Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

izolare termica BALCON

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
luxorpedia

luxorpedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 01.02.2007

 xmafia07, on Feb 23 2007, 20:08, said:

Buna,

eu acum cumpar un apartament si am observat ca am un perete invecinat cu baia vecinului unde prestatorul deja a prevazut "izolatie" adica a montat suporti pentru rigips. La ce ar trebuii sa fiu atent ? de care ar trebuiii sa fie izolatia?

ms de rasp

maf
uite ceva util Aici

#20
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Ma bag si eu in topic. Am de gand o ghidusie asemanatoare cu balconul, insa e putin mai complicat. Ce fac la tavan? Vecinul de deasupra nu are balconul inchis si nici nu si-l va inchide vreodata :death:  Asa ca, de fiecare data cand ploua, se infiltreaza apa la mine. Pe langa apa din balconul lui, se mai infiltreaza si apa ce se prelinge pe la rostul tavanului cu peretele exterior.

Daca ma apuc si izolez restul balconului fara sa fac nimic la tavan, toata apa aia va ramane in interior si sa vezi distractie. Acum am balconul inchis doar cu sticla normala si cadru metalic prin care bate vantul si chiar si asa condensul este ff mare din cauza apei ce se infiltreaza/prelinge pe la rosturi.

Ce solutie de izolare a tavanului pe interior as putea gasi?

#21
marco23

marco23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.05.2008
Am aceeasi problema cu infiltratiile de apa de la balconul de deasupra, care este la ultimul etaj. Printre rosturile de la balcon, acele placi care nu se imbina perfect, se scurge apa la mine si mi-a udat deasupra geamului termopan in camera in care stau. Miroase tot timpul a var umed si a dat si in mucegai.

Am gasit o firma care se ocupa de hidroizolatii, a venit unul, tigan, dar sa nu ne luam deocamdata de rasa. Cert este ca mi-a zis ca trebuie facuta sapa(cu inclinatie) la balconul vecinului de deasupra, pusa o membrana care sa colecteze toata apa ce ajunge in balcon si inca o sapa. La capatul unde e inclinata sapa sa fie o teava legata de membrana pentru a se scurge apa, in prealabil dandu-se o noua gaura pentru a inlocui scurgerea actuala.
Balconul are si ornamente, iar cel care sta acolo a pus doar o foaie de metal ptr a-l inchide. Cel pe care l-am gasit si mi-a zis ca face lucrarea asta a zis ca se va lega cu niste adeziv si ceva hidroizolant de tabla asta si nu vor mai fi probleme. Eventual, pe deasupra se vor pune si niste placi de faianta pentru a da o panta si a face o streasina si a nu mai curge apa in balconul lui. Balconul este inchis, dar nu este cu termopan, ci doar cu niste geamuri.

O fi de ajuns daca acopera rosturile alea si se face sapa?

Ce sfaturi mi-ati putea da in plus? Sau poate stiti alte firme pe care le-ati incercat si v-au multumit prestatiile lor.

Mi-ar fi de mare ajutor orice sfat deoarece sunt disperat de miros si de disconfort si cred ca in scurt timp o sa dau si in astm. :(

10x

#22
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
asta faci in balconul lui!!!
se pune membrana bituminoasa
- cel putin 1cm de sapa autonivelanta
- hidroizolatie cu CL 50 sau CL51 si cu banda CL52.
- se monteaza gresia
  Si garantat nu mai ai probleme!!

 hellrider, on Mar 3 2008, 15:20, said:

Ce solutie de izolare a tavanului pe interior as putea gasi?
Nu poti face o hidroizolatie la tavan,numai daca o faci in balconul lui!!

#23
bipedR

bipedR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 05.12.2007
Salutare tuturor,

La mine problema cu igrasia sta in felul urmator:
- etaj 3/3, bloc de caramida, tamplarie temopan, achizitonat cu un an in urma si tot atunci l-am si varuit (lavabil,bine-nteles);
- plafon din beton, acoperit cu tabla, fara izolare termica;
- iarna asta, mai subtire cu caldura, instalatia de incalzire a blocului colmatata si imposibil de aerisit(factura de electrica ~350 ron/luna);
- petele de igrasie au aparut in iarna acesta numai la imbinarea peretilor exteriori cu plafonul, si nu sunt din loc in loc (10% din lungimea imbinarii);
- initial m-a ingrijorat condesul in exces de pe geamuri, apa se scurgea pe pereti,sub ferestre;
Ca adaugare, pentru indeplinirea tuturor conditiilor unui suicid in grup, eu si sotia, rata bancara a crescut cu peste 30%...:(

Asadar, tinand cont de datele expuse mai sus, ce solutii imi puteti sugera. ma refer la izolatie si in cazul in care a trecut cineva prin calvarul unei montarii de centrala termica de gaz, care ar fi algoritmul obtinerii aprobarilor necesare?

va multumesc anticipat

#24
hattyro

hattyro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.06.2008
Am si eu nevoie de un sfat profesionist.
Am cumparat un apartament care are termopane Gealan pe care intentionez sa le pastrez intr-o prima faza. Vreau sa izolez balconul mai ales ca usa de la bucatarie care da in balcon o voi elimina. Ce vreau eu sa fac:
          - sa mut caloriferul din bucatarie in balcon;
          - Sa folosesc termoizolatie cu polistiren expandat pt izolatie apoi BCA de 5  apoi ca decor sa folosesc piatra decorativa.
Vecinul de sus are balcon cu termopane iar cel de jos geamuri normale cu rama de fier.

         As vrea sa stiu daca e buna metoda de izolatie aleasa si daca pot sa folosesc altceva mai bun.
         Ce ar fi mai indicat sa folosesc pe jos - gresie sau parchet ?
   Multzumesc anticipat!

#25
elfos

elfos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 12.02.2007
Pai daca balconul o sa devina camera e bine sa ai acolo calorifer. Izolatia peretelui se poate face cu polistiren de 5 sau cu vata minerala. Eu nu as incarca si cu BCA, decat daca ai peretele foarte subtire la balcon.

#26
hattyro

hattyro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.06.2008
Am si eu o nelamurire la izolarea unui balcon :

  1 - mai e nevoie sa izolez si tavanul daca vecinul de sus si-a pus termopane si a izolat si pe exterior balconul ?
  2 - pe jos e de ajuns polistiren expandat si gresie avand in vedere ca balconul de jos nu are termopan?

                                                       Multumesc anticipat !

#27
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 hattyro, on Jun 24 2008, 18:59, said:

Am si eu o nelamurire la izolarea unui balcon :

  1 - mai e nevoie sa izolez si tavanul daca vecinul de sus si-a pus termopane si a izolat si pe exterior balconul ?
  2 - pe jos e de ajuns polistiren expandat si gresie avand in vedere ca balconul de jos nu are termopan?

                                                       Multumesc anticipat !

punti termice pot aparea si in zona muchiilor,adica mai exact zona dintre planseu si perete,ptr. ca acolo sint grinzi din beton armat,iar pe colturi,imbinarile ciocurilor de armatura care vin de la grinzi si stilpi.(se "tes" doua carcase de armatura.)acolo nu-i problema atit de transfer termic,cit de formare a condensului,umiditatea din incapere se aseaza si ea undeva,nu ?...se poate innegri si arata urit rau......in concluzie eu as izola si tavanul.

#28
kareliakara

kareliakara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.07.2008
Am balconul inchis cu geamuri de sticla pe suport metalic. Asa l-am cumparat.
Vreau sa dau geamul jos si sa las balconul deschis. Nu gasesc nici o firma care sa faca asa ceva.
A mai facut cineva operatiunea asta?
Puteti sa-mi recomandati o firma?

#29
romeoric2007

romeoric2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.11.2008
Buna ziua.Am si eu o problema,sper ca cineva ma va ajuta cu o ideie macar.Am inchis balconul care este de 4 m lungime cu pereti exteriori pe ambele parti din caramida.Peretele din fata este tot din caramida(inalt de 1 m)iar restul este termopan.Ca izolatia am folosit peste tot polistiren expandat de 5 cm.mai putin pe tavan unde am folosit polistiren de 2 cm.Nu am putut sa izolez peretii exteriori din cauza vecinilor <_<  si asa ca izloatia am facuto la interior :P .Iarna a venit si constat ca este mai frig ca si afara,am citit  articolele de pe forum si imi dau seama de greseala facuta.Pot sa mai izolez peste izolatia facuta cu alte materiale(panouri din lemn?),ar trebui sa dau jos izolatia veche si sa pun polistiren de 10 cm s-au sunt alte materiale care as putea sa le folosesc?

#30
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
romeoric, stai linistit nu da jos izolatia.. nu poate fi chiar asa grav ca e pusa pe interior.

Compara  temperaturile si seara cand aerul se raceste, nu spre pranz cand se incalzeste. Pe jos cu ce este izolat? Intre camera (care da in balcon) si balcon cu ce e izolat peretele, ce fel de geamuri (si usa) are camera?

#31
romeoric2007

romeoric2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.11.2008

 blimpyway, on Nov 26 2008, 00:45, said:

romeoric, stai linistit nu da jos izolatia.. nu poate fi chiar asa grav ca e pusa pe interior.

Compara  temperaturile si seara cand aerul se raceste, nu spre pranz cand se incalzeste. Pe jos cu ce este izolat? Intre camera (care da in balcon) si balcon cu ce e izolat peretele, ce fel de geamuri (si usa) are camera?


Pe jos nu este izolat inca,la primavara vreau sa pun parchet,dar asta nu cred ca afecteaza temperatura deoarece vecinul de dedesupt a inchis si el balconul cu termopan.Intre camere a ramas geamul vechi cu tot cu usa,nu am dat jos usa si geamul deoarece numai primavara ma voi apuca de reconditionat tot apartamentul si atunci  va disparea usa si geamul(vreau sa prelungesc camera)dar cu frigul asta din balcon ma pune pe ganduri daca sa-l mai demolez.Oricum seara nu poti sa stai in balcon ingheata si apa,dimineata cand este soare este chiar foarte cald.

#32
castelanu07

castelanu07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.02.2010
Am o casa la curte cu etaj. La parter si etaj, pe una din laturile casei (est) am balcoane (fiecare avand 8 arcade  de peste un metru patrat). Aceste balcoane sunt inchise cu sticla normala pe schelet de cornier. Pe timpul iernii, datorita condensului, apa se scurge de pe geamuri pe braul de tencuiala si in multe locuri am igrasie. Doresc sa scap de igrasie, condens, dar sa am si caldura. Avand in vedere ca sunt 16 arcade la cele 2 balcoane (parter si etaj) nu imi permit financiar sa pun termopane. Care ar si solutia pentru izolarea termica a celor doua balcoane. Va rog o descriere profesionista a materialelor necesare montarii/zidirii si ordinea folosirii acestora

#33
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Și cu "termopane" există o probabilitate să ai condens... fără ele, probabilitatea devine certitudine. ;)

#34
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
Va Salut!
Am si eu o intrebare legata de izolarea balconului.M-am mutat de curand intr-un apartament cu doua balcoane,Ele sunt in exterior cu toti cei trei pereti  si au in partea de jos bara metalica si aparatoare din fostul geam securizat care acum sa si crapat,este spart peste  acest lucru fostul proprietar a montat pe interiorul geamului faianta si gresie lipita cumva direct pe acel geam,deasupra barii metalice a pus termopan care insa a fost pus aproape de tot pe marginea exterioara si a carui spuma izolatoare a ramas inca pe marginea de sus si jos.In momentul cind m-am mutat anul trecut balconul avea deja un pic de umezeala si iegrasie zugravul care l-am avut eu  a venit si a zugravit cu vopsea lavabila alba balconul si a izolat tavanul cu poliester peste care a zugravit. Vecini de jos si sus au balcoanele inchise cu cornier metalic si lasa geamurile cam tot timpul larg deschise.Toata aceasta iarna mai grea geamul  termopan a avut tot timpul condes facut care se prelingea suroaie ca apa pe faianta de jos.Am deschis eu geamul dar degeaba era o umezeala de nedescris.M-am trezit cu mucegai si pe peretii camerei dincolo de balcon.Acum in primavara o parte din zugraveala si polistirenul expandat dupa tavan sa inegrit,unflat si sta sa cada.Vreau sa fac in asa fel sa izolez complet si bine daca este posibil balcoanele in primul rand vreau sa renunt la geamul imbracat cu faianta si de accea va intreb cum credeti ca este mai bine sa chem o firma sa imi instaleze termopan din acela de plastic  partea de jos a balconului pe care sa il imbrac in interior eventual cu poliester sau perlit expandat sau sa fac partea de jos cu caramida din bca si tencuiala izolata cu poliester,nu as vrea nici sa ingreunez mult balcoanele.In partea de sus cunoasteti vre-o firma sau posibilitate prin care sa imi dau jos spuma si sa izolez cumva pentru ca consider ca pe acolo se infiltreaza apa si intra in poliesterul de pe tavan..,In privinta podelei si a tavanului cum sa le mai izolez? Astept raspunsurile voastre,Va multumesc anticipat !

#35
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
Am poze cu balcoanele si aspectul lor la urmatoarea adresa de la linkul [url="http://eternalpain.sunphoto.ro/poze_balcon_pentru_misiunea_casa"]http://eternalpain.sunphoto.ro/poze_balcon...u_misiunea_casa[/url][/quote]

Edited by EternalPain, 24 March 2010 - 13:18.


#36
johnnyt

johnnyt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.03.2010
Salutare,
apropo de subiectul in cauza am si eu cateva nelamuriri:
- sunt in situatia in care de un an am parchetat dormitorul (cu doi pereti exteriori), am zugravit (inainte de lavabil am "consumat" o gramada de solutie antimucegai), sa apara pe pereti mucegai la greu. Nu reusesc sa conving pensionarii din bloc sa NU mai astepte Primaria "care este" pana la reabilitare si sa-mi permita sa-mi fac izolarea exterioara a apartamentului.
Acum apare nelamurirea  :P : izolarea interioara este sau nu eficienta?

- legat de balcon si eu ma gandeam sa schimb din sistemul cornier+geam in termopan.
Nelamurirea apare la podea, pe care vreau sa pun parchet. Sub parchet este indicat sa pun doar folie/placi clasice de parchet sau altceva?

Multumesc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate