Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cum functioneaza COVID-19 - tratament

- - - - -
  • Please log in to reply
215 replies to this topic

#19
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Ai oximetru din ala?
Am dat si eu comanda de unul pe aliexpress, just in case.

#20
melcmiop

melcmiop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 29.08.2006
Da am oximetru de la farmacie, ca daca il comand ,ajunge dupa ce ma vindec.

Edited by melcmiop, 15 September 2020 - 12:26.


#21
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 26.02.2010

View Posttomaso, on 14 septembrie 2020 - 20:15, said:

Îți pot spune care a fost tratamentul unei cunoștințe vindecate recent de covid.

Paracetamol 2-3 comprimate zilnic,  funcție de episoadele de febră.
Un Aspenter zilnic.
Un Azitrox zilnic  (nu am intrat Ăźn amănunte despre cĂąte mg).

4 zile de paracetamol, câte 2/zi, prima zi 3 și o singura pastilă de e azitrox de 500 mg, foarte tare, ei zic de maxim 3 zile, dr o dau mai multe zile, ajungi cu ficatul praf.

#22
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postmelcmiop, on 15 septembrie 2020 - 10:08, said:

De la spital poti sa vii cu bacterii intraspitalicesti care pot fi si mortale.
Cred ca bacteriile alea nu se iau asa "pe uscat". Trebuie sa ai rani (operatii), sau sa fii intubat, etc.

#23
melcmiop

melcmiop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 29.08.2006
Se iau de la sonda urinara. Daca respiri cu masca iti pune sonda ca nu poti sa pleci din ATI la wc.

#24
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

View Postaris86, on 15 septembrie 2020 - 15:16, said:

4 zile de paracetamol, câte 2/zi, prima zi 3 și o singura pastilă de e azitrox de 500 mg, foarte tare, ei zic de maxim 3 zile, dr o dau mai multe zile, ajungi cu ficatul praf.
Lasa ca nu se face ficatul praf in cateva zile ! Ala se strica in timp mai indelungat, important e sa dea optim cat sa nu fie nici prea mult nici prea putin.

View Postmelcmiop, on 15 septembrie 2020 - 18:58, said:

Se iau de la sonda urinara. Daca respiri cu masca iti pune sonda ca nu poti sa pleci din ATI la wc.
Pai vin cu sonda sigilata de acasa, nu sa dea ei de a lor, si banuiesc ca, cu a mea e okey.
Multi zic ca de fapt e ca o gripa cum ziceti voi, si ei ne baga in fata cazurile cele mai grave care oricum existau si la gripa normala, si ca ar fi o mare exagerare cu anumite interese politice globale, ce parere ai ?

Edited by MinettoMatoi, 15 September 2020 - 19:21.


#25
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006

View Postaris86, on 15 septembrie 2020 - 15:16, said:

4 zile de paracetamol, câte 2/zi, prima zi 3 și o singura pastilă de e azitrox de 500 mg, foarte tare, ei zic de maxim 3 zile, dr o dau mai multe zile, ajungi cu ficatul praf.
Ai avut o forma usoara inseamna. Bine ca ai scapat. Sanatate.

#26
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

View Postovidiu21, on 15 septembrie 2020 - 19:20, said:

Ai avut o forma usoara inseamna. Bine ca ai scapat. Sanatate.
Eu cred ca majoritatea ar avea forme usoare, altfel erau milioane de oameni praf. Sunt 480 cam la ATI, cat reprezinta asta din toata populatia ?! Avem 4200 morti cam in 7 luni. O adevarata pandemie radea enorm de multi oameni, au exagerat si astia zic eu.

#27
melcmiop

melcmiop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 29.08.2006
Si gripa omoara dar la gripa te contaminezi de la omul cu simptome si te poti feri de el. La covid sunt multi asimptomatici care raspandesc fara sa stie virusul.La birou cand aparea unul  gripat imediat il trimitea seful acasa,dar la covid nu stie nimeni daca esti contagios si nu se pot feri de tine. De aici vine exagerarea ca oamenii sa fie speriati si sa respecte masurile de preventie. Eu m-am contaminat cu masca pe fatza.Donatoarea de covid mergea cu masca sub barbie si ne-a contaminat pe noi care purtam masca. Am mers in aceeasi masina timp de o ora. Masca e utila daca o poarta toti.

Edited by melcmiop, 15 September 2020 - 22:01.


#28
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

View Postmelcmiop, on 15 septembrie 2020 - 21:56, said:

Si gripa omoara dar la gripa te contaminezi de la omul cu simptome si te poti feri de el. La covid sunt multi asimptomatici care raspandesc fara sa stie virusul.La birou cand aparea unul  gripat imediat il trimitea seful acasa,dar la covid nu stie nimeni daca esti contagios si nu se pot feri de tine. De aici vine exagerarea ca oamenii sa fie speriati si sa respecte masurile de preventie. Eu m-am contaminat cu masca pe fatza.Donatoarea de covid mergea cu masca sub barbie si ne-a contaminat pe noi care purtam masca. Am mers in aceeasi masina timp de o ora. Masca e utila daca o poarta toti.
Aaaoleu, pai atunci de ce mai port masca daca nu ajuta ? Ziceam ca si daca altu nu poarta, masca ma protejeaza.
Si de ce nu i-ati zis aleia sa o puna ?! Eu am zis unuia ieri in troleibus sa si-o traga de urgenta pe nas, si-a tras, ca n-avea incotro, ca nu...stateam mult la discutii.
Voi ce ati facut ? Ora aia v-ati uitat ?! Ce dracu.

Eu am zis ca manifestare, ca si daca iei virusul, cred ca la majoritatea nu e asa agresiv.

Edited by MinettoMatoi, 15 September 2020 - 22:08.


#29
melcmiop

melcmiop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 29.08.2006
Am crezut ca si tine ca masca ne protejeaza. Masca ta protejeaza pe ceilalti. Am aflat dupa contaminare.

#30
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postmelcmiop, on 15 septembrie 2020 - 10:08, said:

La spital nu primesti tratament special daca nu ai simptome grave cu hipoxie. In rest daca nu ai nici febra nu faci tratament,stai doar inchis in salon. De la spital poti sa vii cu bacterii intraspitalicesti care pot fi si mortale. Eu m-am externat acum cativa ani cu diagnostic SEPSIS contaminat cu piocianic.Am avut noroc ca am scapat.
se da kaletra si pt plamani
plus perfuzii, vitamine...
eu stiu pe cineva care nu a avut hipoxie si l-au tratat bine
simptomele erau banale/usoare

View Postmelcmiop, on 15 septembrie 2020 - 21:56, said:

Si gripa omoara dar la gripa te contaminezi de la omul cu simptome si te poti feri de el. La covid sunt multi asimptomatici care raspandesc fara sa stie virusul.

asimptomaticii nu transmit, mai terminati cu prostiile. Prin ce sa transmita daca nu tusesc? Prin telepatie?
sunt ei infectati cu simptome, care stau in casa si nu se infecteaza restul, daramite asimptomaticii.
isi bat astia joc de noi si noi punem botul.

View Postmelcmiop, on 15 septembrie 2020 - 21:56, said:

Eu m-am contaminat cu masca pe fatza.Donatoarea de covid mergea cu masca sub barbie si ne-a contaminat pe noi care purtam masca. Am mers in aceeasi masina timp de o ora. Masca e utila daca o poarta toti.

masca e utile daca e N95, restul nu prea te ajuta pt ca din cauza ca se stie.
plus de asta, sunt receptori si in ochi, deci masca in sine ajuta doar daca iti stranuta unul in fățău. In rest, combinezonul e mai sigur.

#31
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Masca protejeaza mai degraba pe ceilalti decat pe tine daca esti bolnav. S-a spus asta de mii de ori.
E drept ca s-au spus si alte prostii, dar realitatea asta e din pacate. Poti purta masca si sa te contaminezi de la cei care vorbesc langa tine ca imprastie particule care ajung pe masca ta.

#32
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

View Postmelcmiop, on 15 septembrie 2020 - 22:28, said:

Am crezut ca si tine ca masca ne protejeaza. Masca ta protejeaza pe ceilalti. Am aflat dupa contaminare.
Pai mai, daca protejeaza pe ceilalti ca nu prea iese virusul, asa nici  nu intra !!! Ca doar masca nu e cu supapa cum ar veni, doar sa nu iasa virusul, dar de intrat sa intre, ce naiba.
Bine in limita procentului de protectie, evident, ca nu protejeaza 100 %, dar in egala masura nu il dai, si nu il iei, nu conteaza ce s-a spus, e logic, ca e in ambele sensuri treaba, adica atat la intrare prin masca, atat la iesire prin masca.
Eu in general nu prea iau tot ce se spune de bun, stau si mai analizez si eu.

Tu ti-ai luat-o ca ai avut nenorocul sa fi in procentele alea de 20-30-35 % ca nu protejeaza masca, ca daca aveai FFP3 nu ti-o luai chiar daca aia nu avea masca pusa. Dar nu pe principiu ce eu protejez doar pe altii dar eu nu-s protejat.

View Postmaccip, on 15 septembrie 2020 - 23:56, said:

Masca protejeaza mai degraba pe ceilalti decat pe tine daca esti bolnav. S-a spus asta de mii de ori.
E drept ca s-au spus si alte prostii, dar realitatea asta e din pacate. Poti purta masca si sa te contaminezi de la cei care vorbesc langa tine ca imprastie particule care ajung pe masca ta.
Pai daca tu esti bolnav si protejezi pe altii ca nu prea iese virusul, asa nici nu iti intra !!! Daca e cum zic astia ar insemna ca masca e facuta ca doar sa nu iasa virusul, nu si sa nu intre, lucru care ar fi grav, dar nu cred, e in ambele sensuri protectia.
Dar multi si-o iau ca mastile astea nu protejeaza ca lumea, nici macar 85 % nu protejeaza.

View Postodastramosilor, on 15 septembrie 2020 - 23:08, said:

se da kaletra si pt plamani
plus perfuzii, vitamine...
eu stiu pe cineva care nu a avut hipoxie si l-au tratat bine
simptomele erau banale/usoare



asimptomaticii nu transmit, mai terminati cu prostiile. Prin ce sa transmita daca nu tusesc? Prin telepatie?
sunt ei infectati cu simptome, care stau in casa si nu se infecteaza restul, daramite asimptomaticii.
isi bat astia joc de noi si noi punem botul.



masca e utile daca e N95, restul nu prea te ajuta pt ca din cauza ca se stie.
plus de asta, sunt receptori si in ochi, deci masca in sine ajuta doar daca iti stranuta unul in făţău. In rest, combinezonul e mai sigur.
Asimptomaticii transmit prin respiratie ! Doar ca transmit putin mai greu.

#33
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,821
  • Înscris: 01.09.2006

View Postmaccip, on 15 septembrie 2020 - 11:26, said:

Ai oximetru din ala?
Am dat si eu comanda de unul pe aliexpress, just in case.
Pai baga oximetre la lidl joi cu 100 lei.

Edited by ech, 16 September 2020 - 09:09.


#34
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postmelcmiop, on 15 septembrie 2020 - 21:56, said:

Si gripa omoara dar la gripa te contaminezi de la omul cu simptome si te poti feri de el. La covid sunt multi asimptomatici care raspandesc fara sa stie virusul.

Si eu sunt de aceiasi parere. Cred ca virusul asta care produce COVID-ul este de fapt mai slab decat virusul obisnuit de gripa. Si cand zic mai slab ma refer la faptul ca sunt mult mai multi asimptomatici. Aceasta "slabiciune" a virusului insa cred ca este de fapt puterea lui pentru ca ii permite sa se raspandeasca mult mai mult decat virusii care produc gripa.

Mie mi-e frica rau de tot de problemele cu respiratia pe care virusul le poate cauza. Nu cred ca am fost infectat sau daca am fost atunci am fost 100% asimptomatic. In perioada asta de cand a aparut virusul parca m-am simtit mai bine ca de obicei, nici macar o banala raceala nu am avut. Rar de tot mai stranut in rest nimic.

Daca voi fi infectat si voi avea mici probleme cu respiratia cred ca voi face atac de panica. Nici nu vreau sa ma gandesc mi-e frica de mor. Posted Image Stiu ca sansele sa scap sunt foarte mari dar parca as prefera sa mor repede decat sa ajung sa nu mai pot respira. Ideea asta ma sperie rau de tot. Am mai avut mici atacuri de panica inainte si aveam senzatia ca nu pot respira desi puteam.

Am avut si gripe puternice in trecut, febra mare, durere mare in gat, ameteli, slabiciune dar niciodata probleme cu respiratia. Doar cand am mai avut atacuri de panica simteam ca nu pot respira. As prefera orice, febra mare, tuse, ameteli de sa nu ma pot da jos din pat numai sa pot respira.

Am 3 cunoscuti care au avut COVID, si toti au avut probleme cu respiratia, doi (un cuplu el si ea) probleme mici, celalalt baiat probleme mai mari. Toti au scapat fara sa se duca la spital (traiesc toti in Olanda).

Edited by e2k, 16 September 2020 - 03:52.


#35
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007

View Postech, on 16 septembrie 2020 - 03:25, said:

Pai baga oximetre la lidl joi cu 100 lei.

Am dat comanda deja pe aliexpress.
Imi vine la anul cred.
:)

#36
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

View Postmelcmiop, on 15 septembrie 2020 - 21:56, said:

Si gripa omoara dar la gripa te contaminezi de la omul cu simptome si te poti feri de el. La covid sunt multi asimptomatici care raspandesc fara sa stie virusul.La birou cand aparea unul  gripat imediat il trimitea seful acasa,dar la covid nu stie nimeni daca esti contagios si nu se pot feri de tine. De aici vine exagerarea ca oamenii sa fie speriati si sa respecte masurile de preventie. Eu m-am contaminat cu masca pe fatza.Donatoarea de covid mergea cu masca sub barbie si ne-a contaminat pe noi care purtam masca. Am mers in aceeasi masina timp de o ora. Masca e utila daca o poarta toti.
Si de unde stii ca e gripat daca nu arata ?! Poate merge in autobuz si nu observi, il doare in basca ca imbolnaveste pe altii si sta ca orice pasager fara sa stii, si te-a ars. Deci nu te poti feri neaparat.
Eu am luat-o din avion de ex catre germania ! Asa ca...aia e. Si pasagerii nu pareau ca erau gripati ca am urcat si am trecut pana la capatul celalalt unde aveam locurile, pareau toti in ordine.

Edited by MinettoMatoi, 16 September 2020 - 10:46.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate