Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

izolare termica BALCON

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#37
omm_tgm

omm_tgm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 20.02.2008
Buna ziua tuturor,
Am si eu nevoie de un sfat cu privire la termoizolarea unui balcon.
In acest moment am balconul inchis cu cornier si sticla simpla obisnuita, cum se proceda inainte de 1989, iar acum m-am hotarat sa inchid balconul cu termopan, cum e la moda acum.
Normal ca doresc acest lucru si pentru a castiga cateva grade in plus in camerele din care se iese in balconul cu pricina, fiind destul de rece in aceste camere, si pentru ca locuiesc la parter pentru a avea o mai mare siguranta, si pentru a putea pastra pe balcon anumite lucruri la care nu le mai gasesc loc prin casa ... si inca alte motive, nu le mai enumar.
Mentionez ca deasupra mea vecinii au balcon doar la o singura camera, eu avand balconul la 2 camere cu iesire din ambele camere. Deci deasupra balconului meu sunt 2 balcoane care apartin a 2 vecini diferiti. Ambele balcoane ale vecinilor de deasupra mea sunt inchise, unul cu termopane iar celalalt cu cornier asa cum este si la mine in acest moment.
Voi izola atat tavanul (intentionez cu polistiren de 5 cm, si apoi cu gipscarton, cred ca va fi din acela normal, nu din acela verde, nu cred ca e cazul pentru a pune din acela verde) iar pe podea cu polistiren de 10 cm, si peste el parchet laminat.
In partea stanga a balconului am un perete comun cu vecinul din cealata scara, pe care il voi izola de asemenea cu polistiren de 5 cm si apoi cu gipscarton.
Acum nelamurirea mea este cum sa izolez fatada si ”peretele” (latura) din dreapta balconului?

Eu ma gandesc sa izolez cu un strat de polistiren de 5 cm si apoi un alt strat de BCA (nu stiu inca sigur, intre 5 si 10 cm) iar apoi ca si la tavan cu gipscarton, ultimul strat.
... sau ar mai fi o varianta in loc de izolare cu polisitren si BCA, doar cu BCA sa zicem de 10 sau 15 cm grosime si apoi gipscarton.

Aceasta termoizolare se va face in interiorul balconului, posibil mai incolo sa fac si termoizolarea exterioara a balconului, pentru ca pana in acest moment nu a mai izolat nici un vecin exterior balconul, si nu prea as vrea sa fiu eu primul cel care va ”strica” fatada blocului.

De asemenea daca va fi nevoie, voi monta si 2 calorifere in balcon (poate dupa ce trece o iarna, pentru a ne da seama ce am castigat cu termoizolarea balconului), deocamdata nu suntem hotariti daca sa eliminam usile dintre camere si balcon, asa ca de moment vor ramane acolo (specific ca ele sunt de lemn, cele care au fost initial montate in momentul constructiei blocului, in anii 1987).

Doresc acum parerea voastra, ce credeti cum ar fi mai eficient sa procedez, si aici ma refer la a ”castiga”, asa cum am spus mai devreme, cateva grade in plus in camere si balcon, dar si de a nu ma ”trezi” mai apoi cu igrasie, mucegai sau orice alt fenomen nedorit in balcon. Poate sunt persoane care au facut acelasi lucru deja si sunt multumiti cu rezultatul obtinut/ sau dimpotriva.

Sper sa primesc niste raspunsuri cat de repede, doresc sa ma apuc saptamana care incepe de lucrari.

Va multumesc anticipat, si va doresc o seara placuta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate