cand iti moare lumea pe capete de la un virus nou, sau ai infectati cu miile, mergi cu ce functioneaza, chiar in lipsa exhaustivitatii. Ca pana te exhaustivezi te exterminezi.
despre vitamina D [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/V8Ks9fUh2k8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

despre plaquenil, e ciudat ca merge toata cantitatea spre spitale, abia se gaseste in farmacii, cu mari eforturi chiar daca ai reteta, dar in spitale te trateaza cu paracetamol.

unii nu vor pricepe nici daca le-arati cu degetul.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Medicul ar trebui sa trateze bonavul, nu boala.

#10
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,374
  • Înscris: 06.01.2007
Nici doctorul Campbel pus de @oda, nici cel de pe MedCram nu recomanda scaderea febrei, din contra. Cel putin nu recomandau la nivelul lunii martie-aprilie cand ii urmarea.
Alte surse mai bune n-am avut.

#11
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
La mine a functionat cu paracetamol, ceaiuri fierbinte cu teraflu si picioare cu apa fierbinte. Nu am certitudinea ca am avut Covid, nu am fost testat pentru ca nu mi-am dorit. Dar consider ca simptomele avute ma face sa cred ca am fost infestat: doua zile cu dureri puternice de cap, febra mare, ameteli si dureri in piept. Mai mult decat atat, in urma cu cateva zile am avut ca musafiri o persoana care ulterior a fost internata si confirmata pozitiv. Cumnata mea a fost si ea prezenta si ulterior isi pierduse gustul si mirosul. Iar sotia a fost mai putin asimptomatica, dar a dus o tuse pe picioare vreo saptamana.

#12
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 09.08.2006

 maccip, on 14 septembrie 2020 - 20:07, said:

Cauta canalul youtube MedCram si acolo afli o gramada de chestii  despre covid. L-am urmarit si eu pana la un punct pana cand a devenit prea tehnic si m-am plictisit.
Interesant. Nu doar despre covrig. Ms de link..

#13
melcmiop

melcmiop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 29.08.2006

 tomaso, on 14 septembrie 2020 - 20:15, said:

Îți pot spune care a fost tratamentul unei cunoștințe vindecate recent de covid.

Paracetamol 2-3 comprimate zilnic,  funcție de episoadele de febră.
Un Aspenter zilnic.
Un Azitrox zilnic  (nu am intrat în amănunte despre câte mg).
Eu am aflat Vineri ca sunt pozitiv si nu am avut simptome pana Sambata seara. De Sambata am o tuse seaca si ma dor ochii si articulatiile fara febra. De Duminica iau azitrox la 24 ore un aspenter si trei cani cu fervex pe zi. Acum ma simt mai bine. Saturatia de oxigen nu a fost mai jos de 94,acum e 97. Cred ca merge tratamentul. Sotia si copiii au test negativ.Medicul de familie a prescris tratamentul.

Edited by melcmiop, 14 September 2020 - 21:56.


#14
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 melcmiop, on 14 septembrie 2020 - 21:53, said:

Eu am aflat Vineri ca sunt pozitiv si nu am avut simptome pana Sambata seara. De Sambata am o tuse seaca si ma dor ochii si articulatiile fara febra. De Duminica iau azitrox la 24 ore un aspenter si trei cani cu fervex pe zi. Acum ma simt mai bine. Saturatia de oxigen nu a fost mai jos de 94,acum e 97. Cred ca merge tratamentul. Sotia si copiii au test negativ.Medicul de familie a prescris tratamentul.


Mă bucur că ești mai bine!!
Spune-mi, te rog,  ai simțit și tu acea senzație că nu ai suficient aer?   Că trebuie să respiri  ”mai mult”?   Și că parcă faci efort atunci când respiri?

#15
melcmiop

melcmiop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 29.08.2006
Doar in prima seara,dar si panica e de vina.

#16
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 melcmiop, on 14 septembrie 2020 - 23:37, said:

Doar in prima seara,dar si panica e de vina.

Da,  excesul de adrenalină.

#17
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,038
  • Înscris: 04.09.2018
Deci lumea se duce imediat la spital ca sa ia paracetamol, interesant ca nu se zice "daca aveti simptome, luati aia si aia si aia acasa, duceti-va la spital doar daca sunteti mai grav", se zice "gata, aveti ceva la spital", de ce sa nu stau acasa sa iau ce au luat colegii de forum, ce rost are sa ma internez ptr acelasi lucru. Trebuia sa se zica la TV, in ziare ce sa luam daca avem simptome, ca si la raceala, gripa cam tot aia se ia, asa ca nici nu conteaza care din trei e covid, raceala sau gripa. Ma mir cum de nu s-a zis, eu daca nu citeam acum aici, habar nu aveam ce se face acasa.

#18
melcmiop

melcmiop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 29.08.2006
La spital nu primesti tratament special daca nu ai simptome grave cu hipoxie. In rest daca nu ai nici febra nu faci tratament,stai doar inchis in salon. De la spital poti sa vii cu bacterii intraspitalicesti care pot fi si mortale. Eu m-am externat acum cativa ani cu diagnostic SEPSIS contaminat cu piocianic.Am avut noroc ca am scapat.

Daca esti testat la Bals si iesi pozitiv fara simptome severe te duce inapoi acasa si stai izolat cu familia fara sa-i testeze si pe ei.In general e ca o gripa. Pe mine ma doare carnea pe mine si ochii in cap,fara probleme respiratorii.Azi noapte am avut febra 38,2 dar dupa un ceai ,2 brufen si frectie cu carmol ,au curs apele pe mine ca un izvor de munte si mi-a scazut febra in 30 minute. Vedem ce rezerva viitorul. Am facut test vineri si pana azi la 3:30 nu am avut febra.

Edited by melcmiop, 15 September 2020 - 10:13.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate