Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Schimb ulei cutie de viteze manuala și diferențial

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005

 mannes, on 20 mai 2020 - 16:11, said:

mi-am făcut programare săpt. viitoare la reprezentanța ZF (producătorii de cutii de viteză) din München pentru schimb în cutie și diff. cam 300€. la fel cereau și Subaru și un atelier auto independent.
La reprezentanța Audi am primit o ofertă de preț de 700€... WTF Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Cu 300 Euro faci si un drum in Romania( o plimbare) si schimbi si uleiul,,,,

 MembruAnonim, on 20 mai 2020 - 15:41, said:

Nu se mai schimba uleiul la cutia manuala de secolul trecut... Asa zice orice producator. Daca insa sofeurul are dorinta sa arunce niste bani in vant cred ca nu-l opreste nimeni...

Am vazut la un coleg un manual de intretinere de Nissan si era specificat ca trebuie facut schimbul de ulei la cutie si diferential.

Edited by alionte, 20 May 2020 - 17:36.


#20
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Mazda3 2008
Am inlocuit personal uleiul la cutia manuală conform manualului.
La 100.000 si acum 2 luni la 197.000,prima dată am pus Mobil,apoi Ravenol.

#21
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,393
  • Înscris: 13.01.2011
Poate să spună cine ce o vrea, mașina mea funcționează mai bine, mai plăcut, nu este placebo.
A, să nu uit, nu mai folosesc niciodată Castrol, am crezut că este o glumă că se spune că este contrafăcut.
La schimbul 2 cred că am avut contrafăcut, noroc că nu am stricat motorul  😤

Edited by crisstonne, 20 May 2020 - 21:36.


#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,035
  • Înscris: 20.10.2015

 Fjell, on 20 mai 2020 - 17:33, said:

Am avut un Audi A3, model 1996. Nu am schimbat niciodata uleiul la cutia de viteze pana acum o saptamana, clipa in care am aruncat masina la gunoi !

Nu inseamna ca daca nu schimbi uleiul niciodata masina se face praf.
Eu vreau ca a mea sa aiba ce e mai bun, si eu merg.
Pentru soferii de duminica nu e necesar

 crisstonne, on 20 mai 2020 - 21:36, said:

Poate să spună cine ce o vrea, mașina mea funcționează mai bine, mai plăcut, nu este placebo.
A, să nu uit, nu mai folosesc niciodată Castrol, am crezut că este o glumă că se spune că este contrafăcut.
La schimbul 2 cred că am avut contrafăcut, noroc că nu am stricat motorul  ��

Merg decat cu sintetic.
Nu mineral, nu "blended"
Sinteticul e facut in laborator si are calitatile controlate

#23
jiovrica-ciobanoiu

jiovrica-ciobanoiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 29.11.2018
Fiecare 60K km, cutie si diferentiale.

#24
calabrezu

calabrezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 03.12.2018

 MembruAnonim, on 20 mai 2020 - 15:41, said:

Nu se mai schimba uleiul la cutia manuala de secolul trecut... Asa zice orice producator. Daca insa sofeurul are dorinta sa arunce niste bani in vant cred ca nu-l opreste nimeni...

 MembruAnonim, on 20 mai 2020 - 16:13, said:

Busonul de golire este magnetizat si pilitura sta cuminte jos in cutie... In plus daca ai aschii sau piese cazute prin cutie o sa o desfaci sa o repari si iti faci si damblaua cu schimbatul uleiului. Posted Image
Concluzia - uleiul la cutiile manuale nu se schimba periodic de aceea nici nu apare in planul de service al masinii ca operatiune necesara.

 Fjell, on 20 mai 2020 - 17:33, said:

Am avut un Audi A3, model 1996. Nu am schimbat niciodata uleiul la cutia de viteze pana acum o saptamana, clipa in care am aruncat masina la gunoi !
Inca nu s-a inventat uleiul minune care sa tina o viata(10-20ani sau cit rezista o masina). E valabil si pentru lichidul de frana sau antigel. Toate isi schimba proprietatile in timp si daca tii la masina ta sau vrei sa o tii 15-20ani, atunci schimbi uleiul periodic. Uleiul din cutie este supus la presiuni de forfecare foarte mari intre dintii pinioanelor.
Ca acum producatorii nu recomanda schimbarea uleiului in cutie e doar o chestie de marketing,ca sa para ca masina are costuri mici de intretinere si pentru ca ii doare la basca de ce se intampla cu ea dupa ce iese din garantie. Cutia de viteze rezista pe perioada garantiei(de obicei 100k km) si fara sa schimbi uleiul, dupa aia nu mai e treaba producatorului.El abia asteapta sa vii sa-ti iei alta masina.Sunt ceva uleiuri de motor long life(la camioane schimb la 100k km), dar tot pe ideea asta se merge.
Eu il schimb la 4-5ani, timp in care fac 25-35k km. Nu costa o avere si nu consider ca sunt bani aruncati in vant. Daca as avea un rulaj mai mare nu as tine uleiul in cutie peste 50-60k km in max.4ani.
Cine tine masina noua max.5ani sau are bani de reparatii poate sa nu schimbe deloc uleiul.

#25
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Eu știam că la 6 ani e rezonabil să schimbi uleiul la manuala.

#26
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,393
  • Înscris: 13.01.2011
Eu sper că aici nu este concurs despre cine are ultimul cuvînt, ca la grădiniță.
Glumele se fac pe aria dedicată.

Glume făcute pe seama lucrurilor serioase nu se fac, pentru că se știe că pot să intre pe subiect și tineri nepricepuți, să nu ne batem joc de ei, sau mai rău, prin sfaturi greșite să le punem viață în pericol.

Attached Files



#27
calabrezu

calabrezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 03.12.2018
Pai ia-ti si tu masina, lasa bicicleta.
Avind in vedere ca nu fac multi km pe an, schimb vaselina doar cind se sparge burduful. Altfel la 100k km.
Majoritatea niciodata.

#28
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,393
  • Înscris: 13.01.2011
Cred că mai degrabă, unii au înțeles că pe subiect se discută: ,,cum hingheresc o mașină pînă o termin, că apoi o vînd pe nimic și iau alta ".
Nu, nu ăsta este subiectul, colegul @mannes a întrebat altceva.

Repet, am schimbat la puțin peste suta de km, în decembrie 2019, am stat lîngă mașină, am văzut culoarea și fluiditatea celui vechi, chiar și mecanicul a spus că este ciorbă.

#29
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,162
  • Înscris: 17.01.2012
luati-o logic colegilor!
de ce schimbăm uleiul? pt că-și pierde proprietățile de ungere!
cum se distruge uleiul? prin temperatură și oxidare!
în cutia de viteză uleiul nu se-ncinge! (poate cel mult să se-ncălzească...)
în cutia de viteze există extrem de puțin oxigen, deci procesul de oxidare este neglijabil

în consecință producătorul nu scrie în cartea tehnică nimic la acest capitol, deoarece consideră că viața uleiului din cutia de viteze este mai mare decât viața automobilului în sine!
of course, el nu știe că în țările de mâna a 2...3-a mașina se ține în viață cam cât trăiește un câine mai serios (între 15...25 de ani :o )

așa că lăsați uleiul acolo, cel mult completați dacă observați scurgeri pe la semeringuri (așa cum zicea un coleg mai sus!)

#30
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,393
  • Înscris: 13.01.2011

 Tsunnnami, on 21 mai 2020 - 16:31, said:

Schimba tu uleiul la caine la 25 de ani, :lol:

Exact, băiatul ăla din clip explică ceva de bun simț, cam orice om cu orice ,,nivel " poate înțelege, chiar dacă păstrezi uleiul în bidonul original, sigilat, după 10 ani nu o să mai aibă proprietățile unui ulei abia fabricat.

#31
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,035
  • Înscris: 20.10.2015

 crisstonne, on 21 mai 2020 - 17:06, said:

Exact, băiatul ăla din clip explică ceva de bun simț, cam orice om cu orice ,,nivel " poate înțelege, chiar dacă păstrezi uleiul în bidonul original, sigilat, după 10 ani nu o să mai aibă proprietățile unui ulei abia fabricat.

.... uuuhh, n-as zice chiar asa

#32
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,393
  • Înscris: 13.01.2011

 Fjell, on 20 mai 2020 - 17:33, said:

Am avut un Audi A3, model 1996. Nu am schimbat niciodata uleiul la cutia de viteze pana acum o saptamana, clipa in care am aruncat masina la gunoi !

:scratchchin:
Nu se găsea o cutie la 🖐2?!

 Tsunnnami, on 21 mai 2020 - 17:08, said:

.... uuuhh, n-as zice chiar asa

Păi nu, ai dreptate, dacă zici că ăla din bidonul sigilat 10 ani se păstrează mai bine ca cel care are 10 ani în cutie.

#33
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,035
  • Înscris: 20.10.2015

 crisstonne, on 21 mai 2020 - 17:15, said:

Păi nu, ai dreptate, dacă zici că ăla din bidonul sigilat 10 ani se păstrează mai bine ca cel care are 10 ani în cutie.

Daca n-are oxigen nu pare are ce sa se modifice

#34
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Depinde foarte mult de cutia de viteze, unele o pot duce mult și bine fără să fie nevoie de vreun schimb de ulei altele sunt mai sensibile. La cutiile automate există termen precis și schimbul de ulei este vital, la altele, cu toate că este vital, constructorul nu a catadicsit să spună clientului că se schimbă.
Oricum e o mare harababură în ceea ce privește subiectul acesta. La mașina mea am termen în carte pentru schimb, la mașinile făcute de alte firme din cadrul grupului care sunt echipate cu aceeași cutie de viteze nu se menționează nici un termen.
Eu a trebuit să îl schimb pentru că eram în garanție și apoi, în regie proprie, având un cost rezonabil, am făcut-o chiar mai des decât era prevăzut. Cutia merge ca în prima zi și nu sunt curios să experimentez dacă își va schimba comportamentul dacă nu schimb uleiul.

#35
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,393
  • Înscris: 13.01.2011
@TLG
Eu am experimentat cum agață cutia cu ciorbă în ea.
Probabil că fostul proprietar a fost indolent, sau păcalit la service, nu știu.
Acum stau liniștit, simptomele au dispărut și funcționeaza unsă.
Eu am și văzut diferența, că nu sînt chiar nepriceput, castaniu uleiul vechi și subțirel, cel nou ca mierea de salcîm la culoare și mai gros".

#36
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,162
  • Înscris: 17.01.2012

View Postcrisstonne, on 21 mai 2020 - 17:06, said:

Exact, băiatul ăla din clip explică ceva de bun simț, cam orice om cu orice ,,nivel " poate înțelege, chiar dacă păstrezi uleiul în bidonul original, sigilat, după 10 ani nu o să mai aibă proprietățile unui ulei abia fabricat.

uleiurile de azi nu mai sunt cele obținute direct din distilarea țițeiului.
acum ele sunt un amestec de fracții de produse petroliere, la care se adaugă aditivi de tot felul (antioxidanți, antispumanți, bactericide, pt îmbunătățirea calităților de ungere (gen ce este-n dura-lube) etc.)
departe de mine gândul să vă fac să renunțați la schimbul de ulei (mulți șterg mașina de praf cu o cârpă uscată, poți să-i convingi că nu-i bine?) - e dreptul vostru cum vă cheltuiți banii :P
(așa, nici doctorul nu ne convinge să renunțăm la o masă/zi sau la cele dooj' de țuici :)  - iar ăla-i DOCTOR, bine, bine medic...)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate